چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ - Wednesday 28 October 2020
ايران امروز
" width="640" />
iran-emrooz.net | Sun, 17.03.2019, 19:31

لیلیت تریان، مادر مجسمه‌سازی ایران تشییع شد

لیلیت تریان که از او به عنوان مادر مجسمه‌سازی ایران نام برده می‌شود، در کلیسای سرکیس مقدس تشییع شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم تشییع لیلیت تریان، هنرمند مجسمه‌ساز، مدرن ایرانیِ ارمنی تبار که از او به عنوان مادر مجسمه‌سازی ایران نام برده می‌شود، ظهر شنبه (۲۵ اسفندماه) با حضور هنرمندانی مانند ایرج اسکندری، سودابه فضایلی، کوروش گلناری، نگار نادری پور، حسن حامدی، عباس مشهدی زاده، سیمون آیوازیان و مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی در کلیسای سرکیس مقدس برگزار شد.
سبو سرکیسیان (رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران) در این مراسم با اشاره به بخشی از زندگی تریان گفت: لیلیت تریان ۱۰ شهریور ۱۳۰۹ از پدر و مادری ارمنی در محله نادری تهران و در خانواده‌ای هنردوست به دنیا آمد. پدرش کارمند بانک ملی ایران بود و به زیبایی بنا و معماری اهمیت فراوان می‌داد و مادرش مدتی در فرانسه و در رشته هنر تحصیل کرده بود از همین رو با پیگیری‌های مادر لیلیت با طراحی و نقاشی آشنا شد.
او ادامه داد: او پس از پایان تحصیلات متوسطه به مدت یک سال در رشته نقاشی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت سپس در سال ۱۳۳۱ برای تکمیل تحصیلات عالی راهی مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا (بوزار) پاریس شد.
سرکیسیان در ادامه به مراحل آمادگی تریان برای ورود به مدرسه عالی اشاره کرد و گفت: او در مراحل آمادگی برای آزمون ورودی مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا به مجسمه‌سازی علاقمند شد و به طور جدی مجسمه‌سازی را دنبال کرد تا اینکه مدرک برابر دکترا را در سال ۱۳۳۹ از مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا گرفت.
رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران ادامه داد: تریان پس از بازگشت به تهران بین سال‌های ۱۳۳۹ تا ۱۳۵۹ در دانشکده‌های هنرهای تزئینی به آموزش پرداخت. وی ۲۳ سال به طور حرفه‌ای در دانشکده‌های هنری به تدریس پرداخت. او در سال ۱۳۵۷ خانه پدری خود را به کارگاه هنر تبدیل کرد و از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۸ در رشته طراحی و مجسمه‌سازی دانشگاه آزاد اسلامی به تدریس هنرجویان پرداخت.
او ادامه داد:‌تریان از سال ۱۳۶۸ در نمایشگاه‌های بسیاری همکاری داشت که از جمله آنها می‌توان به نمایشگاه اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد که در سال ۱۳۷۳ برگزار شد. در اسفند ۱۳۸۵ نیز همزمان با برگزاری نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران در موزه امام علی مراسم بزرگداشتی برای لیلیت تریان که از نخستین مجسمه‌سازان زن ایرانی به شمار می‌آید، برگزار شد.
سرکیسیان در ادامه خاطرنشان کرد: تریان عضو کمیسیون نصب مجسمه و بناهای یادبود ایران در وزارت فرهنگ و هنر پیشین بود. او همچنین عضو هیئت د اوری نخستین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران و عضو هیئت موسسه انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران بود. همچنین در سال ۱۳۹۴ موفق به دریافت تندیس طوبای رزین از هشتمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر شد.
سرکیسیان با اشاره به یکی از مجسمه‌های لیلیت تریان که تندیس سردار ارمنی دوران مشروطیت را به نمایش می‌گذارد، گفت: این سردیس که متعلق یپرم خان است در حیات کلیسای مریم مقدس تهران نصب شده است. این تندیس در سال ۱۳۴۷ توسط تریان ساخته شد. تریان همچنین در سال ۱۳۷۰ مجسمه یادبود مخترع حروف ارمنی را ساخت و اکنون در محوطه کلیسای تارگمانچاتس مقدس تهران نصب شده است. از دیگر مجسمه‌های این هنرمند می‌توان به آثاری که در موزه خلیفه‌گری ارامنه تاهران در محوطه کملیسای مریم مقدس نصب شده است، اشاره کرد.
لیلیت تریان در ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ در سن ۸۸ سالگی دیده از جهان فروبست و پیکر خود را به دانشکده پزشکی اهدا کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.