سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
Tuesday 20 April 2021
ايران امروز

مهدی رجبی

آیا پرچم نئولیبرالیسم را از کاخ سفید پایین می‌کشند؟

هم‌نوایی نوآم چامسکی با جو بایدن

نه، گمان نشود که دنیای سیاست در آمریکا «کن فیکون» شده، و چپ و راست دست در دست همدیگر زندگی نوینی را آغاز ‏کرده‌اند. نه، در کشور روزولت و لینکلن، در بر همان پاشنه می‌چرخد. ولی خبرها داستانی باورنکردنی را روایت می‌کنند.

افشین افشار

نتانیاهو - خامنه‌ای، دو روی یک سکه

رابطه ایران با اسراییل از قدیمی‌ترین روابط ثبت شده در جهان است. رابطه‌ای ‏سیاسی و احساسی. ما در مشکلات و سختی‌ها در کنار آنان بوده‌ایم و در مقابل مراتب قدردانی و سپاس آنان در کتاب مقدس به ‏محترمانه‌ترین وجه بیان شده است. رفتار کورش با مردم ستمدیده یهود ارتقایی در آدمیت و الگویی است که هرگز کهنه نمی‌شود. پایه‌‏ای که مفهوم ایران بر آن بنا نهاده شد.

بهروز فتحعلی

شبح اجماعی خطرناک علیه ‏‎”‎ملت بزرگ ایران”

ما دوستداران واقعی میهن باید با درس آموزی از ‏‎"‎اجماع بی‌خردانه" ‎سالهای انقلاب، ‏‏"خردمندی و هشیاری تام و تمام‎" خود را در قبال این اجماع ویرانگری که در بخش‌هایی از اپوزیسیون در جریان ‏است و نابودی تمامیت ارضی ایران را هدف قرار داده است، بکار گیریم.

م. روغنی

آمریکا و شرق در پی نجات جمهوری ولایی؟

در شرایط حاضر که آمریکا و شرق به درجات مختلف و از راه‌های گوناگون به تحکیم استبداد دینی یاری می‌رسانند، تنها تحریم گسترده انتخابات ریاست جمهوری پیش رو می‌تواند ترفند‌های خامنه‌ای برای نجات نظام استبدادی‌اش را از جمله با امضای سند "همکاری" با چین و روسیه خنثی سازد.

حمید فرخنده

چهل و دو سال با تحریم

شاید همان "شرکت نکردن" و یا اصطلاح دیگری که همین مفهوم را بیان کند بدون آنکه بار منفی تحریم و عواقب عدم موفقیت احتمالی آن را بر دوش نیروهای سیاسی تحریم کننده بگذارد، مناسب‌تر باشد. البته دعوت کنندگان به تحریم خواهند گفت "شرکت نکردن" معنای دعوت فعال از مردم برای عدم مشارکت در انتخابات را نمی‌دهد.

مریم سطوت

«بازی خطرناک»

عشق چیز غریبی است تا آن حد که قادر است فردی را در کتابی ابدی کند. و این تنها قدرت ‏‏"عشق" است. مانند فران کم نیستند کسانی که عاشقانه و درست با کمک همین نیرو توانستند در کتابی انسانی را زندگی ‏بخشند. علیرضا این شانس را داشت که فران او را در این کتاب زنده نگاهدارد.

بهروز ‎فتحعلی

نظام استوار بر”عیاشی با قتل و شکنجه و آزار”

مقاله ‎"ترور‎ ‎سرخ‎" در‎ ‎مجله‎ ‎سوئدی ‎"تاریخ‎ ‎تصویری‎ ‎دنیا"، نمایی‎ ‎کلی‎ ‎از‎ ‎چگونگی‎ ‎شکل‌گیری‎ ‎و ساختار‎ ‎و‎ ‎عملکرد‎ ‎سازمان‎ ‎امنیت‎ ‎در‎ ‎روسیه‎ ‎بعد‎ ‎از‎ ‎انقلاب‎ ‎سوسیالیستی‎ ‎را‎ ‎ترسیم‎ ‎کرده ‎است. نمایی‎ ‎که‎ ‎برای‎ ‎ما‎ ‎ایرانیان‎ ‎چندان‎ ‎ناآشنا‎ ‎نمی‌باشد‎ ‎و‎ ‎شباهت‎ ‎محتوایی‎ ‎آن‎ ‎با‎ ‎آنچه‎ ‎در‎ ‎این‎ ‎‏۴۲‏‎ ‎سال‎ ‎حاکمیت‎ ‎جمهوری‎ ‎اسلامی‎ ‎تجربه‎ ‎شده‎ ‎است، ‎ما‎ ‎را‎ ‎به‎ ‎تفکر‎ ‎وا‎ ‎می‌دارد‎.‎

جمشید اسدی

شاهزاده، پیمان دو سر دارد!‏

پای‌بندی یعنی آن که هموند پیمان آن چه را بر گردن گرفته به یک باره رها نکند تا به کار دیگری پردازد. درست یا نادرست، کم نیستند کسانی که شما را پایبند پیگیر نمی‌دانند و به داستان‌های نیم مانده «بنیاد میهن»، ‏‏«شورای ملی ایرانیان»، «ققنوس»، «فرشگرد» و دیگر اشاره می‌کنند.

م. روغنی

سند “همکاری” یا باج‌دهی برای حفظ نظام

ایران برای باز پرداخت صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری دولت چین در عمل ناچار است برای دهه‌ها نفت کشور را با تخفیف ۳۲ درصد به چین بفروشد. افزون برین دولت چین از حق تآخیر در پرداخت بدهی به مدت ۲ سال برخوردار خواهد شد که در این سند بطور سربسته از چین خواسته شده است از پول‌های ایران "استفاده بهینه" به عمل آید!

م- روغنی

ولی مطلقه فقیه و انتخابات پیش رو

خامنه‌ای برای رفع نیازش به افزایش مشارکت از تمام امکانات و ترفندهایش بهره خواهد گرفت. احتمالا با ترفند شناخته شده انتخاب بین "بد و بدتر" و ایجاد جنگ زرگری میان کاندیداها می‌کوشد تنور انتخابات را گرم و مردم را به پای صندوق رای بکشاند. این وظیفه ما مخالفان رژیم است که یک صدا و به دور از پراکندگی از هم اکنون ترفندهای‌ها رژیم را خنثی سازیم.

حمید فرخنده

استقبال از یک شاهزاده جمهوری‌خواه

نمی‌توان موضع گیری اخیر و سخنان صریح و مدلل شاهزاده رضا پهلوی در مورد ترجیح دادن یک نظام سیاسی بر نظام دیگر را تاکتیکی خواند. چراکه این سخنان مثل تیری است که از کمان رها شده و حتی اگر گوینده آن در آینده قصد دیگری داشته باشد و تیر دیگری در ترکش سیاسی خود بگذارد، آن تیر اول ارزش و جایگاه خودش را از دست نمی‌دهد.

هوشنگ اسدی

راه خاکستری میانِ دره‌ی خون!‏

سرنوشت تلخ علیرضا اکبری شاندیز، نمادِ چیرگی "تعصب ایدئولوژیک" که ابتدا آرمانی و حماسی می‌نماید و سپس به ‏سنگواره‌ای در روح تبدیل می‌شود و انقلابی را به قاضی بی‌رحمی تبدیل می‌کند که هم‌رزم خود را که زیر ‏شکنجه به توبه وادار و حتی روانه سحرگاه تیر باران شده است را دوباره در پیشگاه تاریخ محکوم می‌‏کند - ویژه‌ی کشور و سازمان سیاسی خاصی نیست.

نیره نوحیدی

به یاد نوال سعداوی، نویسنده و کنشگر فمینیست

در سال ۱۹۸۱ سعداوی توسط دولت انور سادات دستگیر و زندانی شد. او بعد از آزادی از زندان که به دنبال ترور سادات اتفاق افتاد، کتاب "خاطرات از زندان زنان" را نوشت. نقد‌های شجاعانه و تاثیرگذار سعداوی علیه شریعت رایج و تفاسیر مردسالار در اسلام، از جمله بر علیه چند همسری و حجاب اجباری که آن را نوعی برده کردن زنان می‌دانست، خشم متولیان محافظه کار و فتوا‌هایی علیه او را به دنبال داشت.

م- روغنی

اسلام سیاسی و تله هسته‌ای

توجه رهبران کشورهای مذاکره کننده با جمهورَی دینی به این نکته ضروری است که ضدیت بنیادگرایی اسلامی با ارزش‌های مدرنیته پایان‌ناپذیر است و جمهوری دینی از هم زیستی مسالمت آمیز با نظام جهانی با بهره گیری از ترفند‌های گوناگون می‌گریزد و از برنامه‌های تنش‌افزا و جاه‌طلبانه‌اش در منطقه از جمله علیه اسرائیل دست بر نخواهد کشید.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.