جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ Friday 7 May 2021
ايران امروز

منصور فرهنگ

پیشنهادی به آزادی‌خواهان معترض به ریاکاری 'انتخابات' در ولایت فقیه

یکی از راه‌های مبارزه با فریبکاری رژیم این است که با ارسال ای‌میل، نامه یا پیام‌های تلفنی به سردبیر روزنامه، روزنامه‌نگار یا برنامه خبری تلویزیون موردنظر توضیح دهند که استفاده از کلمه انتخابات در گزارشات خود یا در باره ایران با خرد، منطق و واقعّیت در تضاد است.


م. روغنی

تاج‌زاده در باتلاق رژیم اصلاح‌ناپذیر

تلاش‌های انتخاباتی تاج‌زاده که با رد صلاحیت زودهنگام وی در سخنرانی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ولی مطلقه فقیه کلید خورد، بازی در زمین نظام مشروعیت‌باخته خامنه‌ای است که با ترساندن مردم از لیبایی‌شدن کشور در صورت گذار از نظام دینی، احتمالا همگان را به شرکت در انتخابات فرامی‌خواند.


حمید فرخنده

بازهم کاندیدای عاریتی؟ آقای تاج‌زاده پاسخ دهید!

تاج‌زاده اگر در صورت رد صلاحیت خود نهایتا از کاندیدایی عاریتی مانند آقای جهانگیری حمایت کند، اعتبار اجتماعی خود را فدای مجریان و کارگزاران قدرت حقیقی کرده است. آقای تاج‌زاده اگر به این راه بروید و به ظریف‌ها و جهانگیری‌ها قانع شوید هم از حکومت مانده هم از ملت رانده خواهید شد.


افشین افشار

نظامی‌گری آخوندی – مسیر افغانستان

در تاریخ ایران علی خامنه‌ای تنها حکم‌رانی است که بدون داشتن هیچ ویژگی به این جایگاه ‏رسیده است. در اصل مهمترین خصوصیت او که رفسنجانی را به صرافت رهبرساختن از او انداخت نداشتن هرگونه ویژگی ‏بود.


گفت‌وگوی ایران امروز با کاظم علمداری

تاج‌زاده درزمین بی‌حاصل خامنه‌ای بازی نکند

«کسی نمی‌داند که با آمدن تاج‌زاده به فرض گذر از تمام ‏سدهای نظام و رأی گرفتن از مردم، چه معجزه‌ای قرار است رخ دهد که تا افراد شاخص‌تر و با نفوذتر از او در ساختار قدرت ‏نتوانسته‌اند خامنه‌ای را قانع کنند دست از دیکتاتوری و سرکوب بردارد. او قدرتمندتر از رفسنجانی و روحانی خواهد بود؟»


احمد پورمندی

آنچه گفت، آنچه نگفت! بازی ادامه دارد

شاید غیر منتظره‌ترین بخش این سخنرانی، سرشاخ شدن خامنه‌ای با تاج‌زاده بوده باشد. ‏در اشاره به جنبش سبز، تهدید آشکاری نسبت به کسانی که بخواهند به خیابان بیندیشند، ‏تعبیه شده بود و تاکید بر وجود کاندیدا‌هائی که نظام و قانون اساسی را قبول ندارند، بدون ‏ابهام دستور حذف تاج‌زاده بود.


م. روغنی

خامنه‌ای متهم پنهان در فایل صوتی ظریف!

خامنه‌ای به عنوان یکی از پیروان سر سخت سیدقطب بنیادگرا، سرشار از نفرت کور نسبت به آمریکا، غرب و اسرائیل است و الویت‌های ایدئولوژیک وی در تارک برنامه‌هایش قرار دارد. سرداران سپاه و نیروی قدس کارگزاران راهبردهای منطقه‌ای خامنه‌ای‌اند.


احمد پورمندی

تاج‌زاده، شب تاریک و بیم موج!

به باور من موضع خانم فائزه‌ هاشمی واقع بینانه‌تر است: اول ‏تغییر سیاست‌ها، بعد انتخابات! از این‌رو تنها می‌توان برنامه حداقلی تاج‌زاده را شایسته ‏پشتیبانی دانست و امیدوار بود که او بازی را در همین محدوده مدیریت کند و به دام یخ‌شکنی برای ولائیون نیفتد.


حمید فرخنده

وزیر خندان و چهره زشت

پرسش اخلاقی مهمی نیز در اینحا مطرح می‌شود و آن اینکه واقعا یک وزیر یا یک سیاستمدار، علیرغم پیچیدگی‌های سیاست در ایران و علیرغم عدم هم‌پوشانی کامل سیاست و اخلاق در همه دنیا، تا چه میزان می‌تواند در وزارتخانه خود تحقیر شود، چهره زشت دروغ ببیند و دم برنیاورد؟


شاهین خسروی

کارزار "نه به جمهوری اسلامی" و انتخابات

به‌نظر می‌رسد که از اینجا به‌بعد دیگر این حرکاتِ سلبی ست که ‏باید در دستور کار مردم قرار ‌گیرد، که می‌تواند با کارزار "نه به جمهوری اسلامی" آغاز و با دیگر اقدامات مشابه دنبال شود. به‌‏عبارت دیگر، مردم عجالتاً لازم نیست کاری کنند، کافی‌ست کاری نکنند!


حمید فرخنده

ستون اصلاح‌طلبی و سقف اصلاح‌طلبان

اگر نظام قصد دارد تاج‌زاده را تایید صلاحیت کند و برای اینکه مردم باور کنند انتخابات واقعی خواهد بود باید حاکمیت از همین الان حداقل چندین اقدام مهم مانند آزادی زندانیان سیاسی، رفع حصر و بیرون آوردن صدا و سیما از انحصار یک جناح انجام دهد تا به جامعه علامت بفرستد که قصدش جدی است.


مهدی رجبی

آیا پرچم نئولیبرالیسم را از کاخ سفید پایین می‌کشند؟

هم‌نوایی نوآم چامسکی با جو بایدن

نه، گمان نشود که دنیای سیاست در آمریکا «کن فیکون» شده، و چپ و راست دست در دست همدیگر زندگی نوینی را آغاز ‏کرده‌اند. نه، در کشور روزولت و لینکلن، در بر همان پاشنه می‌چرخد. ولی خبرها داستانی باورنکردنی را روایت می‌کنند.


افشین افشار

نتانیاهو - خامنه‌ای، دو روی یک سکه

رابطه ایران با اسراییل از قدیمی‌ترین روابط ثبت شده در جهان است. رابطه‌ای ‏سیاسی و احساسی. ما در مشکلات و سختی‌ها در کنار آنان بوده‌ایم و در مقابل مراتب قدردانی و سپاس آنان در کتاب مقدس به ‏محترمانه‌ترین وجه بیان شده است. رفتار کورش با مردم ستمدیده یهود ارتقایی در آدمیت و الگویی است که هرگز کهنه نمی‌شود. پایه‌‏ای که مفهوم ایران بر آن بنا نهاده شد.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.