دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
Monday 17 May 2021
ايران امروز
آرشيو انديشه

علی‌محمد اسکندری‌جو

قطاری دیدم که نیچه می‌برد

انگیزه این اَفوریسم که با قلم قلیایی پلمیک (جدلی) نگاشته شده ضمن اینکه اشاره به سهراب کاشان ‏دارد و به یاد آن بور دختر افغان نیز هست که فغان او در آن تصویر “‎کایروتیک” ‎حبس شد که به ‏کدام گناه در این هزاره هم باز هزاره می‌کشند.


علی مرادی مراغه‌ای

مقایسه دو نسل متضاد روشنفکران ایران

روشنفکران انقلاب مشروطیت از غرب مفاهیمی چون قانونگرائی، آزادیهای فردی، حقوق فردی، شهروندی، پارلمان، نوسازی و مدرنیزاسیون... را گرفته بودند، اما متاسفانه روشنفکران نسل دهه چهل و پنجاه، همگی آن مفاهیم را مفاهیمی بورژوائی و لیبرالی و فراورده‌های منحوس امپریالیسم سرمایه‌داری تعبیر می‌کردند!


دکتر مسعود کریم‌نیا

به‌مناسبت در گذشت زنده‌یاد محمدرضا باطنی، استاد زبان‌شناسی

نقش مفاهیم در ادراکات و رفتار‌ها

اهمیت ویژه زبان و ادبیات زمانی‌ روشن می‌‌شود که ابتدا بدانیم زبان و در کنار آن ادبیات نوشتاری و هنر تنها وسائلی هستند که انسان به وسیلهٔ آن‌ها قادر است احوال درون و برداشت‌های خود را از واقعیات با دیگران در میان گذارده و به این وسیله در اجتماع شرکت نموده و با محیط خود وارد تعامل شود.


مارک لئونارد / ترجمه: غنی مجیدی

شوک جدید چین

همانند پیوستن چین به سازمان تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱، استراتژی جدید این کشور برای دستیابی به خوداتکایی اقتصادی و سلطه ژئوپلیتیک، چالشی بی‌سابقه را فراروی غرب قرار می‌دهد. اما این بار تفاوت این است که رهبران غربی دیگر متعهد به چشم انداز خیالی تعامل متقابل نیستند.


علیرضا بهتویی

گرامشی و تئاتر در قزوین

بهار سال ۱۳۴۹ خورشیدی، رضا محمدی که دانش‌آموخته‌ی تئاتر در دانشکده‌ی هنر‌های زیبای دانشگاه تهران بود، با یک چمدان کوچک به قزوین آمد تا مسئولیت مركز تازه‌تأسیس‌ هنرهای نمایشی شهر در خانه‌ی فرهنگ را به عهده بگیرد. حضور رضا، که آن موقع ۳۳ سال داشت، تمامی فعالیت‌های نمایشی را در قزوین دچار تحولی بزرگ کرد.


فریدون مجلسی

تغییر رنگ اجتماعی؛ مورد مصر

ناسیونالیسم عبدالناصر با جذابیت پوپولیستی خود مانند جنبش‌های مشابه به طبقات فرودست غرور و اعتبار ‌بخشیده و آنان را جذب خود کرده بود. به همین دلیل در دوران عبدالناصر و انور السادات آن عقاید مبتنی بر تکوارگی عقیدتی و خشونت‌های ناشی از آن تا حدی در سایه قرار گرفت.


محسن یلفانی ‏

در معرفی کتاب جدید فخرالدین عظیمی

شناس‌نامه‌ای برای ایران

«چرا اندیشۀ وطن ما را رها نمی‌کند؟ افسون زادبوم، فراسوی سایه‌روشن ‏یادهای دل‌انگیز یا دلگیری که جان‌های ما را انباشته است، بر چه استوار است؟ ‏چرا دوری از وطن ما را چندان اندیشناک نمی‌کند که دوری وطن از ما؟ پاسخ این ‏گونه پرسش‌ها را در تبیین‌های عقلی می‌جوئیم اما هنگامی که پای پیوندهای ‏عاطفی در میان است عقل لنگان می‌شود و آرامش دست‌نیافتنی.»‏


دکتر مسعود کریم‌نیا

آلترناتیوهای زندگی همراه با پاندمی‌ها

تحقیقات در این زمینه نشان می‌دهند که چنانچه فرد امکان مالی خوبی دارد و حتما می‌خواهد آن را ‏خرج کند، بهتر است پول خود را در مصرف فعالیت‌های غیرمادی متمرکز کند، از قبیل تئاتر و ‏کنسرت و رستوران رفتن و کارهای مورد علاقه. خلاصه کلام: هر آنچه که باعث لذت و خاطرات ‏خوب شود، این محصولات انسان را به طور پایدار رضایتمند می‌کنند.


امیر طبری

چکیده‌ای درباره نظام دموکراسی‏

موجودیت، کیفیت و کارآیی دموکراسی وابسته به یک چارچوب ‏حقوقی، قانون‌گرایی و حاکمیت قانون و قانونی بودن است. از آنجا که آزادی و عدالت تنها در ‏شرایط حقوقی و حاکمیت قانون شکل گرفته و موجودیت می‌یابند، دموکراسی از نظر جهانی بهترین ‏امکان تحقق این آرزوها و فضیلت‌های انسانی است.


یوران تربورن

اخلاق‌گرایی، ریا و تمایل به زجر و عذاب دیگران

هنر تحریم‌ها عنوان کتابی است از مقام آمریکایی ریچارد نفیو، که به تازگی توسط بایدن برای مدیریت ایران تعیین شده است. این کتاب در مورد این است که چگونه او به دستور اوباما، ایرانیان را فقیر کرد.


قربان عباسی

فوکو در بررسی فرهنگ یونان باستان با زهد و سلوک اخلاقی خاصی روبرو شد ‏که در تقابل با اخلاق مسیحی بود یعنی نه تنها در پی انکار سوژه نبود بلکه ‏در پی آفرینش سوژه‌هایی بود که خوداتکا، خودآفرین و خودآیین باشند. ‏شکل‌گیری سوژه به طریقی هنرمندانه و نه به واسطه استقرار نهادین قانون ‏و برپایی مدل حقوقی-قضایی یا حتی مذهبی.


محمود سریع‌القلم

شبکه‌سازی و آینده ایران

عضویت و مشارکت در شبکه‌های داخلی و بین‌المللی تابعِ یک تصمیم پایدار برای پیشرفت است. به میزانی که یک فرد یا کشور وسعتِ معاشرت خود را با شبکه‌ها گسترش دهد، هم می‌آموزد، هم سیستم بنا می‌کند، هم آسیب پذیری‌ها را کم می‌کند، هم از قواعدِ بیشتری مطلع می‌شود، هم با دقت عمل می‌کند، هم رشد می‌کند، هم رقابت را یاد می‌گیرد و هم به یک فضیلت مجهز می‌شود: بهداشت روانی.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.