دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - Monday 17 May 2021
ايران امروز

آخرين خبرها

عفو بين‌الملل: درخواست عدالت برای علیرضای ۲۰ ساله

مقامات ایران باید بی‌درنگ درباره قتل علیرضا فاضلی‌منفرد ۲۰ ساله، مرد همجنس‌گرا، در شهر اهواز استان خوزستان در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ اقدام به اجرای تحقیقات کیفری مستقل، بی‌طرفانه و مؤثر نموده و مرتکبان این قتل را طی دادرسی‌ منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام، پاسخگو کنند.


در سوگ دبیر سابق کنفدراسیون جهانی سعید میرهادی

دبیران سابق کنفدراسیون جهانی درگذشت سعید میرهادی را به خانواده وی، مبارزان راه آزادی و دموکراسی برای ایران تسلیت می‌گویند.‏ با درگذشت سعید، ایران یکی از فرزندان تبعیدی خویش را که قلبش تا آخرین لحظه برای ایران می‌تپید از دست داد.‏


جوانان پای ثابت فروش اعضای بدن

فروش اعضای بدن انگار به چاره کار برخی از مردم تبدیل شده است. یکی برای هزینه درمان و یکی برای پاس کردن چک، هر کدام برای فروش اعضای بدن خود دلیلی دارند. بازار خرید و فروش اعضای بدن در این وانفسای اقتصادی کم مشتری ندارد. بیشتر کسانی که اعضای بدن می‌فروشند، جوان به نظر می‌رسند.


حضور جهانگیری به کدام دلیل؟ / احمد زیدآبادی

جهانگیری اگر به هوای سال۱۳۹۶ و تکرار تجربۀ پیش از کناره‌گیری به نفع روحانی، در انتخابات ثبت‌نام کرده، اشتباه مهلکی مرتکب شده؛ زیرا نگاه مردم به مجموعۀ همکاران روحانی در دولت، نسبت به چهار سال پیش به‌کلی دگرگون شده و اغلب مردم آنها را مسبب وخامت بی‌سابقۀ زندگی و معیشت خود می‌دانند.


بابک خرمدین به دست پدر و مادرش کشته شد

دادسرای جنایی تایید کرده جسد قطعه‌قطعه ‌شده‌ بابک خرمدین، کارگردان جوان سینما، را در سطل زباله در شهرک اکباتان تهران پیدا کرده و پدر این جوان هم پذیرفته که بابت اختلافاتش با او، بیهوشش کرده و با چاقو وی را کشته است.


اوضاع کرونا و واکسیناسیون بد و چشم‌انداز ناروشن است

هشت روزنامه داخل کشور روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در سرمقاله مشترکی، از روند واکسیناسیون عمومی در برابر ویروس کرونا انتقاد کردند و خواستار آن شدند که دولت دست بجنباند. روزنامه‌های اطلاعات، جمهوری ‌اسلامی، شرق، اعتماد، دنیای اقتصاد، سازندگی، هفت‌صبح و همشهری شرایط کرونا در ایران را بحرانی خواندند.


گناه فرزانه زیلابی، دفاع از کارگران هفت‌تپه است

ناصر زرافشان: «کار فرزانه زیلابی در جریان دفاع از سندیکای هفت‌تپه را «هرگز» مصداق هیچ یک از عنوانی که در پرونده آمده، نبوده و نیست. برای ما محرز است که فرزانه زیلابی، تاوان دفاع از هفت‌تپه، از کارگران هفت‌تپه و سندیکای هفت‌تپه را می‌پردازد.»


هفدهم ماه مه؛ روز جهانی مبارزه با دگرباش‌هراسی

روز ۱۷ ماه مه در سالروز حذف همجنس‌گرایی از لیست بیماری‌های سازمان بهداشتی جهانی در سال ۱۹۹۰ با هدف افزایش آگاهی‌رسانی در خصوص نقض حقوق جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی در سراسر جهان به عنوان روز جهانی مقابله با همجنسگراستیزی، ترنس ستیزی و دوجنسگراستیزی نامگذاری شده است.


تبعات خروج آمریکا و ناتو از افغانستان برای اروپا

یکی از تاثیرات احتمالی افزایش بی‌ثباتی در افغانستان یا حتی فروپاشی دولت این کشور در برابر گسترش نفوذ طالبان می تواند افزایش میزان مهاجرت از افغانستان باشد. قاره اروپا به احتمال زیاد یکی از مقصدهای اصلی پناهجویان در این وضعیت خواهد بود.


قیمت پوشاک نسبت به سال گذشته دو برابر شده است

آنچه به‌شدت فروشندگان و تولیدکنندگان پوشاک را تهدید می‌کند، افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌هاست. تقریبا قیمت تمامی اجناس نسبت به سال گذشته دو برابر شده و این درحالی است که قدرت خرید کسبه و مشتریان کاهش یافته است. در حالی که ترکیه کالاهای خود را با قیمت ارزان عرضه می‌کند.


مرگبارترین روز حمله ارتش اسرائیل به غزه

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع بهداشتی تشیکلات خودگردان فلسطینی، شمار کشته‌شدگان حملات امروز را ۱۷ نفر و شبکه تلویزیونی الجزیره این آمار را دست کم ۲۶ نفر اعلام کرده است. در حملات امروز اسرائیل به غزه همچنین حدود ۵۰ نفر زخمی و سه ساختمان با خاک یکسان شدند.


ادامه اعتراض به دار زدن سگ‌ها در تبریز

نحوه جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در سال‌های گذشته یکی از چالش‌های شهرداری‌ها در مناطق مختلف ایران بوده که گاهی به دلیل به‌کارگیری روش‌هایی که منجر به آزار و اذیت این حیوانات می‌شود، همواره انتقاد حامیان حقوق حیوانات را به دنبال داشته است.


۱۲ میلیون ایرانی وارد بازار رمز ارزها شده‌اند

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران: پیش از این، مردم برای حفظ ارزش پول خود به سراغ شرکت‌های هرمی، مؤسسات مالی غیر مجاز، بازار سکه و ارز و بورس رفته‌اند. در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال از شفافیت بازار سرمایه نیز برخوردار نبوده و تا حدودی از کنترل خارج است.


دو زندانی بلوچ در ایران در معرض خطر اعدام

دو زندانی بلوچ در ایران با نام‌های حامد ریگی و مهران نارویی در معرض خطر اعدام قرار دارند. این دو تن هدف موارد نقض جدی حقوق بشر از جمله ناپدیدسازی قهری، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها قرار گرفته‌اند تا علیه خود «اعتراف» کنند. از این «اعترافات اجباری» ‌در صدور حکم اعدام علیه آنها استفاده شده است.


کار نیست یا ایرانی‌ها دل به کار نمی‌دهند؟

بسیار گفته‌اند و بسیار شنیده‌ایم که ایرانی‌ها دل به کار نمی‌دهند و اگر کسی بخواهد کار کند، کار هست. بسیاری (حتی در میان اقتصاددانان و کارشناسان) با این گفته مخالفت می‌کنند، اما ظاهرا رجوعی ساده به برخی آمارهایِ خام نشان می‌دهد که اقتصاددانان و کارشناسان اشتباه می‌کنند.


تسلیت به دکتر علی‌اکبر مهدی

با کمال تأسف ویروس کرونا دوست و همکار گرامی ما، دکتر علی‌اکبر مهدی را هم داغدار کرد. ما مصیبت وارده را به ایشان و ‏خانواده‌اش صمیمانه تسلیت می‌گوییم و خود را در غم ایشان شریک می‌دانیم.


ساختمان دفاتر رسانه‌های بین‌المللی در غزه فروریخت

ساختمانی که مقر رسانه‌های بین‌المللی از جمله شبکه الجزیره و خبرگزاری آسوشیتدپرس در غزه بود، با حمله هوایی ارتش اسرائیل در روز شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه به کلی ویران شد. یک ساعت پیش از حمله، ارتش اسرائیل درباره تخلیه محل هشدار داده بود.


قیمت نان، پنهانی گران شد / افزایش قیمت تا ۵۰ درصد

با توجه به اینکه هنوز خبر رسمی مبنی بر افزایش قیمت نان اعلام نشده، نانوایان با استفاده از این ناهماهنگی، خود اقدام به گرانی نان کرده‌اند که این اقدام موجب چندنرخی شدن قوت غالب مردم شده است.


تا ۵ سال آینده ایرانی‌ها فقیرتر می‌شوند

بررسی‌های صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۶ میلادی، شهروندان کشور‌هایی همچون گرجستان، جمهوری آذربایجان، ویتنام و مصر، بر اساس شاخص «سرانه تولید ناخالص داخلی بر حسب شاخص قدرت خرید» به طور متوسط، از شهروندان ایرانی ثروتمندتر خواهند بود.


«فاسدشدن برخی رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران»

محمد آقازاده، روزنامه‌نگار پیشکسوت: رسانه‌ها نمی‌توانند مثل جزیره‌ای جدا از جامعه عمل کنند. وقتی یک روزنامه‌نگار که از حداقل حقوق برخوردار است می‌بیند که تنها راه خانه خریدن برایش وصل‌شدن به کانال قدرت است این فرآیند یک فرآیند ناگزیر است و فاسدنشدن یک کار سخت است.


اتحادجمهوریخواهان: کشتار فلسطینی‌هارا ‏محکوم می‌کنیم

اتحاد جمهوریخواهان ایران خواستار آتش‌بس فوری، توقف بمباران غزه و موشک‌باران شهرها ‏ازسوی حماس است. ما اقدامات دولت دست راستی اسرائیل ‏در سرکوب اعتراضات فلسطینی‌ها، ترویج خشونت علیه اعراب ساکن اسرائیل، بمباران غزه، ‏هم‌چنین موشک باران شهرهای اسرائیل را شدیدا محکوم می‌کنیم.


ارتش اسرائیل حملات خود به غزه را تشدید کرد

ارتش اسرائیل روز جمعه، ۲۴ اردیبهشت، از زمین و هوا غزه را مورد حمله قرار داد و گروه حماس نیز اعلام کرد راکت‌ها و موشک‌هایی به سوی اسرائیل شلیک کرده است. خبرگزاری فرانسه می‌گوید، شمار کشته شدگان فلسطینی از آغاز دور تازه درگیری به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است.


احتمال تعطیلی کارخانه‌ها به دلیل کم‌آبی

رییس کمیسیون توسعه پایدار، محیط زیست و آب اتاق بازرگانی: باید از عوام فریبی و پوپولیسم فاصله بگیریم، اینکه آب دریاچه ارومیه را به سیب تبدیل کنیم و همه‌ی سیب‌ها در کنار جاده بگندند به معنای توسعه کشاورزی نیست، ما تنها در امنیت غذایی و محصولاتی مانند گندم اولویت داریم.


مصطفی تاج‌زاده در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد

مصطفی تاج‌زاده: مردم! انتخابات میراث انقلاب مشروطه است و رای‌دادن حق من و شماست؛ همچنان که رای‌ندادن حق من و شماست. مشارکت زمانی موجه است که انتخابات معنادار باشد و تنها در صورتی انتظار شرکت گسترده مردم منطقی است که انتخابات رقابتی باشد.


واکنش بلینکن به نامه سناتورها: مذاکرات برجام ادامه دارد

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به درخواست گروهی از سناتورهای جمهوریخواه برای توقف مذاکرات جاری برجام به دلیل حمایت ایران از حماس در حمله به اسرائیل گفت این گفتگوها در وین ادامه خواهد یافت.


درخواست عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی

جمع کثیری از اساتید دانشگاه شریف با ارسال نامه‌ای به مسئولان بلندپایه کشور خواستار عفو و آزادی دو دانشجوی نخبه و المپیادی این دانشگاه به مناسبت عید سعید فطر شدند. بیش از ۱۷۴ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه شریف این نامه را امضا کرده‌اند.


بیانیه درباره انفجار تروریستی در مدرسه دخترانه کابل

اتحاد جمهوریخواهان ایران: این کشتار نشان داد که جامعه ‏بین‌المللی مجاز نیست مردم بی‌دفاع افغانستان را به دست جلادانی بسپارد که بوئی از ‏انسانیت نبرده‌اند و در دنیای تاریک ذهن و عمل آن‌ها تنها چیزی که بهائی ندارد، شان انسان، ‏آزادی و امنیت شهروندان است.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.