سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - Tuesday 20 April 2021
ايران امروز

آخرين خبرها

مذاکرات وین هفته دیگر از سرگرفته می‌شود

سومین دور مذاکرات ایران و کشورهای عضو برجام که با مشارکت غیرمستقیم ایالات متحده برگزاری می شود، پایان یافته و مذاکره کنندگان توافق کرده‌اند که پس از بازگشت به پایتخت‌ها و گرفتن مشورت‌های تازه هفته آینده گفت‌وگوها را از سر بگیرند.


با آزادی نوری‌زاد از تکرار فاجعه‌ای دیگر جلوگیری کنید

انتظار می‌رود با توجه به موقعیت خطرناک محمد نوری‌زاد و جلوگیری از تکرار فاجعه‌ای دیگر، مقامات زندان با آزاد کردن نوری زاد و رفع نگرانی از خانواده و فرزندانش از ایجاد فاجعه انسانی دیگری جلوگیری نمایند.مسلما هر اتفاق ناگوار برای محمد نوری زاد هزینه سنگینی برای نظام قضایی ایران در پی خواهد داشت.


اعتراض به سلطه‌گری جنسیتی و آزار جنسی

بیش از ۲۵۰ نفر از کنشگران حقوق زنان، هنرمندان، ‌روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی در بیانیه‌ای از زنانی حمایت کردند که به گفته امضاکنندگان بیانیه هدف «آزار جنسی» محسن نامجو قرار گرفته‌اند. بیاینه برای امضاهای دیگر در دسترس است.


آیا ترکیه، ایران را در افغانستان پشت سر گذاشته است؟

نشست استانبول قرار است با حضور نمایندگان دولت‌های امریکا، ترکیه، قطر، پاکستان و ناظرانی از چین، روسیه، اتحادیه اروپا و نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان برگزار شود. عدم حضور ایران در استانبول را می‌توان بیش از هرچیز به دخالت دولت امریکا در این امر مربوط دانست.


نامه دبیرکل شورای مدیریت گذار به رهبران افغانستان

ما به عنوان شورای مدیریت گذار از سیاست و پیشنهاد دولت شما مبنی بر اینکه «انتقال قدرت تنها از طریق انتخابات ممکن است» حمایت می نماییم و در این سو از آمریکا و اروپا می خواهیم که سیاست اعلان شده خود را در پذیرش طالبان و نیروهای نظامی اش در دولت انتقالی بدون انتخابات آزاد تغییر دهند.


گزارش جدید از وضعیت آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۲۱

گزارشگران بدون مرز، تازه‌ترین رده‌‌بندی وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان در سال ۲۰۲۱ را منتشر کرد که در این لیست، ایران با یک رتبه سقوط، در رده ۱۷۴ قرار گرفت. در این گزارش ۱۸۰ کشور مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. سه کشور نروژ، فنلاند و سوئد در جایگاه نخست رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها قرار دارند.


دلیل خشم مردم آمریکا نسبت به پلیس چیست؟

آمار و ارقام مربوط به حوادثی که در آن‌ها افراد به ضرب گلوله پلیس کشته شده‌اند نشان می‌دهد احتمال تیراندازی به سیاه‌پوستان آمریکایی نسبت به مجموع جمعیت‌شان در آمریکا، بسیار بالاست. آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار ۵ برابر بیشتر از سفید‌پوستان در این کشور به زندان می‌افتند.


دو نامزد اصلی جانشینی آنگلا مرکل انتخاب شدند

حزب سبزها و همچنین حزب دموکرات مسیحی آلمان کاندیداهای خود را برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور تعیین کردند. آنالنا بائربوک، نامزد حزب سبزها است و آرمین لاشت از سوی حزب دموکرات مسیحی کاندیدا شده است. آرمین لاشت: رهبر حزب دموکرات مسیحی و نخست‌وزیر ایالت پرجمعیت نوردراین‌وستفالن است.


پیک چهارم کرونا در بهشت زهرا قیامت به پا کرده است

نوشته روی کاور مشکی جنازه را بلند می‌خواند تا همکارش مشخصات متوفی را در دفتر ثبت کند: «محمد علی ۵۲ ساله، علت فوت کرونا.» نگاهی به برگه‌های دفتر ثبت متوفیان می‌اندازد و سرش را با تأسف تکان می‌دهد: «فکر می‌کنم امروز تعداد فوتی‌های کرونا باز هم سه رقمی‌ شود.»


زالی: تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است

در دومین هفته موج چهارم کرونا، آمار مبتلایان به حدود ۲۵ هزار نفر و فوتی‌ها نیز به بیش از ۴۰۰ نفر در روز رسیده و حالا در این شرایط، تهران بالاترین سهم را از میزان شیوع، فوتی و بستری داشته است. تهران در وضعیت فوق قرمز به سر می‌برد و هر هفته شرایطش بحرانی‌تر از هفته قبل گزارش می‌شود.


افزایش ۲.۵ تا ۵ برابری تعرفه درمان درسال ۱۴۰۰

فزایش تعرفه‌های درمان بازهم مدت زمانی دسترسی به خدمات درمانی را برای فقرا افزایش می‌دهد. در همین حال، از آنجا که کاهش قدرت خرید مردم در حوزه درمان ملموس است، در سال جاری سهم سرانه‌ی درمان از تولید ناخالص داخلی، چند پله‌ی دیگر کاهش می‌یابد.


دختر ۱۷ ماهه در پی تجاوز پدرش جان باخت

پرونده قتل نوزادی که به دست پدر خشن کشته شده است، در حالی در دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی می‌شود که مادر مقتول برای همسرش درخواست اشد مجازات کرده است. این طفل ۱۷ ماهه مورد که "تجاوز" پدرش قرار گرفته بود، پس از انتقال به بیمارستان جان باخت.


خوشبینی کلیه طرف‌ها نسبت به پیشرفت مذاکرات وین

جوزپ بورل، مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در سخنانی ضمن اشاره به پیشرفت گفتگوهای جاری در وین در جهت احیای توافقنامه‌ سال ۲۰۱۵ تاکید کرد که شاهد تمایل کلیه طرف‌ها به نجات توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است.


ایران به انتخابات آزاد و لغو تحریم‌ها نیاز دارد

ایران در شرایط دشوار کنونی نیاز به یک انتخابات آزاد و رقابتی و غیرمهندسی شده دارد تا با انتخاب رئیس‌جمهوری مدافع حقوق ملت بتواند حق سلامت هموطنان، حق تجارت آزاد و استفاده از شبکه جهانی بانکی و مالی ایرانیان را تامین کند تا بستر رشد اقتصادی و افزایش رفاه شهروندان و کاهش فقر و نابرابری هموار شود.


«اسرائیل از بازگشت امریکا به برجام مطمئن و نگران است»

پایگاه امریکایی «اکسیوس»: جمع بندی هیئت دولت اسرائیل در جلسه فوق العاده روز گذشته این بوده که ایران و امریکا طی چند هفته آینده درباره احیای توافق هسته‌ای (برجام) به توافق خواهند رسید. اسرائیل به شدت نگران بازگشت امریکا به توافق هسته‌ای است و می‌کوشد که دولت بایدن را متقاعد کند که از فشارها بر ایران نکاهد.


مینو محرز: وضعیت کرونا در کشور فاجعه است

محرز وضعیت کنونی ایران را فاجعه توصیف کرد زیرا بیمارستان‌ها جای بستری بیماران را ندارند و از سوی دیگر به‌دلیل عدم مدیریت صحیح از سوی دولت و وزارت بهداشت این روند ادامه خواهد داشت تا اینکه واکسن کرونای ساخت ایران به تولید انبوه برسد. عملکرد رییس جمهور و وزیر بهداشت اصلا قابل قبول نیست.


فارن‌پالسی: بزرگترین دشمن پادشاه اردن کیست؟

پادشاه اردن بزرگترین دشمن خودش است، نه ولیعهد سابق یا هرگونه مخالفت مردمی. تاریخ مملو از داستان‌های پادشاهان متزلزلی است که خودمخرب می‌شوند. اگر او به جای دستگیری‌ها و نظریه‌های بی‌اساس به اصلاحات سیاسی واقعی و واگذاری قدرت به پارلمان تن دهد، ممکن است راه ‌حلی برای او شوند.


تخریب کانون نویسندگان ایران در پوشش «انتقاد»

به تازگی متنی با امضای ۳۱ نفر و به تاریخ ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ با عنوان «به اعضا و هیات دبیران موقت کانون نویسندگان ایران» در فضای مجازی منتشر شده. این متن یکسره بی‌اعتبار و برخلاف اساسنامه‌ی کانون نویسندگان ایران است. هیچ یک از ایرادهایی که امضاکنندگان متن مورد بحث به هیئت دبیران گرفته‌اند وارد نیست.


خیابان صد سال تنهایی، گذر شاهنامه، کوچه دن آرام

«پائولو کوئیلو» خالق رمان «کیمیاگر» که بسیاری از آثارش در ایران ترجمه شده، با انتشار عکس تابلوهای نامگذاری کوچه‌های روستایی در استان همدان در پیج خود در اینستاگرام نوشته: «ابتکار کتابخوان‌ها و عاشقان ادبیات به روستای تاج‌آباد موقعیتی منحصربه‌فرد بخشیده و این روستا را در منطقه مطرح کرده است.


جزئیات دیدار مقام‌های ایران و عربستان در بغداد

یک مقام بلندپایه عراقی، گزارش‌های رسانه‌ها درباره دیدار چند روز پیش مقام‌های عربستان و ایرانی در بغداد را «دقیق» خواند و گفت: این دیدار در داخل منطقه الخضراء بغداد و در سطح مسئولان امنیتی دو کشور با ابتکار دولت عراق برگزار شد. ریاست هیئت عربستان را رئیس دستگاه اطلاعات این کشور بر عهده داشت.


صادقی: مشارکت در انتخابات زیر ۲۵ درصد خواهد بود

محمود صادقى، عضو جبهه اصلاحات ایران: متراکم شدن نارضایتی‌های مردم به خصوص در دو حوزه اقتصادی و معیشتی و همچنین سیاست خارجی موجب شده انگیزه مشارکت در انتخابات کاهش یابد. طبق بعضی از نظرسنجی‌ها، نرخ مشارکت زیر ۲۵ درصد خواهد بود و این موضوع بسیار نگران کننده است.


پزشکان: ناوالنی با خطر مرگ قریب‌الوقوع روبروست

پزشکان الکسی ناوالنی فعال ناراضی که در روسیه زندانی است می گویند اگر او از مراقبت های بهداشتی لازم برخوردار نشود "ظرف چند روز خواهد مرد." پزشکان می‌گویند که نتایج آزمایش خون او نشانگر خطر ایست قلبی یا نارسایی کلیوی در هر لحظه است. ناوالنی در طول اعتصاب غذا ۹ کیلوگرم وزن کم کرده است.


بی‌اعتمادی اصناف به محدودیت‌های کرونایی

تصمیم‌گیری‌های اشتباه موجب بی‌اعتمادی اصناف و شهروندان به ستاد ملی مقابله با کرونا شده تا جایی که اغلب آنها توجهی به محدودیت‌ها ندارند و هر یک به‌نحوی فعالیت خود را ادامه می‌دهند. بسیاری از واحدهای کسب و کار به‌صورت مخفیانه فعال هستند.


اتراق معتادها در سی و سه پل اصفهان

از دیوارنویسی و ترک‌هایی که بر اثر خشکسالی و عبور مترو بر تن سی‌وسه پل نشسته، از ترقه‌زدن بر دیواره‌ها و رفتن بر پشت بام سی‌وسه پل و تفریحات بخت‌آزمایی برخی جوانان روی پل که بگذریم، سی و سه پل حالا با اتفاق‌های تازه‌ای روبروست، از جمله اتراق معتادها در طبقه زیرین سی‌وسه پل...


روزگار سياهِ زنان كارتن خواب

متولدین اعتیاد، نوزادان بی‌گناهی هستند که حاصل روابطی برای تامین چند گرم موادند. آنها نه اوراق هویتی دارند و نه خانه‌ای برای زندگی و روزگارشان با پرسه در خیابان‌های شهر می‌گذرد. اغلب این نوزادان اگر به دلیل اعتیاد مادر پس از تولد زنده بمانند، سر از باندهای توزیع مواد‌مخدر در‌می‌آورند.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.