دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰
Monday 17 May 2021
ايران امروز

نورهای مصنوعی سواحل جوجه لاک‌پشت‌ها را گمراه می‌کند

زیستگاه های مناسبی در خلیج فارس و دریای عمان برای زیست لاک پشت های دریایی وجود دارد به طوری که در این پهنه های آبی ۵ گونه لاک پشت دریایی از جمله منقار عقابی، پشت چرمی، زیتونی، سبز و سرخ وجود دارد که همه آنها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

چه شد که جوجه‌تیغی بلای جان نیوزیلندی‌ها شد؟

شاید تا پیش از این کسی باور نمی‌کرد که یک حیوان کوچولوی بامزه و دوست‌داشتنی مثل جوجه‌تیغی در جایی از جهان بلای جان مردم بشود، اما این اتفاق اکنون در نیوزیلند افتاده است.

کاهش ۲۰ درصدی آب ورودی به سدهای تهران

در سال آبی جاری (ابتدای مهرماه۹۹ تا انتهای شهریور۱۴۰۰) میزان بارش ها در کشور نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش محسوسی یافته است. این کاهش، نخستین اثر خود را بر روی موجودی آب سدها به خصوص سدهای تهران نشان داده است.

دولت در احیا دریاچه ارومیه شکست خورد؟

وزارت نیرو امسال حق‌آبه دریاچه ارومیه را نداد. این وضع باعث پس‌روی آب دریاچه نسبت به ماه‌های گذشته شده و با گرم شدن هوا و بالا رفتن میزان تبخیر، دریاچه تا پایان ۱۴۰۰ در شرایط بحرانی قرار می‌گیرد.

خشک‌ترین نقطه کشور را آب برد

استان کویری یزد ۲۰ سال است که درگیر خشکسالی شدید شده و در طول این مدت، تنها دو سال نسبتاً پربارش را تجربه کرده به نحوی که طی چند سال اخیر، لقب خشک‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده و در این میان وضعیت مرکز استان، به مراتب وخیم‌تر از سایر شهرستان‌هاست.

سرنوشت تلخ برخی حیوانات در باغ وحش‌های ایران

سرنوشت تلخ گونه‌های کمیاب از انواع حیوانات و پرندگان که از کشورهایی چون هلند و اسپانیا خریداری می‌شوند به گونه‌ای رقم می‌خورد که از بخت برگشته‌شان در باغ وحش‌های استان تهران در هاله‌ای از ابهام و ناباوری تلف می‌شوند.

انشاء زیست محیطی؛ موضوع: آب

آب مایه حیات است. زندگی تمام جانداران به آب وابسته است. انسان و همه جانداران برای زندگی رو به رشد به آب نیاز دارند. ۷۵ درصد سطح زمین را آب فراگرفته اما ۹۸ درصد این آب‌ها شور است. فقط ۲ درصد از آب‌های سطح زمین شیرین است و بیشتر آب‌های شیرین روی زمین یخ زده است و ما کمتر از ۱ درصد این آب‌ها را استفاده می‌کنیم.

کاهش چشمگیر حجم آب زیرزمینی در ایران

اخیراً سه تن از محققان ایرانی به نام‌های "سمانه اشرفی"، "علی ناظمی" و "امیرآقاکوچک" مقاله‌ای نوشته‌اند که در مجله "نیچر" منتشر شده و در آن به بررسی حجم آب‌های زیرزمینی طی چند سال اخیر در ایران پرداخته‌اند که ما به طور خلاصه در این گزارش به آن پرداخته‌ایم.

معضل گردوغبار و کمبود آب در استان اصفهان

تجزیه و تحلیل اطلاعات یک دوره ۱۰ ساله نشان می‌دهد که کلانشهر اصفهان بطور میانگین هر ۹ روز یک پدیده گرد و غبار داشته است. استان اصفهان در سال‌های اخیر با معضلات زیست محیطی مانند آلودگی هوا، گرد و غبار، خشک شدن زاینده رود و تالاب گاوخونی و کمبود منابع آبی مواجه شده است.

تجربیات بین‌المللی برای احیای دریاچه ارومیه

احیای دریاچه ارومیه باید یک تعهد ملی از سوی دولت‌ها تلقی شود و حمایت‌های عموم مردم هم آن را پشتیبانی کند تا بهبود قابل ملاحظه‌ای در شرایط دریاچه ایجاد شود چراکه بحران زیست محیطی که دریاچه ارومیه با آن مواجه است منحصر به ایران نیست.

آیا خشکسالی به ایران بازخواهد گشت؟

متوسط بارندگی‌های کشور ما در سال آبی ۹۸- ۹۷ با ثبت ۳۴۲ میلی‌متر سبب شد این سال رکورد پربارش ترین سال را در ۵۰ سال گذشته بزند. هرچند در سال بعد یعنی ۹۹-۹۸ میزان بارش ۳۱۷ میلی متر و میانگین کمتری ثبت شد اما باز هم نسبت به سال های پیش از خود شاهد بارندگی های فراوانی در کشور بودیم.

درس شناخت محیط‌زیست در دانشگاه‌ها الزامی شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: لازم است گذراندن درس شناخت محیط زیست در دانشگاه‌های کشور الزامی شود تا گام موثری در ارتقای دانش زیست محیطی آینده‌سازان برداشته شود.

پارک ملی “نای‌بند”، مروارید جنوب

پیشروی خشکی در دریا که به دماغه نای‌بند معروف است، موجب تشکیل خلیجی کوچک به نام نای‌بند شده که در ۳۲۰ کیلومتری جنوب‌شرق بوشهر قرار دارد و در عصر آل‌بویه از مهم‌ترین مراکز صید و تجارت مروارید در ایران بوده‌است.

به هر بوته‌ای در خراسان جنوبی چند پلاستیک چسبیده!

متاسفانه کیسه‌های پلاستیکی عمدتاً در طبیعت رها می‌شوند و ما ملاحظه می‌کنیم که در حاشیه راه‌ها، تفرجگاه‌ها و اطراف روستاها تا کیلومترها اطراف زباله گاه‌ها به هر بوته‌ای چند پلاستیک چسبیده و قرار است تا قرن‌ها این کیسه‌های پلاستیکی همانجا بمانند و هر روز به تعداد آن‌ها اضافه شود.

آرشيو سیاست
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021