-
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 14.07.2023, 8:55

لبنیات پرچرب می‌تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد

مصرف لبنیات پرچرب از قبیل پنیر، ماست و شیر کامل به پیشگیری از حملات قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری‌های قلبی و عروقی کمک می‌کند. مطالعه‌ای جهانی هم نشان داده است که گوشت قرمز فراوری‌نشده نیز در زمره غذاهای سالم به حساب می‌آید.

این‌ها نتایج شگفت‌انگیز پژوهش کارشناسانی‌اند که یک رتبه‌بندی غذایی به نام امتیاز رژیم غذایی سالم آینده‌نگر شهری و روستایی (Prospective Urban and Rural Epidemiological) ایجاد کرده‌اند.

نیویورک‌پست با استناد به این مطالعه گزارش می‌دهد رژیم غذایی یادشده که به اختصار پیور (PURE) نامیده می‌شود، نشان می‌دهد که مصرف شش گروه غذایی میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، مغزها، ماهی و لبنیات پرچرب خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

در رژیم غذایی سالم، برای غلات کامل و گوشت فراوری نشده (مانند گوشت خوک و گاو به جای بیکن یا سالامی) هم جایی در نظر گرفته شده است.

دکتر اندرو منته، نویسنده این مطالعه و استادیار دانشگاه مک‌مستر کانادا، در بیانیه‌ای خبری اعلام کرد: «مردم به مصرف غذاهای کم‌چرب روی آورده‌اند... و برچسب‌های روی مواد غذایی نیز بر کم‌چرب بودن و کاهش چربی اشباع‌شده در ‌تاکید می‌کنند. با این حال نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد که لبنیات عمدتا پرچرب را می‌توان حداکثر دو وعده در روز در رژیم غذایی سالم گنجاند.»

رژیم غذایی پیور که در نشریه قلب اروپا منتشر شده است، شش سنگ بنا دارد:

میوه؛ دو تا سه وعده در روز
سبزیجات؛ دو تا سه وعده در روز
حبوبات (نخود، لوبیا، عدس)؛ سه تا چهار وعده در هفته
آجیل؛ هفت وعده در هفته
ماهی؛ دو تا سه وعده در هفته
لبنیات؛ دو وعده در روز

منته  افزود: «مصرف مقدار متعادل ماهی و لبنیات چرب به کاهش خطر بیماری قلبی و عروقی می‌انجامد. همین نتایج در مورد مصرف متعادل غلات و گوشت هم صادق است؛ به شرطی که غلات تصفیه‌نشده و گوشت فراوری‌نشده باشد.»

رژیم غذایی پیور با سایر رژیم‌های غذایی سالم مانند رژیم مدیترانه‌ای متفاوت است؛ چون با استفاده از اطلاعات کشورهای ثروتمند و فقیر ایجاد شده است.

این نتایج بر اساس اطلاعات ۱۴۷ هزار و ۶۴۲ نفر از جمعیت عمومی ۲۱ کشور سراسر جهان به دست آمد و متنوع‌ترین مطالعه در مورد نتایج تغذیه و سلامت در جهان است و تنها مطالعه‌ای به شمار می‌رود که در آن، اطلاعات جمعیت کشورهای با درآمد بالا، متوسط و پایین گنجانده شده است.

او افزود: «بین رژیم غذایی پیور و نتایج سلامتی در افراد سالم، مبتلایان به بیماری قلبی عروقی و مبتلایان به دیابت در اقتصادهای مختلف دنیا ارتباط وجود دارد.»

در این مطالعه مشخص شد که رژیم‌ سالم با امتیاز پنج یا بیشتر در مقایسه با رژیم‌های ناسالم که امتیاز یک یا پایین‌تر داشتند، ۳۰ درصد خطر مرگ، ۱۸ درصد احتمال بیماری قلبی عروقی، ۱۴ درصد خطر حمله قلبی و ۱۹ درصد خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهد.

با این حال دکتر سلیم یوسف، از نویسندگان این مطالعه، اشاره کرد که نتایج این مطالعه در مناطقی با رژیم غذایی بی‌کیفیت که کالری دریافتی بیشتر از کربوهیدرات تصفیه‌شده تامین می‌شد، مشهودتر بود. او گفت: «این یعنی بخش بزرگی از مرگ‌ومیرها و بیماری‌های قلبی عروقی در بزرگسالان سراسر جهان ممکن است به دلیل سوءتغذیه یا مصرف اندک غذاهای انرژی‌بخش و محافظ باشد.»

غذاهای محافظ سرشار از مواد مغذی ضروری‌اند که از بدن در برابر بیماری‌های خاص محافظت می‌کنند.

اما پیش از خوردن استیک به یک نکته دقت کنید: نویسندگان این مطالعه تاکید می‌کنند که «تنوع و اعتدال» کلید رژیم غذایی سالم است و غلات کامل و گوشت فراوری‌نشده را هم باید در حد اعتدال مصرف کرد.

نتایج این مطالعه توصیه‌های غذایی تمام این سال‌ها را دگرگون می‌کند.

دکتر داریوش مظفریان، از دانشکده علوم و سیاست تغذیه‌ای فریدمن در دانشگاه تافتس بوستون، گفت: «نتایج جدید رژیم پیور به همراه گزارش‌های پیشین نشان می‌دهد که باید در رهنمودهای پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب تجدیدنظر کرد. وقت آن است که رهنمودهای ملی تغذیه و مداخلات مبتنی بر غذاها در مراقبت‌های بهداشتی با علم روز هماهنگ شود. جان میلیون‌ها نفر به این امر بستگی دارد.»

گزارش سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد سال ۲۰۱۹ در سراسر جهان، نزدیک به ۱۸ میلیون نفر بر اثر بیماری‌های قلبی‌عروقی جان خود را از دست دادند که این رقم حدود ۳۲ درصد کل مرگ‌و میرها است.

ایندیپندنت فارسی
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024