-
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 07.10.2022, 14:38

تکرار دوره‌های خشکسالی در اروپا هر ۲۰ سال


دویچه وله: در نتیجه تغییرات آب و هوایی، اروپای غربی و مرکزی احتمالا هر ۲۰ سال یکبار منتظر خشکسالی‌های شدید مانند تابستان امسال خواهند بود، حتی اگر روند گرمایش زمین متوقف شود. این نتیجه‌ کار گروهی ۲۰ پژوهشگر بین‌المللی است که داده‌های آب و هوایی دوران پیش از صنعتی شدن را با امروز مقایسه کرده‌اند.

بر اساس تحقیقات منتشر شده توسط World Weather Attribution با حدود ۱،۲ درجه گرم شدن زمین به علت فعالیت انسانی، احتمال خشکسالی در اروپای غربی و مرکزی حداقل سه تا چهار برابر بیشتر شده است. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر با پدیده گرمایش زمین روبرو نبودیم، خشکسالی‌هایی مانند امسال در اروپا تنها هر ۶۰ تا ۸۰ سال یکبار امکان بروز داشت.

پدیده زمین خشک

محققان توجه ویژه‌ای به خشکی خاک در ماه‌های ژوئن، ژوئیه و اوت در سال جاری داشته‌اند. آنها یک متر اول زیر سطح زمین را مورد بررسی قرار داده‌اند که به ویژه برای تامین آب گیاهان مهم است. با توجه به این پدیده، کارشناسان از خشکسالی کشاورزی و زیست‌محیطی صحبت می‌کنند. محققان می‌گویند که گرمایش ناشی از تغییرات آب و هوایی منجر به خشکسالی‌های گسترده در تابستان امسال شده است.

فریدریک اوتو، محقق آلمانی از امپریال کالج لندن از این ابراز نگرانی کرده که خشکسالی منجر به کاهش برداشت در اروپا و کمبود مواد غذایی شده است. او می‌گوید این نگرانی به ویژه از این نظر جدی است که خشکسالی‌هایی که به دنبال امواج گرمای مرتبط با تغییرات آب و هوایی در جنوب آسیا رخ داده نیز منجر به نابودی غلات شده است. هم‌زمانی این خشکسالی با جنگ اوکراین که منجر به افزایش بهای مواد غذایی شد، وضعیت را بحرانی‌تر کرده است.

پژوهشگران همچنین نسبت به مرگ و میر بالا هشدار داده‌اند. تابستان امسال یکی از گرم‌ترین تابستان‌های اروپا بود و در مجموع بیش از ۲۴۰۰۰ مرگ ناشی از گرما در آن ثبت شد. دانشمندان خاطرنشان می‌کنند که علیرغم پیشرفت‌های عظیم در تحقیقات، اندازه‌گیری دقیق نقش گرمایش جهانی در ایجاد یک دوره خشکسالی دشوار است. به این دلیل که اندازه‌گیری و محاسبه خشکی خاک دشوارتر از دما و میزان بارندگی است. این به این معنی است که تاثیر واقعی تغییرات اقلیمی ساخته دست بشر احتمالا حتی بیشتر است.

تغییرات اقلیمی علت خشکسالی‌های شدید

علاوه بر اروپای غربی و مرکزی، محققان نسبت به افزایش خشکسالی در سراسر نیمکره شمالی هشدار داده‌اند. در آنجا احتمال تابستان‌های خشکی مانند امسال حتی ۲۰ برابر شده است. چنین خشکسالی‌هایی بدون تغییرات آب و هوایی ساخته دست بشر تنها هر ۴۰۰ سال یکبار ممکن بود رخ دهد.

با این حال محققان خاطرنشان می‌کنند که نتایج مربوط به نیمکره شمالی و اروپای غربی و مرکزی به دلیل مشخصه‌های مختلف جغرافیایی قابل مقایسه مستقیم با یکدیگر نیستند.

سونیا سنویراتنه، محقق موسسه فناوری فدرال سوئیس در زوریخ در این باره می‌گوید: «اگر می‌خواهیم شرایط آب و هوایی را به ثبات برسانیم و از تشدید بیشتر دوره‌های خشکسالی جلوگیری کنیم، باید استفاده از سوخت‌های فسیلی را متوقف کنیم. زیرا با افزایش بیشتر گرمایش جهانی، خشکسالی‌ها بیشتر و شدیدتر می‌شوند.» 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022