-
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 05.07.2022, 15:58

بلای روسی بر جان دلفین‌های بی‌گناه دریای سیاه


حضور ردیاب‌ها و انفجارهای زیردریایی سبب کشته شدن هزاران دلفین در دریای سیاه شده است. این تنها یکی از نتایج مستقیم حمله نظامی روسیه به اوکراین از ۲۴ فوریه سال جاری است.

همانطور که پایگاه اطلاعاتی بلغار موسوم به Dnevnik نشان می‌دهد در نتیجه عملیات نظامی به فرماندهی نیروی دریایی روسیه در شمال دریایی سیاه، حدود ۳ هزار دلفین کشته شده‌اند. پایگاه خبری مذکور که اخبار مربوط به تنوع زیستی و تاثیرات جنگ بر اکولوژی منطقه را دنبال می‌کند همچنین می‌نویسد بر اساس یافته‌های علمی، ردیاب‌های قوی نیروی دریایی روسیه که در هفته گذشته در دریای سیاه متمرکز شده‌اند و همچنین انفجارهای زیر سطح آب، علت اصلی کشتار دلفین‌های منطقه معرفی شده‌اند.

جنگ اوکراین تضعیف چشم‌گیر سیستم راهبری دلفین‌ها را سبب شده و جنگ دریایی، آنها را کور کرده است. در نتیجه با انواع موانع از جمله مین مواجه می‌شوند. آنها به صخره‌ها برخورد می‌کنند، صدمه می‌بینند و دریا آنها را به ساحل می‌برد. دلفین‌های “کور” نمی‌توانند یک ماهی را صید کنند و به سرعت خسته می‌شوند. و دلفین‌های خسته و لاغر به سرعت ایمنی خود را از دست می‌دهند و طعمه عفونت‌های داخلی می‌شوند.

گزارش مذکور ادامه می‌دهد که بین شهر اودسای اوکراین و دلتای دانوب و در نزدیکی ساحل بیش از صدها دلفین مرده پیدا شدند در جایی که فقط 2 الی 3 درصد سواحل اورکاین در دریای سیاه را تشکیل می‌دهند. این نکته را باید در نظر داشت که تنها 2 تا 3 درصد از سواحل دریای سیاه اوکراین قابل کاوش است. بقیه خط ساحلی به دلیل حکومت نظامی برای اکتشاف غیرقابل دسترس است.

در گذشته، در کنار این 2 تا 3 درصد از خط ساحلی تنها چند دلفین در سال مرده یافت می‌شوند. اگر اکنون امکان نظارت بر 97 درصد باقی‌مانده ساحل وجود داشت، تعداد حیوانات مرده یافت شده بسیار بیشتر می‌شد.

منبع: لوپن / ترجمه: مسعود نوری، کارشناس ارشد حقوق بین الملل
دیپلماسی ایرانی



 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022