پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ - Thursday 23 May 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Tue, 16.04.2024, 16:18

حمایت محمد خاتمی از جنگ‌افروزی خامنه‌ای و سپاه

محمد خاتمى رئیس جمهور پیشین، در سخنانی در جمع مشاوران خود از حملات سپاه علیه اسرائيل حمایت کرد و گفت «پاسخ ايران به جنايت اسرائيل مدبّرانه، شجاعانه، منطقی و قانونی بود»!

کانال تلگرامی «خاتمی‌مدیا» که معمولا تنها پیام‌ها و اظهارنظرهای خاتمی را منتشر می‌کند نوشته است:

«وی ضمن تایید این اقدام و تمجید از آن افزود، این اقدام پاسخی بود به حمله تجاوزکارانه رژیم اشغالگر به كنسولگرى ايران که منجر به شهادت سرداران رشید سپاه و تنی چند از هموطنان ما شده بود.

سيد محمد خاتمى كه در جمع مشاوران خود سخن مى گفت، افزود که عملیات پهپادی و موشکی ایران علیه اسرائیل با لحاظ همه جوانب امر در چارچوب مقررات روشن و مناسبات قانونی بین المللی صورت گرفت.

عمليات ايران حاوی این پیام روشن بود که اسرائیل تصور نکند که هر جنایت و شرارت و عمل خلاف مقررات مسلم بین المللی انجام دهد و نهادهای بین المللی هم در مقابل آن به وظیفه قانونی خود عمل نکنند بی پاسخ می ماند.

وى با بيان اينكه حفظ امنيت و ثبات منطقه و تنش زدائی از اولویت های جمهوری اسلامی است افزود، در عمليات ايران هدف قرار نگرفتن مناطق مسكونى و اقتصادى کاملاً مراعات شد و پهبادها و بخصوص موشکهای ايران از گنبد آهنين اسرائيل و پوشش چندلایه بازدارنده فوق العاده پرهزينه آمريكا و بعضى كشورهاى اروپايى و منطقه ای براى دفاع از اسرائيل عبور كردند، نشان داده شد كه جمهورى اسلامى توان و تدبير لازم در تأمین منافع خود و برخورد با تجاوز و جنایت را دارد.

خاتمى در پایان اظهار امیدواری کرد که با قطع جنایت های رژیم اشغالگر و برقراری آتش‌بس، مردم مظلوم غزّه از این وضعیت پررنج و عذاب رهایی یابند و منطقه که سخت نیازمند امنیت و پیشرفت است روی آرامش را ببیند.»

***

حملات موشکی و پهپادی سپاه از خاک ایران علیه اسرائیل، که گویا به دستور مستقیم خامنه‌ای صورت گرفته، اقدام به شدت خطرناکی بود که می‌تواند پای ایران را به یک جنگ خانماسوز بکشاند. برخلاف نظر محمد خاتمی، شلیک بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد به سوی اسرائیل و هدف گرفتن تمامی جغرافیای آن کشور، نمی‌تواند اقدامی تلافی‌جویانه در برابر حمله اسرائيل به ساختمانی در جنب سفارت جمهوری اسلامی در دمشق تلقی شود.

تصور اینکه دولت اسرائيل در برابر این قدرت‌نمایی ساکت بماند، بسیار خام‌اندیشانه است؛ کمااینکه تصمیم هم گرفته به ایران پاسخ دهد. پاسخ اسرائیل لابد واکنش بعدی جمهوری اسلامی را در پی خواهد داشت و این همان آغاز ورود کشور به جهنم جنگ است. آیا منظور محمد خاتمی از «مدبرانه و منطقی» بودن پاسخ ایران همین است؟ 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024