دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ - Monday 26 February 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Mon, 11.12.2023, 11:33

چهار نهاد حقوق بشری آلمان اعطای نوبل صلح به نرگس محمدی را جشن گرفتند

جایزه صلح نوبل بیست سال بعد از شیرین عبادی همزمان با هفتاد و پنجمین روز جهانی حقوق بشر به نرگس محمدی اعطا شد. در ساعاتی که کیانا و علی رحمانی، فرزندان نرگس محمدی در اسلو جایزه نوبل صلح را به نیابت مادر زندانی خود دریافت می کردند، شهر کلن آلمان نیز شاهد مراسم دیگری در همین زمینه بود.

این مراسم با مشارکت انجمن پزشکان پارسی مد، کمیته حمایت از حقوق بشر ایران (کلن)، خانه فرهنگ های شهر ماینس و انجمن حقوق بشر قرن ۲۱ برگزار شد و ده ها تن از ایرانیان در آن شرکت کردند.

انجمن پزشکان پارسی مد حدود یک سال پیش در پشتیبانی از جنبش «زن، زندگی، آزادی» اعلام موجودیت کرد و در مدتی کوتاه ۴۰۰ پزشک ایرانی از آلمان، بلژیک و هلند به عضویت آن در آمدند. اما به گفته یکی از اعضای هیئت اجرائی، تعداد اعضای فعال آن در حال حاضر حدود صد تن است.

جشن روز جهانی حقوق بشر با سرود ای ایران و سخنرانی نمایندگان نهادهای برگزار کننده درباره تاثیر اعطای نوبل صلح بر پایداری زنان ایرانی در برابر حکومت سرکوبگر جمهوری اسلامی آغاز شد.

در دنباله برنامه، شاهد نمایش چند ویدئو و گزارش شبکه‌های تلویزیونی آلمان بر پرده بزرگ بودیم که زوایای مختلفی از زندگی و مبارزات خانم محمدی را نشان می‌داد. در ویدئوئی دیگر، تصاویر ده‌ها جوان و نوجوان قربانی سرکوب‌های خونین رژیم جمهوری اسلامی به حاضران نشان داده شد که لحظه های غم انگیزی را آفرید.

در بخشی دیگر، سیروس پارسا، خواننده و نوازنده با همراهی ویولون اسکندر آبادی دو  تصنیف اجرا کرد.

نمایش فیلم مستند “شکنجه سفید” در دنباله برنامه‌ها با استقبال حاضران روبرو شد. این فیلم ۵۹ دقیقه ای با تهیه کنندگی خانم گلارا کاکاوند و کارگردانی وحید زارع طول یک سال با استفاده از کتابی به همین نام از نرگس محمدی ساخته شده و به تجربیات شانزده زندانی در سلول های انفرادی اختصاص دارد که سه تن از آن ها زن و بقیه مرد هستند.

به گفته  کارگردان شکنجه سفید، این فیلم در واقع دو قسمت است که در کلن شاهد نمایش نخستین قسمت آن بودیم و قسمت دوم هم اکنون در دست تهیه است. قسمت دوم فیلم تصاویری از زندان مخوف قرچک را به دست خواهد داد که بر پایه تجارب و مشاهدات زندانیان تهیه شده است.

درباره شرایط غیربهداشتی و بسیار بد زندان قرچک در سال های اخیر بسیار نوشته و گفته شده است. در پاسخ این پرسش که آیا تیم فیلمبرداری توانسته است به این زندان مخوف راه یابد، وحید زارع می گوید: “به طور طبیعی امکان فیلمبرداری مستقیم از شرایط زندان قرچک وجود نداشته است، بلکه مستند از طریق گفت و گو با زندانیان تهیه شده و تنها فرازهای کوتاهی از فیلم‌هائی که به صورت مخفیانه با تلفن همراه برداشته شده‌اند، آن را تکمیل می‌کنند”.

در کنار این برنامه ها، مراسم اعطای نوبل صلح به  کیانا و علی رحمانی هم بر پرده بزرگ نمایش داده شد و به این ترتیب حاضران در جشن توانستند لحظه های پرهیجانی را تجربه کنند.

همه کسانی که در جشن روز جهانی حقوق بشر کلن سخنرانی کردند، بر این نکته تاکید داشتند که جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ هرچند به پاس مقاومت جانانه نرگس محمدی در برابر استبداد مذهبی حاکم به وی اعطا شده، اما در بعدی دیگر نشانه احترامی است که افکار عمومی جهان برای صدها قربانی جنبش مهسا، به ویژه زنان و دختران شجاع ایرانی قائل شده است.


رادیو بین‌المللی فرانسه / جواد طالعی 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024