دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - Monday 4 July 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 21.01.2022, 11:56

اخراج محمد فاضلی، استاد جامعه‌شناسی از دانشگاه


دکتر محمد فاضلی، استاد جامعه‌شناسی و مدیر پادکست دغدغه ایران از دانشگاه بهشتی اخراج شده است. این خبر را نزدیکان او در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند. آقای فاضلی اداره کننده پادکست «دغدغه ایران» است که به‌طور عمده درباره راهکارهای توسعه ایران بحث می‌کند.

محمدرضا جلایی‌پور در این باره در کانال تلگرام خود نوشت:

دوست عزیز و فاضلم، دکتر محمد فاضلی، را از دانشگاه بهشتی اخراج کرده‌اند. واقعا این میزان تنگ‌نظری و شایسته‌ستیزی در وزارت علوم دولت جدید حیرت‌انگیز و شرم‌آور است. در گروه جامعه‌شناسی دانشگاه بهشتی تا کنون چه کسی به اندازهٔ او در کمک به بالندگی جامعه‌شناسی در ایران توفیق داشته است؟ هم از حیث میزان و کیفیت پژوهش‌های باکیفیت، هم از حیث رضایت دانشجویان، هم از نظر توفیق در آگاهی‌افزایی عمومی دربارهٔ بصیرت‌ها و دستاوردهای جامعه‌شناسانه، چند استاد جامعه‌شناسی مثل او در ایران داریم؟

وزارت علومی که ریاست دانشگاه‌ها را به بسیج اساتید واگذار می‌کند و با افزایش انواع سهمیه‌های ناعادلانه در پذیرش دانشجو و انواع گزینش‌های پرتبعیض در جذب و ارتقای اساتید آموزش دانشگاه‌های کشور را  کم‌کیفیت‌تر می‌کند آیا می‌فهمد چه بلایی بر سر نهاد علم در ایران می‌آورد و در بلندمدت چه آسیبی به کشور می‌زند؟

انجمن جامعه‌شناسی ایران و اساتید جامعه‌شناسی دانشگاه‌های کشور چرا با صدای بلندتر و موثرتر به این روند مخرب و پرآسیب اعتراض نمی‌کنند؟ ‌اگر وزارت علوم هاضمهٔ پذیرش و تحمل استاد باکیفیتی چون او که دغدغهٔ محوری‌اش افزایش ظرفیت حل مسالهٔ حاکمیت و جامعهٔ‌ ایران است را ندارد، مضحک نیست اگر ‌ادعای کمک به توسعهٔ علمی کشور را داشته باشد؟

اخراج او از دانشگاه برای خود او ضایعه نیست و چه بسا وقت و فرصت بیشتری برای پادکست روشنگر و پرمخاطبِ «دغدغهٔ ایران»‌ و پژوهش‌های راهبردی‌اش  آزاد کند،‌ ولی برای دانشگاه بهشتی و دانشجویانش پرضایعه است. دانشگاه را بیش از این کم‌کیفیت و بی‌توجه به مسائل واقعی جامعهٔ ایران نکنید. نتیجه‌اش جز انباشت بیشتر بحران‌ها و مسائل کاویده‌وحل‌نشده و جایگزیزنی اساتیدِ کم‌بضاعت و میل بیشتر به مهاجرت علمی نخواهد بود.


یادداشت حسن محدثی گیلوایی یکی از استادان دانشگاه درباره اخراج دکتر محمد فاضلی

روز شنبه گذشته بود که در جلسه دفاع رساله دکترای یکی از دانش‌جویان‌ام با خبر شدم که به دکتر محمد فاضلی - یکی از داناترین و پرتلاش‌ترین هم‌کاران‌مان در حوزه‌ی جامعه‌شناسی- اعلام عدم نیاز شده است.

اکنون که این خبر اعلان عمومی شده مراتب تاسف عمیق خود را اعلام می‌نمایم!

این نوع مواجهه با دانشمندان و دانشگاهیان و اهل علم، نشانه‌ سیطره‌ روزافزون بی‌خردی در نظام دانش‌گاهی‌ ایران و دیگر سازمان‌های ایرانی و حرکت رو به انحطاط کشورمان است و دکتر محمد فاضلی‌ عزیز تنها یکی از قربانیان این حرکت رو به انحطاط است.

دانشجویان و دوستان زیادی از ما می‌پرسند چرا این‌جا مانده‌اید؟ پاسخ همانا خریتی عاشقانه در دوست داشتن وطن و مردم‌مان است نه چیزی دیگر، و الا هیچ آدم عاقلی این همه بی‌حرمتی و تحقیر و درد و رنج را تحمل نمی‌کند.


توضیح دکتر محمد فاضلی در مورد اخراجش از دانشگاه بهشتی

حکم مربوط به ١۵ شهریور است؛ خیلی سعی کردیم رسانه‌ای نشود.

لیست کلاس‌های ترم جدید را که بدون کلاس‌های من منتشر کردند، دانشجویان فهمیده بودند. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022