سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - Tuesday 5 December 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.10.2023, 9:55

اسرائیل: انفجار بیمارستان در اثر حمله هوایی ما نبود


بایدن در دیدار با نتانیاهو: به نظر می‌رسد انفجار بیمارستان الاهلی، کار طرف مقابل بود

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، امروز در سفر به اسراییل در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسراییل، در تل آویو، با اشاره به انفجار بیمارستان الاهلی در غزه مدعی شده: «بر اساس آن‌چه که دیده‌ است، به‌نظر می‌رسد که این اقدام «کار طرف مقابل بوده و نه ارتش اسرائیل.»

مقام‌های غزه می‌گویند که ۵۰۰ نفر در این انفجار در بیمارستان الاهلی جان باخته‌اند. حماس اسرائیل را مقصر شناخت اما اسرائیل گروه جهاد اسلامی فلسطین را مسئول می‌داند که یک شلیک ناموفق داشته است.


اسرائیل: انفجار بیمارستان در اثر حمله هوایی ما نبود

دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل اعلام کرد حمله هوایی این کشور باعث انفجار در بیمارستان باپتیست الاهلی غزه نشده است. به گفته هاگاری، راکت برخورد کرده به بیمارستان غزه از سوی گروه جهاد اسلامی فلسطین شلیک شده است.

او تاکید کرد آسیب ندیدن ساختمان‌های مجاور بیمارستان و عدم وجود گودالی عمیق در محل حادثه نشان می‌دهد انفجار بیمارستان غزه به دلیل حمله هوایی ارتش اسرائیل نبوده است.

ارتش اسرائیل فایل صوتی از شنود سخنان دو مقام حماس در یک تماس را منتشر کرد که در آن درباره شلیک اشتباهی راکت جهاد اسلامی به بیمارستان غزه صحبت شده است.

روز سه‌شنبه ۲۵ مهر، در پی اصابت موشک به بیمارستان «باپتیست الاهلی» در نوار غزه دست‌کم ۵۰۰ نفر کشته و زخمی شدند.

اسرائیل و گروه‌های فلسطینی یکدیگر را به انجام این حمله متهم می‌کنند.

مقام‌های کشورهای مختلف حمله به این بیمارستان را غیرقابل توجیه خوانده‌ و خواستار روشن شدن ابعاد آن شده‌اند.

روسیه اعلام کرد اسرائیل باید برای ادعای خود مبنی بر دست نداشتن در حمله مرگ‌بار به بیمارستان غزه، مستندات ارائه کند. هم‌زمان، الجزیره گزارش داد امدادگران هنوز در حال بیرون کشیدن اجساد از زیر آوار بیمارستان باپتیست الاهلی غزه هستند.

مدیر بیمارستان شفا، بزرگ‌ترین مرکز درمانی غزه اعلام کرد سوخت این بیمارستان روز چهارشنبه ۲۶ مهر به اتمام می‌رسد.

بنا بر گزارش‌ها، با توجه به بستری شدن مجروحان حادثه انفجار بیمارستان الاهلی در بیمارستان شفا، این مرکز درمانی به مراتب بیشتر از ظرفیت خود بیمار پذیرش کرده است.

وزارت امور خارجه اردن در بیانیه‌ای اعلام کرد نشست چهارجانبه‌ای را که قرار بود با حضور جو بایدن، رییس‌ جمهوری آمریکا، عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و ملک عبدالله، پادشاه اردن در امان برگزار شود، لغو کرده است.

اردن اسرائیل را به ارتکاب «قتل عام» متهم کرد و افزود برگزاری این نشست نمی‌تواند در شرایط کنونی از ادامه جنگ جلوگیری کند.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد از زمان آغاز مناقشه میان حماس و اسرائیل تاکنون سه هزار و ۲۰۰ نفر در نوار غزه کشته و ۱۱ هزار نفر مجروح شده‌اند.

ارتش اسرائیل خبر داد یک منطقه را در نزدیکی خان یونس در جنوب غزه برای ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی در نظر گرفته است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت تهاجم مرگ‌بار حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر «نمی‌تواند توجیهی برای مجازات جمعی مردم فلسطین باشد».

تایمز اسرائیل نوشت به نظر می‌رسد موضع گوترش در قبال حملات اسرائیل به نوار غزه، لحن تندتری به خود گرفته است.

در ادامه درگیری‌های پراکنده در مرز اسرائیل و لبنان، حمله موشکی حزب‌الله به مواضع ارتش اسرائیل منجر به زخمی شدن چهار سرباز این کشور شد.


اسرائیل ارزیابی خود را با متحدانش به اشتراک گذاشته است

به گفته رسانه‌های اسرائیلی این کشور اطلاعات خود را در مورد رویداد منجر به مرگ شمار زیادی از ساکنین غزه در محوطه بیمارستان الاهلی در این باریکه، در اختیار آمریکا و شمار دیگری از کشورهای متحد خود قرار داده است.

به گزارش یدیعوت آحرونوت و شبکه کان، اطلاعاتی که اسرائیل منتقل کرده «ثابت می‌کند» راکت شلیک شده توسط نیروهای سازمان جهاد اسلامی فلسطین بوده که به بیمارستان الاهلی اصابت کرده است.

یک مقام ارشد دولتی اسرائیل به یدیعوت آحرونوت گفت فاصله چند ساعته‌ از وقوع رویداد بیمارستان تا واکنش اسرائیل، برای این بود که ارتش اسرائیل بتواند با بررسی جوانب حادثه،‌ پاسخی مستدل تهیه کند.

در ادامه این گزارش و به نقل از همان مقام دولتی آمده که «ارتش می‌خواست مطمئن شود که این انفجار کار اسرائیل نبوده است اما در این فاصله، «فعالیت‌های تبلیغی زیادی در جهان» علیه اسرائیل در رسانه‌ها به راه افتاد.»

این مقام اسرائیلی گفت «جهان غرب توضیحات ما را می‌پذیرد اما متأسفانه دنیای عرب اسرائیل را مقصر دانسته و استدلال‌های ما را قبول ندارد».

پیشتر سخنگوی ارتش اسرائیل هم، با انتشار متن «یک مکالمه شنود‌شده»،‌ گفت این مکالمه ثابت می‌کند که شبه‌نظامیان فلسطینی هم می‌دانند که حادثه انفجار بیمارستان، ناشی از شلیک موشک جهاد اسلامی بوده و نه حمله اسرائیل.


منابع: ایران اینترنشنال، رادیو فردا 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023