سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Tuesday 17 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 12.05.2022, 9:32

چند تن از معلمان معترض در تهران بازداشت شدند

تجمع معلمان با شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد»


تجمع سراسری فرهنگیان ایران از صبح پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت در شمار زیادی از شهرها با شعار محوری «معلم زندانی آزاد باید گردد» در شمار زیادی از شهرهای کشور برگزار شد. معلمان خواستار آزادی بی‌قید و شرط معلمان زندانی، پایان دادن به فشارها و پرونده‌سازی‌ها و اجرای درست رتبه‌بندی و همسان‌سازی هستند.

بنابر گزارش کانال «شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران» در خیابان بهارستان تهران که محل تجمع تهران اعلام شده بود، مملو از نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی و نیروی انتظامی بود تا مانع از شکل‌گیری تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی شوند.

آخرین گزارش‌ها حاکی است که در تجمع پراکنده معلمان در تهران، چندین معلم معترض بازداشت شده‌اند. یکی از بازداشت‌شده‌ها خانم معصومه دهقان، همسر وکیل سرشناس عبدالفتاح سلطانی است. بنا بر اطلاع‌رسانی حامد سلطانی، فرزند عبدالفتاح سلطانی و معصومه دهقان، وی در تجمع امروز بهارستان، همراه با دیگر معلمان بازداشت شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از بازداشت دستکم ۵ شهروند در تجمعات معلمان یاسوج، ۳ شهروند در تهران و یک شهروند اهواز خبر داد.

مسعود فرهیخته، ژاله روحزاد و لطف الله جمشیدی، در مقابل مجلس در تهران و سیامک چهرازی در اهواز، بازداشت شدند. بازداشت آقای چهرازی همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

بنابر گزارش دیگری در جریان تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته در یاسوج بیش از ۲۰ تن توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

قطع‌نامه پایانی تجمع ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

همکاران ارجمند و معلمان فرهیخته
تجمع امروز را در حالی برگزار می کنیم که بخش هایی از حاکمیت، در ستیزی آشکار با اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی،  موج گسترده هجوم خود را به سمت کنشگران صنفی سراسر کشور نشانه گرفته است.

و این کار صرفا به خاطر اعتراض به تعطیلی اصل  ۳۰ قانون اساسی و تضییع حقوق میلیون ها دانش آموز و خانواده هایشان طی سه دهه بوده است.

شاید در هیچ کجای جهان مرسوم نباشد که حاکمیتی آموزگاران سرزمینش را به واسطه  گوشزد نمودن قدرتمداران به تمکین از  قوانین کشور، به مجازات های سخت محکوم نماید.

همکاران ارجمند و معلمان سراسر کشور:
اخیرا، بخشی از حاکمیت، در اقدامی نانجیبانه و ناجوانمردانه، حرکت اصیل، قانونمند و مطالبه گرانه ما معلمان را که چند دهه قدمتی صادقانه دارد به دست های نامرئی بیگانه ربط داده است اما دریغ که ما معلمان همواره از اینکه عظمت سرزمین ما با سیاست های نادرست، مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار گیرد به شدت، معترض بوده‌ایم.

ما ضمن محکوم کردن این اتهامات نخ‌نما از زعمای امور انتظار داریم که صدای اعتراض مسالمت آمیز  و نجیبانه جامعه معلمان را بشنوند.

همکاران ارجمند، دانش آموزان عزیز و اولیا محترم:

ما امروز در اینجا گرد هم آمد ه ایم تا صدای معلمان مظلومی باشیم که به علت فعالیت جهت آموزش بهتر و بهبود وضعیت معیشتی معلمان و بازنشستگان راهی زندان شده اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی  اقدامات توام با خشونت با فرهنگیان و بازداشت‌های اخیر را شدیدا محکوم نموده و خواسته‌های فرهنگیان را به شرح ذیل اعلام می نماید.

۱- آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی
۲- پایان دادن به برخوردهای توام با خشونت با فرهنگیان و اتمام  پرونده‌سازی‌ها و احضار و تهدید کنشگران صنفی
۳- آزادی فوری همه معلمانی که در هفته گذشته در شهرهای تهران، بوشهر، مریوان و سایر نقاط کشور بازداشت شده‌اند.
۴- رسیدگی فوری به خواسته های اسماعیل عبدی معلمی که در هفتمین سال زندان و علی رغم بیماری های مختلف در دوازدهمین روز اعتصاب غذاست.
۵- اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری
۶- اجرای درست رتبه بندی و همسان سازی حقوق بازنشستگان
۷- تمکین مسئولان نظام به قانون اساسی و اجرای اصول ۲۶ ،۲۷ ، ۳۰ و فصل سوم قانون اساسی که در آن حقوق ملت  به رسمیت شناخته شده.

در پایان از وزیر آموزش و پرورش درخواست می کنیم که به جای تهدید معلمان، مدافع حقوق شهروندی همه معلمانی باشد که در محدوده مسئولیت او در حال انجام وظیفه هستند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
۱۴۰۱/۲/ ۲۲ 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022