سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - Tuesday 19 October 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 23.09.2021, 21:40

آمریکا خواهان آزادی زندانیان دو تابعیتی در ایران شد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، خواهان‌ آزادی نازنین زاغری و دیگر زندانی‌های دو تابعیتی در ایران شده است. او همچنین از جامعه بین المللی خواست که ادامه “بازداشت خودسرانه” گروهی از شهروندان غربی توسط حکومت ایران را محکوم کند.

آقای بلینکن روز پنجشنبه (۲۳ سپتامبر) در حساب کاربری رسمی خود نوشت همانطور که رهبران جهان برای شرکت در هفتاد و ششمین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحده در نیویورک گرد هم آمده اند، “همه ما باید بازداشت خودسرانه را محکوم کنیم.”

او نوشت: “ایران اکنون ۲۰۰۰ روز است که نازنین زاغری-راتکلیف را بازداشت کرده است - یکی دیگر از موارد تکان دهنده است، علاوه بر (بازداشت) نمازی ها، مراد طاهباز و عماد شرقی و دیگران. انسان ها ابراز چانه زنی نیستند.”

سیامک نمازی از قدیمی‌ترین زندانیان ایرانی-آمریکایی در ایران است که به اتهام همکاری با ایالات متحده به ده سال زندان محکوم شده است. مراد طاهباز دیگری زندانی ایرانی-آمریکایی در ایران از بنیانگذاران بنیاد میراث حیات وحش پارسی است که همراه دیگر متخصان محیط زیست دستگیر شده است.

نازنین زاغری رتکلیف، ۴۳ ساله، شهروند ایرانی-بریتانیایی، ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران دستگیر شد و پنج سال را به اتهام “جاسوسی” در زندان گذراند. خانم زاغری از ابتدا تمام اتهام‌ها را رد کرده است.

خانم زاغری فعلا به دلیل درخواست تجدید نظر، در حبس خانگی، در خانه والدینش، است. همسر او می‌گوید همسرش در انتظار نتیجه تجدیدنظر است و برگشتن به زندان برایش بسیار نگران کننده است.

روز پنجشنبه همزمان با دوهزارمین روز بازداشت و نگهداری نازنین زاغری در ایران، همسرش، ریچارد رتکلیف به همراه دخترشان گابریلا، توماری را به دفتر بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، تحویل دادند.

گروهی از نزدیکان آنها، دو نماینده پارلمان بریتانیا و همچنین الیکا آشوری، دختر انوشه آشوری، دیگر ایرانی دو تابعیتی زندانی در اوین آنها را همراهی می‌کردند.

سازمان عفو بین الملل هم دو هزارمین روز بازداشت نازنین زاغری را “نقطه عطف دلخراش” خواند و ابراز امیدواری کرد که هرگز چنین چیزی تکرار نشود.

این سازمان از نخست وزیر بریتانیا خواست “به این بازی بی رحمانه پایان دهد.”

راب مالی: ایران نازنین زاغری را برای دو هزار روز از خانواده‌اش جدا کرده است

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران با انتشار پیامی نوشت، بیش از دو هزار روز است که دولت ایران نازنین زاغری رتکلیف را از خانواده‌اش جدا نگه داشته است.

راب مالی در ادامه این پیام که روز پنجشنبه اول مهر ماه منتشر شد نوشت: «امروز او در کنار نمازی‌ها و دیگران این فاصله غیرقابل تصور را طی می‌کند.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران افزود: «ما از ایران می‌خواهیم تمامی کسانی که به خطا دستگیر شده‌اند را آزاد کرده و آن‌ها را به خانواده‌شان ملحق کند.»

در حال حاضر علاوه بر نازنین زاغری-رتکلیف، مراد طاهباز، مهرداد رئوف و انوشه آشوری که شهروندان ایرانی‌-‌بریتانیایی هستند، چندین شهروند دوتابعیتی و چندتابعیتی دیگر، از جمله عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی) و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، در ایران زندانی هستند.


منابع: بی‌بی‌سی، صدای آمریکا 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021