دوشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - Monday 17 May 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 03.05.2021, 22:54

وزیر خارجه آمریکا: خبر مبادله زندانیان دقیق نیست


وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا در کنفرانس خبری مشترک در لندن از مقامات جمهوری اسلامی خواستند اتباع آنها را که به شکل خودسرانه و غیر قانونی در زندانهای ایران به سر می برند هرچه زودتر آزاد کنند. این کنفرانس خبری پیش از آغاز کنفرانس وزرای خارجه گروه هفت برگزار شد. 

به گزارش صدای آمریکا، وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سئوالی درباره دستیابی به توافق با مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر تبادل زندانیان این خبر را مردود دانست و خواستار آزادی شهروندان کشورش از زندانهای جمهوری اسلامی ایران شد.

آنتونی بلینکن گفت: در مورد آزادی شهروندان در بندمان در ایران، اولا بگویم؛ این مساله ای است که ما بر آن در هر فرصتی اصرار داریم. من هیچ اولویتی بالاتر از اینکه شهروندان آمریکایی زندانی و گروگان را که به صورت خودسرانه زندانی اند به خانه شان، ایالات متحده برگردانم. حالا در هر کشوری که هستند. همانگونه که دامنیک هم به آن اشاره کرد؛ گزارشهایی که از تهران رسیده دقیق نیست. آمریکا و بریتانیا از نزدیک در این مساله در حال رایزنی هستند. همانگونه که گفتم در برگرداندن همه آمریکایی‌ها به خانه بسیار جدی هستم. 

دامنیک راب وزیر خارجه دولت بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز در این کنفرانس خبری حصول توافق با مقامات ایران در مورد آزادی نازنین زاغری رتکلیف در ازای پرداخت بدهی فروش تحویل داده نشده تانک به ایران، را رد کرد. 

آقای راب گفت: درباره وضعیت نازنین باید بگویم که ما ماه‌هاست که با پشتکار در تلاشیم آزادی او را محقق کنیم. باید بار دیگر بگویم که این وظیفه ایران است که بدون هیچگونه پیش شرطی افرادی را که به صورت خودسرانه و بنا به دیدگاه ما غیر قانونی زندانی کرده است آزاد کند. متاسفانه باید بگویم که خبرها تاکنون در مورد آزادی قریب الوقوع او دقیق نیستند. 

این دو مقام همچنین درباره راه‌های مقابله با چین و روسیه صحبت کردند و روز آزادی مطبوعات را گرامی داشتند. 

مرکز حقوق بشر ایران این هفته گزاش داد در حال حاضر ۱۲ شهروند اروپایی در ایران در زندان به سر می‌برند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر بیشتر این‌ افراد شهروندان دوتابعیتی هستند که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

علاوه بر نازنین زاغری و انوشه آشوری شهروندان ایرانی-بریتانیایی، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌-آلمانی، و کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی از جمله این زندانیان هستند.

***

آسوشیتدپرس: ایران و آمریکا مذاکرات فعالی در مورد آزادکردن زندانیان دارند

صدای آمریکا: خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی و به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد ایران و ایالات متحده مذاکراتی فعال در مورد آزاد کردن زندانیان دارند. این در حالی است که پس از اعلام خبر تبادل زندانیان از سوی تلویزیون ایران، آمریکا آن را رد کرد.

این گزارش که روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت منتشر شد، می‌گوید تلویزیون دولتی ایران در گزارشی از تبادل چند زندانی بریتانیایی و آمریکایی و همچنین دریافت چند میلیارد دلار خبر داد که با تکذیب واشینگتن همراه شد ولی یک شخص آگاه از مذاکرات که اجازه مطرح کردن عمومی آن را نداشت، تایید کرد مذاکرات از راه واسطه‌ها میان دو طرف فعال است.

آسوشیتدپرس می‌گوید حتی پس از اعلام تکذیب آمریکا، مجری خبری تلویزیون دولتی ایران باز این خبر را تکرار کرد و گفت: «برخی منابع می‌گویند چهار زندانی ایرانی و هفت میلیارد دلار دلار پول به ایران، در ازای آزادی چهار جاسوس آمریکایی، داده می‌شود.»

مجید تخت روانچی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هم خبر مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا را رد کرد. ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خبر اعلام شده از سوی تلویزیون دولتی ایران را رد کرد.

مرکز حقوق بشر ایران این هفته گزاش داد در حال حاضر ۱۲ شهروند اروپایی در ایران در زندان به سر می‌برند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر بیشتر این‌ افراد شهروندان دوتابعیتی هستند که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

علاوه بر نازنین زاغری و انوشه آشوری، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌-آلمانی، و کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی از جمله این زندانیان هستند.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.