جمعه ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - Friday 7 May 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 30.04.2021, 10:18

روز جهانی کاگر؛ بیانیه جبهه ملی ایران


هیات رهبری اجرائی جبهه ملی ایران:
وضعیت معیشتی کارگران ایرانی در سطح «بحران» قرار دارد

بر اساس آمار رسمی، جامعه‌ی کارگری در ایران با احتساب بازنشستگان و خانواده های آنان، نزدیک به ۴۸ ‏میلیون نفر اعلام شده است. سخن از مشکلات و اوضاع معیشتی کارگران، سخن از مشکلات بیشتر از نیمی از ‏جامعه ایران است. جامعه‌ای که از یک سو با بحران بیماری کرونا درگیر است و از سوی دیگر با سوء مدیریت ‏و بی‌عدالتی. بی‌ثباتی قیمت‌ها، تورم افسار گسیخته، دستمزدهای ریالی و چندین برابر زیر خط فقر و هزینه‌های ‏دلاری، زندگی میلیون ها کارگر و مزدبگیر را در سراشیبی سقوط قرار داده است.

بر اساس اعلام کارشناسان ‏اقتصادی خط فقر ۱۰ میلیون تومان اعلام شده است اما کارگران هنوز بین ۳ تا ۴ میلیون تومان حقوق دریافت ‏می‌کنند. اقتصادی که در آن طبقه کارگر زیر خط فقر زندگی می کند اقتصادی عقب افتاده و استثماری است ‏کارگران از یک سو بایستی با سوء مدیریت و جهل و بی توجهی و فساد های نجومی مدیران و تصمیم‌گیران و ‏قانونگذاران روبرو شوند و از سوی دیگر باید درگیر و نگران بیماری و مرگ ناشی از کرونا باشند.

سرانه ‏درمان برای کارگران ناچیز است و بودجه‌ای برای همسان‌سازی مستمری بازنشستگان وجود ندارد. سرمایه ‏کارگران به آسانی به تاراج می‌رود و معیشت کارگران در گرو تصمیم‌های نابخردانه و درگیری‌های سیاسی، ‏روز به روز نابود می‌شود. این روزها کارگران برای تامین نیازهای ابتدایی سفره خانواده خود هم با سختی ‏روبرو هستند و نمی‌توانند از پس هزینه‌های سرسام‌آور زندگی برآیند.

در این شرایط باید از حاکمیت پرسش کرد که راهکار شما برای حل مشکلات جامعه کارگری چیست و چرا هر ‏ساله این مشکلات بیش از پیش افزایش می‌یابد؟ آیا ارکان زندگی کارگران بایستی گروگان تفکرات و سیاست ‏های جاهلانه و اقدامات ایدئولوژیک شما باشد؟ سیاست‌های نادرست باعث ایجاد تورم و گرانی طاقت‌فرسا در ‏کشور شده و آثار آن بر سر اقشار کم در آمد جامعه فرو می‌ریزد.

از سوی دیگر قوانین غیر کارشناسی برای ‏جامعه کارگری بحران مضاعف و فاجعه‌ باری را رقم زده است. بر اساس گفته‌ی معاون وزیر کار، ۹۸ درصد ‏از جامعه کارگری قراردادی هستند و این مفهومی جز فاجعه برای این قشر زحمتکش ندارد.

در جامعه‌ای که در ‏نتیجه سوء مدیریت، رشد اقتصادی منتفی شده و حکومت توانایی ایجاد اشتغال را نداشته باشد، عرضه و تقاضا ‏در بازار کار همخوانی نخواهد داشت و از سوی دیگر اگر امنیت شغلی وجود نداشته باشد باید شاهد اخراج ‏گسترده کارگران باشیم. قراردادهای موقت امنیت اقتصادی و روانی جامعه کارگری را هدف قرار داده و ‏فشارهای مضاعفی را بر کارگران و خانواده‌های آنان وارد می‌کند.

این مشکلات از جامعه بدون شک وارد محیط ‏خانواده کارگران خواهد شد و یک سیکل معیوب اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و روانی در جامعه ایجاد می‌‌نماید ‏که هزینه‌های بیشماری را به تمامی جامعه تحمیل میکند.

جبهه ملی ایران با گرامیداشت روز جهانی کارگر خواستار احقاق حقوق کارگران شرافتمند ایران است و اعتقاد ‏دارد تامین این حقوق جز در سایه آزادی و استقرار یک حاکمیت ملی و مردم‌سالار تحقق نخواهد یافت. ‏

تهران- دهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ‏
‏هیات رهبری اجرائی جبهه ملی ایران

https://jebhemeliiran.org‏/‏Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.