پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - Thursday 30 March 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 17.03.2023, 15:28

اروپا با قاتلان جوانان ایرانی مراوده نکند!


مسیح علی‌نژاد، فعال سیاسی و از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی در خارج از کشور، روز جمعه ۲۶ اسفند در کمیته روابط خارجی پارلمان هلند سخنرانی کرد. او در این سخنرانی جمهوری اسلامی را «یک آپارتاید جنسیتی» نامید و از کشورهای دموکراتیک خواست با قاتلان جوانان ایرانی مراوده مالی نکنند.

او تاکید کرد تروریستی شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی را منزوی می‌کند.

علی‌نژاد در سخنرانی خود گفت: «اگر واقعا به دنبال ثبات در منطقه هستید نمی‌شود با یکی از بی‌ثبات‌ترین رژیم‌ها مذاکره کنید. این انقلاب پیروز خواهد شد و ما از شر جمهوری اسلامی راحت می‌شویم.»

او در ادامه گفت: «ایران بدون جمهوری اسلامی به نفع همه جهان خواهد بود. ایران سکولار به معنی پناهجوی کمتر است. حجاب اجباری به اروپا هم صادر شده و از سوی جمهوری اسلامی و طالبان ترویج شده است.»

این فعال سیاسی تاکید کرد: «نمی‌دانم چرا متحدان آمریکا در تروریستی خواندن سپاه تردید دارند. سپاه به [ولادیمیر] پوتین پهپاد می‌دهد و باید با تروریسم، سرسختانه روبه‌رو شد. یکی از راه‌ها برای منزوی کردن جمهوری اسلامی تروریستی شناختن سپاه پاسداران است. اروپا و به خصوص هلند به مواضع سخت گذشته خود در قبال سپاه پاسداران و جمهوری اسلامی برگردد.»

علی‌نژاد با بیان این‌که کشورهای دموکراتیک نباید با قاتلان جوانان ایرانی مراوده مالی داشته باشند، گفت: «مردم تحصیل‌کرده ایران می‌توانند ایران را اداره کنند. رویای مشترک همه ما بازگشت افراد تحصیل‌کرده در تبعید به ایران است.»

این فعال سیاسی همچنین گفت: «جمهوری اسلامی می‌خواهد این روایت را جا بیندازد که حتی مردم نمی‌دانند چه می‌خواهند اما این درست نیست. مردم ایران فریاد می‌زنند که دموکراسی و آزادی می‌خواهند.»

او با تاکید بر این که «قانون حجاب اجباری و روسری روی سر ‌یک دختر هفت ساله فرهنگ ایران نیست بلکه فرهنگ جمهوری اسلامی است»، ادامه داد: «دختران در ایران و افغانستان اگر حجاب نداشته باشند از حق تحصیل محروم می‌شوند. به چشمان خواهران من شلیک شده است. ما مردم ایران برای شما شریک بهتری از آخوندها هستیم.»

علی‌نژاد خطاب به نمایندگان هلندی گفت: «ایران سوریه نمی‌شود. باید ایران را با تاریخ غنی خودش مقایسه کنید؛ ما سابقه حاکمیت قانون را داشته‌ایم. انقلاب ۵۷ علیه زنان و اقلیت‌ها بود. الان موقع آن است که به جای مقامات رژیم با چهره‌های اپوزیسیون دیدار کنید.»

مسیح‌ علی‌نژاد همچنین گفت: «ما می‌خواهیم پیوندهای خود را با کسانی که مردم ایران را می‌کشند، قطع کنید. ما مردم ایران و اوکراین از جنگ‌طلبان یکسانی رنج می‌کشیم. ایرانی‌ها از شبکه‌های اجتماعی بیرون انداخته شده‌‌اند چون خامنه‌ای و رئیسی این کار را جرم اعلام کرده‌اند اما خودشان در این رسانه‌ها حضور دارند. شرکت‌های فن‌آوری باید آن‌ها را بیرون بیندازند.»

او در ادامه گفت: «منفعت توافق با جمهوری اسلامی به مردم ایران نخواهد رسید. جمهوری اسلامی نهادهایی دارد که حتی نام آن‌ها قابل ترجمه نیست اما بودجه‌های غیرقابل باور دارند و حجاب اجباری را ترویج می‌کنند. صدای اروپا در تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران باید واحد باشد.»

او همچنین درباره سیاست گروگان‌گیری جمهوری اسلامی گفت: «جمهوری اسلامی دیده است که دیپلماسی ربودن و گروگان‌گیری جواب می‌دهد و دلیلی نمی‌بیند آن را قطع کند. همین حالا چند شهروند اروپایی در زندان‌های جمهوری اسلامی هستند و به عنوان وجه‌المصالحه استفاده می‌شوند.»

علی‌نژاد افزود: «اگر غرب بابت گروگان‌گیری‌های جمهوری اسلامی پولی پرداخت نکند جمهوری اسلامی از این سیاست دست خواهد کشید.»

پس از سخنرانی مسیح علی‌نژاد، او به سوالاتی هم که از سوی نمایندگان پارلمان مطرح شد پاسخ داد.

علی‌نژاد از جمله گفت: «تجربه شخصی من برای ترور شدن به دست سه فرد از اروپای شرقی، به من ثابت کرد چطور پوتین و جمهوری اسلامی و دیکتاتورها، برای از بین بردن مخالفانشان به هم کمک می کنند.»

این فعال سیاسی در ادامه حضور خود در هلند، علاوه بر دیدار با وزیر دادگستری این کشور، قرار است با شهردار آمستردام هم در یک برنامه با حضور چند کارشناس ایرانی شرکت کند.

در این برنامه، علی‌نژاد درباره ائتلاف شکل گرفته و منشور مهسا بیشتر توضیح خواهد داد.

ایریان اینترنشنال 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023