چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ - Wednesday 30 November 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 24.11.2022, 15:49

وریا غفوری بازیکن تیم فولاد خوزستان بازداشت شد


خبرگزاری برنا و تسنیم خبر از بازداشت کاپیتان اسبق استقلال دادند. براساس ادعای این دو خبرگزاری وریا غفوری بازیکن تیم فولاد خوزستان به اتهام توهین و تخریب تیم ملی فوتبال ایران و تبلیغ علیه نظام بازداشت شد.

وریا غفوری از معدود فوتبالیست‌های ایران است که دیدگاه‌های انتقادآمیز روشنی درباره مسائل کشور دارد.

او در پی انتقاد از سیاست خارجی ضد ملی حکومت با واکنش نهادهای امنیتی، حتی علی خامنه‌ای مواجه شد. وریا عفوری در انتقاد به سخنان جواد ظریف که گفته بود به خاطر حمایت از فلسطین تحت فشار هستیم افتخار می‌کنیم، نوشته بود: «آقای ظریف شما که میگید افتخار می‌کنید که به خاطر فلسطین، لبنان، یمن و سوریه تحت فشارید، اینو بدونید که این شما نیستید که تحت فشارید در واقع این مردم معمولی هستند که تحت فشارند.»

این انتقاد وریا با واکنش خامنه‌ای مواجه شد که گفت «برخی کسانی که از امنیت کشور استفاده می‌کنند و کار و ورزش و… خود را انجام می‌دهند و بعد نمکدان می‌شکنند، بدانند امنیت از این راه به‌دست می‌آید. یادمان نرود که امنیت چطور به دست می‌آید.»

ساعاتی پس از این سخنان، حراست وزارت ورزش غفوری را برای توضیحات دربارهٔ انتقاداتش احضار کرد. غفوری بعد از این احضار گفت که به بیان دغدغه‌های اجتماعی خود ادامه خواهد داد.

وریا غفوری زمانی که در استقلال بازی می‌کرد در لیگ برتر ۹۷–۹۸، همراه با بازیکنان استقلال برای گرامی‌داشت یاد سحر خدایاری تی‌شرتی مشکی روی پیراهن ورزشی خود به تن کردند که روی آن عبارت «دختر آبی» به زبان‌های فارسی و انگلیسی به چشم می‌خورد. خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه، وریا غفوری کاپیتان استقلال را مسئول پوشیدن این تی‌شرت‌ها معرفی کرد.

غفوری هم‌چنین در حمایت از اعتراض‌های مردمی به‌ویژه در خوزستان، گفته بود «این حق مردم ایران است که سعادتمند زندگی کنند»... «مسئولین شرمنده نمی‌شوند این موقعیت و وضعیت را می‌بینند؟»

درباره قتل مهسا امینی توسط مأموران گشت ارشاد وریا غفوری در اینستاگرام خود متنی اعتراضی با شعری از فرخی یزدی منتشر کرد. پس از این استوری، صفحه اینستاگرام او از دسترس خارج شد.

وریا غفوری در واکنش به کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌گناه کردستان، این پیام را در اینستاگرام گذاشت: «کشتار مردم کرد را متوقف کنید».

واکنش مونا اردلان،‌ همسر وریا غفوری به بازداشت او 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022