پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - Thursday 14 December 2017

ناهید حسینی

شهر ویرانم!

هرگز نمی‌توان فراموش کرد که چگونه و در کجا و با چه کسانی بزرگ شده‌ای، گویا تاریخ زندگیت هویت تست، هویت، اسمی نیست که عوض کنی و لباسی نیست که بپوشی و دور بیندازی. هر روز زندگی انسان یک برگ تاریخ است، زندگی هر فردی یک کتاب نانوشته است، که همیشه همراهت هست...

شهروند

ضعف مهندسی عامل تخریب گسترده زلزله

جانمایی نامناسب و ضعف‌های مهندسی و اجرا از جمله عوامل تخریب شدید در زلزله کرمانشاه است. در شهر سرپل ذهاب گستره خرابی‌هایی با تلفات انسانی قابل توجه، بیشتر مشتمل بر ساختمان‌های مهندسی‌ساز با ضعف‌های قابل توجه در طراحی و اجرا بوده است.

علی رنجی‌پور

فاجعه‌ای به نام مسکن مهر

مسکن مهر یکی از بزرگ‌ترین و مخرب‌ترین مداخله‌های دولت در تاریخ ساخت‌وساز است؛ خیالی بزرگ و خام که قرار بود گره کور مسکن را برای همیشه در ایران باز کند، اما نه‌تنها گرهی باز نشد، بلکه کلاف سردرگم خانه‌داری در ایران بیش از پیش پیچیده شد.

محسن رنانی

(معرفی یک کتاب درباره مدیریت پس از زلزله)

سلام بر زندگان زلزله

به گمانم تمام کسانی که از این پس می‌خواهند وارد فرایند بازسازی مناطق زلزله زده غرب کشور شوند، خواه مقامات دولتی، خواه نهادهای مدنی، خواه بخش خصوصی و خواه مردم محلی، لازم است این کتاب را یک بار از اول تا آخر و کلمه به کلمه بخوانند.

مولود پاکروان

مکافات خرافات

در روزگار سلطه علم و تکنولوژی انتظارش را نداریم اما هرازگاهی از گوشه و کناری سر برمی‌آورد و تازه درمی‌یابیم که نه‌تنها ریشه‌کن نشده بلکه بختک‌وار، بر خرد و تعقل بخش‌هایی از جامعه سایه افکنده است.

سهیلا صدیقی / ایسنا

سه روایت تکان‌دهنده از دخترانگی

زن‌های زیادی هستند که سالیان سال رازی بزرگ را با خود به دوش می‌کشند. خیلی از زن‌ها با رازهایشان مدت‌هاست زیر خاک رفته‌اند. خیلی‌ها هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند اولین چیزی که ذهنشان را مشغول می‌کند راز بزرگشان است؛ رازهایی که گاهی وقت‌ها دردناک، عمیق و زجرآورند.

آساره کیانی

جایگاه ایران در شاخص خوشبختی

‏روز گذشته رتبه‌های کشورهای دنیا در سنجش میزان شادی‌شان در سال ۲۰۱۷، از تلویزیون یورونیوز، اعلام شد؛ در این گزارش، کشورهای نروژ، دانمارک، ایسلند، سوئیس، فنلاند، هلند، کانادا، نیوزلند، سوئد و استرالیا به ترتیب رتبه‌های اول تا دهم را کسب کردند؛ در جستجوی جایگاه کشورمان، می‌بایست از ۱۰۰ کشور دنیا عبور کنیم تا به ایران نزدیک شویم...

روزنامه شهروند

قصه خودکُشی و دیگرکُشی سرباز‌های ناکام

درست بعد از تعطیلات سه‌روزه عاشورای ۹۶، از «محمدحسین» عکسی با لبخندی درشت باقی ماند که با چهره‌ای شاد و لبخندی ثابت از رفقایش می‌خواست حلالش کنند. او سربازی خوزستانی بود که با خانواده‌اش در کرج زندگی می‌کرد و در هشتمین ماه خدمتش نه‌تنها دوران سربازی که زندگی خود را با شلیکی به پایان رساند.

در واکنش به جمع‌آوری کودکان کار و خیابان

چرا به جای بهره‌کشان، کودکان را دستگیر کرده‌اید؟

مدافعان طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان در نشست‌های مختلف به کرات اظهار کردند که این کودکان عضو باند و دسته بوده‌اند و اسنادی در اختیار دارند که آنان توسط این باندها و افراد بزرگتر مورد بهره‌کشی و تجاوز قرار می‌گرفته‌اند. در اینجا پرسش تلخ و تاسف‌آور و در عین حال تعجب برانگیز این است که اگر اسنادی وجود دارد و طبیعتا" شما بهره‌کشان متجاوزین به این کودکان را شناسایی کرده‌اید، پس چرا به جای متجاوزان کودکان را دستگیر کرده‌اید؟

محمدعلی سروی

اخلاق‌باوران چگونه شرور می‌شوند

هیتلر مشروبات الکلی مصرف نمی‌کرد و سیگار نمی‌کشید و عاشق موسیقی و نقاشی بود. از آزار دیدن حیوانات ناراحت می‌شد و برای اولین بار در تاریخ اروپا، قوانین حمایت از حیوانات را وضع کرد. وی حامی محیط زیست و خانواده بود و به زنان احترام می‌گذاشت.

روسیاهی اقتصاد با کار کودک

سرنوشت کودکان کار، دستمایه سودجویان «اقتصاد سیاه»

اجرای طرح ضربتی جمع آوری کودکان کار و خیابان مطابق هر سال در آستانه آغاز سال تحصیلی شدت می‌گیرد. علاوه بر اعتراض فعالان حقوق کودک نسبت به نحوه اجرای چنین طرح‌هایی، بسیاری از کنشگران مدنی معتقدند حذف کودک از سطح خیابان بدون تلاش برای تغییر مناسبات‌های اجتماعی و اقتصادی کودکان، آنها را وارد لایه‌های زیرین زمین و بازارهای غیررسمی برای کسب پول می‌کند؛ همان چیزی که از آن به عنوان «اقتصاد سیاه» تعبیر می‌شود.

دانش معامله می‌کنیم، عنوان می‌خریم!

«ما مردمی شده‌ایم که تقلب می‌کنیم، دانش معامله می‌کنیم، عنوان می‌خریم. اقتصاد ایرانی، صنعت ایرانی، فرهنگ ایرانی، تاریخ ایرانی، ادبیات ایرانی. همه را می‌توانم صفحه‌ای ۱۵۰۰ تومان بخرم و خوشحال باشم که مدرکم را با کمترین وقت و هزینه گرفته‌ام.»

روزنامه ایران

چرا بچه‌ها نباید مجازات اعدام را تماشا کنند؟

نمایش اعدام جامعه را خشن‌تر می‌کند

بامداد دیروز هم همه آمده بودند از پیر و جوان، مرد و زن، کودک و نوجوان تا به تماشای صحنه اعدام بنشینند. وقتی جرثقیل، قاتل آتنا را بالا برد، تماشاگران با کف و سوت یکصدا صحنه اعدام را تشویق می‌کردند. برخی جامعه شناسان معتقدند که این شیوه اجرای حکم، به جای بازدارندگی، خشونت‌زاست.

ساینس دیلی

تغییر زنگ مدرسه، سرآغاز تحولات بزرگ

تغییر ساعت شروع مدرسه می‌تواند تا ۸۳ میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده طی یک دهه کمک کند. مؤسسه راند برای اولین بار تجزیه و تحلیلی در رابطه با پیامدهای اقتصادی تغییر در زمان شروع مدرسه در ایالات متحده منتشر کرده‌ است.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.