جمعه ۳ فروردين ۱۳۹۷ - Friday 23 March 2018

یاسر اسلامی نوکنده

به‌زودی ایران متروکه خواهد شد!

دوران مشقت و رنج بزرگ در ایران به‌زودی فرا خواهد رسید و دمار از روزگار این مملکت کهن در خواهد آورد. اما این چه بلوایی است که براه خواهد افتاد؟ چه فاجعه‌ای در انتظار است؟

نوشین احمدی خراسانی

دختران خیابان انقلاب و ظهور نسل جدید کنشگران اجتماعی

حرکت‌های اخیر از جمله حرکت دختران خیابان انقلاب، از زمره‌ی حرکت‌های جامعه مدنی جدید محسوب می‌شوند ولی از آن‌جا که بی‌واسطه عمل می‌کنند، «مرز میان کنش مدنی و سیاسی» را کمرنگ و نسبت به حرکت‌های مدنی نسل قبل رادیکال‌تر شده‌اند.

محسن رنانی

روز قشنگ آزادی

همیشه می‌دانستم که فوتبال یکی از سازوکارهای تولید سرمایه اجتماعی است. اما هرگز گمان نمی‌کردم که فوتبال، مولد سرمایه معنوی هم باشد. یعنی همان‌کاری را بکند که موسیقی در دنیای مدرن می‌کند.

روزنامه شهروند

صدها کشته بر اثر مصرف قرص برنج

آمار مرگ‌ومیر در اثر مصرف قرص برنج بالا است و این را گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی از علت مرگ ایرانیان هم نشان می‌دهد. آخرین آمار منتشر‌نشده این سازمان، نشان می‌دهد که در ١٠ ماه گذشته، ٥٢٠ نفر در اثر استفاده از این ماده سمی جانشان را از دست دادند که از این تعداد ٣٣٤ نفرشان مرد و ١٨٦ نفرشان زن هستند.

خبرگزاری ایلنا

۵۵ درصد کودکان آزاردیده، در چرخه کار هستند

نابرابری به زندگی برخی گروه‌هایی اجتماعی تحمیل شده و مقوله‌ی فقر و فقرا را تشکیل داده است و خشونت ساختاری نتیجه این وضع تاریخی‌ است که جای زخم آن بیش‌تر از هر جای دیگری، به ملموس‌ترین و بی‌واسطه‌ترین شکل در جسم و روان قربانیانش قابل مشاهده است.

سهیلا ستاری

دختران خیابان انقلاب، ایستادگی مدنی

آنان که با تمام قوا کوشیدند تا روسری بر سر زنان کنند، اکنون که شاهد به بادسپردن روسری‌ها هستند، ناتوان از حفظ عمامه‌هایشان گردیده‌اند و ناچارند که بویژه خود را از جلو و تیررس جنبش گسترده زن ایرانی پنهان دارند.

آرمان/سوسن یحیی‌پور

جراحی پلاستیک پردرآمدترین شغل در ایران!

در گزارش سال ۲۰۱۸ انجام کسب‌و‌کار بانک جهانی، ایران با چهار رتبه تنزل نسبت به گزارش سال ۲۰۱۷ ، در رتبه ۱۲۴ از میان ۱۹۰ کشور و در مقایسه با کشورهای سند چشم انداز، با دو رتبه تنزل نسبت به سال قبل در جایگاه هجدهم از ۲۵ کشور قرار گرفته است.

گزارش: پانید فاضلیان

در هفت‌تپه چه می‌گذرد؟

پرداخت دو ماه طلب مزدی سال جاری در ظرف مدت دو هفته، تسویه حساب بابتِ دو ماه مزدِ پرداخت نشده‌ سالِ ۹۴ کارگران پیمانکاری، تغییر قائم‌مقام مدیرعامل و شمار دیگری از مدیران ارشد مجتمع هفت‌تپه، پرداخت هرچه سریعتر سنوات پایان خدمتِ کارگران بازنشسته، سه‌ ماهه شدنِ حداقل مدت قراردادهای کارگران روزمزد و خودداری دولت و کارفرما از دخالت در انتخاباتِ نمایندگان صنفی کارگران، خواسته‌هایی بودند که کارفرمای هفت‌تپه در حضور مسئولان اداری شهرستان شوش، مسئولیت تامین آنها را پذیرفت.

گزارش: «سرگل آرش» خبرنگار ایسنا منطقه کردستان

کولبری؛ کوله‌باری از رنج و آزار یک زندگی

کولبری، شغل غیررسمی و پرمشقت بخش عمده‌ای از مناطق مرزنشین غرب کشور است که دارندگان این شغل، تنها راه خود برای گذران زندگی را تحمل این شغل طاقت‌فرسا می‌دانند. شهرهای مرزی در بسیاری از مناطق جهان جزء ثروتمندترین شهرها بوده و یا حداقل می‌توان گفت تصور غالب چنین است، اما متأسفانه شهرهای مرزی مناطق غرب کشور خلاف این مسئله را اثبات می‌کنند.

بنفشه سام‌گیس/روزنامه اعتماد

بارش اولين برف زمستانی در پايتخت

كارتن‌خواب‌های تهران از تنهایی می‌میرند

تهران، ۱۵ هزار كارتن‌خواب دارد. كارتن‌خواب‌ها، زنان یا مردانی هستند كه به دلیل اعتیاد از محیط خانه و خانواده طرد شده‌اند و به محفل همتایان خود پناه مي‌برند.... همه‌تان این تعریف را بلد بودید؟ مطمئنید؟...

فریبا مقدم

هلاکویی و هیاهوی هرزه‌گی‌ها

بگذارید بگویم که تا زمانی که حتی یک زن در گوشه و کنار این دنیای ثروت زده و قدرت‌گزیده سایه‌ی هولناک آزار و ایذاء و تجاوز جنسی را بر سر خود احساس می‌کند، مردان شریف و آزاده باید در برابر آینه به چشمان خود شرمنده نگاه کنند!

می‌گل هشترودی/بهار

خلأ قانونی در حمایت از کودکان

لایحه‌ای که سال‌هاست خاک می‌خورد

کودکان بزرگ‌ترین قربانی‌های جامعه امروز هستند. کودکانی که در خانه، مدرسه و حتی جامعه مورد انواع و اقسام آزارها قرار مي‌گیرند. برخی از این آزار‌ها رسانه‌ای مي‌شود و پس از مدتی بدون هیچ گونه رسیدگی فراموش مي‌شود، برخی دیگر زیر آوار تعصب‌ها و ترس‌ها مدفون مي‌شود.

آرمان- احسان انصاری

گفتگو با کارگردان سینمای ایران منیژه حکمت

«ندیدن زنان» ناهنجاری‌ها را افزایش داد

«افزایش آسیب‌های اجتماعی نتیجه سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی است که ساختار فکری جامعه برای جامعه طراحی کرده و به همین دلیل همه ما در مقابل این آسیب‌ها مسئولیت داریم».

حسین اکبری در گفت‌وگو با ایسنا

مشهد ملوک‌الطوایفی اداره می‌شود

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نهادهای قدرت در مشهد هرکدام نظام منحصر به خود را دارند و این شرایط باعث موازی‌کاری در کار دستگاه‌ها و ایجاد ساختاری ملوک‌الطوایفی می‌شود.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.