پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - Thursday 15 November 2018

قانون-لیلا زلفی‌گل

سرنوشت دو کودک آزاردیده خوزستانی

آینده مبهم کودکان ماهشهری

اردیبهشت امسال خبرشکنجه «فاطمه» ۱۲ ساله، «ام‌البنین» هشت ساله و «علی‌اکبر» پنج ساله به دست پدر و نامادری‌شان در بندرماهشهر تیتر خبرهای اجتماعی شد. دهان دوخته شده یکی از بچه‌ها با چسب حرارتی و دندان و دست شکسته دیگری، نان خشک خوردن‌شان از فرط گرسنگی وزخم‌های روی بدن‌شان، دست به دست در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید و موج وسیعی از انزجار از رفتار پدر و نامادری و همدردی با این سه طفل بی‌پناه را به دنبال داشت.

قانون

خودمانی‌سازی شستا آغازگرِ نابودیِ اموالِ بیمه‌شدگان

دولت اصرار دارد که صندوق‌های بازنشستگی باید از بنگاه‌داری خارج شوند. خروج از بنگاه‌داری راحت نیست و تبعاتی دارد. در این میان دولت روی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) حساب ویژه‌ای بازکرده است. شستا یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور است. برخی می‌گویند ورشکسته است و اداره آن را باید به اهلش سپرد. برخی هم می‌گویند بیش از حد بزرگ است و درگیر فساد پس باید کوچک و اصلاح شود.

ریحانه جولایی/«جهان صنعت»

بررسی میدانی از مناطق محروم استان لرستان

زندگی در دوران پارینه سنگی

بدون اغراق می‌توانم بگویم روستاهای توابع الیگودرز از محروم‌ترین مناطق ایران هستند. روستاهایی که نه می‌دانند لوله‌کشی آب چیست و نه تلویزیون و رادیویی و نه حتا یک لامپ در خانه دارند، چون برق هنوز به آنجا نرسیده است. مردان جز چوپانی کار دیگری ندارند و تعداد زیادی از آنها درگیر اعتیاد هستند.

مریم طالشی

گزارشی از کارگاه قالیبافی روستایی در زهک سیستان و بلوچستان

۹ ساله‌های قالیباف

اینجا مردها همه بیکارند. قبلاً کشاورزی می‌کردند اما الان کار نیست. زن‌ها باید کار کنند. همه هم که نه. بعضی‌ها می‌آیند. از شهرک می‌آیند.» منظور فاطمه از شهرک همان روستاست که به آن مجتمع مسکونی محمدشاه کرم هم می‌گویند و حدود ۹۰۰ خانوار دارد. خانوارهایی که کارشان کشاورزی بوده و گندم و جو می‌کاشتند اما حالا به قول خودشان سال خشکی است و چیزی درنمی‌آید.

سیامک صفاتی

سخنی کوتاه در خصوص مجازات قصاص و اعدام

آیا ممالک توسعه یافته بالاخص کشورهای اسکاندیناوی که در آمارِ قتل، خشونت و جرائم دیگر به مراتب بسیار پایین‌تر از ما و بیشتر کشورهای مسلمان می‌باشند، چیزی به نام حق قصاص و اعدام در قوانین شان به رسمیت شناخته شده است؟

ایسنا ـ سهیلا صدیقی

قصه خالوحسین ِ کوهکن و غار ِ تنهایی‌اش

پاوه را همه به خانه‌های پلکانی‌اش می‌شناسند؛ به باغ‌های سرسبزش. هر کس گذرش به پاوه می‌افتد از کوچه‌ها و جنگل‌ها و یخچال‌های طبیعی‌اش دیدن می‌کند اما اگر از من می‌شنوی، گذرت به پاوه افتاد کمی طولانی شدن سفر را به جان بخر و به «میگوره» برو! حیف نیست غارسنگی خالوحسین کوهکن را نبینی که این قدر برایش زحمت کشیده؟

مزدک لیماکشی

به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی ۹۷/۹۸

نکاتی قابل‌تامل از پائیز ۹۶ و بهار ۹۷

با بدتر شدن وضع اقتصادی مردم و خصوصا اقشار کم‌درآمد خرید لوازم آموزشی برای بخشی از فرزندان ملت دشوارتر از گذشته شده است. جامعه مدنی به همان‌گونه که در زلزله کرمانشاه خوش درخشید و به کمک مردم زلزله‌زده شتافت اکنون نیز می‌تواند نقش بازی کند.

پایگاه خبری بیگ تینک / ایرنا

چرا نظام آموزشی فنلاند موفق است

فنلاند به دلیل اصلاحات متعدد در نظام آموزشی، شناخته شده است. این کشور با بهره گیری از رویه‌های معقول و محیط‌های آموزشی جامع که هدف برابری آموزشی را جایگزین شناسایی برترین‌ها می‌کنند، نظامی آموزشی برقرار کرده که به عنوان یکی از کارآمدترین‌ها تلقی می‌شود.

ترانه بنی‌یعقوب

بیوه‌های ۱۶ ساله

هانیه باریک و ظریف است. حتی از سن واقعی‌اش هم جوان‌تر به نظر می‌آید. شانه‌اش را بالا می‌اندازد و می‌گوید: «شوهرم معتاد بود، شیشه‌ای. پدرم هم شیشه می‌زد. فکر می‌کردم می‌توانیم زندگی کنیم اما نشد، نتوانستم.» شوهرش محمد ۲۰ ساله در واقع دوست عمویش بود.

رضا چرندابی

بزرگداشت مهدی خانبابا تهرانی

جمعی کوچک همراه با یاران مهدی خانبابا تهرانی هشتاد و چهارمین سالگرد تولد او را پاس داشتیم. در آن شب نکاتی یادداشت کرده بودم که فرصتی برای بیان‌شان نیافتم. اینک از فرصت نگاه به ویدئو آن شب نکاتی را که، درباره مهدی با توجه به سالیان طولانی دوستی با او شاهدش بودم، با شما در میان می‌گذارم.

آرمان

پولشویی به اسم «خیریه»!

رابطه ایرانیان با مراکز خیریه، رابطه‌ای عاطفی بوده و ریشه در تاریخ و فرهنگ مردمان ما دارد و اگرچه اکنون هم از کارها و فعالیت‌های مردم‌دارانه در همین خیریه‌ها زیاد انجام می‌شود، فعالیت‌هایی مانند کمک به کودکان سرطانی و سالمندان نیازمند به حمایت، اما در زمانه‌ای که سودجویان از هر وسیله‌ای برای رسیدن به مطامع خود استفاده می‌کنند، استفاده نادرست از اسم خیریه گاه زمینه‌ای شده که سودجویان نگاه خاصی داشته باشند.

«جهان صنعت»

گفت‌و گو با نخستین زن جهانگرد ایرانی

دور دنیا با موتورسیکلت

سفر به دور دنیا و دیدن قاره‌های مختلف و سرزمین‌هایی که هر کسی جرات رفتن به آن را ندارد شاید رویای بسیاری از ما باشد‌ اما برای یکی از زنان ایرانی این سفرها رویا نیست. مارال یازرلو با تمام توانش با مشکلاتی که ممکن است برای یک زن ایجاد شود روی موتورش نشست و به تنهایی کشورهای زیادی را سفر کرد.

ایسنا / میثم خدمتی

عبدالفتاح سلطانی کیست؟

سلطانی با پذیرش پرونده‌های جنجالی در کانون خبرها قرار گرفت و به سرعت به وکیلی شناخته‌شده تبدیل شد تا اینکه گردش روزگار به گونه‌ای رقم خورد که خودش بارها به عنوان «متهم» در صدر اخبار قرار گرفت.

گزارش از نیما آتش خبرنگار ایسنا

به بهانه روز دختر؛

لیدیز فرست شبیه یک شوخی است

قصه آنقدر مهلک و عذاب‌آور است که نه تنها نیاز به مقدمه چینی ندارد، بلکه بازی با واژه‌ها و کلمات را نیز نمی‌طلبد. حقیقت این است که همه دخترانی که تجربه آزار را دارند درباره یک مساله اتفاق نظر دارند: "مواجه با این تجربه ها خطرناک، ترسناک و تاریک است.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.