يكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - Sunday 22 April 2018

صادق خسروی علیا*

گواهینامه دارم اما رانندگی بلد نیستم

در هر سال دست‌کم ۱۶هزار نفر در ایران قربانی حوادث رانندگی می‌شوند؛ یعنی جمعیتی به اندازه مردم یک شهر! همچنین حداقل ۳۲هزار نفر مصدوم می‌شوند و به گفته علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی «۴۳درصد از ۲۱هزار و ۴۴۶معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش سازمان بهزیستی، معلول ناشی از تصادفات راهنمایی‌ورانندگی هستند».

علیرضا عابدین

تحلیل محتوای کتاب فارسی اول دبستان سه کشور

علیرضا عابدین (روان شناس) در پژوهشی به بررسی و تحلیل داستان‌های کتاب فارسی کلاس اول در ایران و مقایسه آن با داستان‌های کتاب زبان کلاس اول در دو کشور شرقی و غربی یعنی چین، به عنوان نماینده فرهنگ جمع‌گرا و آلمان، به عنوان نماینده فرهنگ فردگرا پرداخته است.

محمد میلانی/جهان صنعت

فسادی که ریشه دوانده است؛

رشد تن‌فروشی زیر پوست شهر

شیوه‌های نامتعارفی از کار و کسب درآمد که اغلب آنها ریشه در فقر و نبود آگاهی‌های لازم و ضروری اجتماعی و البته فشار بی‌امان بی‌منطقی‌ها و بی‌رحمی‌های اجتماعی دارد. گاهی اوقات دریغ از ذره‌ای مروت در وجود همنوعان و همشهری‌ها و البته ذره‌ای درایت در وجود متولیان امور اجتماعی که می‌دانند و خود را به بی‌اطلاعی می‌زنند.

محسن رنانی

یک پیشنهاد ساده

من در نوروز امسال فرصت کردم و مجموعه مستندی را از یک فیلم ساز جوان دیدم که موبوط به یکی از این بحران‌های خاموش ایران است. دیدن آن مجموعه، دغدغه‌ی سال‌های گذشته مرا بیدار کرد و بر آن شدم تا درباره آن چیزی بنویسم.

آرمان- آرزو ضیایی

رکورد طلاق در ایران شکست

۱۷۵‌هزار جدایی در سال ۹۶ ثبت شد! خواندن این رقم احساس خاصی را در افراد برنمی‌انگیزد، اما اگر بدانید این آمار از سال ۱۳۴۴ تاکنون در ایران سابقه نداشته، آن هنگام چه احساسی دارید؟ در واقع میزان طلاق در سال گذشته در ۵۱ سال تاریخ ایران بی‌تکرار بوده است. اولین زمزمه‌ها و هشدارها از بروز سونامی طلاق در کشور از سال ۸۸ آغاز شد و رشد نرخ طلاق از همان زمان سیر صعودی گرفت.

گزارش: نسرین هزاره مقدم

مطالبات صنفی معلمان در بستر تغییرات اقتصادی

بودجه‌ای که سال به سال آب می‌رود

اینکه ناکافی بودن بودجه‌های آموزشی در سالهای گذشته چه مشکلاتی را برای نیروی کار بخش آموزش به وجود آورده است و در این میان، رشد اجتماعی و فرهنگیِ کشور تا چه حد متضرر شده، دستمایه گفتگویی است با فعالان صنفی معلمان.

ایلنا / نسرین هزاره مقدم

مین مثل مرگ؛ روزهایِ بلاتکلیفی مدام

سرنوشت قربانیان مین دردناک است و سرنوشت کولبرانی که حین کار بر اثر انفجار مین مجروح شده‌اند؛ دردناک‌تر است. کارگرانی زمین‌خورده و حادثه‌دیده که نه تنها مستمری جانبازی به آنها تعلق نمی‌گیرد بلکه دیگر نه می‌توانند کولبری کنند؛ نه می‌توانند کارگر فصلی ساختمان باشند و نه حتی قدرت دستفروشی دارند. می‌شود گفت از هستی ساقط شده‌اند.

یاسر اسلامی نوکنده

به‌زودی ایران متروکه خواهد شد!

دوران مشقت و رنج بزرگ در ایران به‌زودی فرا خواهد رسید و دمار از روزگار این مملکت کهن در خواهد آورد. اما این چه بلوایی است که براه خواهد افتاد؟ چه فاجعه‌ای در انتظار است؟

نوشین احمدی خراسانی

دختران خیابان انقلاب و ظهور نسل جدید کنشگران اجتماعی

حرکت‌های اخیر از جمله حرکت دختران خیابان انقلاب، از زمره‌ی حرکت‌های جامعه مدنی جدید محسوب می‌شوند ولی از آن‌جا که بی‌واسطه عمل می‌کنند، «مرز میان کنش مدنی و سیاسی» را کمرنگ و نسبت به حرکت‌های مدنی نسل قبل رادیکال‌تر شده‌اند.

محسن رنانی

روز قشنگ آزادی

همیشه می‌دانستم که فوتبال یکی از سازوکارهای تولید سرمایه اجتماعی است. اما هرگز گمان نمی‌کردم که فوتبال، مولد سرمایه معنوی هم باشد. یعنی همان‌کاری را بکند که موسیقی در دنیای مدرن می‌کند.

روزنامه شهروند

صدها کشته بر اثر مصرف قرص برنج

آمار مرگ‌ومیر در اثر مصرف قرص برنج بالا است و این را گزارش‌های سازمان پزشکی قانونی از علت مرگ ایرانیان هم نشان می‌دهد. آخرین آمار منتشر‌نشده این سازمان، نشان می‌دهد که در ١٠ ماه گذشته، ٥٢٠ نفر در اثر استفاده از این ماده سمی جانشان را از دست دادند که از این تعداد ٣٣٤ نفرشان مرد و ١٨٦ نفرشان زن هستند.

خبرگزاری ایلنا

۵۵ درصد کودکان آزاردیده، در چرخه کار هستند

نابرابری به زندگی برخی گروه‌هایی اجتماعی تحمیل شده و مقوله‌ی فقر و فقرا را تشکیل داده است و خشونت ساختاری نتیجه این وضع تاریخی‌ است که جای زخم آن بیش‌تر از هر جای دیگری، به ملموس‌ترین و بی‌واسطه‌ترین شکل در جسم و روان قربانیانش قابل مشاهده است.

سهیلا ستاری

دختران خیابان انقلاب، ایستادگی مدنی

آنان که با تمام قوا کوشیدند تا روسری بر سر زنان کنند، اکنون که شاهد به بادسپردن روسری‌ها هستند، ناتوان از حفظ عمامه‌هایشان گردیده‌اند و ناچارند که بویژه خود را از جلو و تیررس جنبش گسترده زن ایرانی پنهان دارند.

آرمان/سوسن یحیی‌پور

جراحی پلاستیک پردرآمدترین شغل در ایران!

در گزارش سال ۲۰۱۸ انجام کسب‌و‌کار بانک جهانی، ایران با چهار رتبه تنزل نسبت به گزارش سال ۲۰۱۷ ، در رتبه ۱۲۴ از میان ۱۹۰ کشور و در مقایسه با کشورهای سند چشم انداز، با دو رتبه تنزل نسبت به سال قبل در جایگاه هجدهم از ۲۵ کشور قرار گرفته است.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.