پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018

آرزو ضیایی

بهزیستی هم خصوصی می‌شود؟

سازمان ‌بهزیستی میلیون‌ها مددجو دارد؛ مددجویانی که به دلایل مختلف با این سازمان در ارتباط‌اند. پای کارمند و ارباب‌رجوع که به میان می‌آید ناخودآگاه مشکلاتی را می‌توان در ارتباط آنها با یکدیگر یافت و سازمان بهزیستی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

ناهید حسینی

زبان انگلیسی و آموزش و پرورش

سیر آموزشی در کشور بیشتر به سمت تربیت طلبه و بسیجی پیش می‌رود و مضمون آن بیش از پیش تهی از مضامین جدی آموزشی منطبق با نیازهای روز افزون در کشور برای توسعه و پیشرفت است. چنین فرایندی بی‌هیچ شبهه‌ای، آینده‌ای تاریک را برای فرزندان این کشور و رشد وتوسعه حداقل آن در پی خواهد داشت.

شرق / شهرزاد همتی

اولویتشان سیاست است نه زنان

آمده‌اند درباره حقوق زنان و لایحه منع خشونت علیه زنان حرف بزنند؛ شهلا اعزازی، از جامعه‌شناسان برجسته‌ای که در دانشگاه مطالعات زنان درس می‌دهد، طیبه سیاوشی که به قول خودش با کفش‌های آهنی آمده تا این راه دشوار را هموار کند و شهناز سجادی که از زمان معاونت امور زنان و خانواده دولت یازدهم روی لایحه منع خشونت کار کرده و حالا در قامت یک حقوق‌دان صحبت می‌کند.

روزنامه شهروند

شرق متروکه

مرزهای شرقی ایران خالی از سکنه می‌شود. سرعت تخلیه روستاهای مرزی سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌جنوبی و خراسان رضوی بالا گرفته است و حالا روستاهای این سه استان به تنهایی یک‌چهارم تا یک‌پنجم روستاهای خالی از سکنه کشور را تشکیل می‌دهند.

ناهید حسینی

شهر ویرانم!

هرگز نمی‌توان فراموش کرد که چگونه و در کجا و با چه کسانی بزرگ شده‌ای، گویا تاریخ زندگیت هویت تست، هویت، اسمی نیست که عوض کنی و لباسی نیست که بپوشی و دور بیندازی. هر روز زندگی انسان یک برگ تاریخ است، زندگی هر فردی یک کتاب نانوشته است، که همیشه همراهت هست...

شهروند

ضعف مهندسی عامل تخریب گسترده زلزله

جانمایی نامناسب و ضعف‌های مهندسی و اجرا از جمله عوامل تخریب شدید در زلزله کرمانشاه است. در شهر سرپل ذهاب گستره خرابی‌هایی با تلفات انسانی قابل توجه، بیشتر مشتمل بر ساختمان‌های مهندسی‌ساز با ضعف‌های قابل توجه در طراحی و اجرا بوده است.

علی رنجی‌پور

فاجعه‌ای به نام مسکن مهر

مسکن مهر یکی از بزرگ‌ترین و مخرب‌ترین مداخله‌های دولت در تاریخ ساخت‌وساز است؛ خیالی بزرگ و خام که قرار بود گره کور مسکن را برای همیشه در ایران باز کند، اما نه‌تنها گرهی باز نشد، بلکه کلاف سردرگم خانه‌داری در ایران بیش از پیش پیچیده شد.

محسن رنانی

(معرفی یک کتاب درباره مدیریت پس از زلزله)

سلام بر زندگان زلزله

به گمانم تمام کسانی که از این پس می‌خواهند وارد فرایند بازسازی مناطق زلزله زده غرب کشور شوند، خواه مقامات دولتی، خواه نهادهای مدنی، خواه بخش خصوصی و خواه مردم محلی، لازم است این کتاب را یک بار از اول تا آخر و کلمه به کلمه بخوانند.

مولود پاکروان

مکافات خرافات

در روزگار سلطه علم و تکنولوژی انتظارش را نداریم اما هرازگاهی از گوشه و کناری سر برمی‌آورد و تازه درمی‌یابیم که نه‌تنها ریشه‌کن نشده بلکه بختک‌وار، بر خرد و تعقل بخش‌هایی از جامعه سایه افکنده است.

سهیلا صدیقی / ایسنا

سه روایت تکان‌دهنده از دخترانگی

زن‌های زیادی هستند که سالیان سال رازی بزرگ را با خود به دوش می‌کشند. خیلی از زن‌ها با رازهایشان مدت‌هاست زیر خاک رفته‌اند. خیلی‌ها هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند اولین چیزی که ذهنشان را مشغول می‌کند راز بزرگشان است؛ رازهایی که گاهی وقت‌ها دردناک، عمیق و زجرآورند.

آساره کیانی

جایگاه ایران در شاخص خوشبختی

‏روز گذشته رتبه‌های کشورهای دنیا در سنجش میزان شادی‌شان در سال ۲۰۱۷، از تلویزیون یورونیوز، اعلام شد؛ در این گزارش، کشورهای نروژ، دانمارک، ایسلند، سوئیس، فنلاند، هلند، کانادا، نیوزلند، سوئد و استرالیا به ترتیب رتبه‌های اول تا دهم را کسب کردند؛ در جستجوی جایگاه کشورمان، می‌بایست از ۱۰۰ کشور دنیا عبور کنیم تا به ایران نزدیک شویم...

روزنامه شهروند

قصه خودکُشی و دیگرکُشی سرباز‌های ناکام

درست بعد از تعطیلات سه‌روزه عاشورای ۹۶، از «محمدحسین» عکسی با لبخندی درشت باقی ماند که با چهره‌ای شاد و لبخندی ثابت از رفقایش می‌خواست حلالش کنند. او سربازی خوزستانی بود که با خانواده‌اش در کرج زندگی می‌کرد و در هشتمین ماه خدمتش نه‌تنها دوران سربازی که زندگی خود را با شلیکی به پایان رساند.

در واکنش به جمع‌آوری کودکان کار و خیابان

چرا به جای بهره‌کشان، کودکان را دستگیر کرده‌اید؟

مدافعان طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان در نشست‌های مختلف به کرات اظهار کردند که این کودکان عضو باند و دسته بوده‌اند و اسنادی در اختیار دارند که آنان توسط این باندها و افراد بزرگتر مورد بهره‌کشی و تجاوز قرار می‌گرفته‌اند. در اینجا پرسش تلخ و تاسف‌آور و در عین حال تعجب برانگیز این است که اگر اسنادی وجود دارد و طبیعتا" شما بهره‌کشان متجاوزین به این کودکان را شناسایی کرده‌اید، پس چرا به جای متجاوزان کودکان را دستگیر کرده‌اید؟

محمدعلی سروی

اخلاق‌باوران چگونه شرور می‌شوند

هیتلر مشروبات الکلی مصرف نمی‌کرد و سیگار نمی‌کشید و عاشق موسیقی و نقاشی بود. از آزار دیدن حیوانات ناراحت می‌شد و برای اولین بار در تاریخ اروپا، قوانین حمایت از حیوانات را وضع کرد. وی حامی محیط زیست و خانواده بود و به زنان احترام می‌گذاشت.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.