دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ - Monday 25 September 2017

روزنامه ایران

چرا بچه‌ها نباید مجازات اعدام را تماشا کنند؟

نمایش اعدام جامعه را خشن‌تر می‌کند

بامداد دیروز هم همه آمده بودند از پیر و جوان، مرد و زن، کودک و نوجوان تا به تماشای صحنه اعدام بنشینند. وقتی جرثقیل، قاتل آتنا را بالا برد، تماشاگران با کف و سوت یکصدا صحنه اعدام را تشویق می‌کردند. برخی جامعه شناسان معتقدند که این شیوه اجرای حکم، به جای بازدارندگی، خشونت‌زاست.

ساینس دیلی

تغییر زنگ مدرسه، سرآغاز تحولات بزرگ

تغییر ساعت شروع مدرسه می‌تواند تا ۸۳ میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده طی یک دهه کمک کند. مؤسسه راند برای اولین بار تجزیه و تحلیلی در رابطه با پیامدهای اقتصادی تغییر در زمان شروع مدرسه در ایالات متحده منتشر کرده‌ است.

گفت‌گو با شهلا لاهیجی

«ما جامعه‌ی بی‌اخلاقی شده‌ایم»

«ما جامعه‌ی بی‌اخلاقی شده‌ایم. هم در روابط شخصی، هم در روابط اجتماعی، هم در روابط کاری. نه وجدان کاری آن‌چنان پررنگ است نه به قول قدیمی‌ها حلال‌خوری دیگر برای هیچ‌کس از صدر تا ذیل مهم نیست! برای نسل جوان دیگر استادی و شاگردی از بین رفته. همه می‌خواهند یک‌شبه به پول برسند.»

قانون / فاطمه رمضانیان

پایان‌نامه مرگ

«اسمش مسعود بود. دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهران. یکی از هزاران نخبه‌ای که با اشتیاق پا به دانشگاه‌های برتر می‌گذارند و با انزجار بیرون می‌آیند». این را دوستان مسعود محمدی می‌گویند، دانشجویی که دو روز قبل از طبقه چهارم یکی از ساختمان‌های دانشگاه تهران پایین پرید و خودکشی کرد.

وقایع اتفاقیه / لیلا رزاقی

مولاوردی و نمایندگی نسل چهارم فعالان زن

مولاوردی تا حدود زیادی توانست معاونت زنان را از یک بنگاه تبلیغات ایدئولوژیک (آنچنان که در دوره هشت ساله دولت‌های نهم و دهم بود) خارج کند اما به‌دلیل برخی فشارهای ساختاری و ضعف‌های درون سازمانی، این معاونت نتوانست در عرصه سیاست‌گذاری‌ها موفق عمل کند.

ترجمه: مهدی بهلولی

چرا ما به راهبران زن نیازمندیم

وقتی: «دختران ۱۰ درصد بیشتر به مدرسه می‌روند، تولید ناخالص داخلی کشور، به طور متوسط، سه درصد افزایش می‌یابد». افزون بر اینکه وقتی زنان به یک میزان با مردان از امکانات برخوردار باشند: «بازدهی محصولات ۱۰ درصد افزایش می‌یابد».

کارمن فرانچسکا بانچو

«سفر نمک زندگی است»

سفر می‌تواند رنگارنگ باشد، طولانی یا کوتاه، به دوردست‌ها یا روستای مجاور، به عنوان گردشگر یا برای کار. هر گونه که سفر کنید یک چیز در همه ‌آن‌ها مشترک است: با هر سفر زندگی‌تان دستخوش تغییر می‌شود.

محمد امین قانعی‌راد، جامعه‌شناس

آتنا و فرزندان یک قاتل جانی

‌در روزهای گذشته کسی به فکر روانکاوی فرزندان به جا مانده از اسماعیلی بوده که این روزها عکسش به نام قاتل دست به دست می‌شود؟ کسی نگران شده که چه باید کرد تا بازماندگا‌ن این مرد جانی،‌ درآینده میراث‌دار خبائث او نباشند؟

دنیای اقتصاد

ملت خشمگین؟

در روزهای اخیر اخباری منتشر شد که ایران را به‌عنوان عصبانی‌ترین کشور جهان نشان می‌داد. منبع این گزارش البته موسسه گالوپ است که یکی از مراکز مهم و معتبر نظرسنجی در جهان به شمار می‌رود. البته در این گزارش ایران از نظر برخی شاخص‌های دیگر نیز مانند شاخص تجربه احساسات منفی نیز رتبه‌های نامناسبی را داشت.

روزنامه شهروند

سیاست عصبانیت

هرچه ناهنجاری اقتصادی و نبود اشتغال در جامعه‌ای بیشتر شود، باید بیشتر منتظر افزایش خشم در سطح بالاتر آن باشیم. نظام آموزشی، خانواده، بکارگیری غلط کیفر در دستگاه قضائی، کمبود زیرساخت‌ها برای بالا‌بردن تخلیه هیجانات جامعه و نبود اشتغال از موارد دیگر زمینه‌ساز نزاع و خشونت است.

شهروند

ایرانیان قابل پیش‌بینی‌اند

کنش‌های مردم ایران عقلانی است، منطق کنش مردم این است که خیر مورد نظر خود را کسب کنند. مردم می‌خواهند آینده بهتری برای خود بسازند. نظرسنجی‌های ما نشان می‌دهد که اتفاقا این کنش عاقلانه در ایران شکل گرفته و این ادعا که کنش‌ها در ایران احساسی است، درست نیست.

سپیده پیری/اعتماد

روستاهایی كه یك‌شبه « شهر» شدند

نرخ مهاجرت داخلی در ایران یعنی انتقال جمعیت روستا به شهر با كاهش قابل توجهی همراه بوده است تا جایی كه
جمعیت‌شناسان معتقدند در این بازه زمانی برای نخستین بار پس از اجرای سرشماری و ثبت داده‌های متقن، مهاجرت معكوس یعنی انتقال جمعیت از شهر به روستا رخ داده است.

علی میرزاخانی

شهردارى و شهرخواری

چرا هر ایرانى چه در پایتخت و چه در شهرستان و چه در خارج از کشور وقتى صاحب پس‌اندازى مى‌شود به سرعت مى‌خواهد آپارتمان یا ملکى در تهران خریداری کند و بعضا آن را به‌صورت خالى نگه دارد؟ چرا در هیچ جاى دنیا با چنین پدیده‌اى روبه‌رو نیستیم؟

سرنوشت سند ۲۰۳۰ یونسکو اولین آزمون روحانی

با پیروزی حسن روحانی به عنوان رییس جمهور چهار سال آینده ایران، مشخص نیست پرونده طرح ۲۰۳۰ یونسکو در ایران که توسط دولت با ملاحظاتی پذیرفته شده بود، پس از طرح انتقاداتی از سوی رهبر ایران و دیگر تندروها، چه آینده‌ای خواهد داشت. طی دو هفته گذشته عملا مقامات دولتی گفته‌اند که به دستور رهبر ایران گردن خواهند نهاد.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.