دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - Monday 10 December 2018

مجتبی لشکربلوکی

وضعیت سرانه تفکر در ایران

ممکن است بگویید ما که صبح تا شب داریم فکر می‌کنیم. مردیم از بس به بدبختی‌هایمان فکر کردیم. از اینکه عاقبت خودمان که هیچ، ولی فرزندانمان چه می‌شود تا اینکه بالاخره کی قرار است ما روی آرامش را ببینیم؟

ایرنا / لیلا خطیب‌زاده

طرفداران و منتقدین لایحه تامین امنیت زنان

لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت سالهاست که در رفت و آمد تایید است و تنظیم کنندگان لایحه، امید دارند تا با تصویب و قانون شدن آن گام‌های بلندی برای تامین امنیت زنان در برابر خشونت چه در خانه و چه در خارج از خانه بردارند.

روزنامه شرق

در «هفت‌تپه» چه اتفاقی افتاد؟

اگرچه مسئله شرکت نیشکر هفت‌تپه ابعاد سیاسی یافته و برخی رسانه‌ها و سیاست‌مداران چپ و راست در تلاش‌اند علت مشکلات آن را در خطاهای جناح رقیب پیدا کنند، اما بررسی کارشناسی وضعیت این شرکت نشان می‌دهد همه دولت‌های اخیر در شکل‌گیری وضع موجود نقش داشته و اشتباهاتی را مرتکب شده‌اند.

مهناز بیرانوند / ایرنا

دود کردن کودکی پشت چراغ قرمز

این روزها شاهد انواع آسیب‌های اجتماعی ناشی از حضور کودکان کار در خیابان‌ها و سر چهارراه‌ها هستیم. اینکه کودکانی با سن پایین کار یا حتی تکدی‌گری کنند معضلی بزرگ است؛ آنهایی که طبق برخی آمارها تنها در تهران ۲۰ هزار نفر هستند و باید درس بخوانند و آینده جامعه را بسازند.

قانون

«پذیرش مشروط حقوق کودک»

کودکان در ایران از جایگاه بسیار متزلزلی برخوردارند، به طوری‌که به کودک به عنوان یک موجود مستقل نگاه نمی‌شود. بر اساس کنوانسیون حقوق کودک منظور از کودک، افراد انسانی زیر ۱۸سال است. بر اساس قانون مدنی سن بلوغ در پسر پانزده سال تمام قمری و در دختر ۹ سال تمام قمری است. منظور از «حقوق کودک» حقوقی است که کودک به مناسبت خردسال بودنش دارد یا از آن محروم است.

محمد بلوری / روزنامه ایران

قتل‌های زنجیره‌ای را چگونه افشا کردم؟

چهره‌هایی در نقاب

در آن روزهای پرالتهابی که زنجیروار چهره‌هایی شاخص از میان نویسندگان و... ربوده و سپس کشته می‌شدند نگرانی‌هایی به جامعه حاکم شده بود که شاخص‌ترین قربانیان از میان نویسندگان - پوینده، مختاری و زال‌زاده - بودند.

بررسی ساختار رانت برانگیز واگذاری‌ها به بهانه «هفت‌تپه»

بر باد رفتن سرمایه ملی

این روزها مردم تنها متضررین اصلی تدابیر دولت تدبیر هستند از موسسات مالی گرفته تا کارخانه‌های بزرگ قدیمی. یک روز هپکو، یک روز آلومینیوم المهدی، یک روز مغان و روز دیگر کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه. وجه مشترک همه این شرکت‌ها دولتی بودنشان در روزهای نه چندان دور و واگذاری و به اصلاح خصوصی‌سازی آنها در چند سال گذشته است.

قانون-لیلا زلفی‌گل

سرنوشت دو کودک آزاردیده خوزستانی

آینده مبهم کودکان ماهشهری

اردیبهشت امسال خبرشکنجه «فاطمه» ۱۲ ساله، «ام‌البنین» هشت ساله و «علی‌اکبر» پنج ساله به دست پدر و نامادری‌شان در بندرماهشهر تیتر خبرهای اجتماعی شد. دهان دوخته شده یکی از بچه‌ها با چسب حرارتی و دندان و دست شکسته دیگری، نان خشک خوردن‌شان از فرط گرسنگی وزخم‌های روی بدن‌شان، دست به دست در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید و موج وسیعی از انزجار از رفتار پدر و نامادری و همدردی با این سه طفل بی‌پناه را به دنبال داشت.

قانون

خودمانی‌سازی شستا آغازگرِ نابودیِ اموالِ بیمه‌شدگان

دولت اصرار دارد که صندوق‌های بازنشستگی باید از بنگاه‌داری خارج شوند. خروج از بنگاه‌داری راحت نیست و تبعاتی دارد. در این میان دولت روی شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) حساب ویژه‌ای بازکرده است. شستا یکی از بزرگترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری کشور است. برخی می‌گویند ورشکسته است و اداره آن را باید به اهلش سپرد. برخی هم می‌گویند بیش از حد بزرگ است و درگیر فساد پس باید کوچک و اصلاح شود.

ریحانه جولایی/«جهان صنعت»

بررسی میدانی از مناطق محروم استان لرستان

زندگی در دوران پارینه سنگی

بدون اغراق می‌توانم بگویم روستاهای توابع الیگودرز از محروم‌ترین مناطق ایران هستند. روستاهایی که نه می‌دانند لوله‌کشی آب چیست و نه تلویزیون و رادیویی و نه حتا یک لامپ در خانه دارند، چون برق هنوز به آنجا نرسیده است. مردان جز چوپانی کار دیگری ندارند و تعداد زیادی از آنها درگیر اعتیاد هستند.

مریم طالشی

گزارشی از کارگاه قالیبافی روستایی در زهک سیستان و بلوچستان

۹ ساله‌های قالیباف

اینجا مردها همه بیکارند. قبلاً کشاورزی می‌کردند اما الان کار نیست. زن‌ها باید کار کنند. همه هم که نه. بعضی‌ها می‌آیند. از شهرک می‌آیند.» منظور فاطمه از شهرک همان روستاست که به آن مجتمع مسکونی محمدشاه کرم هم می‌گویند و حدود ۹۰۰ خانوار دارد. خانوارهایی که کارشان کشاورزی بوده و گندم و جو می‌کاشتند اما حالا به قول خودشان سال خشکی است و چیزی درنمی‌آید.

سیامک صفاتی

سخنی کوتاه در خصوص مجازات قصاص و اعدام

آیا ممالک توسعه یافته بالاخص کشورهای اسکاندیناوی که در آمارِ قتل، خشونت و جرائم دیگر به مراتب بسیار پایین‌تر از ما و بیشتر کشورهای مسلمان می‌باشند، چیزی به نام حق قصاص و اعدام در قوانین شان به رسمیت شناخته شده است؟

ایسنا ـ سهیلا صدیقی

قصه خالوحسین ِ کوهکن و غار ِ تنهایی‌اش

پاوه را همه به خانه‌های پلکانی‌اش می‌شناسند؛ به باغ‌های سرسبزش. هر کس گذرش به پاوه می‌افتد از کوچه‌ها و جنگل‌ها و یخچال‌های طبیعی‌اش دیدن می‌کند اما اگر از من می‌شنوی، گذرت به پاوه افتاد کمی طولانی شدن سفر را به جان بخر و به «میگوره» برو! حیف نیست غارسنگی خالوحسین کوهکن را نبینی که این قدر برایش زحمت کشیده؟

مزدک لیماکشی

به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی ۹۷/۹۸

نکاتی قابل‌تامل از پائیز ۹۶ و بهار ۹۷

با بدتر شدن وضع اقتصادی مردم و خصوصا اقشار کم‌درآمد خرید لوازم آموزشی برای بخشی از فرزندان ملت دشوارتر از گذشته شده است. جامعه مدنی به همان‌گونه که در زلزله کرمانشاه خوش درخشید و به کمک مردم زلزله‌زده شتافت اکنون نیز می‌تواند نقش بازی کند.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.