چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - Wednesday 21 February 2018

۵۵ درصد کودکان آزاردیده، در چرخه کار هستند

نابرابری به زندگی برخی گروه‌هایی اجتماعی تحمیل شده و مقوله‌ی فقر و فقرا را تشکیل داده است و خشونت ساختاری نتیجه این وضع تاریخی‌ است که جای زخم آن بیش‌تر از هر جای دیگری، به ملموس‌ترین و بی‌واسطه‌ترین شکل در جسم و روان قربانیانش قابل مشاهده است.

سهیلا ستاری

دختران خیابان انقلاب، ایستادگی مدنی

آنان که با تمام قوا کوشیدند تا روسری بر سر زنان کنند، اکنون که شاهد به بادسپردن روسری‌ها هستند، ناتوان از حفظ عمامه‌هایشان گردیده‌اند و ناچارند که بویژه خود را از جلو و تیررس جنبش گسترده زن ایرانی پنهان دارند.

آرمان/سوسن یحیی‌پور

جراحی پلاستیک پردرآمدترین شغل در ایران!

در گزارش سال ۲۰۱۸ انجام کسب‌و‌کار بانک جهانی، ایران با چهار رتبه تنزل نسبت به گزارش سال ۲۰۱۷ ، در رتبه ۱۲۴ از میان ۱۹۰ کشور و در مقایسه با کشورهای سند چشم انداز، با دو رتبه تنزل نسبت به سال قبل در جایگاه هجدهم از ۲۵ کشور قرار گرفته است.

گزارش: پانید فاضلیان

در هفت‌تپه چه می‌گذرد؟

پرداخت دو ماه طلب مزدی سال جاری در ظرف مدت دو هفته، تسویه حساب بابتِ دو ماه مزدِ پرداخت نشده‌ سالِ ۹۴ کارگران پیمانکاری، تغییر قائم‌مقام مدیرعامل و شمار دیگری از مدیران ارشد مجتمع هفت‌تپه، پرداخت هرچه سریعتر سنوات پایان خدمتِ کارگران بازنشسته، سه‌ ماهه شدنِ حداقل مدت قراردادهای کارگران روزمزد و خودداری دولت و کارفرما از دخالت در انتخاباتِ نمایندگان صنفی کارگران، خواسته‌هایی بودند که کارفرمای هفت‌تپه در حضور مسئولان اداری شهرستان شوش، مسئولیت تامین آنها را پذیرفت.

گزارش: «سرگل آرش» خبرنگار ایسنا منطقه کردستان

کولبری؛ کوله‌باری از رنج و آزار یک زندگی

کولبری، شغل غیررسمی و پرمشقت بخش عمده‌ای از مناطق مرزنشین غرب کشور است که دارندگان این شغل، تنها راه خود برای گذران زندگی را تحمل این شغل طاقت‌فرسا می‌دانند. شهرهای مرزی در بسیاری از مناطق جهان جزء ثروتمندترین شهرها بوده و یا حداقل می‌توان گفت تصور غالب چنین است، اما متأسفانه شهرهای مرزی مناطق غرب کشور خلاف این مسئله را اثبات می‌کنند.

بنفشه سام‌گیس/روزنامه اعتماد

بارش اولين برف زمستانی در پايتخت

كارتن‌خواب‌های تهران از تنهایی می‌میرند

تهران، ۱۵ هزار كارتن‌خواب دارد. كارتن‌خواب‌ها، زنان یا مردانی هستند كه به دلیل اعتیاد از محیط خانه و خانواده طرد شده‌اند و به محفل همتایان خود پناه مي‌برند.... همه‌تان این تعریف را بلد بودید؟ مطمئنید؟...

فریبا مقدم

هلاکویی و هیاهوی هرزه‌گی‌ها

بگذارید بگویم که تا زمانی که حتی یک زن در گوشه و کنار این دنیای ثروت زده و قدرت‌گزیده سایه‌ی هولناک آزار و ایذاء و تجاوز جنسی را بر سر خود احساس می‌کند، مردان شریف و آزاده باید در برابر آینه به چشمان خود شرمنده نگاه کنند!

می‌گل هشترودی/بهار

خلأ قانونی در حمایت از کودکان

لایحه‌ای که سال‌هاست خاک می‌خورد

کودکان بزرگ‌ترین قربانی‌های جامعه امروز هستند. کودکانی که در خانه، مدرسه و حتی جامعه مورد انواع و اقسام آزارها قرار مي‌گیرند. برخی از این آزار‌ها رسانه‌ای مي‌شود و پس از مدتی بدون هیچ گونه رسیدگی فراموش مي‌شود، برخی دیگر زیر آوار تعصب‌ها و ترس‌ها مدفون مي‌شود.

آرمان- احسان انصاری

گفتگو با کارگردان سینمای ایران منیژه حکمت

«ندیدن زنان» ناهنجاری‌ها را افزایش داد

«افزایش آسیب‌های اجتماعی نتیجه سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی است که ساختار فکری جامعه برای جامعه طراحی کرده و به همین دلیل همه ما در مقابل این آسیب‌ها مسئولیت داریم».

حسین اکبری در گفت‌وگو با ایسنا

مشهد ملوک‌الطوایفی اداره می‌شود

عضو هیئت علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: نهادهای قدرت در مشهد هرکدام نظام منحصر به خود را دارند و این شرایط باعث موازی‌کاری در کار دستگاه‌ها و ایجاد ساختاری ملوک‌الطوایفی می‌شود.

آرزو ضیایی

بهزیستی هم خصوصی می‌شود؟

سازمان ‌بهزیستی میلیون‌ها مددجو دارد؛ مددجویانی که به دلایل مختلف با این سازمان در ارتباط‌اند. پای کارمند و ارباب‌رجوع که به میان می‌آید ناخودآگاه مشکلاتی را می‌توان در ارتباط آنها با یکدیگر یافت و سازمان بهزیستی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

ناهید حسینی

زبان انگلیسی و آموزش و پرورش

سیر آموزشی در کشور بیشتر به سمت تربیت طلبه و بسیجی پیش می‌رود و مضمون آن بیش از پیش تهی از مضامین جدی آموزشی منطبق با نیازهای روز افزون در کشور برای توسعه و پیشرفت است. چنین فرایندی بی‌هیچ شبهه‌ای، آینده‌ای تاریک را برای فرزندان این کشور و رشد وتوسعه حداقل آن در پی خواهد داشت.

شرق / شهرزاد همتی

اولویتشان سیاست است نه زنان

آمده‌اند درباره حقوق زنان و لایحه منع خشونت علیه زنان حرف بزنند؛ شهلا اعزازی، از جامعه‌شناسان برجسته‌ای که در دانشگاه مطالعات زنان درس می‌دهد، طیبه سیاوشی که به قول خودش با کفش‌های آهنی آمده تا این راه دشوار را هموار کند و شهناز سجادی که از زمان معاونت امور زنان و خانواده دولت یازدهم روی لایحه منع خشونت کار کرده و حالا در قامت یک حقوق‌دان صحبت می‌کند.

روزنامه شهروند

شرق متروکه

مرزهای شرقی ایران خالی از سکنه می‌شود. سرعت تخلیه روستاهای مرزی سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌جنوبی و خراسان رضوی بالا گرفته است و حالا روستاهای این سه استان به تنهایی یک‌چهارم تا یک‌پنجم روستاهای خالی از سکنه کشور را تشکیل می‌دهند.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.