سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ - Tuesday 21 February 2017

دکتر سلام

شخصیت سالم این ویژگی‌ها را دارا است

انسان‌های سالم نیاز مداومی به تنوع، احساس و درگیری تازه دارند. کارهای روزمره و عادی را کنار می‌گذارند و درجست و جوی تجربه‌های تازه هستند. ماجراجو هستند، خطر می‌کنند و چیزهای تازه کشف می‌نمایند.

محسن رنانی

شبنم صبحگاهی بر چهره بی‌پناهی

ژیلا به ولایت هرات رفته است. در این سفر، بنی‌یعقوب به جستجوی یوسف انسانیت ما رفته است که ۱۶۰ سال پیش در چاه بی‌کفایتی و فساد حاکمان ایران افتاد و ۳۵ سال است به بردگی و بیگاری‌‌اش گرفته‌ایم. به دیدار کودکانی که کودکان ما ‌بودند اگر ما اندکی هشیارانه‌تر زیسته بودیم، و مردمان ما بودند اگر ما اندکی مردمی‌تر حکومت کرده بودیم.

ایسنا

بزرگترین فاجعه انسانی در کمین تهرانی‌ها

در حال حاضر از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار ساختمان در تهران تنها ۴ درصد آن‌ها بازسازی و نوسازی می‌شوند؛ به گفته محققان کشور ۹۶ درصد سازه‌های موجود در زمان زلزله احتمالی تهران می‌توانند بزرگترین فاجعه انسانی را پدید آورند.

محمدجواد غلامرضاکاشی

مردم بی‌پناهند

ماجرای ساختمان پلاسکو، آیینه خوبی است برای مطالعه ناتوانی‌های رفتاری ما. آنها که باید به نجات مردم در شرایط دشوار بپردازند، خود زیر آوار مظلومانه و به نحو دردناکی سوختند، و مردمی که باید در این شرایط همدرد و همراه باشند، شادمانه در حادثه از خود سلفی گرفتند. خوب است ماجرای پلاسکو را به منزله یک نمونه از توانانی‌ها و ناتوانی‌های رفتاری خود موضوع مطالعه قرار دهیم.

هفته‌نامه جامعه پویا

بیمارستان‌هایی لرزان‌تر از پلاسکو

بیش از ۶۵ درصد بیمارستان‌های کشور فرسوده هستند؛ یعنی عمری بالای ۵۰ سال دارند. در‌ حال‌ حاضر ۵۷۰ بیمارستان دولتی و ۳۳۷ بیمارستان خصوصی در کشور فعال هستند که فرسودگی ۶۵ درصد از این بیمارستان‌ها به معنی یک تهدید جدی و ملموس برای سلامت مردم است.

هفته‌نامه صدا

کسب و کاری جدید به نام «بارداری»

«یک عدد بچه به دلیل نبودن شرایط نگهداری، ۲۰ روز مانده به دنیا آمدنش، به فروش می‌رسد.» تصویر این آگهی که به صورت دستی روی کاغذ نوشته شده بود، چند وقت پیش در همه جا پیچیده و سروصدا کرد. اما گروه‌های خیریه، مانع از فروش این بچه شدند.»

دویچه وله

توصیه اوباما به جوانان: این کتاب‌ها را بخوانید!

اوباما طرفدار پرشور کتاب و ادبیات است. می‌گوید کتاب‌ها به او در فهم بهتر جهان یاری دادند. اکنون به جای او مردی به کاخ سفید آمده که برای شعور و دانایی هیچ اهمیتی قائل نیست! ترامپ برای هوش و معرفت انسانی هیچ ارزشی قائل نیست و گمان دارد که همه چیز را خود می‌داند.

شهروند / سیما فراهانی

داغ اسید

٢٨ ماه گذشته؛ از حمله‌های مرموز و مبهم مردان اسیدپاش در اصفهان. حمله‌ای که تنها ٤ شاکی برجای گذاشت. ٤ شاکی در ٤ نقطه شهر. خیابان بزرگمهر، خیابان مهرداد و... خیابان‌های نام‌آشنایی که مدت‌ها در ذهن زنان و مردان کوچه بازار نقش بسته بود. وحشت داشتند، وحشت از مردان موتورسوار. مردی که کلاه کاسکت به سر داشت و یک سطل اسید در دستش.

ناهید حسینی

سهم من از انقلاب ۱۳۵۷

در ۱۸ سالگی معلم ابتدایی شدم و بعد در دانش‌سرای راهنمایی کرمانشاه فوق دیپلم گرفتم و با معدل بالا، در سطح ایران شاگرد اول شدم. مدالی نیز از دست شاه گرفتم. سال بعد به دانشگاه رفتم. سال بعد - تابستان ۱۳۵۷ - در کنکور سراسری برای تحصیل در دانشگاه «رازی» کرمانشاه پذیرفته شدم...

شهروند / نیره خادمی

عقیم‌سازی به شرط اختیار

زوری نیست. حتی برای زنانی که درچرخه آسیب هستند، هم عمل توبکتومی زوری نیست. مسأله جلوگیری از باروری‌های ناخواسته زنان معتاد و کارتن‌خواب حالا چند روزی است که دوباره مطرح شده است. روز گذشته هم با سخنان سیاوش شهریور، مدیرکل اجتماعی استانداری تهران شکل جدی‌تری به خود گرفت...

امیر مٌمبینی

در رفتن آن یار

تبعید ریشه‌های انسان را سست می‌کند و روابط از هم وامی‌روند و جبرهای به هم‌پیوستگی جای خود را به خودمختاری فردی می‌دهند و همه چیز سیاست در خیلی از موارد شروع می‌کند به مصنوعی شدن و مثل بازی کودکان شدن و یا مثل خیلی چیزی‌های عجیب دیگر شدن. دریای روابط جایش را به برکه‌های کوچک محافل هم‌ستیز می‌دهد

سپیده کاوه، مؤلف کتاب «زنان و رشد اقتصادی»

تبعیض جنسیتی فسادآفرین است

در ایران هیچ وزیر زنی در کابینه نداریم؛ درحالی‌که هم‌اکنون سه وزیر زن در افغانستان مشغول به فعالیت هستند. در گزارش ۲۰۱۶ مجمع جهانی اقتصاد نیز از نظر نابرابری جنسیتی رتبه ۱۴۱ را در میان ۱۴۲ کشور محاسبه‌شده داشته‌ایم. با وجود اینکه نزدیک به ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند، تنها ۳۳ درصد نیروی کار در سال ۹۲ شامل زنان می‌شد.

عیسی سحرخیر

کلینیک مثلثی

در زندان که باشی، آن هم در جایی که معرف حضور همه هست، و اهل بیت علما هم حامی، هر فعلی را می‌توان علنی انجام داد؛ - لواط عادی‌ترین کار در بند مردان و همجنس‌بازی در بند زنان، و مصرف مواد مخدر و داروهای روانگردان قاچاقی، امری عادی و روزمره! وجود «کلینیک‌های مثلثی» در زندان‌ها هم مهر تاییدی است بر این امر!

یادداشت ضیا نبوی در هشتمین سال حبس

آیا ارزشش را داشت؟

پرتکرارترین پرسشی که یک زندانی سیاسی با آن خطاب قرار می‌گیرد این است: «آیا ارزشش را داشت؟ آیا اگر به گذشته باز گردی انتخاب‌هایت همانست که بود؟» در برابر یک چنین پرسشی، پاسخ آری یا خیر همواره نابسنده خواهد بود چرا که هر پاسخ قاطعی به معنای قربانی کردن چیزی است که عمیقا دوستش داریم و یا محترمش می‌شماریم.

آرشيو جامعه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.