سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - Tuesday 26 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

حکم اعدام سهیل عربی بر مبنای صفحات فیسبوکی او

یک منبع آگاه به پرونده سهیل عربی می‌گوید «در اقدامی تعجب بر انگیز، اتهام مفسد فی الارض به شکل غیرقانونی و خارج از متن کیفرخواست در شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به پرونده اضافه شده و به همین دلیل حکم اعدام او تایید و به دایره اجرای احکام فرستاده شده است.» سهیل عربی به دلیل کثرت صفحات فیسبوک به اتهام توهین به پیامبر اسلام، به اعدام محکوم شده است.

iran-emrooz.net | Wed, 26.11.2014, 7:23

یک منبع آگاه به پرونده سهیل عربی به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت: «در اقدامی تعجب بر انگیز، اتهام مفسد فی الارض به شکل غیرقانونی و خارج از متن کیفرخواست در شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به پرونده اضافه شده و به همین دلیل حکم اعدام او تایید و به دایره اجرای احکام فرستاده شده است.»

این منبع آگاه با اشاره به اینکه صبح روز سه‌شنبه ۴ آذر ماه، وکلای سهیل عربی درخواست اعاده‌ دادرسی و توقف اجرای حکم اعدام را داده‌اند به کمپین گفت: «اجرای حکم ظرف چند روز آینده متوقف خواهد شد. در حال حاضر وکلای او فقط امیدوار به خریدن وقت و تعویق اجرای حکم اعدام هستند.»

این منبع آگاه به کمپین گفت: «متاسفانه اتهام مفسد فی الارض در قانون شامل عفو نخواهد شد بنابراین در این مرحله فقط جای یک امیدواری باقی می‌ماند، اینکه قاضی شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور اعلام کند که این اتهام اشتباه وارد شده و آن را حذف کند و برای بررسی مجدد به شعبه هم عرض بفرستد وگرنه آقای عربی اعدام خواهد شد.»

سهیل عربی در آبان ماه ۱۳۹۲ بازداشت شد و در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به دلیل نوشته هایش در صفحات فیسبوک متهم به «سب النبی» و محکوم به اعدام شد با این حال وکلای او امیدوار بودند این اتهام در دیوان عالی کشور با توجه به ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی و دفاعیات خود متهم نقض شود اما در حال حاضر او به دلیل اتهام مفسد فی الارض بار دیگر به اعدام محکوم شده است.

این منبع آگاه در پاسخ به این سوال که بر اساس چه اسنادی اتهام مفسد فی الارض در دیوان عالی کشور به این پرونده اضافه شده است به کمپین گفت:‌ «در پرونده آمده به دلیل اینکه آقای عربی صفحات متعددی در فیسبوک با عناوین مختلف داشته و در این صفحات به کرات توهین به پیامبر کرده، اتهامش فقط سب النبی نیست و مفسد فی الارض را هم شامل می شود. یعنی اگر یک صفحه فیسبوک توهین امیز داشته اتهامش سب النبی می شده اما چون صحفات متعددی داشته اتهامش مفسد فی الارض می شود که از نظر قانونی این توجیه هم مشکل دارد.»

این منبع آگاه با اشاره به عمل غیرقانونی شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور در خصوص این پرونده گفت: «اگر دیوان عالی کشور فکر می کرد اتهام مفسد فی الارض باید به این پرونده اضافه شود، باید دستور بازگشت پرونده به دادسرا را می داد تا از اول تفهیم اتهام شود نه اینکه خودش این اتهام را خارج از متن کیفرخواست اضافه کند و حکم را صادر کند.»

سهیل عربی، ۳۰ ساله، متاهل و دارای یک فرزند ۵ ساله است که در آبان ماه ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. او دو ماه در سلول انفرادی بند دو الف سپاه پاسداران بود و پس از آن به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.

آقای عربی هشت صفحه فیسبوک به نام های مختلف داشته که به دلیل نوشته هایش در آن صفحات متهم به چند اتهام از جمله توهین به ائمه اطهار و پیامبر شد و در روز هشتم شهریور ماه امسال در  شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی خراسانی به همین اتهام به اعدام محکوم شد.

پس از آن وکلای او با اعتراض به حکم دادگاه بدوی، در لایحه دفاعیه خود از قاضی دیوان عالی کشور درخواست توجه به ماده ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی و دفاعیات متهم در دادگاه را داشته و خواستار تبرئه سهیل عربی از اتهام سب النبی شدند.

طبق ماده ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی اگر شخصی به پیامبر اسلام توهین کند مجازاتش اعدام خواهد بود اما ماده ۲۶۳ این قانون می گوید اگر متهم در دادگاه ادعا کند که حرف های توهین آمیز را بر اساس عصبانیت، نقل قول یا سهو قلم و سهو زده است، حکم اعدام او به مجازات ۷۴ ضربه شلاق تبدیل می شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.