پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 19:27

کیوان صمیمی بازداشت و به زندان سمنان منتقل شد


کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار و سردبیر نشریه ایران فردا که با توقف اجرای حکم زندان، به طور موقت از زندان آزاد شده بود بازداشت و به زندان سمنان منتقل شد.

مصطفی نیلی روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت در توئیتی نوشت: «امروز بعد از ساعت اداری از اجرای احکام دادسرای مقدس با آقای کیوان صمیمی تماس گرفتند و گفتند که برای ابلاغ نظریه پزشکی قانونی باید به آنجا مراجعه کند».

او افزود: «بعد از مراجعه و اعلام نظر پزشکی قانونی، ایشان را بازداشت و با یگانِ اعزام شبانه به زندان سمنان فرستادند».

کیوان صمیمی ۱۲ بهمن پارسال با توجه به دلیل “شرایط جسمانی” و «گزارش پزشکی قانونی» مستند به ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی کیفری، به طور موقت از زندان سمنان آزاد شده بود. مشخص نیست پزشکی قانونی به چه دلیلی گزارش خود را پس گرفته است.

این فعال مدنی ۷۳ ساله چند روز قبل از آزادی از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شده بود. او به‌دنبال این تبعید، در نامه‌ای نوشت که مسئولان زندان با فریب و دروغ باعث «فشار روانی و قلبی زیادی» به او شدند و احتمالا دنبال «پروژه‌ی فرسوده‌سازی و حتی قتل تدریجی» او هستند.

تبعید پارسال آقای صمیمی از زندان اوین به زندان سمنان پس از آن صورت گرفت که او جان باختن بکتاش آبتین، عضو کانون نویسندگان، در زندان را «قتل شبه‌عمد» خوانده بود.


نظر شما درباره این مقاله:


زوایای پنهان جنگ روسیه و اوکراین
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 21:00

زوایای پنهان جنگ روسیه و اوکراین


روایت میدانی “نشریه اشپیگل” از تقابلِ نیرو‌های ویژه اوکراینی با ارتش روسیه در دونباس

فرارو- نشریه اشپیگل در گزارشی میدانی، با دو تن از فرماندهان نیرو‌های ویژه اوکراینی (که در جبهه‌های شرقی این کشور در منطقه “دونباس” و در شهر “مارینکا”، با نیرو‌های روسی و جدایی طلبان تحت حمایت آن‌ها در حال نبرد هستند) همراه شده و به ثبت برخی تحولات مرتبط با این جنگ، به صورت عینی و زنده پرداخته است.

اشپیگل در گزارش خود به طور خاص تاکید دارد که با توجه به فرسایشی شدن جنگ و البته تقویت توان تسلیحاتی اوکراینی ها، آن‌ها تا حد زیادی توانسته‌اند ابتکار عمل را از نیرو‌های روسی در چهارچوب این جنگ بگیرند. کما اینکه به گفته فرماندهان اوکراینی، چندین نوبت تلاش‌های روس‌ها جهت تسخیر برخی مناطق در دونباس، با شکست رو به رو شده است.

با این حال، خبرنگار اشپیگل، شدت حملات موشکی و توپخانه‌ای روسیه به این مناطق را قابل توجه توصیف کرده است. اشپیگل در این گزارش جدای از مسائل نظامی، برخی نکات و مسائل مرتبط با وضعیت مردم در مناطق جنگ زده را نیز به نحوی مستند مورد اشاره قرار داده است.

نشریه اشپیگل در این رابطه می‌نویسد: «فرمانده “الکساندر استارینا” دست راست خود را از روی دنده خودرو بر می‌دارد و به جلو اشاره می‌کند. شهری کوچک در شرق اوکراین قرار دارد: دو برج طلایی کلیسا، تعدادی ساختمان‌هایی که در عصر شوروی ساخته شده‌اند و دیگر خانه‌های کم ارتفاع. استارینا می‌گوید: «آنجاست، این شهر مارینکا است». وی خودرو را به دروازه‌های ورودی شهر نزدیک می‌کند. صدای شلیک گلوله و توپ به صورت کم و بیش به گوش می‌رسد.

سرهنگ “نیکلا داویدنکو”، در کنار فرمانده نشسته است. در یک دست او اسلحه قرار دارد. این دو نیروی نظامی ویژه اوکراینی در حال حرکت به سمت موضع مشخص شده برای آن‌ها در مناطق جنگی شرق اوکراین هستند. هرچه در جاده به پیش می‌رویم، شدت خرابی‌ها نیز بیشتر می‌شود. گلوله باران ها، سقف‌های خانه‌ها را ویران کرده‌اند و خودرو‌های زیادی نیز در آتش می‌سوزند. استارینا خودرو را در یک محوطه کوچک پارک می‌کند. سربازان به طور مرتب خودرو‌های خود را عوض می‌کنند. برای درگیری‌هایی که در فاصله نزدیک اتفاق می‌افتند، آن‌ها وسایل نقلیه سبک که قدرت مانور زیادی نیز دارند را ترجیح می‌دهند. فرمانده می‌گوید که خودرو‌های زرهی کاربرد چندانی در صحنه جنگ مارینکا ندارند.

در شرایط کنونی، این دومین مرتبه است که شهر مارینکا در نزدیکی “دونتسک”، صحنه درگیری‌هایی می‌شود که از این ظرفیت برخوردار هستند که حتی آینده اوکراین را مشخص کنند. جنگ میان جدایی طلبان حامی روسیه و نظامیان اوکراینی هشت سال قبل در اینجا یعنی در دونباس آغاز شد. منطقه‌ای که به استخراج ذغال سنگ در شرق اوکراین مشهور است. پس از درگیری‌های گسترده و شدید، ارتش اوکراین توانست در ژوئن سال ۲۰۱۵، بار دیگر مارینکا را به کنترل این کشور در آورد. از آن زمان تاکنون، جبهه‌ای در امتداد شرقی اوکراین ایجاد شده که در قالب آن جنگ و درگیری است.

روایت میدانی  تا ۲۷ فوریه سال جاری میلادی، روسیه کم و بیش از جدایی طلبان شرق اوکراین حمایت می‌کرد. سپس شاهد آن بودیم که خود روسیه به اوکراین حمله کرد. از آن زمان تا به امروز، سربازان روسی در کنار جدایی طلبان جمهوری خودخوانده دونتسک، علیه اوکراین می‌جنگند. پس از ناکامی روسیه در فتح کیف، پایتخت اوکراین، رهبری روسیه فاز دومِ آنچه عملیات ویژه در خاک اوکراین می‌خواند را آغاز کرده است.

عملیاتی که هدف اصلی آن، تحت کنترل درآوردنِ کل مناطق دونتسک و لوهانسک توسط روسیه است. با این حال، این نیرو‌های جدایی طلب، در نبرد خود با اوکراین، بایستی با زبده‌ترین نیرو‌های نظامی اوکراینی بجنگند. حدودا ۱۰۰ نفر از این نیروها، به گردان ۷۴ شناسایی ارتش اوکراین به فرماندهی استارینا تعلق دارند. فردی ۴۱ ساله که هم رزمانش وی را “استاری” و یا پیرمرد خطاب می‌کنند. او یک کلاه خودِ نظامی دارد و یک جلیقه ضدگلوله نیز بر تن که برای وی کوچک است. او بسیار متمرکز و آرام به نظر می‌رسد.

استارینا در سه جبهه “پیسکی”، “آوادیوکا” و “مارینکا”، که در جنوب دونباس قرار دارد، نیروهایش را رهبری می‌کند. او می‌گوید که از زمان آغاز مرحله دوم عملیات نظامی ارتش روسیه در خاک اوکراین، شهر مارینکا به صورت لاینقطع هدف گلوله باران نیرو‌های روسیه بوده است. برخی منابع شهری مارینکا گفته‌اند که این شهر روزانه هدف ۳۰۰ موشک روسی گراد قرار می‌گیرد.

در عین حال، پهپاد‌های روسی نیز به طور مرتب بر فراز شهر گشت زنی می‌کنند و بعضی اوقات به وضوح دیده می‌شوند. قطعات تکه تکه شده راکت‌ها را می‌توان در هر گوشه و کناری دید. شمار کمی از نیرو‌های امدادی جرات می‌کنند که پا به شهر مارینکا بگذارند و دلیل اصلی آن نیز حجم بالای درگیری‌ها در این شهر است.

استارینا معتقد است همین نیرو‌های روسی تا حد زیادی ابتکار عمل را در جبهه جنگ شرقی اوکراین از دست داده‌اند. به گفته وی، این مطلب را اوکراینی‌ها هم از طریق پهپاد‌های شناسایی خود و هم شنود‌های اطلاعاتی که انجام می‌دهند، به وضوح متوجه شده‌اند. شمار زیادی از نیرو‌های نظامی روسیه کشته و زخمی شده‌اند و اوکراینی‌ها توانسته‌اند تا بخش قابل توجهی از تسلیحات و امکانات نظامی روس‌ها را نابود کنند. استارینا می‌گوید: «من نمی‌خواهم لاف بزنم و اغراق گویی کرده باشم. با این حال روزی نیست که در آن ما به مواضع توپخانه دشمن حمله نکرده و آن‌ها را منهدم نکرده باشیم».

استارینا و داویدنکو از کنار یک دیوار حرکت می‌کنند تا به موضع خود برسند. یک ساختمان دولتی اوکراینی که مدافعان اوکراین از ابتدای شروع جنگ اوکراین در آن مستقر شده‌اند. سربازان اوکراین می‌گویند که مهاجمان به شهر با استفاده از بمب آتش‌زا، یک خانه را در سوی دیگر خیابان به آتش کشیده‌اند. آوار و خرابی‌های ساختمان کل خیابان را گرفته بود.

مدافعان اوکراین در یک اتاق با کف چوبی که تعدادی مبل نیز در آن است، موضع گرفته‌اند. نور کمی به داخل اتاق نفوذ می‌کند. یک سرباز کلاه خود نظامی خود و اسلحه کلاشینکفش را روی زمین گذاشته است. مبارزان اوکراینی شب را در این مکان می‌گذرانند. سربازان اوکراینی از دسته و جوخه‌های گوناگون وارد این اتاق می‌شوند و ازآن استفاده می‌کنند.

استارینا و داویدنکو دوشادوش سربازان و اهالی عادی اوکراینی با دشمن می‌جنگندند. در این میان، نیرو‌های اوکراینی از سلاحی الکترونیکی با عنوان “اسکای وایپر” نیز بهره می‌برند. سلاحی که با استفاده از آن می‌توانند پهپاد‌های دشمن را در حین پروار از کار بیندازند. اهمیت این سلاح به طور خاص از آنجایی است که روس‌ها از طریق آن می‌توانند اطلاعات و هماهنگی‌های لازم جهت جابجایی نیرو‌ها و هدایت آتش خود علیه اوکراینی‌ها را به دست آورند. خطر دیگری که سربازان اوکراینی به آن اشاره می‌کنند، فرود بی‌سرو صدای چتربازان روسی در مناطق نزدیک به شهر است. با این حال، اوکراینی‌ها می‌گویند که تاکنون در چندین نوبت حملات آن‌ها را ناکام گذاشته‌اند.

نیرو‌های استارینا به طور خاص با حمایت‌های توپخانه اوکراین، مختصات توپخانه دشمن روسی را به دست می‌آورند و علیه آن‌ها حملات گوناگونی را سازماندهی می‌کنند. مساله‌ای که عملا موجب شده تا خسارات سنگینی به نیرو‌های روسی وارد شود. استارینا می‌گوید که هماهنگی میان نیرو‌های وی، سامانه‌های پهپادی و البته توپخانه، به سطحی جدید رسیده که عملا فضای کار را برای روس‌ها به شدت سخت و پیچیده کرده است.

جالب اینکه فرمانده استارینا تا همین هشت سال پیش نظامی نبوده بلکه یک وکیل بوده است. بلافاصله پس از اقدام روسیه در سال ۲۰۱۴ در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، استارینا نیز در ارتش اوکراین نام نویسی کرده است. وی با خنده می‌گوید که در ابتدای کار تنها ۳۰ دقیقه عضو اولین گروهانش بوده است. زیرا ۳۰ دقیقه پس از عضویتش، نیرو‌های وابسته به روسیه وی را دیده‌اند و او را ربوده‌اند. با این همه، وی می‌گوید که اکنون هشت سال است در منطقه دونباس می‌جنگد.

او می‌گوید زمانی که ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان در اطراف فرودگاه دونتسک در حال جنگ و درگیری بوده‌اند، او به شدت درگیر نبرد بوده است. وی می‌افزاید که من تنها نیروی یگانم بودم که هیچ آسیبی از درگیری‌ها ندیدم. استارینا می‌گوید که ایمان دارد که هیچ راهی جهت بازگشت وی به زندگی عادی نیست. او تاکید دارد که کلیه افرادی که در سال‌های اخیر در کنار او در خطوط مقدم نبرد جنگیده‌اند، به هیچ عنوان نتوانسته‌اند، زندگی دور از خط مقدم جنگ را تاب آورند.

ما دوستی واقعی را اینجا تجربه می‌کنیم. ما اینجاست که احساس امنیت می‌کنیم. در زندگی عادی، ما به شدت تنها و منزوی هستیم. حتی نامزد استارینا (آودیوکا) نیز یک نیروی شبه‌نظامی است که در جبهه‌های نبرد اوکراین در حال جنگ است. اینطور به نظر می‌رسد که جنگ با روسیه برای فرمانده یک امر شخصی است. جالب اینکه مادر استارینا، روسی‌تبار است و زمانی که ۱۰ ساله بوده، با خانواده به خاک اوکراین مهاجرت کرده است.

استارینا در گشت‌های خود در شهر مارینکا مدام به مردم غیرنظامی که مانده‌اند، توصیه می‌کند تا شهر را ترک کنند. زیرا در صورت پیشروی و حملات ناگهانی دشمن، جانشان در خطر خواهد بود. در این میان یک پیرمرد ۷۵ ساله به نام گریگوری می‌گوید: نه. وی می‌گوید سال ۲۰۱۴ پس از تصرف شبه جزیره کریمه توسط روسیه، به منطقه‌ای دیگر در خاک اوکراین رفته، با این‌حال، علی رغم خوشامدگویی‌های ابتدایی مردم، آن‌ها پس از مدتی وی و نزدیکانش را سرزنش کرده‌اند که با فرار خود، هزینه‌های زندگی را در منطقه آن‌ها بالا برده‌اند. در این راستا مردمی که مانده‌اند از استارینا و سربازانش می‌خواهند که برای آن‌ها سوخت بیاورند.

استارینا بر این باور است که در مقابله با نیرو‌های روسی، بایستی به شدت محتاط و هوشیار بود. وی می‌گوید که هنوز توپخانه و جنگنده‌های روسی، تهدیدی جدی برای مبارزان اوکراینی هستند. این مساله به طور خاص تا حد زیادی برآمده از تجربه شخصی و همچنین گفتگو‌های وی با دیگر فرماندهان اوکراینی است. استارینا می‌گوید که وی و نیروهایش هرآن چه که برای شناسایی نیاز دارند نظیر پهپاد و تجهیزات دید در شب را در اختیار دارند. با این حال، آن‌ها به طور خاص از دو چیز بی‌بهره هستند: مهمات برای توپخانه و سامانه‌های دفاع موشکی.

استارینا می‌افزاید: «جنگ مدت‌هاست که به نبردی فرسایشی تبدیل شده است. آن‌ها خسته شده‌اند و ما این را می‌دانیم. ما هم خسته شده‌ایم و آن‌ها این را می‌دانند. در این میان عامل تعیین کننده این خواهد بود که چه طرفی اول از دیگری تقویت می‌شود: روس‌ها یا اوکراینی‌ها؟ هر طرفی که در این رقابت پیروز شود، می‌تواند دور تازه‌ای از اقدامات تهاجمی را نیز آغاز کند. موضعی که در نوع خود می‌تواند سرنوشت جنگ را نیز تعیین کند.»


نظر شما درباره این مقاله:


اروپا برای قطع وابستگی به انرژی روسیه ۳۰۰ میلیارد
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 19:47

اروپا برای قطع وابستگی به انرژی روسیه ۳۰۰ میلیاردنظر شما درباره این مقاله:


«شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان»
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 18:05

«شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان»


منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که جمعی از رهبران سیاسی ضد طالبان در نشستی در آنکارای ترکیه، روی ایجاد آنچه “شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان”، خوانده‌اند، موافقت کردند. این نشست که شب گذشته ۲۷ ثور/اردیبهشت برگزار شد، روی “یک بدیل ساختارمند” سیاسی برای طالبان نیز توافق کرده است.

این منابع گفتند که شرکت‌کنندگان این نشست شامل چهره‌های مطرح ضد طالبان مانند، عبدرب رسول سیاف، رهبر حزب اتحاد اسلامی، عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، الماس زاهد، نماینده پیشین مجلس، میررحمان رحمانی، رئیس پیشین مجلس، علم ایزدیار، رئیس پیشین مجلس اعیان، حضرت علی، یکی از فرماندهان پیشین جهادی از ننگرهار، محمد یونس قانونی و محمد کریم خلیلی، معاونان پیشین ریاست جمهوری، احمد ولی مسعود، سفیر پیشین در لندن، احمد ضیا مسعود، معاون پیشین رئیس جمهوری، اقبال صافی، نماینده پیشین مجلس، عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و رهبر شاخه انشعابی جمعیت اسلامی و شمار دیگر شرکت داشتند. صلاح‌الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی و محمد اسماعیل، از چهره‌های برجسته ضد طالبانی نمایندگان خود را به این نشست فرستاده بودند.

گفته می‌شود این نشست با ابتکار محمد یونس قانونی، در خانه عبدالرشید دوستم و با مدیریت عبدرب رسول سیاف برگزار شده است.

این منابع تایید کرده‌اند که شرکت‌کنندگان گفته‌اند که در نشست احتمالی که گفته شده حکومت طالبان در تلاش برگزاری آن در افغانستان اند، شرکت نخواهند کرد.

روز گذشته، انعام‌الله سمنگانی، یکی از سخنگویان گروه طالبان در صحبت با خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی بدون ذکر نام دعوت‌شده‌ها گفت که کمیسیون تماس که به منظور زمینه‌سازی برگزاری یک نشست در افغانستان ایجاد شده است، کار تماس با شخصیت‌های سیاسی را تمام کرده و شماری تعهد کرده اند که در این احتمالی طالبان شرکت خواهند کرد.

این منابع به بی‌بی‌سی گفته‌اند که بنابر ملاحظات دولت ترکیه، نشست این دور آنکارا محدود نگهداشته شد و شماری که بنابر “مسائل تکنیکی” نتوانستند به آنکارا بیایند، با ویدئو از راه دور شرکت کردند.

”شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان”

نظر به اظهارات منابع بی‌بی‌سی قرار شده شورای رهبری در مشورت با همدیگر کار کند. این شورا قرار است دارالانشا (دبیرخانه) و کمیته‌های جداگانه‌ای داشته باشد که فعلا مشخص نشده است.

مواردی که گفته شده شرکت‌کنندگان روی آن موافقت داشتند، ایجاد نظام غیرمتمرکز در افغانستان، پذیرش اصل انتخابات در سطوح مختلف رهبری در جامعه، رعایت حقوق بشر و حقوق زن و پاسداری از ارزش‌هایی خوانده شده که افغانستان در بیست سال گذشته به آن دست یافته بود.

مخالفت‌های درونی ‘حوزه ضد طالبانی’

با آنکه شرکت‌کنندگان نشست آنکارا اغلب رهبرانی هستند که در دهه ۹۰ میلادی علیه گروه طالبان زیر عنوان آنچه “مقاومت اول” یاد می‌شود، مبارزه کرده‌اند، اما در ۹ ماه گذشته که طالبان به طور ناگهانی به قدرت رسید و ساختار دمکراتیک افغانستان از میان رفت، این رهبران مورد انتقاد قرار گرفته که نتوانسته‌اند ابتکاری از خود نشان دهند و اختلافات میان آنها همچنان ادامه داشته است.

در ماه‌های پایانی دوره جمهوریت، نشست‌های متعددی میان مقام‌های دولت پیشین و رهبران سنتی قومی به منظور بسیج مردمی علیه طالبان برگزار شد، ولی نظر به اظهارات شماری نزدیک به این رویدادها، طرح بسیج‌ مردم یا دفاع مشترک از جمهوریت، از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، رد شد.

در ماه‌های گذشته شماری از رسانه‌ها از احتمال نشست رهبران سیاسی در اتریش خبر دادند ولی به علت چنددستگی میان شخصیت‌های مختلف، این نشست برگزار نشد.

نشست انکارا نخستین گردهمایی رهبرانی است که قبلا هم با طالبان جنگیده‌اند. شماری از مردم نظر به تجربه‌های مکرر تاریخی‌ای که از این رهبران دارند، بر توانایی متحد ماندن و متعهد ماندن رهبران سیاسی حوزه ضد طالبان مشکوک‌اند.

جبهه مقاومت ملی

در هفته‌های اخیر نیروهای وابسته به جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود، فعالیت‌های نظامی در پنجشیر، اندراب و تخار داشتند. ادعاهای زیادی از گروگان‌گیری، شکنجه و کشتارهای صحرایی از سوی طالبان در این مناطق مطرح شده است.

طالبان اما تاکید می‌کنند که در پی‌گیری افرادی که تلاش به ناامن‌سازی می‌کنند، به غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

نظر به اظهارات منابعی که با بی‌بی‌سی صحبت کرده‌اند، در حالیکه رهبران سیاسی خواهان راه حل سیاسی برای افغانستان‌اند، اما از عملکرد “جبهه مقاومت ملی” حمایت می‌کنند و ایجاد و دوام فشار سیاسی و نظامی بر طالبان را لازم می‌دانند. آنها از جبهات مختلفی که در روزهای گذشته اعلام وجود کرده‌اند، خواسته‌اند تا منسجم عمل کنند.


نظر شما درباره این مقاله:


شلیک گلوله مستقیم به معترضین در فارسان
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 16:58

شلیک گلوله مستقیم به معترضین در فارساننظر شما درباره این مقاله:


لبنان و پارلمانی بدون اکثریت! / صابر گل‌عنبری
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 16:38

لبنان و پارلمانی بدون اکثریت! / صابر گل‌عنبرینظر شما درباره این مقاله:


جراحی اقتصادی دولت به نفع اغنیا و به ضرر فقراست
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 16:11

جراحی اقتصادی دولت به نفع اغنیا و به ضرر فقراستنظر شما درباره این مقاله:


بیانیه: اعتراض به بازداشت سعید مدنی
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 16:10

بیانیه: اعتراض به بازداشت سعید مدنی


به‌نام هستی‌بخش

نظام اطّلاعاتی و امنیتی کشور در بحبوحه بحران نان و خیزش گرسنگان و جان‌به‌لب‌رسیدگان، بار دیگر به بازداشت دکتر سعید مدنی مبادرت کرد. جامعه‌شناس و پژوهشگر برجسته‌ای که بیش‌از هرکس دیگری در زمینه ناهنجاری‌ها و نابسامانی‌های اجتماعی تحقیق کرده و کتاب و مقاله نوشته‌است. هشدارهای وی امّا نه‌تنها برای او قدر و ارجی به‌همراه نداشته بلکه حتّی انتشار کتاب‌هایش را نیز ممنوع کرده‌اند و به وی که از سوی یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های جهان، دعوت علمی شده‌بود اجازه‌ی خروج از کشور و‌ مطالعه و پژوهش ندادند.

خبر دستگیری مدنی را به زبان عریان و بی‌پرده‌ی امنیتی و به اتّهام ناروا و سخیفِ ارتباط با بیگانگان، خبرگزاری سازمان تبلیغات اسلامی انتشار داد و بار دیگر معلوم شد که عملکرد مقامات امنیتی تا چه حد با ارزش‌های اخلاقی و مبانی دینی در تعارض است.

مدنی در شناخت مسائل اجتماعی ایران جایگاهی غیرقابل‌انکار دارد و دانش و توان علمی او وقف ایران و بیش‌ازهمه محرومان بوده‌است اما جای تاسف است که به مدیران امنیتی سپرده‌بودند که حتّی اجازه ورود به دانشگاه را نیز به او ندهند. وی کوله‌بار عظیمی از تجربه گران‌سنگ سیاسی و اجتماعی را با خود حمل می‌کند و در مسیر همین تجربه‌های سترگ بوده که از دهه‌ی هفتاد بدین‌سو، چندین نوبت، بارِ زندان و تبعید را بر دوش کشیده امّا علی‌رغم این‌همه، مصالح اصیل ایران‌زمین و شنوایی درد و محرومیت انسان‌های سرکوب شده را بر رفاه و آسایشی که به‌راحتی درانتظارش بود، ترجیح داده‌است.

ما امضا کنندگان این بیانیه، دستگیری چندباره‌ی دکتر سعید مدنی را به اتّهاماتی واهی و بی‌اساس که طرح و رویّه‌ عمومی دستگاه امنیتی است، محکوم می‌کنیم و آزادی فوری این مدرس و پژوهشگر برجسته را از بند انتظار می‌کشیم.

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

اسامی امضاءکنندگان:

ابراهیم خوش سیرت، ابوالفضل بازرگان، ابوالفضل حکیمی، ابوالفضل قدیانی، ابوالفضل نجفی، ابوطالب آدینه وند، احد رضایی، ‏احسان اشفاق، احسان شریعتی، احسان شریف ثانوی، احسان مالکی‌پور، احمد سلطانیه، احمد معصومی، احمد هادوی، ابراهیم ‏غنی‌پور،ابراهیم فاضل آبادی،ابولقاسم کیا،احمد صیام پور،احمد ثاراللهی،اشرف منتظری،احمد حری،احمد رضا اسدی،اسماعیل ‏صالح آبادی،اقدس قاسمی،اکبر شاهزمانی،الهه زارعی،امیرحسین مرتضائی، اسدالله امینی، اصغر ممبیني، افسانه نجاتي، اکبر امینی ‏ارمکی، اکبر بدیع‌زادگان، امیر رضایی، امیر طیرانی، امیر میرخانی، امیرحسین اسدی، امیرحسین جهانی، امیرحسین داوودآبادی ‏فراهانی، امیرخسرو دلیرثانی، امین چالاکی، امین هادوی، ایمان آزاده، ایمان داوطلب، آتوسا عطایی، آرزو باهر، آرش نجبایی، آرمان‌ ‏ذاکری، آروین خادم‌مولا، آناستازیا صدر حاجی سید جوادي، بابک امیری، باقرفتحعلی بیگی، بهروز برومند، بهزاد حق پناه، بهمن ‏رضاخانی، بهناز کیانی، بهناز نصر، بهنام چگینی، بیوک سعیدی، پروانه سلحشوری، پرویز شهپر، پریسا تاکی، تقی حق‌بین آذر، ‏تقی شامخی، جعفر گنجی، جلال اقتداری، جلال بهرامی، جلیل ضرابی، جمشید حقگو، جواد رحیم پور، جعفر زمانی،جواد ‏دردکشان،حبیب الله امیری،حبیب الله عسگری،حسن فتحی،حسنعلی مصطفائی،حسین اشفاق،حسین گودرزی،حسین لقمانیان، ‏حامد سحابی، حجت قیاسی، حسین ثاقب، حسین حدّادنژاد، حسین رجایی، حسین رفیعی‌فنود، حسین روش، حسین سربندی، ‏حسین فلاح، حسین کربلایی، حسین یوسفیان، حمید احراری، حمید آصفی، حمید بهشتی، حمید محمدنژاد، حمید نصری، ‏حمیدرضا خادم، حمیدرضا عابدیان، حوریه خانپور، خسرو قشقایی، خسرو منصوریان، دانا ملک‌زاده، درسا رزازیان، رحمان کارگشا، ‏رحیم یاوری، رسول ورپایی، رضا اقاخانی، رضا حاجی، رضا دبیر، رضا رئیس طوسی، رضا سپهری، رضا سعیدی، رضا سید زاده، ‏رضا صدر، رضا کاظمی، رضا مسموعی، رضا دبیر، روح الله رحیم‌پور، روح‌الله شفیعی، زهرا اقاخانی، زهرا رحیمی، زهره امانی، زهره ‏یوسفی، رسول شاهرخ، رضا آقاخانی، رضا رحیمی، رضا کشاورز، روح الله کلانتری، زهرا آقاخانی،زهرا شجاعی،زهرا صالحی،زهره ‏حری،زهره شریف موسوی،ساناز محسنی زاده، سعید درودی، سعید شهرتاش،سعید صحبتی، سعید غفارزاده، سعید محمدی، سعید نعیمی، سعیده ‏منتظری، سمانه گلاب، سهراب عسگري، سهیلا رجایی، سید جعفر سبحاني، سید عبدالمجید الهامی، سیّدحسین موسوی، ‏سیدعبدالعلی حسینیون، سیّدمجتبی هاشمی، سیّدمصطفی تاجزاده، سیده نادیا فهري، سعید فاضل، علی سادات حسینی، سعید ‏معیری، سعید منتظری، سوده صفوی،سید احسان میرلوحی،سید جعفر سبحانی،سید حسین فخرائی،سید علی موسوی،سید هادی ‏هاشمی،سید یعقوب آل شفیعی فومنی،سیده نادیا فهری،شهناز مهیاری،شهین وفا بخش، شبنم خان مصدق، شهین مسعودیان، ‏شهین وفابخش، صالح نوریان،صدیقه وسمقی، صفا بیطرف، طاهره قابل،طاهره مهیاری، طاهره طالقانی، طاهره علیزاده، طهماسب عبداللهی، عباس ‏اقبال، عباس راستی بروجنی، عباس صالحی،عباس کاظمی،رضازند،عبدالحسین خدادادی،عبدالحسین علوی،علی اکبر غفاری،علی ‏محمد فراهانی،علی محمدی،علیرضا رجائی،علیرضا قمی،عیسی وحدانی، عبدالعلی بازرگان، عبدالکریم حکیمی، عبدالله مومنی، ‏عبدالله ناصری طاهری، علی اصغر غروی، علی اصغر گواهی، علی‌اکبر طاهری قزوینی، علی باباچاهی، علی تقی پور، علی تک‌فلّاح، ‏علی سلطانی اصفهانی، علی شیخ الاسلامی، علی طراح، علی طهماسبی، علی غفرانی، علی ملک‌پور، علی مهرداد، علی نیک جو، ‏علی‌اکبر اخوه، علیرضا اکبرزادگان، علیرضا بهشتی شیرازی، علیرضا حسینی‌‌بهشتی، علیرضا خداوردی، علیرضا رجایی، علیرضا ‏رجبیان، علیرضا غروی، علیرضا کاکاوند، علیرضا همتی، علیرضا هندی، على گرجی، على مؤمنى، عماد بهاور، عیسی سحرخیز، ‏غلامرضا جعفری، غفار فرزدی، غلامرضا جعفري، فاطمه دردکشان، فاطمه فرهنگ‌خواه، فاطمه گوارایی، فرانک چالاک، فرزاد ساجد ‏اردبیلی، فرشته بقايي، فرهاد بهبهانی، فرید انصاری دزفولی، فرید طاهری، فریدون سحابی، فواد سید میررمضانی، فؤاد کعبي، ‏فیروزه صابر، فاطمه انصاری،فاطمه آذری بیگدلیفاطمه دردکشان،فائزه افشار،فتح الله حنیف زاده،فرزانه افشاری،فهیمه افشاری، ‏ قربان بهزادیان‌نژاد، کاظم ملکی، کمال اطهاری، کمال رضوی، کیارش کاظمی، کیوان صمیمی، لیلا ایپکچی، لیلی مصطفوی، ‏مجتبی باقری،مجتبی لطفی،محبوبه کمیلی،محبوبه ناظری،محمد باقر بختیار،محمد پیران،محمد جعفری،محمد دردکشان،محمد ‏صادق مقدس،محمد علی صالحی،محمد قاسمپور،محمد مهدی فرخی،محمود دردکشان،محمود متقی،مرتضی سالم،مرتضی ‏نیلی،مریم صفوی تاکی،معین وکیلی،ملیحه دردکشان،منصور کوچک محسنی،منیر صفوی،منیژه ریئسی،مهدی باقری،مهدی ‏ناجی،ماجد غروی، ماهرو قشقایی، متین مسکین، مجتبی تهرانی، مجتبی رحیمی، مجید جابری، مجید حکیمی، مجيد شيعه على، ‏محدثه عاطفی، محسن زمانی، محسن محققی، محمد باقر علوی‌، محمد ابراهیم‌زاده،  محمد توسلی، محمد جعفري، محمد حیدرزاده، محمد محمدی اردهالی، محمد حسن داوودی، محمد ‏حسین بنی‌اسدی، محمدحسين كروبي، محمد خطیبی، محمّد رضایی، مرجان میرباقری، محمد سرچمی، محمد سیف راده، ‏محمد صابر، محمد صادق رسولی، محمد کریم آسایش،محمد کارخانه چین، محمد لطیف عباس پناه، محمد محمدی، محمد ‏مرادی، محمد مصلحی، محمد نانکلی، محمد هاشمی، محمّدامین هادوی، محمدحسین خوربک، محمدرضا احمدی، محمدرضا ‏آهنی، محمدرضا حمسی، محمدرضا مقیسه، محمّدسعید حنایی کاشانی، محمدصادق آخوندی، محمد قربانی، محمدعلی غفاریان، محمّدلطیف عبّاس‌پناه، محمدهادى هادی‌زاده يزدى، مهدی ملکی نجف آبادی،محمود حائری، محمود خطیبی، محمود ‏دردکشان، محمود عمرانی، محمود نکوروح، مرتضی سلطانیه، مریم افرا فراز، مریم نصری، مزدک علی نظری، مژگان احمدیه، ‏مسعود پدرام، مسعود صادقی، مسعود عسگری، مسعود فصیحی، مسعود مسکین، مسیح غروی، مصطفی بادکوبه‌ای هزاوه، مصطفی ‏سید میررمضانی، مصطفی فهرمانی، مصطفی محب کیا، مصطفی مسکین، معصومه طوفان‌پور، معین وکیلي، منصور بذرپور، مهدی ‏ارژنگ، مهدی اقبال، مهدی بیگ، مهدی رجبی، مهدی زمانی، مهدی شعبانی، مهدی محمودی، مهدی مظفری، مهدی معتمدی ‏مهر، مهدی نوربخش، مهران ارژنگ، مهرداد جهانگیری، مهرداد حجّتی، مهسا تاجیک، مهوش صالحی، میر سلیمان حسینی مقدم، میلاد دهقانی، منصوره ‏خسروشاهی، ناهید یوسفی، نرگس سالاری، نصور نقی‌پور، نصرالله یوسفی،نظام الدین قهاری، نیلوفر رفعتیان، نوری قویدل، وحید احمدی، وحید ‏حقیقی، وحید لعلی‌پور، وجیهه دردکشان،وحید پوراسماعیلی،وحید نجفیان، هادی رحیمی،هاشم آغاجری، هاشم باروتی، هاشم ‏صباغیان، الهام متولی‌زاده، یاسر مرادی، یحیی صادقلو، یوسف یزدی، یونس حاجی‌زاده، یونس رستمی.


نظر شما درباره این مقاله:


آیا حکومت ایران در اینستاگرام ‘نفوذ’ کرده است؟
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 15:54

آیا حکومت ایران در اینستاگرام ‘نفوذ’ کرده است؟


بی‌بی‌سی فارسی

همزمان با اعتراض‌های اخیر در ایران، بعضی از کاربران اینستاگرام و فیسبوک گزارش داده‌اند که پست‌هایشان درباره اعتراضات در این شبکه اجتماعی حذف شده است. بی‌بی‌سی به روایت‌هایی دست پیدا کرده که از احتمال “نفوذ” طرفداران حکومت ایران به شرکتی به نام ‘تلاس اینترنشنال’ خبر می‌دهد؛ شرکتی که مسئول اصلی رسیدگی به محتوای اینستاگرام و فیسبوک است.

یک کارمند سابق و یک کارمند فعلی این شرکت به بامداد اسماعیلی، خبرنگار در آلمان که برای بی‌بی‌سی فارسی گزارش تهیه می‌کرد، گفته‌اند‌ بعضی از مسئولان نظارت بر محتوا، “به سلیقه خود” مطالب کاربران را حذف می‌کنند. ادعایی که با اظهارات شکایت‌آمیز کاربران اینستاگرام و فیسبوک درباره حذف مطالبشان مطابقت دارد.

آن طور که پرهام قبادی، در گزارش خود برای برنامه ۶۰ دقیقه بی‌بی‌‌سی فارسی می‌گوید شرکت ناظر بر محتوای اینستاگرام و فیسبوک، که پیش‌تر نامش ‘سی‌سی‌سی’ بوده، در سال ۲۰۱۹ به شرکتی به نام تلاس اینترنشنال فروخته شد. یکی از کارهای ‘تلاس اینترنشنال’ رسیدگی به شکایت کاربران اینستاگرام و فیسبوک است. در واقع این وظیفه را اینستاگرام و فیسبوک به تلاس اینترنشنال در شهر اسن آلمان، محول یا اصطلاحا برون‌سپاری کرده‌اند. اینستاگرام و فیسبوک دو شرکت زیرمجموعه شرکت متا هستند که صاحب واتس‌اپ هم است. مالکیت همه این شرکت‌ها در نهایت به مارک زوکربرگ می‌رسد.

شرکت متا در جواب به بی‌بی‌سی فارسی درباره احتمال نفوذ در تلاس اینترنشنال گفته، قوانین این شرکت بسیار دقیق است و عملکرد کارکنانش را به دقت بررسی می‌کند تا خطایی انجام نشود.

اما علیرضا منافی، پژوهشگر اینترنت، می‌گوید تعداد کارمندان شرکت‌های ناظر بر محتوا در این شبکه‌ها آنقدر زیاد است که نمی‌شود بر گرایش‌های آنها کنترل داشت و باید از هوش مصنوعی برای کنترل استفاده کرد.

آیا از ایران ‘خط می‌گیرند؟’

دو کارمند سابق و فعلی تلاس اینترنشنال می‌گویند چندصد ایرانی در این شرکت در شهر اسن آلمان کار می‌کنند که بیشترشان دانشجو هستند. در گزارش ۶۰ دقیقه برای حفظ امنیت این افراد، نام مستعار برایشان انتخاب شده است.

مهدی، کارمند شرکت تلاس اینترنشنال، گفته شاهد بوده که افرادی در این شرکت “به نفع” حکومت جمهوری اسلامی ایران اقداماتی انجام داده‌اند.

به گفته مهدی: “چیزی که من خودم شاهدش بودم، این است که کسانی، چه در سطح پایین چه در مقام‌های بالاتر، به قول خودشان طرفدار حکومت هستند و می‌شود فهمید که از طرف حکومت خط‌هایی می‌گیرند و کارهایی انجام می‌دهند. من خودم می‌توانم بگویم چند نفر را به چشم دیدم…. نیروهایی را در شرکت ما دارند که سعی می‌کنند سیاست‌ خودشان را پیش ببرند. در ایران هم می‌دانیم نیروهایی هستند که پول می‌گیرند تا یک پست را فله‌ای ریپورت کنند.”

سوال اینجاست که برای حذف یک یادداشت یا پست، فقط شکایت یک نفر کافی است یا باید شکایت یا به اصطلاح ریپورت فله‌ای انجام شود؟

یکی دیگر از کارمندان سابق این شرکت با نام مستعار علی در شهر اسن آلمان به بامداد اسماعیلی توضیح داد که بعضی کارمندان تلاس اینترنشنال “سلیقه‌ای” عمل می‌کنند.

علی می‌گوید کارمندان دوره‌هایی می‌گذرانند که چطور تصمیم بگیرند و چه پستی را می‌توانند حذف کنند. اما به گفته او بیشتر کارمندان ایرانی که آنجا کار می‌کنند، دانشجویانی هستند که به ایران رفت‌وآمد دارند.

او گفت: “ما در اتاق کار اجازه همراه داشتن گوشی تلفن نداشتیم. کسانی بودند که زمان استراحت به رخت‌کن می‌رفتند و با گوشی خود پستی را ریپورت می‌کردند یا شخصی را ریپورت می‌کردند که می‌خواستند حساب کاربری‌اش بسته شود. بعد، شکایت زیر دست همین افراد می‌آمد و تقریبا می‌توانستند درباره حساب‌های کاربری هر تصمیم شخصی بگیرند و در نهایت عواقب خاصی هم نداشت.”

مهدی، کارمند تلاس اینترنشنال، درباره شمار کارمندان ایرانی این شرکت می‌گوید آمار دقیقی ندارد اما حدس می‌زند در بخش فارسی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ نفر مشغول کار باشند. او می‌گوید جدیدا عده دیگری هم به کارمندان فارسی‌زبان اضافه شده‌اند.

علیرضا منافی، پژوهشگر اینترنت و حقوق دیجیتال در ترکیه، که نگاه بسیار منفی به فیسبوک دارد، می‌گوید شرکت مادر متا، در تاریخ فعالیتش “هیچ کارنامه شفافی درباره کاربران نداشته و نه تنها حافظ حریم خصوصی کاربرانش نبوده، بلکه بی‌طرفی را هم رعایت نکرده است.”

او اعتقاد دارد حذف تصاویر تظاهرات در ایران و هشتگ‌های مربوط به آن باعث تقویت این استدلال حکومت جمهوری اسلامی است که می‌گوید اعتراض‌ها چندان گسترده نیست.

چه کسی تصمیم می‌گیرد؟

آیا کارمندان شرکت ناظر بر محتوای شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و فیسبوک می‌توانند بدون آگاهی و توبیخ از طرف مدیران، پست‌های کاربران دیگر را “به میل خود” حذف کنند؟

مهسا علیمردانی، پژوهشگر اینترنت در موسسه ‘آرتیکل ۱۹’ در لندن می‌گوید در مورد تصمیمات، متا چندان شفاف نیست که آیا یک فرد پشت تصمیم است یا یک سیستم اتوماتیک تصمیم می‌گیرد که هشتگی را حذف کند.

علی کارمند سابق تلاس اینترنشنال استدلال می‌کند که تصمیمات شخصی تعیین‌کننده است: “بازرس تنها ۱۰ درصد شکایاتی را که می‌رسید،‌ بررسی می‌کرد؛ برای مابقی ۹۰ درصد شما تصمیم می‌گرفتید که مثلا پروفایل طرف باید حذف شود، عکس یا پست حذف شود یا هر تصمیم دیگر. اگر کارمندی به پروفایلی برمی‌خورد که مشکل شخصی با او داشت، می‌توانست خودسرانه تصمیم بگیرد. اگر هم بازبینی می‌شد و کسی متوجه می‌شد، در آمار دقت ما، تاثیر جزئی‌ای داشت. یعنی حتی اگر [مدیریت] می‌فهمیدند، باز اتفاق خاصی برای آن شخص نمی‌افتاد.”

اما شرکت متا در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گفته است: “ما گروهی از ۱۵ هزار بررسی کننده محتوا داریم که محتواها را به ۷۰ زبان از جمله زبان فارسی بررسی می‌کنند و آنچه را ناقض قوانین ما باشد، حذف می‌کنند. چه محتوایی که از طرف کاربران گزارش شده باشد و چه محتوایی که فناوری ما آن را مشکوک بداند. در این مقررات، آگاهانه جزئیاتی تعبیه شده که جایی برای غرض‌ورزی و تفسیر باقی نگذارد. تصمیم‌های بررسی‌کنندگان محتوا هم ممیزی می‌شود تا از دقت آنها اطمینان حاصل شود.”

بازبین‌هایی که شرکت متا برای بررسی شکایت‌ها و گزارش‌ها درباره زبان فارسی استخدام کرده در دفاتر مختلف آن، از جمله در اسن آلمان، مستقرند.

شرکت متا به گزارش‌ها درباره حذف هشتگی مربوط به اعتراضات شهر #هفشجان که طی چند روز گذشته منتشر شده بود رسیدگی کرده اما کارشناسان آن شواهدی مبنی بر این که هشتگ هفشجان حذف شده باشد پیدا نکرده‌اند.

از نظر این شرکت احتمالا کاربران موقع جستجوی این هشتگ آن را اشتباهی تایپ کرده‌اند. مثلا به جای هفشجان، هشفجان را جستجو کرده‌اند. هر دو هشتگ هفشجان و هشفجان حالا در دسترسند و بدون مشکل در جستجوها ظاهر می‌شوند.

متا که مالک آن مارک زوکربرگ است و اخیرا نام خود را از فیسبوک به متا تغییر داده، می‌گوید ۴۰ هزار نفر پرسنل برای بازبینی محتوا در شبکه‌های اجتماعی خود استخدام کرده که ۱۵ هزار نفر آنها بر محتوای غیرانگلیسی متمرکز هستند که ۷۰ زبان از جمله فارسی را شامل می‌شوند.

سیاست ‘تحریک به خشونت’ چیست؟

حساب کاربری ‘۱۵۰۰ تصویر’، که اخبار اعتراضات را پوشش می‌دهد، اعلام کرده بود پست‌های تصویری اینستاگرامش درباره تظاهرات به دلیل داشتن شعار “مرگ بر خامنه‌ای” حذف شده است. این حساب کاربری در توییتر اعلام کرده که پس از شکایت به فیسبوک، شرکت ناظر اعلام کرده دو هفته این کار را متوقف می‌کند تا مطالب مربوط به تظاهرات منتشر شود.

مهسا علیمردانی پژوهشگر موسسه ‘آرتیکل ۱۹’ ،که پژوهشگر اینترنت در دانشگاه آکسفورد هم هست، توضیح می‌دهد که قوانین فیسبوک و اینستاگرام برای تصاویر تظاهرات و در بخش “تحریک به خشونت” شامل همه کشورها است. او مثال می‌زند که تهدید به مرگ یک نماینده کنگره در آمریکا با شعار “مرگ بر رهبر” در ایران هر دو در یک سطح “تحریک به خشونت” ارزیابی می‌شوند؛ در حالی که به گفته این کارشناس، دومی در ایران به معنای “تهدید واقعی به کشتن کسی به کار نمی‌رود.”

این پژوهشگر دانشگاه آکسفورد با اشاره به احتمال درست بودن این ادعا که ممکن است افرادی وابسته به حکومت‌ها به داخل این شرکت‌های ناظر شبکه‌های اجتماعی نفوذ کرده باشند، به کاربران توصیه می‌کند که هیچ‌گاه از شبکه‌هایی که پیام‌رسان‌هایشان رمزگذاری (انکریپت) نشده، برای فرستادن اطلاعات حساس استفاده نکنند.

مهسا علیمردانی می‌گوید پیام‌های اینستاگرام و تلگرام رمزگذاری نشده اما شبکه سینگال از این نظر امن‌تر است و “حتی واتس‌اپ در این زمینه به اینستاگرام ارجحیت دارد.”


نظر شما درباره این مقاله:


سناریوسازی رسانه‌های حکومتی علیه معلمان
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 15:00

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران

سناریوسازی رسانه‌های حکومتی علیه معلمان


بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) پیرامون سناریو سازی ۲۰:۳۰، کیهان و رسانه‌های وابسته

صدا و سیمای میلی و چند رسانه‌ی امنیتیِ شناسنامه‌دار، در گزارشی که مرغ پخته را نیز به خنده وامی‌دارد به دیدار چند عضو ارشد و خوشنام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران با زن و شوهری فرانسوی پرداخته است.

این فیلم قصد دارد اعتراضات معلمان را دسیسه‌ی سرویس‌های جاسوسی غربی معرفی کند و با تمسک به آن صدای حق‌خواهی معلمان، که یکی از درخشان‌ترین حرکت‌های مدنی دو دهه گذشته را رقم  زده‌اند، خاموش کند. غافل از این که چنین سناریوهای نخ نمایی چندین سال است گوش شنوایی ندارد و باعث آبرو ریزی بیشتر تهیه کنندگانش می‌شود.

اگرچه تهیه‌ی گزارش از سوی مجموعه خبری ۲۰:۳۰ و رسانه‌های معلوم‌الحالی همچون کیهان، مردم فهیم و آگاه جامعه را بی نیاز از توضیحات بیشتر در مضحک بودن این سناریوسازی و تلاش برای فریب افکار عمومی می‌کند اما برحسب وظیفه برخود لازم می‌دانیم توضیحاتی در این باره ارائه کنیم:

خانم سیسیک کوهلر معلم و عضو اتحادیه معلمان فرانسه است.
او از سال ۲۰۱۶ مسئول روابط بین الملل فدراسیون ملی فرهنگ و آموزش حرفه‌ای شده که بزرگترین فدراسیون معلمان فرانسه است.

آقای ژاک پاریس هم آموزگار است اما مانند خانم کوهلر فعالیت‌های چشمگیری ندارد.
خانم سیسیک فردی سرشناس در حوزه فعالیت‌های سندیکایی و عضو مهمی از سازمان آموزش جهانی (EI) است و همه فعالیت‌های ملی و بین‌المللی او شفاف انجام می‌گیرد و مصاحبه‌ها و مقاله‌های گوناگون ایشان در رسانه‌های بین‌المللی، گویای دیدگاه‌های اوست.

از طرف دیگر  شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، تقریبا از زمان تولدش، عضو EI بوده و کاملا شفاف و علنی با این نهاد بین المللی که مجموعه‌ای از اتحادیه‌های معلمان سراسر جهان است، ارتباط دارد.

یکی از مهمترین وظایف این نهاد، پیگیری اصلاحات آموزشی و رصد شرایط آموزش و پرورش کشورها به ویژه وضع معلمان است.

حال چگونه است که این فرد که عضو این نهاد بین المللی ست و با اسم و رسم و عنوان به ایران می‌آید و در حوزه فعالیت خودش انجام وظیفه می کند جاسوس نامیده می شود !؟
و این احتمالا رازی است که تنها تهیه کنندگان با استعداد! برنامه‌های امنیتی صدا و سیما و رسانه‌های وابسته به آن می دانند!

در عکس منتشر شده رسول بداقی، اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه و شعبان محمدی در کنار این دو معلم فرانسوی دیده می‌شوند.

به گواه همه فعالین صنفی کشور، این معلمان از خوشنام‌ترین و وطن پرست‌ترین فعالین صنفی معلمان هستند و به هیچ وجه اتهامات مطرح شده در فیلم به این عزیزان وارد نیست.

کمترین سند در این رابطه، زندگی معلمی آنان است که در کنار معلمی و فعالیت صنفی‌شان یکی راننده اسنپ است و دیگری کشاورزی می‌کند و دیگران هم بدون شغل دوم روزشان به شب نمی‌رسد!

این‌ها، برخلاف جاسوسان واقعی، نه خانه و ویلایی در لندن دارند و نه حساب پس‌اندازی در سوئیس و نه فرزند یا فرزندانی در آمریکا و کانادا و ...
آری معلمانی گچ به‌دست می‌باشند که مانند همه مردم این سرزمین تحت انواع فشارهای سیاسی، اجتماعی، ایدئولوژیک و مخصوصا اقتصادی هستند و اتهام مضحک جاسوسی، ابدا به آنان نمی‌چسبد.

به تهیه کنندگان این شوی مسخره گوشزد می‌کنیم که طرح چنین بحث‌هایی، مانند موارد قبلی، علاوه بر این که بر شاخ نشستن و بن بریدن است، موجب آبرو ریزی بیشتر شما شده و خزانه‌ی خالی از اعتماد عمومی‌تان را خالی‌تر از امروز می‌کند.
اعتراضات معلمان ریشه‌ها و زمینه‌های واقعی و چند دهه‌ای دارد و لجن پراکنی تهیه کنندگان این گزارش تنها پاک کردن صورت مسئله است.
ریشه‌های آن، وعده‌های تو خالی مسئولان دولت‌های گوناگون در ساماندهی به وضع معیشت فرهنگیان و بازنشستگان است.
زمینه‌ی آن کوچک شدن سفره‌ی ایرانیان از جمله معلمان است.
دلیل آن تبعیض‌های چند دهه‌ای در ساختار حقوقی کشور است.
علت آن بی‌توجهی به اصول گوناگون قانون اساسی از جمله اصل  ۲۷ و ۳۰ است.

علت‌العلل آن ناکارآمدی مدیریت سیاسی و اقتصادی و لج بازی با جهان و رویارویی با معلمانی همچون فلاحی، عبدی، حبیبی، ابراهیمی و ده ها همکار خانم و آقایی ست که یا در زندان هستند، یا احضار می شوند و یا پرونده‌ی باز دارند؛ معلمانی که همچنان امید دارند که با فعالیت‌های گوناگون از جمله اعتراض، آموزش و پرورش کشور را از لبه پرتگاه نجات دهند.

هشدار داده و توصیه می‌کنیم با چنین برنامه‌هایی بیش از این عِرض خود را نبرید؛ زیرا حرکت معلمان با خواسته‌های معیشتی-منزلتی که در یک سال گذشته بیش از همیشه پویا، زنده و واقعی ست با این برنامه‌های مستهجن! نه تنها آرام نمی گیرد بلکه آتش خشم‌شان را برافروخته‌تر خواهد کرد.
چراغی را که ایزد برفروزد، گر احمق پف کند ریشه‌اش بسوزد!

کانون صنفی معلمان ایران
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱


نظر شما درباره این مقاله:


زاکانی: با سازمان‌دهندگان اعتصاب برخورد کردیم
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 14:42

زاکانی: با سازمان‌دهندگان اعتصاب برخورد کردیمنظر شما درباره این مقاله:


واشنگتن: قطر نقش سازنده‌ای در مذاکرات با ایران
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 18.05.2022, 13:26

واشنگتن: قطر نقش سازنده‌ای در مذاکرات با ایراننظر شما درباره این مقاله:


وزارت خارجه آمریکا کنترل سفارت افغانستان را
پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز