سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - Tuesday 20 March 2018

فاضل غیبی

دوستان چپ، لطفاً دیگر مبارزه نکنید!

اگر انقلاب اسلامی یک خوبی داشت، آن بود که صدها هزار از هواداران سازمان‌های کمونیستی ایران را به دامان امن و مرفّه کشورهای «امپریالیستی» انداخت. این هواداران اگر نمی‌توانند خود را از بدآموزی‌ها رها کنند، دستکم بخاطر آنکه فرزندانشان بیش از این با تأسف به سرنوشت آنان ننگرند، لطف کنند از «مبارزه» دست بردارند!

ترجمه: ب. بی‌نیاز (داریوش)

یک بحثِ نوشتاری در ۹۵ تز (بخش هفتم)

آیا اسلام اصلاح‌پذیر است؟

برای پیشبردِ اصلاحات‌ِ جدی درست نیست که ما فقط بخشهایی که منفی به نظرمان می‌رسند از قرآن بیرون بکشیم و نشان بدهیم که چقدر اسلام وحشتناک است. نه، این شیوه نادرست است، وظیفۀ ما این است که قرآن را به عنوان یک سند از حوادث تاریخی بفهمیم و با آن انتقادی برخورد کنیم.

آ. لنگرودی

آیا عیسی ظهور محمد را بشارت داده‌ بود؟

در اثبات وجود تاریخی محمد و برای حقانیت بخشیدن به رسالت او، وقایع‌نگاران اسلامی سعی بر آن داشتند، این امر را با رجوع به منابع مسیحی، قرآن و روایات اسلامی توجیه نموده و در این زمینه ادعا می‌شود که آمدن پیامبر اسلام از سوی انبیاء پیش از او و بخصوص از جانب عیسی بشارت داده شده‌ بود.

بهزاد کشاورزی

برگی از تاریخ مشروطۀ ایران

یکی از موارد مهمی که در شکست مشروطیت کشور ما اثر ویرانگر داشت، قرارداد ۱۹۰۷ بین دو کشور انگلیس و روسیه بود. قراردادی که این دو کشور بدون اعتنا و اطلاع حکومت ایران در سن پترزبورگ امضاء نمودند و بر اساس آن، کشور ما را به دو منطقۀ نفوذی در بین خود تقسیم کردند.

اشکان آویشن

«منطق»‌های بی‌منطق

برخی توصیه‌ها و شماری گفته‌ها و نقل قول‌ها از سوی شخصیت‌ها و متفکران، برای بسیاری از مردم، چنان ارزشمند و قدیسانه ارزیابی می‌شود که اگر در عمل، از آن‌ها فاصله بگیرند، در حرف و ادعا، آن‌ها را جزو باورهای خود تلقی می‌کنند.

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

لیبرالیسم سیاسی و نقش نویسندگان در تکامل جامعه مدرن

دکارت، روسو، استوارت میل، ایمانوئل کانت و کندراس از مهمترین فیلسوفان فرانسه و اروپا هستند که با نظریات خود به کتاب زندگی اجتماعی این دوره رنگ روشن و مترقی زدند. روشنفکران اروپا/فیلسوفان این دوره از تکامل عقاید، بین دو نوع اندیشه، عمل و پروسه‌ی تکامل اجتماعی فرق می‌گذاشتند.

گفت‌وگوی ایسنا با محمود سریع‌القلم

دموکراسی نتیجه تولید ثروت و صنعتی شدن است

تولید ثروت، هم جامعه را تغییر می‌دهد و هم حکومت را. اصول کلی استراتژی توسعه اقتصادی و تولید ثروت عبارت‌اند از: ورود به اقتصاد بین‌الملل، تعیین مزیت نسبی، نظام بانکداری کارآمد و شفاف، آزادی فعالیت اقتصادی، تخصصی‌شدن تولید، تسهیل فعالیت اقتصادی و سیاست خارجی در خدمت توسعه ملی.

گفت وگو با دکتر محسن گودرزی

جامعه ایران نیازمند تغییرات بنیادین

«مردم خود را در جامعه‌ای می‌یابند که در سراشیبی قرار گرفته است. جامعه‌ای که فرصت‌های آن عادلانه توزیع نشده، بنیان‌های اخلاقی خود را بیش از پیش از دست می‌دهد، اعتماد اجتماعی در آن پایین است و آینده‌ای روشن پیش روی خود نمی‌بیند. این عوامل موجب رشد احساس بیگانگی با جامعه، احساس استیصال و بی‌پناهی شده است.»

اشکان آویشن

حسرت‌های انسانی

در دنیا، شاید شمار اندکی را بتوان یافت که بگوید او همان‌گونه که در سال‌های جوانی فکر می‌کرده و یا آرزوی تحققِ آرزوهایش را داشته، در واقعیت زندگی و در سال‌های پختگی و سرد و گرمِ روزگارچشیدگی، به همه‌ی آن‌ها دست یافته‌باشد.

اشکان آویشن

حقیقت‌هایِ تک‌چهره و هزارچهره

حقیقت از آن مفاهیمی‌است که از دیرباز، از همان آغاز تمدن، از همان آغاز اندیشیدن و از «زبان» بهره‌گرفتن، ذهن هر انسانی را به خود مشغول‌داشته‌است. در جاده‌ی پیچاپیچ مدنیّت، هر برده، هر ارباب، هر سلطان و هر مدعیِ قدرت و اندیشه، تلاش کرده‌است تا رابطه‌ای با حقیقت برقرارسازد.

ترجمه: ب. بی‌نیاز (داریوش)

یک بحثِ نوشتاری در ۹۵ تز (بخش ششم)

چهره خدا در اسلام: شبانِ مهربان یا مستبد بی‌رحم؟

«کسی که حقیقتاً دوست دارد و به کسی عشق می‌ورزد، باید خالی از انتظار باشد. خدای مسیحی در شکل ناب و اصیلی از عشق و بخشش سخن می‌گوید. او نه تنها هیچ انتظاری از انسانها ندارد بلکه خودش را برای انسان‌ها قربانی می‌کند. در قرآن به عکس، این خداست که از مردم تقاضا دارد خود را برای او قربانی کنند.»

آ. لنگرودی

اسلام میانه

مشکل جهان اسلام نبود آزادی نیست! بلکه نبود فرهنگ دمکراسی است، که خود نتیجه مستقیم فرهنگ اسلامی است. در زیر یوغ اسلام «ژان ژاک روسوها» و «ولترها» هم توسط شاهان و هم توسط خمینی‌ها حلق‌آویز می‌گردند. آزادی انتخابات برای اسلامگرایان تنها یک وسیله برای رسیدن به هدفشان است.

فاضل غیبی

سرمایه‌داری یا توحش

در دوران رضاشاه هنوز صنعتی‌شدن کشور جوانه نزده بود، که از سویی نیما و از سوی دیگر عشقی و فرخی به ستایش از روستا و تقبیح مفاسد زندگی شهری برآمدند! و هنوز کشور در زیر بار تسلط ملایان و روابط ارباب‌رعیتی اسیر بود، که حزب توده با شعارهایی به میان نسل جوان آمد که به سادگی «آرمان‌های سوسیالیستی» را سوار مذهب‌زدگی مزمن می‌کرد.

ترجمه: ب. بی‌نیاز (داریوش)

یک بحثِ نوشتاری در ۹۵ تز (بخش پنجم)

آیا اسلام اصلاح‌پذیر است؟

به راستی آیا یک خدای عادل می‌تواند به خود حق بدهد که انسانهایی را به خاطر کاری که نکرده‌اند نابود کند، چون آنها مسیحی یا یهودی و یا ... هستند؟ آیا این خدا واقعاً یک خدای مستبد و خشن نیست؟ و این خدا با تروریست‌هایی که مردم بی‌گناه را به قتل می‌رسانند چون دین دیگری دارند چه فرقی دارد؟

آرشيو انديشه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.