سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - Tuesday 24 January 2017

طاهره بارئی

بیگانگی لنینیسم با تفکر ایرانی

خانم‌ها آقایان. فرصت‌های تلف شده‌ی بسیار ایحاب می‌کنند که برای کسب منتهای شعور فردی و اندیشه‌ای غنی شتاب کنیم. کلاهبرداران، شعبده بازان و سرخوردگان و ترسویان بسیار سر راهمان ظاهر شد‌ه‌اند که به قول جُرج ارول در فضای یکی از رمان‌هایش، آدم‌ها را وامی‌داشتند هر چیز و ضد آن را هم‌زمان به عنوان واقعیت بپذیرند. بشر زمان بسیار صرف آن‌ها کرده.

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

راههای تکامل نظریه‌های حقوق‌بشر در گذر تاریخ و ادبیات

با پذیرش ویژه‌گیهای جوامع ​انسانی، می‌شود گفت که رقابت بر سر کسب ثروت، قدرت طلبی، ستیزه جوئی ناشی از کسری‌های اقتصادی و باورمندی به مذهب و یا ایدئولوژی های مختلف، چشم تنگی، مسایل قومی و کم آگاهی از ساختار و رشد جامعه‌ی خود باعث بوجود آمدن جنگ و ستیز بین گروه‌ها، کشورها و مذاهب شده است.

ناصر کاخساز

واقعیت و رویا

تحول فکری رفسنجانی هم مثبت بود و هم مفید. اما به اغتشاش ارزشی نباید دامن زد و جنایات گسترده را نباید زیر برزنت ضرورت سیاسی پوشاند. پشت تجلیل کنترل‌نشده از رفسنجانی، دفاع از استبداد در حاکمیت دینی نهفته است.

ب. بی‌نیاز (داریوش)

قرآن در برابر اسلام

پژوهش‌های نوین دربارۀ شکل‌گیری اسلام نشان می‌دهند که قرآن در اصل به یک جنبش مسیحی شرقی در میانرودان و ایران تعلق داشته، به زبان سُریانی نوشته شده بود. و بعدها این کتاب توسط عرب‌های به قدرت رسیده غصب گردید. بیشترین تغییرات و اضافات در قرآن در زمان عباسیان که سازندگان دین اسلام بودند صورت گرفت.

محمود سریع‌القلم

«معمای تحلیل»

روش فکرکردن و واقعی تحلیل‌کردن خود نعمتی است. فهمیدن دقیق و با حداقل پیش‌فرضِ وقایع پیرامونی، نعمتی بزرگتر. چه ارتباط جالب علمی: میان خودنمایی، نمایش، خود بزرگ‌بینی و اغراق از یک طرف و سیاسی بودن، همه چیز را سیاسی دیدن، راه‌حل‌ها را سیاسی دانستن و سیاست‌زده بودن از طرف دیگر. هر دو نیاز به اغراق، خود بزرگ‌بینی، نمایش و تئاتر دارند.

مزدک لیماکشی

شاخص‌های یک بحث و گفت‌وگوی علمی و دموکراتیک

در هر بحث و گفت‌وگوئی که نشان از علمی بودن و دمکراتیک بودن دارد می‌بایست ۱۱ فرمان را مورد توجه قرار بدهیم و بتوانیم فضائی ایجاد کنیم که موضوعات و پرسش‌های مطروحه در مرکز بحث باشند و تلاش مشترک آن باشد که در حد امکان پاسخ‌های درستی برای پرسش‌ها بیابیم و یا حداقل کمک کنیم که از پرسش‌های موجود دور نشویم.

گفت‌وگو با داریوش شایگان

هویت چهل‌تکه ایرانی

«ما تمدن‌های آسیایی، نه فقط ایران و دیگر کشورهای اسلامی، بلکه هند و چین و... همگی در «تعطیلات تاریخی» به‌سر می‌بردیم. از قرن شانزدهم میلادی به بعد هر چه در دنیا اتفاق افتاد، اعم از فلسفه و علوم، کار غربی‌ها بود. تنها در اواخر قرن نوزدهم میلادی بود که اندک‌اندک دوزاری‌مان افتاد که‌ای دل غافل، در چه خواب سنگینی بوده‌ایم.»

محسن رنانی

قتلِ زبانِ مادری و تخریب توسعه در ایران

برای شکل‌دهی واقعیِ فرایند توسعه در گستره‌ی همه مناطق کشور، ما چاره‌ای نداریم که به زیست طبیعی همه اقوام ایرانی احترام بگذاریم و به زبان آنها رسمیت ببخشیم. بی‌گمان منافعی در تکثیر زبانی بوده است که برای نمونه در سوئیس هم‌زمان سه زبان رسمی و در آفریقای جنوبی یازده زبان رسمی وجود دارد.

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

(پاره نهم)

راه تکامل نظریه‌های حقوق بشر در ادبیات و گذر تاریخ

مفهوم حقوق طبیعی یک موضوع جدل برانگیز بوده و خواهد بود. بدلایل گوناگون. از منظر مذهبی اگر به مفهوم حق نگاه کنیم، همه‌ی حقها از طرف خالق انسان به انسان تفویض شده است. انسان خود هیچ حقی ندارد. گرچه در تفسیرهای مدرن از مذهب، انسان بعنوان نماینده خدا روی زمین تاویل شده ولی می‌دانیم که خود موضوع «نمایندگی» در جامعه شناسی سیاسی و علوم سیاسی جدل برانگیز است.

فریدون خاوند

در آستانه یکصدمین سال پایه‌گذاری «امپراتوری سرخ»

ایرانیان نیز که از این چرخش تاثیر فراوان پذیرفتند، با استفاده از یکصدمین سال آن می‌توانند به بازخوانی بخش‌های بسیار مهمی از تاریخ معاصر کشور خود بپردازند و، همزمان، در پیوند تنگاتنگ با آنچه در شوروی و «اردوگاه سوسیالیسم» گذشت، با فراز و نشیب‌های تاریخ معاصر جهان بهتر آشنا شوند.

طاهره بارئی

گفتید پوپولیسم؟ بله! ولی از خیلی‌وقت پیش

سال میلادی پیش رو یعنی ۲۰۱۷ صد سال از کودتای اکتبر ۱۹۱۷ در روسیه می‌گذرد. بله درست شنیدید نگفتم، انقلاب اکتبر گفتم کودتا. چرا؟ چون انقلاب روسیه، که به معنای واقعی کلمه انقلاب باشد و همراه با جوشش اقشار مختلف مردم، متکی به روح مردم روس و خواسته‌های آن، در سال ۱۹۰۵ اتفاق افتاده بود. این تاریخ، چیزی را به یاد شما نمی‌آورد؟ تاریخ انقلاب مشروطۀ ایران!

محسن رنانی

«نان ایرانی، توسعه ایرانی»

به گمان من سرنوشت «نان» در ایران آیینه تمام‌نمای فرهنگ پر تضاد ایرانیان و ناهمگونی آن با ساز و کارهای توسعه است. به دیگر سخن، راز توسعه نیافتگی ما را می‌توان در داستان «نان ایرانی» دید و بنابراین «نان ایرانی» یعنی «توسعه ایرانی». اگر سرنوشت نان در این دیار متحول شد، سرنوشت توسعه هم متحول خواهد شد.

آرشيو انديشه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.