شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - Saturday 26 May 2018

علی فیاض

تضاد «حکومت دینی» با قوانین دینی از دیدگاهی درون دینی

به راستی نقش و جایگاه اجتماعی دین و مذهب کجاست؟ پاسخ به چنین پرسشی تکلیف ما را با بسیاری از مقولات، از جمله رابطه‌ی دین و حکومت و دولت، و دین و سیاست مشخص می‌سازد.

طاهره بارئی

اپلی‌کیشن سیاست روسی

«از همه جلو زدن» و کرنش در برابر قدرتمندان غرب به بهای بازی کردن با کارت بقیه تا شاید سرانجام یکروز به عنوان برابر از سوی غرب شمرده شوی، اپلی‌کیشن سیاست روسی را کهنه کرده است. چگونه این سیاست می‌تواند به روز و شاداب شود؟

دویچه وله

کارل مارکس و «مانیفست کمونیست»

در روزهای پایانی سال ۱۸۴۷ فریدریش انگلس، اقتصاددان ۲۷ ساله با دوست دو سال بزرگ‌ترش کارل مارکس، ده روز تمام با متن پیش‌نویس سندی پراهمیت کلنجار می‌رفتند. مسئله بر سر ارائه برنامه‌ای بود که می‌بایستی جهان را دگرگون می‌ساخت. عنوان برنامه بود: «مانیفست حزب کمونیست».

برگرفته از ویژه‌نامه اشپیگل

سایه‌روشن‌هایی از زندگی کارل مارکس به بهانه دویستمین سالگرد تولد او

مارکس و «معمای پول»

فیلسوفی که پرولتاریا را به ملجاء و نقطه امید بشریت فراکشید، خود یک اشراف‌زاده و اشراف‌منش بود. تمام عمرش با «پول» درگیر بود؛ چه برای گذران زندگی اشرافی خود و چه برای فهم ماهیت آن. در تبعیدگاه لندن مشتری دائم بنگاه‌های گروگذاری بود. دوستش انگلس اما مانع از غلتیدنش به فقری فلاکت‌بار در پایان عمر شد.

محسن رنانی

نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران

وقتی می‌توانیم یک جامعه آزاد، دموکرات و با ثبات داشته باشیم که اقتدار جامعه مدنی افزایش یابد و برای اینکه اقتدار آن افزایش یابد، نهادهای جدیدی که در دل نهاد مدنی به‌وجود آمدند، قدرت را تبدیل به اقتدار می‌کند.

اشکان آویشن

نردبام‌های افتادنی (بخش دوم و پایانی)

در فرهنگ ما، برخی باورهای نادرست، چنان در جان انسان‌ها ریشه‌دوانده‌است که حتی در روزگار ناباوری به چنان القائاتی، بازهم سایه‌ی نادلپذیر آن‌ها، همچنان در افق‌های دوردست ذهن انسان، خودنمایی می‌کند. این باورها، گاه افزونی‌ها و گاه کاستی‌هایی به خود دیده‌است.

بهزاد کشاورزی

محمدعلی میرزا در تلاش برای بازیابی تاج و تخت / بخش دوم

برگ‌هائی از تاریخ مشروطیت ایران

از نتایج تلخ و ویرانگر قرارداد ۱۹۰۷، مداخلات شومی بود که بلافاصله پس از انعقاد آن قرارداد، به وسیلۀ حکومت روسیه در شمال کشور ما انجام شد و ما شمّۀ کوتاهی از آن را در نوشتار قبلی به قلم کشیدیم و در آینده نیز اگر فرصت عمر کفایت کند، در آن مورد به سخن بیشتر خواهیم نشست.

آراز م. فنی

کلنیالیسم و سیاستهای حقوق بشری یک بام و دو هوای غرب

در نوشته ی پیش به بررسی یک پریود مهم از تاریخ تکامل روابط بین الملل و حقوق بین الملل در اروپا بین سالهای 1915-1815 که قرن کنفرانسها و قرن طولانی صلح نیز نامیده می شود پرداختم. این قرن با زمان استقلال آمریکا و انقلاب فرانسه قرین بود. با شکست ناپلئون، طرح تقسیم مناطق اشغالی توسط ناپلئون در کنفرانس وین به تصویب رسید.

محمود سریع‌القلم

چرا همدیگر را قبول نداریم؟

دهه‌ها طول کشید تا اروپایی‌ها به سرمایه اجتماعیِ همکاری و اعتماد متقابل دست یابند. آسیایی‌ها این سرمایه اجتماعی را در مکتب کنفوسیوس یافتند. سرمایه، فناوری، صنعت، رشد اقتصادی، مزیت نسبی و تولید ثروت عموماً در قالب سرمایه اجتماعی جمع قابل تحقق هستند.

اشکان آویشن

نردبام‌های افتادنی (بخش نخست)

در فرهنگ ما، برخی باورهای نادرست، چنان در جان انسان‌ها ریشه‌دوانده‌است که حتی در روزگار ناباوری به چنان القائاتی، بازهم سایه‌ی نادلپذیر آن‌ها، همچنان در افق‌های دوردست ذهن انسان، خودنمایی می‌کند. این باورها، گاه افزونی‌ها و گاه کاستی‌هایی به خود دیده‌است.

مزدک لیماکشی

حداکثرخواهی بر ضد تکثرگرائی دموکراتیک

قصد این مقاله پرداختن به برخی از جوانب این مساله و روشنی‌افکنی به زوایایی از این حداکثرخواهی و تمامیت‌خواهی ما ایرانیان است. در بخش اول این مقاله به این مسئله از جبنه تئوریک خواهم پرداخت و در بخش دوم شما را به پراکتیک این نیروها در ایران توجه خواهم داد.

اشکان آویشن

آن مفهوم رازبار

یک مَثَل روسی می‌گوید:«بهتر است انسان بی‌سواد باشد اما دانا تا آن‌که باسواد باشد اما نادان.» نظیر این مَثَل در زبان‌های دیگر نیز وجود دارد و حتی ما آن را از زبان بسیاری از شخصیت‌های اندیشمند نیز شنیده و یا خوانده‌ایم. تقریباً می‌توان گفت که بشریت عاقل، با محتوای این جمله، به طور غیر رسمی، توافق دارد.

محسن رنانی

(درس‌های بمباران هیروشیما و کودتای ۲۸ مرداد)

یادگیری اجتماعی و توسعه

من همیشه وقتی به یاد جنبش ملی شدن نفت می‌افتم با خود می‌گویم ای کاش مصدق نزاده بود و ای کاش چنین جنبشی رخ نداده بود. پول‌هایی که با ملی شدن نفت به جیب ملت ایران رفت،‌ بسیار کمتر از خسارت‌هایی است که جامعه ما در طول هفتاد سال بعد از آن واقعه، از حوادث بعدی مرتبط با آن واقعه دید.

محمود سریع‌القلم

عشق و سیاست

به‌رغم صدها خصوصیت خانوادگی، شخصیتی، رفتاری،کلامی و انسانی که برای سیاست‌مداران مطلوب قایل شویم، یک خصلت مافوق عموم این خصایص قرار می‌گیرد؛ خصلت عشق به سرزمین و میهن و سربلندی آن. به محض اینکه نظام رفتاری سیاست‌مداران درمسیر حفظ مقام باشد، مقدمات زوال کشور فراهم شده است.

آرشيو انديشه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.