پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - Thursday 16 August 2018

عطا هودشتیان

گذار از استبداد

پرسش مرکزی این نوشته آن است که چرا در این صد و اندی سال گذشته، ایران نتوانست بر استبداد سیاسی نقطه پایانی بگذارد و به نوعی رژیم سیاسی دمکراتیک دست یابد؟ به عبارت دیگر، تا کنون مهمترین موانع گذر از استبداد چه‌ها بوده‌اند و امروز مهمترین راه‌های جلوگیری از بازتولید استبداد در فردای سرنگونی حکومت مذهبی چیره بر ایران چه‌ها هستند؟

فریدون بابائی خامنه

نگاهی به مسائل قومی- ملی ایران در قرن ۲۱

بنظر من هواداران واقعی حفظ وحدت ملت ایران و تمامیت ارضی ایران باید رفع تبعیض‌های زبانی و دینی را هم در برنامه آینده خود قرار دهند و حقوق برابر همه جوامع تشکیل دهنده ایران را بشناسند و متعهد شوند که در مجلس مؤسسان آینده این پیشنهاد‌ها را مطرح کنند.

سیامک صفاتی

پرسشی چند در خصوص ایدئولوژی آخرالزمانی

تنها با امکان آزادی و صلح و دیگردوستی(همه مخلوقات) و تکثر و تنوع موجود در عالم را به رسمیت شناختن است که همه‌ی ما چون مسیح، با نفسِ مسیحایی خود جهان را حیات دگرباره خواهیم بخشید و قائم به قسط، عدالت و برابری خواهیم شد...

سیامک صفاتی

زیست مستبدانه چه نسبتی با حیات دینی دارد؟

استبداد یا خودرأیی که بزرگترین رذیلتهاست در جوامع و حکومتها وجوامع مدعی دینداری حضوری بسیار پررنگ دارد، این مقوله را نه تنها باید دشمن انسان تلقی نمود بلکه بزرگترین دشمن دینی قلمداد می‌شود که آنان به نمایندگی از آن در رأس قدرت قرا ر گرفته‌اند.

محمد ارسی

نظری به سیاست آشتی مذهبی و «اصلاحات دینی» نادری!

اگر «آن نادر دوران» دَد و دیوانه نمی‌شد و آن سیاست مبتنی بر آشتی مذهبی و بالاتر از هرچیز، رفع تبعیض علیه اهل تسنن و مسیحی و یهودی و غیره را محکم‌تر ادامه می‌داد، ایران نیز طریق و مسیر اروپا را می‌رفت و به وضع اسفبار امروزی مبتلا نمی‌شد!

علی زمانیان

آینده در اسارت گذشته

خاتمه دادن به یک وضعیت بد، جسارت عبور از گذشته و برون‌شو از خطاهایی را می‌خواهد که به منزله‌ی هویتی صلب و سخت، مسیر حرکت را سد کرده است. لوکوموتیو آینده را باید از قطار خسته کننده‌ی گذشته باز کرد. آن هم گذشته‌ای مملو از خطا و اشتباهاتی که در روبنا و زیربنا رخ داده است.

محسن رنانی

تحلیلی از نقش سرمایه‌های نمادین در توسعه

زنده‌باد حصر

جامعه ما از تبدیل چهره‌های علمی و هنری و سیاسی و فرهنگی به سرمایه نمادین ناتوان است. متأسفانه حکومت ما هم عامدانه از شکل‌گیری سرمایه‌های نمادین غیرحکومتی در عرصه‌های دینی، سیاسی و هنری جلوگیری می‌کند. و البته چنین حکومتی حقش است که یک دختر بی‌باک بتواند با رقص زیبای خود در شبکه‌های مجازی به جاذبه و الگویی برای نسل نو تبدیل شود.

مجتبی لشکربلوکی

ایران، گرگ قبرستان می‌خواهد!

رضاشاه سفری یک ماهه داشت به ترکیه. یکی از همراهان خاطره جالبی دارد: روزی در میان گفتگوها، یک مرتبه آتاتورک یکی از روزنامه‌های محلی را در دست می‌گیرد که راجع به اختلاس یکی از کارمندانِ یکی از وزارتخانه‌ها نوشته بود...

دویچه وله

اندرز فیلسوفان: با پیاده‌روی مغز خود را توانمند کنید

نشریه معتبر «فلسفه» آخرین ویژه‌نامه خود «راهپیمایی» را به ارتباط میان راه رفتن و توانمندی در اندیشیدن اختصاص داده و از دید روانشناسی و فلسفه به این موضوع پرداخته است. در این نوشته نگاه گذرایی به این ویژه‌نامه افکنده‌ایم.

سیامک صفاتی

عدم تحول فهم به معنی مرگ خدا

خدا یعنی علم و خردورزی و تحول و تکامل در آن (بر همان سیاق که جهان تاکنون تحول و تکامل پذیرفته) و بالتبع تحول در دستآوردهای اندیشه (همچون قوانین، سازمان‌ها، حکومتها، نهادها و...) لذا جامعه‌ای که در آن تحول و تکامل در علم و اندیشه و دستآوردهای آن نباشد در آن جامعه خدا نیست.

امیرحسین گنج‌بخش – رامین صفی‌زاده

ایران - اسرائیل و وارونگی در سیاست

ایران دشمن اسراییل نمی‌تواند باشد چراکه هیچ اختلاف سرزمینی و یا تضاد منافع استراتژیکی با آن ندارد. نه ایران و نه اسراییل امکان غلبه هژمونیک نرم و به خصوص سخت بر منطقه‌ی تمدنی که با هر دو از تمامی جهات متفاوت است را نداشته و بنابراین رقابتی نیز در این مورد نمیتوانند داشته باشند...

عصر ایران / جعفر محمدی

بیست و یک ابرچالش جمهوری اسلامی

روزگاری فقط متخصصان رده بالا و دانشجویان ممتاز از کشور می‌رفتند تا واژه «فرار مغزها» شکل بگیرد و امروز علاوه بر فرار مغزها ، «فرار دست‌ها» نیز داریم و تکنسین‌ها و کارشناسان تجربی نیز از برقکار و راننده جرثقیل و باغبان گرفته تا تعمیرکار خودرو و بازاریاب و کدنویس رایانه و ... مدام از کشور می‌روند.

محمود سریع‌القلم

چگونه به قرارداد اجتماعی دست یابیم؟

مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی، بسیاری را در جامعه به فکر واداشته است. چگونه می‌توانیم به ثبات برسیم و آینده بهتری داشته باشیم؟ تجربه علمی و میدانی این نویسنده از صحنه بین‌المللی این است که ثبات و آینده‌ای بهتر، در دو واژه اندیشه و دانش، خلاصه می‌شود.

محسن حیدریان

دولت در ایران

رویکرد نویسنده کتاب «دولت در ایران» نگاهی نقادانه و بدون پیشداوری به تاریخ ایران است. این رویکرد نا درستی و ابطال خوانش مارکسیستی تاریخ ایران و «شیوه تولید آسیایی» را که دهها سال بر انواع نظریه‌سازی‌های سیاسی و تاریخی در نزد اندیشه‌ورزان ایرانی و جهانی چپ‌گرا تسلط داشته، اثبات می‌کند.

آرشيو انديشه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.