چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - Wednesday 24 October 2018

محمود سریع‌القلم

ترس و توسعه‌نیافتگی

یکی از شاقول‌های کلیدی توسعه یافتگی این است که جوامع و دولت‌ها چقدر فرد را می‌ترسانند و چقدر او را تشویق می‌کنند؟ چقدر برای ترس، سیستم درست کرده‌اند و چقدر برای تشویق و یادگیری و ارتباط، سیستم ایجاد کرده‌اند؟

گفتگو با احمد زیدآبادی

نگران تجربه جمهوری وایمار هستم

احمد زیدآبادی پس از انتشار دو جلد از خاطراتش توسط نشر نی، به تازگی کتاب «الزامات سیاست در عصر ملت-دولت» را توسط نشر نی روانه بازار کتاب کرده است. این دانش‌آموخته علم سیاست از دانشگاه تهران در گفتگو با «سازندگی» به بحث درباره نکات متفاوتی می‌پردازد که در کتاب آمده است.

گفتگوی هفته‌نامه تجارت فردا با فریدون خاوند

اقتصاد و نظام سیاسی

«اجماع واشنگتن» یا «اجماع پکن»؟

یک نظام سیاسی، چه دیکتاتوری و چه دموکراسی، برای دستیابی به توسعه اقتصادی، باید دست‌کم از پنج شرط عمده بر خوردار باشد: توسعه را در صدر اولویت‌های خود قرار دهد، با استقرار حکومت قانون در فضای کسب و کار اعتماد به وجود بیآورد، عرصه فعالیت اقتصادی را ولو به تدریج بر کار فرمایان بخش خصوصی بگشاید...

ابراهیم هرندی

وانهادِ امپراتوری‌های کهن و چشم‌اندازِ مدرن

ایرانِ کنونی وانهادِ امپراتوری باستانیِ شکست خورده‌ای ست که مانندِ همۀ کشورهایی که از امپراتوری‌های بزرگ بجا مانده است، با بحران‌های بی‌درمان - نمای اجتماعی و فرهنگی روبروست. نمونه‌های این کشورها؛ ایران، ترکیه، مصر و روسیه است.

حمید آقایی

زوال پلورالیسم در اندیشه سیاسی

به‌حاشیه رانده شدن وحدت در کثرت و به عبارت دیگر پلورالیسم را می‌توان در پراکندگی مخالفین جمهوری اسلامی حتی در میان جریانات سیاسی که خود را جمهوری‌خواه می‌شناسند و خواهان عبور از جمهوری اسلامی و تحقق یک نظام دمکراتیک هستند ملاحظه کرد.

محمد جواد غلامرضاکاشی

ملی‌مذهبی‌ها و مساله ملیت و دین

ایران در تاریخ یکصد ساله اخیر، دو دوران مهم را پشت سرگذاشته: یکبار بر مبنای محوریت ملیت، دین را به حاشیه رانده و یکبار بر مبنای محوریت دین ملیت را. دوره نخست به تضعیف ملیت در حافظه سیاسی ما انجامیده، و دوران دوم به تضعیف دین در حافظه سیاسی ما.

اشکبوس طالبی

سخنی کوتاه در مورد پان‌ها

«پان‌ها» یک ویژگی عمومی هم دارند که بخشی از شناسنامه آنهاست. تمام «پان‌ها» با اسطوره دشمن خارجی به ظهور می‌رسند. «پان‌ها» در حل مسایل اجتماعی داخلی ناتوانند و برای عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی و عدالت حقوقی برنامه‌های موفقی ندارند اما در پیدا کردن دشمن یا دشمنان خارج از مرزها بسیار زیرک هستند.

ابراهیم هرندی

انسان، گفتمانِ جهانی شدن و بیماریِ خاک و خون

گرایش انسان به سوی قبیله‌گرایی و نژادپرستی و خودخواهی و دیگر ستیزی، گرایشی خودبخودی و طبیعی ست و نیازی به برنامه ریزی ندارد. هربار که در سرزمینی، مردم تنگدست‌تر می‌شوند، دامنۀ همدلی و مدارا و شکیبایی در آن سرزمین کاهش می‌یابد و تنگ نظری و خودکامگی و دیگر ستیزی افزایش می‌یابد.

محمود سریع‌القلم

هوش مصنوعی و آینده ما

ریشه قدرت و امنیت در استراتژی تولید ثروت است. هوش مصنوعی، کانون علمی و اقتصادی این جهش جدید در تولید ثروت شده است. کشوری که نتواند ثروت اقتصادی تولید کند، به تدریج ثروت‌های غیر اقتصادی خود را نیز از دست می‌دهد.

محمد مجتهد شبستری

فرمان علیه فهم

مخالفت حکومت ما با علوم انسانی، مخالفت فرمان علیه فهم است. علوم انسانی ریشه در افکار و آراء دورۀ روشنگری دارد. بنیانگزاران روشنگری فرمان‌های کلیسا را نقد عقلانی و اخلاقی کردند. این نقدها زمینه را برای پیدایش دانش‌هائی چون جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و تاریخ و… آماده کرد.

محمد مجتهد شبستری

چرا دوران علم اصول و اجتهاد فقهی سپری شده است؟

وقتی چون روز روشن تجربه می‌کنیم که در جامعه کنونی خودمان برای تعیین تکلیف سرنوشت‌سازترین افعال و تصمیم‌گیری‌ها هیچ حکمی نمی‌توان از کتاب و سنت به دست آورد، چگونه می‌توانیم خود را به نادانی بزنیم و باز هم از اعتبار آن تئوری کلامی ـ فلسفی سخن بگوئیم؟!

سیامک صفاتی

آیا پیشوایان دینی مقدس و معصومند؟

در قرون وسطاء کشیش‌ها بهشت می‌فروختند و تحمیق، تخدیر و تجارت و حکومت می‌کردند و اینک قاریان رسمی و اعوان و انصارشان از طریق توسعه اماکن مذهبی و زیارتی بر خلاف آموزه‌های راستین همه‌ی مصلحین تاریخ، تجارت و مردم را این چنین سرگرم می‌کنند.

ابراهیم هرندی

چیزهایی هم هست که نمی‌دانم

بدرستی روشن نیست که چرا در گسترۀ همگانی برخی از اهل قلم، به جای پرداختن به گیرها و گرفتاری‌های کنونیِ روز و روزگارِ ما، به گیرنماهایی می‌پردازند که نه تنها هیچ بازتابِ سودمندی در راستای روشنگری و برنمایی حقیقت ندارد، بلکه کلافِ درهمِ گفتمان‌های سیاسی و فرهنگی را گوریده‌تر می‌کند و ناخواسته آب به آسیابِ آن نیز می‌ریزد.

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

کلنیالیسم و سیاستهای حقوق بشری یک بام و دو هوای غرب

در نتیجه ی برتری نظامی و سیاسی یونیورسالیسم (نظریه ی حقوق عمومی و طبیعی منتج از آئینهای مسیحیت و تفکر عقلگرایانه ی غربی) بعنوان محور تئوریک و نرم غالب زندگی به سایر تمدنها و فرهنگها تحمیل شد.

آرشيو انديشه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.