چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - Wednesday 16 August 2017

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

مبارزه بر علیه شکنجه

تاریخ و راههای تکامل حقوق بشر در ادبیات و گذر تاریخ

در سایه تغییر و تحولات ساختاری در اروپای عصر روشنگری که جنبه‌های گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی را در برمی‌گرفت، مطالبات و خواسته‌های جدیدی از طرف مردم و بخصوص طبقه‌ی متوسط مطرح شد که در میان آنها، تصویب و اجرای قوانین انسانی، حرکتهائی برای تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد یک جامعه‌ی آزاد و دموکراتیک محوری بودند.

مزدک لیماکشی

سیاست‌ورزی دموکراتیک در تئوری و عمل

در سیاست‌ورزی دموکراتیک می‌بایست طرح و برنامه‌ای علمی و دموکراتیک داشته باشیم، هدف روشن باشد، راه رسیدن به هدف روشن باشد، اتحادها بر سر سیاست‌های روشن انجام گیرد، جهانی فکر شده و ملی عمل شود و در سیاست خارجی کشورها به دوست و دشمن تقسیم نشوند، از افراط و تفریط پرهیز گردد...

امیر مُمبینی

سوسیالیسم و جامعه‌ی پایدار

آن چه «اردوگاه سوسیالیستی» نامیده می‌شد، علیرغم آرمانهای عدالتخواهانه‌ی خود، متأسفانه به هدف سوسیالیسم نرسید و فروپاشید. دلایل اصلی شکست این نظام، بر پایه‌ی مطالعه‌ی نقادانه‌ی این جامعه از درون و از طریق آزمونهای مستقیم، بیش از همه به عوامل زیر مربوط بود...

احمد پورمندی

عدالت از دیروز تا فردا!

«شکست جریانات چپ و رفرمیست‌ها در برآمد بهمن ۵۷ و فروپاشی بلوک شرق در سالهای بعد، در هر سه شاخه ملی، مذهبی و چپ جنبش ملی و دموکراتیک کشور، تحولات نظری عمیق و پردامنه‌ای رخ داده است. جهت‌گیری اصلی این تحول، دور شدن از تمامیت‌گرایی، ایدئولوژی زدگی، قهرستائی و انقلابی‌گری و نزدیک شدن به باور‌های سوسیال-دموکراتیک بوده است»

فاضل غیبی

آیا زنان می‌توانند فیلسوف شوند؟

تصحیح و نوسازی ساختارها و نهادهای اجتماعی (از خانواده تا حکومت) که بدست «مردان» بنا شده‌اند، به همکاری مسئولانۀ زنان نیاز دارد. این انتظار هنوز برآورده نشده و تأخیر در آن، هم جوامع پیشرفته و هم جوامع عقب مانده را با بحرانی فزاینده روبرو ساخته است.

نیره توحیدی

آموزه‌هایی از مریم میرزاخانی برای توسعه انسانی

آیا یک عالم برجسته‌ای چون پروفسور مریم میرزاخانی می‌تواند به غیر از آموزه‌های علمی در زمینه‌ی هندسه و ریاضیات، برای بهبود زندگی اجتماعی، توسعه انسانی و اهداف عدالت جویانه نیز آموزه‌هایی به ارمغان آورد؟

محسن رنانی

جوانه‌های بلوغ در شمالِ جنوب

ما داریم کم‌کم یاد می‌گیریم که اگر با هم باشیم بدون پاره کردن حنجر‌ه‌هایمان می توانیم کارهای بزرگی بکنیم. ما داریم یاد می‌گیریم که دیگر کمتر فریب بخوریم. ما داریم باور می کنیم که به پایان «قیمومیت دولت‌ و حکومت در همه حوزه‌ها» رسیده‌ایم. ما داریم طعم «حاکمیت مجازی»‌ را می‌چشیم.

دنیای اقتصاد

چرا کشور‌ها شکست می‌خورند؟

کتاب «چرا کشور‌ها شکست می‌خورند» می‌تواند راهنمای خوبی برای پاسخ به پرسش‏‌های متعددی از علل توسعه‌یافتگی و عقب‌ماندگی کشورها باشد. نویسندگان کتاب تعریفی روشن، بی‌ابهام، بینش‏‌افزا و تامل‏ برانگیز از نهادهای اقتصادی فراگیر و بهره‌کش ارائه می‌دهند و آن را برای تحلیل شرایط اقتصادی در سراسر جهان در ادوار تاریخی مختلف به‏ کار می‌گیرند.

محسن رنانی

پیچیدگی‌های اقتصاد و بی‌سوادی سیاستمداران

خیلی از خطاهای سیاستی در ایران قابل پیش‌گیری بود اگر روشنگری نظریه‌های «اقتصاد رفتاری» و «اقتصاد نهادی»‌ مورد توجه سیاستگذاران ما قرار می‌گرفت. سیاستمداران ما گرچه گاهی در حوزه سیاست‌ کولاک می‌کنند اما در حوزه اقتصاد، به غایت بی‌سوادند؛ و عجیب آن که حاضر نیستند این بی‌سوادی را بپذیرند.

گفت‌وگو با تقی آزاد ارمکی

در ایران، انقلاب اجتماعی رخ داد

«در ایران، انقلاب اجتماعی رخ داده است. جامعه ایرانی، وارد عرصه‌ای شده است که حوزه اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی برایش مهم‌تر از پیش شده است. من اسم این موضوع را چرخش از وضعیت دولت قوی، جامعه ضعیف به وضعیت جامعه قوی، دولت ضعیف می‌گذارم؛ این یعنی انقلاب. مردم، بی‌اعتنا به نظام سیاسی و در برخی موارد در تقابل با تصمیم‌های ضد اجتماعی آن‌ها عمل می‌کنند.»

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

عصر روشنگری و آزادی بیان

راههای تکامل نظریه های حقوق بشر در ادبیات و گذر تاریخ

می دانیم که در یونان، چین، هند، مصر و ایران باستان و حتی همعصر این اندیشمندان بودند فلاسفه ائی که انسان و خلقت اورا آزاد ارزیابی می کردند و در رابطه با آزادی بیان و تفکر نوشته ها و یا توصیه هائی داشتند. این مورد در رابطه با یونان و اندیشه ی بودا و کنفوسیوس بیشتر صادق است.

ب. بی‌نیاز (داریوش)

دولت، حکومت و اصلاحات، بخش آخر (اصلاحات)

در کنار مفاهیم بنیادین «دولت» و «حکومت»، مفهوم «اصلاحات» نیز در فرهنگ سیاسی ایرانیان  چندان درست جا نیفتاده است. در این نوشته تلاش می‌کنم تا طبق معیارها و هنجارهای بین‌‌المللی تعریف مشخصی از اصلاحات ارایه دهم.

آرشيو انديشه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.