چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - Wednesday 22 November 2017

محسن حیدریان

یک پرانتز در تاریخ

از سکوی امروز «انقلاب اکتبر» را بدون تردید می‌توان یک کودتای سیاسی دانست؛ کودتایی که تنها یک پرانتز هفتادساله اما خونین و سرشار از خشونت و بربریت در تاریخ بود. این واقعیت را نه‌تنها فروپاشی شوروی سابق و دیگر کشورهای سوسیالیستی در یک‌ششم کرۀ ارضی تأیید می‌کند، بلکه همواره از سوی متفکران و نظریه‌پردازان بزرگ تاریخ از ارسطو تا نیچه بارها دربارۀ وقوع آن اعلان خطر شده بود.

کتاب کاظم علمداری

درباره دموکراسی و توسعه در ایران

«نسلی که انقلاب و خشونت را می‌ستود و مقدس می‌شمرد برای ساخت جامعه‌ی نو و ایده‌آل خود، ویرانی نظم حاکم را پیش‌شرط قرار می‌داد تا به اصطلاح بر خرابه‌های نظم کهنه، نظمی نو بنا کند. اما در پس این تصور، بر خرابه‌های نظم قدیم، نظمی خشن و واپسگراتر سلطه یافت...»

حمید آقایی

قربانیان حلقه قدرت

تنها را نجات از فرهنگ برده و قربانی‌پرور همانا خروج از لاک و پناهگاهی است که تابو‌های قربانی و برده‌پرور ساخته‌اند؛ و نیز، شجاعت نمایان‌کردن و به سخن نیچه فرود آمدن از کوه و دنیای تنهایی‌های خود و ورود به عرصه‌های اجتماعی، نه به‌عنوان قربانی و یا برده بلکه به عنوان یک انسان برتر است.

فاضل غیبی

از هگل توتالیتر تا مارکس ضدانقلابی

همۀ پیشرفت‌های بشری مدیون خلاقیت انسان بوده و همۀ تحولات و انقلابات موفق علمی و اجتماعی مدیون آزادی اندیشه و رفتار هستند. ندیدن این  بُعد انسان، مارکسیسم را در موضعی ارتجاعی و ضدانقلابی قرار می‌دهد./ چون مارکسیسم خلاقیت فردی و جمعی را نمی‌شناسد راه گذار از نظام توتالیتر و رسیدن به افقی دمکراتیک را نمی‌یابد.

بهزاد کشاورزی

بخش نخست

جنبش مشروطه و بنیادهای ساختار قانون اساسی آن

تحصن مردم تهران در سفارت انگلستان نقطۀ عطفی در تاریخ ترقی خواهی کشور ایران به شمار می‌رود زیرا که قبل از تحصن، واژۀ مشروطیت برای مردم ایران واژۀ شناخته شده‌ای نبود. لیکن تحصیل‌کردگان و اصلاح‌طلبان، توانستند در طول تحصن نوزده روزۀ مردم، افکار آنان را برای پذیرش مشروطیت و حکومت قانون آماده سازند.

گفت‌وگو با بابک امیرخسروی

«سوسیالیسم روسی» علیه مارکس

در هیچ جای جهان، در آسیا، ‌افریقا و آمریکای جنوبی نمی‌توان کشوری را سراغ گرفت که در آن خوانش لنینی یا مائویی از سوسیال دموکراسی سکان امور را به دست گرفته و کارنامه قابل قبول از خود به جای گذاشته باشد.

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

انقلابها و حقوق بشر

اولین منشور حقوق بشر جهان که عنوان و محتوای آن بعد ها در تبین و تدوین منشور حقوق بشر سازمان ملل مورد استفاده قرار گرفت در انقلاب فرانسه شکل گرفت که خود از استقلال آمریکا و کنوانسیون استقلال آن الهام گرفته بود.

فریدون خاوند / رادیو فردا

به یاد ایرانیان خاکسترشده در دوزخ «انقلاب اکتبر»

تورج اتابکی، پژوهشگر تاریخ اجتماعی ایران، می‌نویسد که در فاصله سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۹ میلادی، هزاران تن از ایرانیان در باکو، تاشکند، مسکو و دیگر شهر‌های اتحاد شوروی به مرگ یا زندان‌های بلند مدت محکوم شدند.

ب. بی‌نیاز (داریوش)

کتابی برای طرح پرسشهای نوین

«چگونه مسلمان شدیم؟»

خواندن این کتاب را به همۀ کسانی که به موضوعِ اسلام‌شناسی علاقه‌مند هستند توصیه می‌کنم. ما در آغاز یک راه بازنگرانه که سرشار از سنگلاخ و آوارهای تاریخی است قرار داریم. این را، که این «راه» ما را به کجا خواهد برد، هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند.

گفت‌وگو با یک کارشناس تاریخ روسیه

چه می‌شد اگر بلشویک‌ها انقلاب نمی‌کردند؟

قیام بلشویک‌ها کودتا و به دست گرفتن قدرت بود. توده مردم در آن نقشی نداشتند. کمونیسم برای روسیه فاجعه‌بار بود. ده‌ها میلیون نفر از مردم از بین رفتند. اگر انقلاب نبود جنگ داخلی رخ نمی‌داد و بدون کمونیسم، احتمالاً روسیه وارد جنگ جهانی دوم هم نمی‌شد. مناسبات روسیه با غرب بهتر از دوران کمونیسم می‌شد...

اقتباس و تالیف: آراز م. فنی

پاره ی هیجدهم

راههای تکامل حقوق بشر در ادبیات و گذر تاریخ

در دو مقاله پیشین به تاریخ شکنجه؛ انواع شکنجه و نظریه های گوناگون در رابطه با شکنجه بعنوان مجازات پرداختم. یک فصل طولانی از مقاله در رابطه با اعدام، مخالفت با اعدام، بی تاثیر بودن چنین مجازاتی در کاهش جرم و همچنین اعدام در ایران اختصاص داشت.

علی سعیدزنجانی

«آیا فلسفه یهودی است؟»

عبری‌زبان‌ها و عرب‌زبان‌ها که‌ برادر زاده‌ی یکدیگرند هیچ دیدگاه یا تفسیر تازه‌ای به فرهنگ فلسفه اضافه نکردند. نمی‌توانستند اضافه کنند. نه اینکه در میان عرب زبان‌ها و عبری زبان‌ها آدم‌هایی با توانایی فلسفه‌ورزی نبوده باشه. حتمن بوده اما این آدم‌های احتمالی از درون شبکه‌ی زبان‌شان توانایی زیادی برای دریافت ذهنیت فلسفه‌ای که ما می‌شناسیم را نداشته‌اند.

محسن حیدریان

به‌مناسبت سالروز تولد فردریش نیچه

اینک انسان!

«این ماه اکتبر همان ماه تولد من است که نماد پاییز زیبا و فصل درو و برداشت میوه زندگی است». نیچه واپسین کتابش را به «خود» به عنوان «هدیه زندگی» تقدیم می‌کند. اما این دوران پختگی نویسنده در حقیقت فصل نگاه دوباره به زندگی و تفسیر آن نیز هست.

باربارا کوستر / ترجمه: ب. بی‌نیاز

قرآن از دیدگاه ریاضی

از آغاز این سده، جهانِ اسلام‌شناسان دچار دگرگونی شده است. یک نورسیده[۲] که خود را کریستف لوکزنبرگ می‌نامد – نامی که یادی جسورانه از گئورگ کریستف لیشتنبرگ، روح عصیانگر روشنگری است – کتابی بنیان برانداز ارایه کرد مبنی بر این که بخش‌های بزرگی از قرآن مسیحی بوده و اساساً به زبان سُریانی نوشته شده بودند.

آرشيو انديشه
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.