چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷ - Wednesday 16 January 2019

جمشید طاهری‌پور

روشنگری در باره انحطاط اتحاد جمهوریخواهان

اعلان پنجاه هفتی جمهوریخواهی ‏

اعلان چهار جریان برون مرزی جمهوریخواه تأسف عمیق مرا برانگیخت. ‏درگوش من صدای شلیک به حیثیت باقی مانده جمهوریخواهی‌، شلیک به ‏سودای امید و آرزوئی آمد که من برای حزب چپ (فدائیان خلق) در دل پرورده ‏بودم! این اعلان آقایان، سکولاریسم دموکراتیک نیست، اعلان پنجاه و هفتی ‏جمهوریخواهی؛ یعنی دیکتاتوری برای غیرخود و دموکراسی برای خودی‌ها ‏است!

بهروز قاسمی

نامه به سازمان‌های جبهه ملی ایران در خارج از کشور

بیانیه چهار سازمان جمهوری‌خواه بیشتر از آنکه ائتلافی باشد علیه غارتِ استبداد داخلی و فروپاشاندن بنیادهای ایران توسط مجموعِ دزدان ‏هیئتی‌کارِ کنونی، یک گمانه زنی است در مشروطه هراسی برای آینده، آنهم با تمرکز به دشمن‌سازیِ جدید از رضا پهلوی

اسفندیار طبری

چند نکته در باره بیانیه چهار جریان جمهوریخواه

از این دیدگاه پراگماتیک جمهوری خواهی یا مشروطه خواهی نباید به یک ایدولوژی تبدیل شوند، بلکه تمامی این اشکال حکومتی باید در خدمت دمکراسی باشند و در یک دوران گذار در پایه نهادهای دمکراتیک در یک انتخابات آزاد در باره آن تصمیم گیری شود.

احمد پورمندی

از مشروطه تا مشروطه!

سیاست دموکراتیک، بدون لکنت زبان بر ضرورت دستیابی به تفاهم و اتحاد استراتژیک با اصلاح‌طلبان مشروطه‌خواه بر سر مسایلی نظیر سکولاریسم، خشونت پرهیزی، تکیه بر جنبش‌ها و نافرمانی مدنی، عدم اتکا به خارج، حفظ یکپارچگی سرزمین ایران و برگزاری انتخابات آزاد تاکید می‌کند

بهرام خراسانی

نه شه‌پرستم، نه چپ‌ستیزم، ایران دوستم

چپ بزرگ جثه و بزرگ مغز آن است که بتواند همه را از ‏جمله رضا پهلوی را و حتی بخشی از اصلاح‌طلبان و نیروهای حکومت ‏را به همکاری با خویش بخواند. چپ تکرو و چپ بی‌برنامه و ‏سکتاریست، چپ کوچک جثه و کوچک اندام است.

محمود روغنی (م رها)‏

توهمات سلطنت‌خواهان

تاریخ گذشته ایران و تجربه چهل ساله نظام قرون وسطایی دینی گواه است که حکومت‌های موروثی پادشاهی و فقیه‌سالار ‏جز سرکوب آزادی‌ها، نقض حقوق بشر و فساد گسترده حاصلی نخواهد داشت.

اصغر جیلو

ابهامات بیانیه جمهوریخواهان را روشن کنید

دیروز بیانیه‌ای از سوی چهار جریان جمهوری‌خواه در تبیین مواضع آن در برخی موضوعات مرتبط با شرایط کنونی ‏و برنامه جمهوریخواهان در تطابق با آن انتشار یافت. ‏این جانب فقط به عنوان یک فرد سئوالاتم را با خوانندگان و خصوصا صادرکنندگان این بیانیه، به امید شنیدن پاسخ‌های درخور در میان می‌گذارم.‏

حمید آقایی

نقش حبابِ سیاسی در تجارب ناموفق اتحادها

تجربه ‏چندین بار تکرار شده اتحاد‌های سیاسی نشان می‌دهد که در صورتیکه اعضای بنیانگذار اساسا قبل از پا گذاشتن به ‏پروسه تشکیل یک اتحاد جدید حباب‌های تاریخی خود را نشکنند و جرات فراتر رفتن از حباب ایدئولوژیک خود ‏نداشته باشند، سرنوشتی مانند تجارب پیشین خواهد داشت.

علی‌رضا اردبیلی

افزایش مستمر سکولاریسم و تولرانس در ترکیه اردوغان

در سالهای گذشته، اگر بازار کتابهای «چگونه خوشبخت شویم» و ... برای توده کتابخوان ایران داغ بوده است، برای قشر روشنفکر، مسئله توسعه و تجدد، دو موضوع مهم برای مطالعه کتاب و مقاله بوده است. در این دو موضوع تنیده به‌هم، تجربه ترکیه از جهت نزدیکی به زمان ما، حرفهایی به‌مراتب بیش از تجربه دوران میجی ژاپن برای گفتن دارد.

محسن حیدریان

نامه‌ای کوتاه اما پر معناا!

در پشت سطور ادبیات اسماعیل بخشی برتری معنوی جنبش کارگری پردامنه کشور بر حکومتگران را به روشنی می‌توان بازیافت. ادبیات صاف و ساده اما زلال و پیروزمند این نامه کوتاه، ژرفش آگاهی و هویت‌یابی مستقل و مطالبه گر جنبش کارگری ایران را به نحو درخشانی جلوه‌گر می‌کند.

فریدون خاوند

گر سوی مستان می‌روی...‏

حکمرانی بدون انتخاب کردن امکان‌پذیر نیست و یا، بهتر بگوییم، وظیفه نخستین هر حکومتی گزینش اولویت‌ها و ‏رده‌بندی آنها است. آسان‌ترین راه برای پی بردن به ماهیت و اهداف نظام‌های سیاسی در جهان، شناخت سلسله‏مراتب اولویت‌های حاکم بر سیاستگذاری آنها در عرصه‌های داخلی و خارجی است. ‏

مصاحبه با فرانسیس فوکویاما

«سوسیالیسم باید باز گردد»

نظریه پایان تاریخ سرزنش مارکسیست‌هایی بود که مبتنی بر ایدئولوژی خود، کمونیسم را مرحله نهایی ‏‎]‎تکامل جامعه ‏بشری‎[‎‏ می‌دانستند. از فوکویاما پرسیدم، آیا وی نیرو گرفتن مجدد چپ سوسیالیستسی را در بریتانیا و آمریکا چگونه ‏تعبیر می‌کند؟ وی جواب داد: «بستگی به این دارد که شما منظورتان از سوسیالیسم چگونه چیزی باشد؟

احمد پورمندی

بحران سیاست در ایران و چشم‌انداز آن

به‌همراه فعال‌تر شدن گسل‌های فقر و غنا، قومی، دینی، بین نسلی و گسل بسیار فعال آزادی و استبداد، شکاف میان بخش سنتی و اجنبی‌ستیز از یک سو و بخش مدرن و تعامل‌گرای جامعه بسیار عمیق و خطرناک شده و در چشم‌انداز آینده باز هم عمیق‌تر و خطرسازتر خواهد شد.

محمد ارسی

تبارشناسی یک انحراف!‏

هر زمانی افرادی از شخصیت‌های ملی و اصلاح‌طلب ایرانی به گوشه‌ای از قدرت سیاسی دست یافته، و به حلّ گام به گام مشکلات داخلی و ‏ خارجی کشور، اقدام نموده‌اند، در جا اتّحادی شکل گرفته تا از اجرای آن ‏ اصلاحات ممانعت کنند و افکار اصلاح‌طلبانه را نیز تا می‌توانند بی‌اعتبار و بی‌ارج نمایند.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.