سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
Tuesday 18 February 2020
ايران امروز

محمد ارسی

شرکت در این “انتخابات” یعنی بیعت با ولی فقیه سوّمی!‏

این انتخابات از جنس انتخابات پیشین نیست، بل تلاشی است حساب شده برای حذف کامل جمهوریت نظام و بعد تثبیت و تحکیم قدرت مطلقه‌ی ولی فقیه بعدی: مجتبی خامنه‌ای یا ابراهیم رئیسی! ‏آری این خواب شومی است که خامنه‌ای و شرکاء برای ایرانیان دیده‌اند و با بگیروببندها و تشدید انواع سرکوبگری‌ها حتی تباه کردن ایران، مصمم‌اند به اهداف خود دست یابند!‏

حمید فرخنده

تحریم یا عدم مشارکت؟

تاریخ انتخابات در ایران و نیاز حکومت به نشان دادن مشارکت مردم در انتخابات نشان داده ‏است که چه فرصتی برای شرکت اصلاح‌طلبان در انتخابات فراهم باشد و چه نباشد ‏حکومت با تکیه به پایگاه انتخاباتی و نیروهای وفادار به خود و همچنین استفاده از شیوه‌های تبلیغاتی-نمایشی و نهایتا استفاده از دستگاه معجزه‌گر رای‌شماری نظام، راضی از انتخابات بیرون می‌آید.

محمود سریع‌القلم

آیا دموکراتیک‌شدن راحت است؟

دموکراسی قرص مُسکّن نیست، بلکه باور است: باوری که در اعماق وجودی انسان‌ها ریشه دوانده است. دموکراسی صرفاً‌ میزگرد، سخنرانی و راه‌پیمایی نیست بلکه باورهای ناخودآگاهِ نخبگان سیاسی و فکری یک جامعه است که طی سال‌ها و در یک نظام آموزشی مشترک، آنها را درونی کرده‌اند.

امیر مُمبینی

سیاهکل

اگر تاریخ سمت دیگری در پیش‌گرفت گناه از سمتگیران آن زمان نبود. گناهکار آن بود که سمت مجموع ما را انکار می‌کرد و فروکوبی همه‌ی ما را می‌خواست. دستی که آن سمت را آورد دست خدا نبود. دست همان قدرتهایی بود که اکنون با آنها در ستیزند. نیمی از تمام تاریخ معاصر ایران را قلم استعمار و امپریالیسم و قدرتهای نابودگر رقم زده‌اند. انقلاب بهمن نیز نمی‌توانست از قلم آنها دور بوده باشد.

حمید فرخنده

از قلم افتاده‌ها در کارنامه انقلاب

با گذشت ۴۱ سال از انقلاب ۵۷ و مصائبی که این انقلاب طی این چهار دهه برای مردم ایران ‏به ارمغان آورد هنوز عده‌ای در جایگاه اپوزیسون نظام، نه تنها از انقلاب به مثابه روش تحول ‏سیاسی دفاع می‌کنند بلکه با نگاه گزینشی کارنامه انقلاب اسلامی را بررسی و داوری می‌کنند.‏

محمد ارسی

مشکلات و کمبودهای ما در گذار به دمکراسی!‏

واقعیتی ست تلخ و دردناک که جامعه‌ی سیاسی ایران به انسداد کامل رسیده و نقطه‌ی امیدی در افق آينده دیده نمی‌شود؛ از حاکمان و ذوب‌شدگان در مکتب ولایت فقیه گرفته تا اصلاح‌طلبان درون نظام و اپوزیسیون برانداز و نیز حامیان حرکت خشونت‌پرهیز در مجموع به بن‌بست رسیده‌اند؛ نه حاکمان مستبد توان پیشروی دارند، و نه اصلاح‌طلبان و اپوزیسیون برانداز؛

بهروز قاسمی

‏«یک دفاعیه برای جبهه ملی ایران»‏

اعضای جبهه ملی ایران بابتِ حمايت سياسی غلط و اشتباه در مفيد تشخیص دادنِ خمینی در روند مبارزات سیاسیِ ضد استبدادی ‏‏۱۳۵۷ پوزش خواسته‌اند و این ربطی به عملکردِ مخرب آن مراجع قدرتی که در رژیم پهلوی موجب فروپاشیِ نظام شاهنشاهی ‏شدند، نداشته و ندارد.

محمد ارسی

ملاحضاتی درباره حوادث اخیر ایران

تبدیل نظام فقاهتی به جمع یکدست مافیایی!

نظام فقاهتی در همه زمینه‌ها شکست خورده و هیچ نوع مشروعیت و مقبولیت داخلی یا حقانیت بین‌المللی برای حکومت برملت ایران ندارد؛ اصلاح‌طلبی هم به آخرخط رسیده و تمام شده است. اپوزیسیون برانداز نیز روی جنگ و جدال آمریکا با جمهوری اسلامی حساب باز کرده ...

مهدی رجبی

نگاهی به آشفتگی‌های اخیر فرانسه

نوشته زیر بر آن است تا از پس ظاهر رویدادهای سیاسی و اجتماعی فرانسه یا بهتر است بگویم؛ آشفتگی‌های اجتماعی که موضوع پرسش بسیاری شده است، نگاهی کوتاه به چند عامل اقتصادی و اجتماعی بیندازد که در گفتگوهای جاری جنبش اعتراضی پیرامون بازنشستگی و نیز جنبش جلیقه زردها بدانها و از جمله به ناتوانی اقتصادی آن کشور استدلال می‌شد و می‌شود.

حمید فرخنده

زمانی برای خروج از حکومت

سرنوشت سیاسی اصلاح‌طلبان تاحدودی حکایت آش نخورده و دهان سوخته شده است. به همین دلیل کنار کشیدن کاملا آرام و بی‌تنش اصلاح‌طلبان از قدرت یا عدم حمایت آنها از اصلاح‌طلبان کم رنگ و از صافی شورای نگهبان گذشته، فواِید بسیاری هم برای خود اصلاح‌طلبان و هم برای بیرون آمدن کشور از بن‌بست کنونی دارد.

محمد حسین صدیق یزدچی

فردای ایران چگونه ساخته می‌شود؟

بنظر می‌رسد که امروز ایرانیان به نظامی سیاسی می‌اندیشند که آن نظام، زندگی ‏زمینی و تمام ملزومات زندگی فردی و اجتماعی دنیوی را در همه‌ی عرصه‌های سیاسی و ‏اقتصادی و حقوقی و آموزشی و فرهنگی برای همگان تامین کند.

آذرخش ایرانی

درس‌هایی که از ماجرای گلسرخی نگرفتیم!‏

ماجرای گلسرخی پس از گذشت نزدیک به نیم قرن با وجود نوشته‌ها، گفته‌ها و بررسی‌های متعدد هنوز زوایای ‏ناروشنی دارد که باید مورد به مورد بررسی و روشن شوند. اینکه اتهام گلسرخی همانطور که خودش در دفاعیه‌اش ‏گفت، اساساً ارتباطی با جریان گروگان‌گیری نداشت...

فرهنگ فولادی

سانحه هوایی - رسیدگی و اطلاع‌رسانی

زخم مردم کشور و به‌خصوص روح خانواده‌هایی که عزیزان خود را از دست داده‌اند با دانستن دقیق آنچه گذشته کمی آرامش پیدا خواهد کرد. مسئولان درجه یک کشور، اگر صمیمانه و با جدیت مسئولیت این واقعه را به عهده گرفته‌اند، باید با شفافیت و شجاعت عمل کنند، چه، دانستن حقایق در همه جزییات خود، نقش التیام بخشی دارد.

محسن قائم مقام

قاسم سلیمانی – در خدمت نظام استبداد مذهبی و ولی فقیه

فعالیت‌های جنگی آقای سردار قاسم سلیمانی تماماً در خدمت نظام استبدادی و ولی فقیه بود و ربطی به خدمت به ایران و مردمانش نداشت. او سردار دست‌آموز ولی فقیه بود و کاری بدون خواست و اجازه او انجام نمی‌داد. وقتی ولی فقیه را می‌شناسیم او را شناخته‌ایم.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.