سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ - Tuesday 24 January 2017

محمد ارسی

سرشت اردوغان، سرنوشت اوست

ترکیه را به لکوموتیوِ ترمز بریده‌ای تشبیه می‌کنند که با سرعت زیادی به سوی تصادفات، وقایع و اتفاقات پر از ضرر و خطر در حرکت است. اگر از این حرکت انحرافی بازداشته نشود، تبدیل ترکیهٔ بحران‌زده، به یک «دولتِ درمانده»، امری اجتناب‌ناپذیر می‌نماید.

اشپیگل

ترامپ و نظم نوین جهانی

اروپا در آستانه یک تغییر تاریخی همانند سقوط دیوار برلین یا فروپاشی بلوک شرق خواهد بود. «آنه اپلبوم» تاریخدان آمریکایی در مصاحبه با اشپیگل گفت: «نظم جهانی‌ای که از دوران پس از جنگ سرد ایجادشده بود، اساساً تغییر خواهد کرد.»

روزنامه شهروند

نقدی بر نقد عملکرد مردم در حادثه پلاسکو

اما آیا واقعا ما مردمان بی‌فرهنگی هستیم؟ آیا آن جمعیت حاضر در اطراف ساختمان در حال سوختن شهروندان بی‌فرهنگی بودند یا آنها جمعیت تشنه و کنجکاوی بودند که فرهنگ چگونگی مواجه‌شدن با بحران را آموزش ندیده بودند؟ آیا آنها مردمان بی‌مسئولیت و سبک‌سری بودند که جان دیگران برایشان ارزشی نداشت یا جمعیت تماشاچی کنجکاوی که در فقدان مدیریت درست نیازهای‌شان به سر صحنه حادثه حاضر می‌شدند؟

زهره دودانگه

پلاسکو، نماد تهران پوشالی

برج پلاسکو که روزی با قامت بلند، کارکرد وسیع و سرمایه هنگفتش نمادی بود برای تهران دهه چهل، تهران در حال مدرن شدن، امروز با آوار و خاکسترهایش، با جان‌ها و تن‌هایی که زیر خود محبوس و مدفون کرده و فردا با جای خالی‌ خود، دل‌هایی داغدیده و زندگی‌هایی به خاک نشسته نمادی است برای تهران فردا

بهرام خراسانی

سینه‌چاکان دروغین طبقه کارگر

آیا باید تنها در جایی قلم خود را به چرخش در آوریم که پای ناآگاه‌ترین لایه‌های طبقه کارگر در میان و بهانه‌ای برای ناسزاگویی به دولت وجود داشته باشد؟ آیا آتش نشانانی که با جوانمردی در راه رهایی دیگران جان باختند و از لایه‌های آگاه طبقه کارگر یا طبقه میانه نوین هستند، امت مارکس و پیرو دین و آیین کمونیست‌های خودخوانده نیستند؟

احمد پورمندی

نگاهی به رفسنجانی در پرتو نگاه به بهمن «دو بنه»

کارنامه رفسنجانی قبل از هر چیز کارنامه انقلاب است و کدام انقلاب توانسته کارنامه مثبتی داشته باشد؟ رفسنجانی به همان نسبت که کوشید از اردوی انقلابیون سابق و اقتدارگرایان بعدی دور شود، لکه‌های روشنی در متن پرونده سیاه خود به ثبت رسانده است.

اشکبوس طالبی

خبر آمد که خواجه مرد!

دیکتاتور‌ها هیچگاه تنها نیستند. آبشخور دارند. پیروان متوهم دارد. دیکتاتور‌های کوچک به غریزه، به سویش پر می‌کشند. آنقدر بزرگش می‌کنند تا به خود شیفتگی و خود محوری و خود خدابینی برسند. جامعه استبداد زده هم آماده است تا او را بالا بکشد و مقدسش بدارد. ما هریک در بالا کشیدن دیکتاتور‌ها هم نقش داریم و باید مسئولیت خود را بپذیریم.

امیر مُمبینی

در رفتن هاشمی رفسنجانی

«انبوهی براستی سوگوار شخص او بودند. انبوهی از او بیزار، لیکن از حریفان او بیزارتر بودند. انبوهی خوشه‌چینی می‌کردند. برخی سلطنت می‌خواستند و مراسم او را برای لق کردن دندان ولایت استقبال کردند. برخی سرنگونی می‌خواستند و مراسم او را برای تقویت مخالفت گسترش می‌دادند.»

مارتین وولف / فایننشال تایمز

سفری دردناک و طولانی به نظمی جهانی

چیزی که در حال حاضر پیش‌روی آمریکا به عنوان خالق و ضامن نظام لیبرال بعد از جنگ قرار دارد این است که به زودی توسط رئیس جمهوری اداره خواهد شد، که به انکار متحدین دایمی خود پرداخته، به استقبال از ایجاد موانع تجاری برای شرکای خود رفته و زبان به ستایش دیکتاتور‌ها گشوده است.

محمد ارسی

زنده است جنبش سبز ما!

رفسنجانی نمونهٔ روشنی از آن چیزی ست که اریش فرم متفکر شهیر غربی در بارهٔ شخصیت‌هایِ انقلابی دو سدهٔ گذشته نوشته، می‌گوید: «یک انقلابی کاملاً موفق، کسی ست که با درس گرفتن از اوضاعِ جامعه به یک فرد سیاسی، و عاقبت به یک دولتمرد تبدیل می‌گردد. انقلابیِ بازنده، کسی ست که رفته رفته افراطی‌تر گشته در نهایت، مبدل به جنایتکار می‌شود.»

محسن حیدریان

رفسنجانی سیاست‌ورزی هوشمند و فرصت‌ساز اما ناکام

اکبر هاشمی رفسنجانی در سن ۸۲ سالگی و پس از چهار دهه حضور فعال در صحنه سیاست ایران با ناکامی و بدون دستیابی به مهم‌ترین آرزوی سیاسی زندگی‌اش که تغییر در قانون اساسی در جهت «انتخابی کردن مقام رهبری» در نظام جمهوری اسلامی بود، چشم از دنیا فروبست.

عیسی سحرخیز

یک ضایعه، یک پرسش!

کاش شاهد اندک درایتی در سطوح بالای نظام بودیم که از فرصت پیش‌آمده استفاده بهینه کند و با رفع حصر صریح کروبی، موسوی و رهنورد همانند مهدی هاشمی اجازه دهد آنان در روز سه‌شنبه در مراسم تشییع جنازه مرحوم رفسنجانی شرکت کنند و از آن پس نیز آزاد باشند.

زانی مینتون بدوس / اکونومیست

سیاره ترامپ

سال ۲۰۱۶ برای لیبرال‌ها سالی ترسناک بوده است. موجی پوپولیستی غرب را در نوردیده، به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا انجامیده، و به انتخاب یک سرمایه‌دار بزرگ املاک بدون هیچ تجربه‌ای در هیچ پست دولتی در جایگاه ۴۵ امین ریاست جمهور آمریکا، که تفرقه‌انگیزترین و زشت‌ترین مبارزه انتخاباتی را در تاریخ مدرن آمریکا پیش برد، منتهی شده است.

محمد ارسی

در جدال با مدعی

هف هش دقیقه‌ای می‌شه که کنار پنجره هواپیما نشستم و کمربند امنیتی را هم سفت و سخت بستم. صندلی‌های سمت راستم خالی‌اند و مسافرها هنوز نیامده‌اند. دو خانم چشم و ابرو سیاه چاق و چله، پیچیده در حجاب اسلامی که بلند بلند عربی حرف می‌زنند از راه می‌رسند، معلومه که مادر و دخترند. سرو صورت خوشگلی دارند..

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.