سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - Tuesday 20 March 2018

احمد پورمندی

رفراندوم و انتخابات آزاد

گرچه فاصله دیدگاهی میان دو راهکار انتخابات آزاد و رفراندوم قابل توجه است، اما اهداف مشترک و تاکید هردو بر خشونت پرهیزی و عوامل درون کشوری، زمینه‌های نیرومندی برای گفتگوی بیشتر و دست‌یابی به تفاهم فراهم می‌آورد.

عیسی سحرخیز

شاید کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه قرار دارد

می‌توان این اظهارات فرمانده سابق سپاه و نیروی انتظامی را که «یک رییس جمهور سپاهی می‌تواند ما را نجات دهد. سپاهی‌ها مقتدرند، روحیه قوی و مدیریت جهادی دارند!»، با دیدی واقعگرایانه جدی‌تر گرفت و با آن برخوردی محتاطانه‌تر داشت.

حمید آقایی

در ضرورت رفرم‌های غیررفرمیستی!

سیاست‌های اصلاح‌طلبانه دوران‌های پیشین ایران از انقلاب مشروطه تا دوران محمد مصدق اساسا با سیاست‌های اصلاح‌طلبانه پس از حاکمیت جمهوری اسلامی قابل مقایسه نیستند. حکومت‌های پیشین هیچگاه ایدئولوژیک نبودند و در دورانهای پیشین نهاد دین و نهاد سیاست همواره جدا از هم به حیات خود ادامه می‌داده‌اند.

گفت‌وگو با احمد زیدآبادی

اصلاح‌طلبان چشم‌شان به قدرت است

مادامی که اصلاحات به سطحی از اقتدار و نفوذ نرسیده بود تا بتواند برنامه‌های خود را پیاده کند نباید وارد قدرت می‌شد. شما وقتی نا به هنگام وارد قدرت دولتی شوید همه چیز به هم می‌خورد، از این رو، مسیر از سال ۱۳۷۶ اشتباه بود.

عیسی سحرخیز

اپیدمی، ... پی دمی

اگرچه کنش دختران خیابان انقلاب در جهت استیفای حقوق خود و برچیدن بساط «حجاب اجباری» قابل ستایش و قدردانی ست، اما نباید سیر تاریخی و مبارزاتی این اقدام فراموش شود و امری نو و بدیع تلقی گردد.

محمد ارسی

کشف حجاب رضاشاهی و حجاب اسلامی اجباری!

فرقی ست عظیم، میان آن کشف حجاب اجباری با این حجاب اسلامی اجباری، زیرا: «آن روی بر صلاح و مصلحتی داشت ملی و مردمی، این بنائی‌ای‌ست سُست، بر بداندیشی و خُبث و سلطه‌جويی...»

حمید آقایی

در ضرورت وجود یک اتحاد و جبهه سیاسی بر مبنای حداقل‌ها

به‌جای تاکید بر اختلافات که عمدتا ریشه در ایدئولوژی‌های حزبی و گروهی دارند، باید در این مقطع زمانی بر نقاط اشتراک و خواسته‌های بسیاری عادی، اولیه و حداقلی که همه گروه‌ها روی آن توافق دارند تاکید داشته باشیم.

محسن حیدریان

دختران خیابان انقلاب

«دختران خیابان انقلاب» از مدرن‌ترین مبارزه‌های خشونت‌پرهیز، نظیر مبارزه با آپارتاید جنسی، و در دفاع از حقوق فردی و در راستای برابری جنسیتی و ارزش‌های سکولار است. در ایران مسئله حجاب یا بی‌حجابی همواره همچون نمادی برای چالش یا تحکیم قدرت سیاسی وقت بوده است.

علی‌رضا اردبیلی

حکایت حرمان و رنج زنان در شرق اسلامی

رزا پارکس، سه‌ویل، مسیح علی‌نژاد، ویدا موحد

اقدامات خانم مسیح علی‌نژاد در به چالش کشیدن محدودیت‌های موجود بر علیه زنان در ایران و به‌خصوص حجاب اجباری و اقدام خانم ویدا موحد در اوایل دیماه امسال، علیرغم ظاهر ساده و ماهیت مسالمت‌آمیز و شکل آرام اعترضات، دارای اهمیت تاریخی هستند، هر چند ما هنوز در آغاز یک پروسه به‌نظر طولانی هستیم.

کاظم علمداری

پیشنهاد به ۱۵ تن نویسندگان طرح برگزاری رفراندوم

دعوت از ۱۰۰ نفر(کمتر یا بیشتر، داخل و خارج، بیانگر ترکیب جمعیتی ایران، شامل زنان، جوانان، هنرمندان و کاردانان) برای پیوستن به جمع آنها، و سپس عضوگیری بیشتر تا امکان پشتیبانی گسترده‌تر و توان کاری و فکری بیشتری فراهم شود.

احمد پورمندی

کدام راهکار؟

چند ماه دیگر، با فرا رسیدن ماه مه «منشور برای اتحاد جمهوریخواهان ایران» پانزده ساله می‌شود. جنبش سبز و خیزش دی‌ماه هر دو نشان دادند، که ارزیابی‌های این منشور درست بودند و راهکار موجود و مستتر در متن آن راهکار واقع‌بینانه‌ای‌ست که می‌تواند مردم ایران را متحد و گذار مسالمت‌آمیز به دموکراسی را متحقق کند.

محمود نکوروح

به‌مناسبت ۱۴ اسفند، وفات دکتر مصدق

دکتر مصدق و «سوسیال دموکراسی»

در گذار از دیکتاتوری رضا شاه تا کودتای ۲۸ مرداد و کودتای محمدرضا شاه جامعه ایران تجارب فراوانی را از سر گذراند که هرچه فراتر رویم در رابطه با گذشته «غیرقابل باور» است. جامعه به خاطر فضای باز و تعارضات گروه‌های حاکم در مجلس و برآمدن احزاب سیاسی به طرف «بلوغ سیاسی» و انتخاب اصلح می‌رفت که تابه‌حال میسر نبود.

بهروز بیات

شبهه در سازگاری گذار مسالمت‌آمیز با رفراندم

فرهنگ سیاسی در نتیجۀ کنش متقابل کنشگران عرصۀ سیاست و شهروندان شکل می‌گیرد و از این روی دو طرفه است. بحث‌های عادی روزمره مانند اینکه «چون جمهوری اسلامی با یک رفراندم آمده است می‌تواند با یک رفراندم هم پایان پذیرد» ، علیرغم هستۀ درست‌اش، شایسته نیست به سطح در خواست‌های راهبردی به‌سان آنچه بیانیه ۱۵ شخصیت تجویز می‌کند، ارتقاء یابد.

اسفندیار طبری

رفراندوم به مثابه تاکتیک

به همان اندازه که طرح رفراندوم در شرایط کنونی از سوی افراد و نهادهای حکومتی، به‌طور مشخص آقایان روحانی و احمدی‌نژاد، نقطه اوج بحران حکومتی است، طرح رفراندوم از سوی بخش بزرگی‌ از اپوزیسیون نیز بازتاب چنین بحرانی‌ است.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.