سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
Tuesday 29 September 2020
ايران امروز

حمید فرخنده

اصلاح‌طلبان مانع موفقیت سرنگونی‌طلبان؟

اینکه تفکر یا گفتمانی در یک جامعه وجود و ریشه دارد نشانه نیاز یا حداقل علاقه‌ای است که به آن راه و روش در جامعه وجود دارد. در زمان انقلاب ۵۷ فکر یا گفتمان انقلاب گفتمان مسلط بود و ایده اصلاح‌طلبی در اقلیت مطلق. الان علیرغم نارضایتی گسترده از حکومت به دلایل مختلف از جمله نتایج همان انقلاب ویرانگر، گفتمان اصلاح‌طلبی و تحولات گام به گام بسیار گسترده‌تر از براندازی و انقلاب طرفدار دارد.

رامین صفی‌زاده - امیرحسین گنج‌بخش

چین در چین، چین در جهان و چین در ایران

بحران ایران و راز بقا ‏(بخش نخست)‏

ما بحث بحران ایران را از مبحث چین آغاز می‌کنیم، و عدم انعکاس اخبار مربوط به ظهور ‏چین در قامت یک امپراتوری خودپنداشته جهانی و توهم ایران‌خواری آن را و به‌خصوص ابهام و کژ ‏فهمی در مورد نقشی که شبکه ولایت و خامنه‌ای در انحلال کشوریت و تاریخ ایران به عنوان رسالت خود ‏اکنون پیگیری می‌کنند را در این نوشته و ‏نوشته‌های بعدی بررسی می‌کنیم.

فاضل غیبی

موانع مبارزه با حکومت اسلامی

جهانیان در حیرت‌اند که چگونه بیش از هشت میلیون ایرانی که دستکم به ‏سبب نارضایتی از رژیم اسلامی ترک دیار کرده‌اند، گامی در راه سرنگونی ‏منفورترین حکومت دنیا برنمی‌دارند. چنانکه گویی از مهر به میهن بری ‏هستند و از هویت ملی خود شرمسارند!‏

قربان عباسی

کنش شرافتمندانه یا واکنش ازسر استیصال؟

برای تغییر وضعیت نامطلوب دل آزار کنونی به ‏وضعیتی انسانی‌تر باید دست به کنش زد و صرف واکنش‌های ازسر ‏انفعال کفایت نمی‌کند. فردی بی‌گناه اعدام می‌شود. زنی بی‌گناه کتک می‌خورد. کارگری بی‌گناه و گرسنه شلاق می‌خورد و ما صرفاً به واکنش‌های رمانتیزه شده اکتفا می‌کنیم؛ دل‌سوزی، ترحم، و آرزوی صبر جزیل ‏برای بازماندگان و خانواده‌اش.

مزدک بامدادان

سربازان گمنام و کنشگران خوشنام

بخشی از کسانی که خود در برپائی این رژیم سنگسار و اعدام و شکنجه نقش برجسته‌ای بازی کرده بودند، به میدان آمدند تا با فرافکنی خاک در چشم مردم بپاشند و بار سنگین این جنایت هراسناک را از دوش رژیم اسلامی بردارند. تلاش مشترک همه آنان نیز در این است که به مردم بباورانند، نوید افکاری براستی کسی را کشته بوده است، تا از شکوه این موج بلند همدردی جهانی اندکی بکاهند.

م. روغنی

ترفندهای جمهوری دینی در اعدام نوید افکاری

اعدام نوید افکاری با موج گسترده محکومیت جهانی ‏و خشم مردمی در داخل روبرو گردید.‏ این جنایت با ترفند‌های گوناگونی همراه بود که برای توجیه، منحرف کردن و تلطیف ‏افکار عمومی بکار گرفته شد و از تغییرات تازه‌ای در رویکرد سرکوبگران در مواجه با ‏واکنش‌های داخلی و بین‌المللی خبر می‌داد.

حمید فرخنده

اعدام نوید افکاری و مبارزه غیرخشونت‌آمیز

مخالفان اعدام اصولا با کشتن یک انسان دیگر بدون اما و اگر مخالفند و برایشان فرقی نمی‌کند محکوم حکم اعدام گرفته یا قصاص، محارب خطاب شده یا مفسد، اتهامش جنایی بوده یا سیاسی، مقصر بوده با نبوده و یا اینکه یک نفر را کشته یا چند نفر.

محمد برزنجه

اشتباه بخشی از نیروهای سکولار

یکی از بزرگترین اشتباهات بخشی از نیروهای سکولار غیر انقلابی، دفاع یک طرفه و پشتیبانی ‏انها از اصلاح‌طلبان در مقابل نیروهای انقلابی و رادیکال بوده است. این سیاست به ضرر ‏جنبش دموکراسی در ایران بوده است. ظاهراْ این دفاع به خاطر گذار مسالمت‌آمیز و کم‌‏هزینه کردن تغییرات بوده است، اما به ضد آن تبدیل شده است.‏

منصور فرهنگ

مالیخولیای صدور انقلاب و چالش «غیرخودی‌ها»

برای ایرانیانی که هزاران سال زیر سلطه استبداد زنده گی کرده‌اند قابل فهم است که تلاش برای ایجاد یک نهاد دمکراتیک حتّی در کشورهائی که از آزادی و امنيّت برخورداریم با چالش‌های سیاسی، اعتقادی و رفتاری روبرو است. تعهّد به دمکراسی وقتی اصالت پیدا می‌کند که در رفتار و کردارمان تبلور داشته باشد.

دیوید معتدل / ترجمه: علی اخوت

اسطوره لیبرالیسم طبقه متوسط

آزادسازی سیاسی برعکس آنچه به خورد ما داده‌اند چندان ربطی به طبقات متوسط ندارد. در واقع ما وعده طبقات متوسط را از اساس اشتباه فهمیده‌ایم. طبقات متوسط از پیش موتورهای آزادسازی سیاسی نیستند. اگر از ناحیه نفوذ و ثروتشان احساس خطر کنند به راحتی می‌توانند مروج اقتدارگرایی سرکوبگر باشند.

حمید فرخنده

(کاریکاتورهای محمد و شارلی ابدو)

آیا از هر حقی باید استفاده کرد؟

چرا باید در سطح فردی یا اجتماعی و یا مطبوعاتی چون برای انجام کاری یا انتشار کاریکاتور یا مطلبی حق داریم یا چون قانون ما را از آن اقدام منع نکرده باید حتما از آن حق استفاده کنیم؟ می‌شود هم از حق استفاده نکرد، یا برای جلوگیری از خشونت و نفرت و ندمیدن در جنگ تمدن‌ها یا فرهنگ‌ها فعلا استفاده نکرد.

آذرخش ایرانی

برای حق زندگی استدلال کنیم نه برعکس!

آیا هزاران سال پس از کشتارهای خونین به نام‌ها و بهانه‌های گوناگون، پشت سر گذاشتن دو جنگ ‏جهانی خانمان‌سوز، تجربه‌ی انواع دیکتاتوری‌ها از فاشیسم تا کمونیسم، از حکومت‌های سلطنتی ‏تا جمهوری‌های رنگ و وارنگ، از نظام‌های سکولار تا دینی و نیز بیش از ۷۰ سال پس از ‏اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر زمان آن نرسیده است که برای حق زندگی و نکشتن و کشته نشدن ‏انسان‌ها استدلال کنیم؟

تقی مختار

«اکبر گنجی»، «ف.م.سخن» و آینده ایران

اخیرا در سایت «گویا» مطلبی دیدم از آقای «ف. م. سخن» که عنوان عجیب آن نظرم را جلب ‏کرد: «آقای آمریکا! اکبر گنجی را از کشورتان بیرون کنید!» از آنجا که نویسنده مطلب اغلب - ‏یعنی در بیشتر نوشته‌هایش - خودش را طنزنویس قلمداد می‌کند و معمولا به زبان طنز در هر ‏کاری مداخله کرده و به هر کس که به نوعی با او مخالف عقیدتی و عملی است، به قول ‏خودش، «گیر» می‌دهد و به او پیله می‌کند...

جمشید اسدی و مهسا جمالی

گذار از اقتصاد نظام ولایی به اقتصاد بازار بنیاد:

نقش «اندازه دولت»

هر چه اندازه دولت بزرگ‌تر باشد، جای بخش خصوصی یا همان جامعه مدنی در اقتصاد کوچک‌تر است و این هم از کارآفرینی می‌کاهد و هم از رشد اقتصادی برای بهزیستی شهروندان. افزون بر اندازه دولت، نقش دولت هم هست که هر چه دولت بیشتر در صدور پروانه برای صادرات و واردات و تعیین قیمت‌ها تصدی گری کند، اقتصاد آسیب بیشتری خواهد دید.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.