پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - Thursday 30 March 2017

روتگر برگمن

«درآمد پایه»، روشی ساده برای از بین بردن فقر

چرا مردم فقیر این قدر تصمیمات بدی می‌گیرند؟ پرسش ناخوشایندی است، اما نگاهی به آمار بیاندازید: مردم فقیر بیشتر قرض می‌کنند، کمتر پس‌انداز می‌کنند، بیش‌تر سیگار می‌کشند، کمتر ورزش می‌کنند، بیش‌تر مشروب می‌نوشند، و کمتر غذاهای سالم می‌خورند. چرا؟

حسن زرتشت

پاسخی به نقد مجید محمدی

رسانه‌های فارسی‌زبان خارج و انتظارات از آن‌ها

رسانه‌های ایرانی خارج از کشور حتی اگر هم بخواهند بازهم نمی‌توانند رسانه‌ای «ناب»، به معنی واقعی کلمه باشند: به یک دلیل ساده که شما به هر موضوعی که دست بزنی و بخواهی خبر آن را بازتاب دهی، بدلایل شرایط حاکم در ایران و سرکوب جریان بی‌طرف اطلاعات، بالاجبار وارد حوزه سیاسی می‌شود.

گفت‌وگوی ماندانا زندیان با کاظم علمداری

تقابل منافعِ جمهوری اسلامی با منافعِ ملی

دولت‌های دمکراتیک که منتخب واقعی مردم باشند می‌توانند منافع ملی را نمایندگی کنند و درسیاست‌های خود بازتاب دهند- سیاست‌هایی که با اهداف و خواست‌های ملت همخوانی داشته باشد. اما دولت‌های دیکتاتوری، که منتخب واقعی مردم نیستند، لزوماً منافع واحدی با منافع ملی ندارند. همان‌گونه که امنیت مردم در این‌گونه موارد، با امنیت حکومت یکی نیست.

بهرام خراسانی

آب به آسیاب گروه‌های فساد و تباهی ایران نریزیم

آگاه کردن مردم برای خواست حقوق منطقی خود، همواره کار خوبی است. اما دامن زدن به خواست‌های پوپولیستی غیرمنطقی و نشدنی، هیچگاه کار خوبی نیست. هرگونه درخواست بلندپروازانه در چنین شرایطی، بیش از آنکه بتواند به کارگران و زحمتکشان سود برساند، به باندهای فساد سود می‌رساند.

محسن حیدریان

از «مدرسه ناموس» تا «ازدواج سفید»

گفتمان حق‌خواهی زنان یکی از قوی‌ترین چالش‌ها در مسیر  سکولاریزه کردن ایران و دمکراسی است. جامعه‌ای که به دلیل حکومت مذهبی، بزرگ‌ترین تبعیض را بر ضد نیمی از جمعیتش دارد، هرگز نمی‌‌تواند به دموکراسی دست یابد. بنابراین زنان و مبارزات جنبش زنان که می‌خواهد این تبعیض‌ها را بردارد، در عمل بیشترین سهم را در فرایند عرفی‌سازی و دموکراسی‌سازی در ایران خواهند داشت.

نامه مشایی و یک نظر درباره آن

«اهداف نامه‌ مشایی به آقای خاتمی»

«طیف مشایی و احمدی‌نژاد می‌‌کوشد با ارائه‌ی تصویر و ترسیم چهره‌ای جدید از خود (متناسب با ذائقه‌ی جامعه) خاطرات بد، مخرب و ویرانگر و نتایج حاصل از مدیریت خویش در عالی‌ترین سطوح را از ذهن عموم مردم بزداید تا بتواند در آینده‌ای نه چندان دور، مجدد، زمام امور را به دست گیرد.»

بهرام خراسانی

هدف خامنه‌ای از کوبیدن دولت روحانی چیست؟

نمی‌توان دو دل بود که سخنان آقای خامنه‌ای بیش از آنکه دلسوزی برای مردم باشد، تلاشی است برای کنار نهادن روحانی در دور بعدی ریاست جمهوری و جایگزینی کسی از جنس احمدی‌نژاد. شاید او هرگز نتواند به این هدف دست یابد اما تلاش خود را خواهد کرد. همه‌ی بهبودگرایان نیز باید برای ناامیدی او در این زمینه تلاش کنند.

امیر مُمبینی

در میدان ٨ مارس: با گل نبرد روی شاخه‌ی آزادی

چه زجری می‌کشد سینما و ادبیات و هنر تا زیبایی را از چنگ حجاب تحمیلی نجات دهند. چه دردی می‌کشد ورزش وقتی زنان با جوشن و کلاه‌خود باید برای مسابقه به استخر بروند. چه سیه‌روزی است آنجا که خود را نیمه‌ی انسان تصور کنیم و تحقیرکنندگان ما قانون‌نویسان ما باشند.

محمد ارسی

«فروشنده نیمه‌جان» و رعنایی که نرمک نرمک می‌آید!

فروشنده، مقابلهٔ مدرنیته با سنّتِ خشن ِ مردسالارانه ست. لرزش و ریزشِ آن ساختمانِ مسکونیِ به ظاهر عظیم و قدیمی که در سکانس نخست فیلم می‌بینیم، از فروریزی بنایِ سست و زشت و فرسوده‌ای خبر می‌دهد، که در اثرِِ گودبرداری و پی‌ریزی برای بنای نو، آنگونه ناکار شده و شکاف برداشته!

محسن قائم‌مقام

نگاهی به دست‌آورد بزرگ هنری اصغر فرهادی

گل‌هائی که در جهنم می‌رویند

هنرمندان افتخارآفرین ما نظیر اصغر فرهادی نمایندگان مردم ایران در صحنه جهانی هستند و ما از این پل‌های دوستی میان مردم جهان پشتیبانی می‌کنیم. پشتیبانی از دانالد ترامپ و چنگ زدن به صورت قهرمانان هنری ما بخاطر آنکه او بدرستی علیه سیاستهای ضد مردم منطقه دولت ترامپ سخن گفته است کاری مغایر با منافع ملی ایران است.

یوشکا فیشر، وزیر خارجه سابق آلمان

واقع‌گرایی درباره ترامپ

دیر یا زود، اصطکاک بین نهاد ریاست‌جمهوری و نظام مبتنی بر قانون اساسی به بحرانی وخیم خواهد انجامید که ارکان ایالات متحده را عمیقا به لرزه درآورده و بازشناسی سیاسی آن را عملا غیرممکن خواهد كرد. حملات مستمر ترامپ به دستگاه قضائی و مطبوعات که ضروری‌ترین نهادها برای تضمین مسئولیت‌پذیری قوه مجریه هستند، هیچ‌جایی برای تفسیر متفاوت اوضاع باقی نمی‌گذارد.

بیژن پوربهنام

پاسخی به ادعای هادی غفاری درباره ناخدا افضلی

هادی غفاری در گفت‌گو با حسین دهباشی، مسئول وب‌سایت «تاریخ آنلاین»، مطالب نادرست و ناروا نسبت به زنده‌یاد ناخدا بهرام افضلی، فرمانده وقت نیروی دریایی ایران در زمان جنگ ایران و عراق و همسر ایشان مطرح کرده است. یادداشت زیر توضیحاتی درباره ادعاهای آقای هادی غفاری است.

محمود سریع‌القلم

چگونه مشکلات سیاست خارجی را کاهش دهیم؟

تا زمانی که ما امنیت ملی و توسعه اقتصادی را از یک جنس و مقوله ندانیم و این دو اصل حکمرانی را بر یک ریل واحد قرار ندهیم، در هاله‌ای از سختی‌ها بلکه بحران‌ها، بنیه‌های عظیم انسانی و طبیعی خود را هدر خواهیم داد. کانون نظری استراتژی منطقه‌ای ضد ایرانی بر پایۀ ضعیف نگاه داشتن کشور استوار است.

کاظم علمداری

ائتلاف علیه جمهوری اسلامی و بازتاب داخلی آن

به نظر می‌رسد دولت روحانی سر و سامان دادن به اقتصاد کشور و برآوردن نیازمندی‌ها و خواست‌های مردم را تنها راه بقای نظام شناخته است. اما تند روها به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای و سپاه پاسداران حفظ قدرت را در ایجاد ترس برای برای ساکت کردن مردم و سرکوب مخالفان می‌دانند.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.