دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 22 April 2019

جواد کوروشی

بودجه سال ۹۸ و جدال بر سر آن

از نظر سیاسی، لایحه بودجه سال آینده با تمرکز بر بسته‌های حمایتی ، افزایش حقوق و اظهار نظرهای مقام‌های رده بالای جمهوری اسلامی، پیام اقرار آیت اله خامنه‌ای و دیگر مسئولین رده بالا به نارضایتی شدید شهروندان از اوضاع اقتصادی را باخود دارد.

مزدک بامدادان

دِلبَری‌های نهان

امریکا جنگ‌طلب است، سی‌آی‌اِی بارها دست به ترور زده است، بسیاری از گروههای ترور بدست نهادهای امنیتی امریکا و اروپا ساخته شده‌اند، .... همه اینها را ما پیروان گفتمان ملی-دموکراتیک به‌خوبی می‌دانیم. ولی شاید بد نباشد که ضدامپریالیستها و انترناسیونالیستها برای نشان‌دادن دلبستگی خود به ایران کار را با پاسخ به یک پرسش ساده آغاز کنند: آیا سپاه پاسداران یک نیروی تروریستی نیست؟

محمد ارسی

عظمت‌طلبی و سازش‌ناپذیری، و بعد فروپاشی ایران!

علت اصلی شکست‌های بزرگ و فاجعه بار ایرانیان در بزنگاه‌های تاریخی، سیاست خصومت‌طلبانه و نابخردانه‌ای بوده که برخی از حاکمان جاهل و خیالاتی و عظمت‌طلب این سرزمین، نسبت به همسایگان و اقوام و مردم دیگر اتخاذ می‌کردند و بدینوسیله، یعنی به دست خویش شرائط شکست خود، و تسلیم و تجزیه و تباهی ایران را فراهم می‌آوردند!

حمید آقایی

حمایت از سپاه، حمایت از نظامی‌گری در سیاست است

اگر نیروهای چپ واقعا خواستار آزادی و دمکراسی در ایران هستند، قاعدتا می‌بایست قبل از دولت امریکا ‏نقش سپاه در ادامه نظامی‌گری در سیاست داخلی و خارجی و حضور این سازمان را در منطقه خاورمیانه بشدت ‏محکوم می‌کردند

بهروز قاسمی

مقدمه‌ای برای سوریه شدن ایران!

باز شدن پایِ شبه نظامیان خارجی به مناطق مرزیِ ایران به ویژه مناطق نفتی، یکی از خطرناکترین اقداماتِ صدساله اخیر علیه امنیت ملی و ‏وحدتِ ملت ایران به شمار می‌آید.‏

محمود سریع‌القلم

پیروزی فکر بر عصبانیت

بدون شخصیتِ آرام و غیرعصبانی و سنجیده نمی‌توان افکار خوب و منطقی را بکار بست. چوئن لای یک دشمن را متعادل کرد (شوروی)، با دیگری دوست شد تا از آن بهره گیرد (آمریکا). سومی در همسایگی را هم سرجای خودش نشاند (ژاپن). دعوا کردن هم با اصول باشد بهتراست.

گیدیون راخمن

بریتانیای غیرقابل پیش‌بینی؟ آغاز ماجرا

برسر بریتانیا چه آمد؟ این سر درگمی در سراسر اروپا، و در واقع سراسر جهان ایجاد شده که کشوری ‏که به ثبات و اعتدال شهره بوده قصد تکه پاره کردن خود را کرده است. بسیاری از مردم براین گمان‌‏اند که بالاخره در نقطه‌ای از زمان پراگماتیسم بریتانیایی دوباره وارد عمل خواهد شد. اما من خبر ‏بدی دارم.

محمود روغنی (م رها)

حقوق محیط زیست و پروژه‌های «جهادی»

در کشورهای دمکراتیک حقوق محیط زیست نیز در کنار حقوق بشر رعایت گردیده و تآثیرات پروژه‌های عمرانی کوچک بزرگ بر محیط زیست پیش از اجرا بوسیله کارشناسان ارزیابی شده و تنها پس از تصویب مسئولان دولت‌های محلی و یا منطقه‌ای قابل اجرا خواهند بود.

حمید آقایی

سیل، آینه بزرگنمای شر و بدی

خسارت‌های جانی و مالی که این سیلاب‌ها بر جا گذاشتند نتیجه مستقیم مدیریت و سیاست‌های غلط مسئولین ‏مملکتی و همراهی بخشی از همین خود مردم در خرید و فروش زمین‌های خالی شده از درختان جنگلی و ویلا‏سازی و جاده‌کشی بوده است.

غلامحسین دوانی

تاثیر عامل انسانی بر حوادث طبیعی

ایران کشوری است کویری که همیشه در مورد آبّ و خاک آن ‏هشدارهای بسیاری داده شده که کمتر مورد توجه مسئولان بی‏تدبیرش واقع گشته است. تغییرات جوی چند ساله اخیر که ‏موجبات خشکسالی کشور را با تداوم سیاست‌های ضد محیط زیستی ‏دولت‌ها فراهم ساخته، آنان را از بارش‌های توفانی غافل ‏کرده بود.

آرمین لنگرودی

پیش‌زمینه‌ها و پیامدهای ۵۷ و چالشی به نام جبر تاریخ

«جمهوری اسلامی» به یکباره از آسمان به زمین نیافتاد، بلکه محصول دانش اجتماعی و بینش همه‌گیر جامعه‌ی روشنفکر ایرانی در دهه پنجاه خورشیدی بود. طبیعی بود که تلاش شود تبارِ این «فریبِ همه‌گیر اجتماعی» با آرایش «عدالت»، «جمهوری»، «ضدامپریالیستی» و یا «مترقی» بَزَک شود

دکتر عبدالرحمن دیه‌جی

ترکمن صحرا را آب فرا گرفته، دولتمردان ایران را خواب!

امروز مردم ترکمن صحرا از هر سو فریاد بر می‌آورند که دولتمردان و روسای حکومت که در سخنرانی‌هایشان همواره از اتحاد و همبستگی ملی سخن می‌رانند کجا هستند و چرا به فریادشان نمی‌رسند؟

عطا هودشتیان

چرا ققنوس؟

تشکیل گروه ققنوس در فصای سیاسی کنونی، اقدامی کاملا بی‌مانند است و زیرا نظیر آن تاکنون دیده نشده، هموطنانمان به‌حق پرسش می‌کنند که در شطرنج سیاسی حاضر این نوزاد جدید را در کجا باید قرار دهند. و به‌طور طبیعی هرکس بنابه تمایل خود به آن سمت و سویی می‌دهد.

پاسخ احمد زیدآبادی به پرسش‌های هفته‌نامه صدا

مسیرهای احتمالی تحولات سیاسی ایران

برای خروج از این شرایط پیش از هر چیز نظام سیاسی باید دست به ابتکاری در عرصۀ سیاست خارجی بزند که سبب رفع کامل و همیشگی تحریم‌ها و رفع خصومت منطقه‌ای شود. بدون این، هیچ اقدام دیگری چاره ساز نیست. اگر این اتفاق رخ دهد از یک سو افقی از امید در سپهر سیاسی کشور پدیدار می‌شود

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.