سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019

حمید آقایی

«از خود گذشتگی» خاتمی،‌ یعنی تن دادن به وضع موجود

در شرایطی که سایه‌های یاس و بی‌اعتمادی سنگین و گسترده شده‌اند، نیاز اصلی مردم ما روحیه گرفتن، امید به ‏آینده و اعتماد به نیروهای سیاسی است. باید در درجه اول حباب یاس و رخوت و این ‏پندار که آلترناتیوی برای این رژیم وجود ندارد را شکست و از هم درید.

احمد پورمندی

خاتمی، انتخابات و دستمالی مفاهیم

به دلایل زیادی، انشعاب در میان اصلاح‌طلبان اجتناب ناپذیر شده است. باورمندان به إصلاحات ساختاری نباید به دنباله روی از خاتمی و یا واگذاری او به اردوی تسلیم‌طلبان تمکین کنند. اگر نمی‌توان بر هراس خاتمی از اصلاحات ساختاری فائق آمد، شاید سکوت خاتمی گزینه مطلوب تری برای همه باشد.

محمود سریع‌القلم

بازی پایانی کشور با غرب چیست؟

مطالعۀ علمی، مقایسه‌ای و دور از تعصبِ تاریخ ۱۵۰ سالۀ کشور به وضوح نشان می‌دهد که شناخت از بازیگران جهانی و ‏محیط بین‌المللی بسیار ناقص، مخدوش و مبتنی بر آرزو بوده است تا واقعیت. هم به دیگران کم، وزن داده‌ایم و هم وزن ‏خود را زیادی محاسبه کرده‌ایم.

اصغر جیلو

بریتانیا با جانسون پاپولیست، یا کوربین سوسیالیست؟

نخست وزیر احتمالی آینده بریتانیا بوریس جانسون از حزب محافظه‌کار، و جرمی کوربین شانس حزب کارگر برای ‏جانشینی وی در یک انتخابات عمومی، هیچ یک حامی تلاش مردم کشور ما برای دفع شر حکومت جمهوری ‏اسلامی در ایران نخواهند بود.

محسن قائم‌مقام

«انتخابات آزاد» بدون تغییر قانون اساسی بی‌معنی است

این نظام ‏مدتی است که از پای افتاده است و آخرین تلاشش گول زدن مردم به شرکت مجدد در انتخابات است. بکوشیم تا امید از میان رفتن هرچه زودتر این حکومت مذهبی و خودکامه و استبدادی را در دل‌های مبارزین مردم قوت بیشتری دهیم.

جواد کاشی

تعیین تکلیف نهایی؟

کشور هیچ‌گاه مثل امروز نیازمند گشودگی فضای فکری و فرهنگی نیست. باید گزینه‌ طرف‌های گوناگون برای «تعیین تکلیف» به صحنه بیایند. معلوم است اوضاع به روال فعلی تداوم یافتنی نیست...

مزدک بامدادان

در کدام سو بایستیم؟

اگر جنگی میان امریکا و رژیم سنگسار و شکنجه درگیرد، ما باید در کدام سو بایستیم؟ آیا فقیهان باز هم خواهند توانست ما را همچون جنگ ایران و عراق گروگان سیاستهای ایران‌ستیزانه خود کنند و ملتی را به بزنگاهی بکشانند که در آن نه راهی به پیش و نه گریزگاهی به پس داشته باشد؟

حمید آقایی

اعتماد به رهبران سیاسی از نان شب واجب‌تر است!‏

با توجه به این واقعیت که گذشته سیاسی رهبران و عناصر شاخص اپوزیسیون ‏بسیار ساده و محدود‌تر است، بهترین راه حل برای اعتماد کردن به ‏تحلیل‌ها و نظرات سیاسی اینگونه افراد مراجعه به فاکت‌های مشخص از میان گذشته سیاسی خود این افراد می‌باشد.

امیر مُمبینی

صلح را از دست ندهید!

جمهوری اسلامی مسئولیت اصلی مهار خطر جنگ را بر عهده دارد. این حکومت وظیفه دارد برای نرفتن ایران به کام ویرانی و جنگ روش سیاسی خود را تغییر دهد. برای حفظ آن چه غرور ملی نامیده می‌شود نیز باید راه پیدا کرد و پیشنهاد داد و مذاکره کرد. حفظ غرور ملت نباید به قیمت گرفتن جان ملت تمام شود.

محسن قائم‌مقام

موضوع جنگ امریکا با جمهوری اسلامی

اگر این حکومت پشتیبانی مردم را داشت و مجبور نبود برای حفظ حکومتش در منطقه به ماجراجوئی‌های گران‌قیمت به پردازد، امروز با همه مردم و کشورهای جهان دوست بود و کسی خیال حمله به ایران را هم در سر نمی‌پروراند.

مناظره دو اصلاح‌طلب

نسبت قانون اساسی و قدرت حقیقی

«این مجموعه می‌گوید همه قوای حاکمه در کشور هیچ‌کاره‌اند. برای علاج این مشکل، باید ولایت فقیه حذف شود. خب اگر ما این راه پیشنهادی آنها را نمی‌پسندیم، باید توضیح بدهیم چه جایگزینی داریم. آیا قوای سه‌گانه بی‌خاصیت نیستند؟»

فاضل غیبی

فشار گازنبری بر رژیم دو بُنی

جنبش مسالمت‌جویانه تنها وسیله‌ای است که با برانگیختن ‏همدردی جهانی و فشار کشورهای پیشرفته، خواهد توانست حکومت اسلامی ‏را در میدانی به نبرد فراخواند که در آن با تکیه بر «جهل و جنون» ‏نخواهد توانست نافرمانی مدنی گسترده را سرکوب کند.

مزدک بامدادان

چپ‌نمایان، میهن‌دوستی و نقش دیو

ناسیونالیسم ایرانی در یکسد سال گذشته دستانی پر و کارنامه‌ای درخشان داشته است و برای خردمندان جایی برای دشمنی با خود نمی‌گذارد. پس چپ‌نمایان همصدا با فاشیسم دینی و همنوا با رسانه‌های امپریالیستی به این گفتمان انسانی چهره‌ای هراس‌انگیز و اهریمنی می‌بخشند و از آن دیوی دهشتناک و آدمخوار می‌سازند، تا بتوان دیگران را از آن ترساند و بر آن تاخت.

سهیلا ستاری

‎ ‎اصول پیشنهادی برای تفاهم دربین نیروهای آزادی‌خواه

برای برپایی نظامی دموکراتیک که ‏مبتنی بر قانون اساسی دموکراتیک و حقوق بشر باشد، باید تفاهم ها و توافق ها ‏و پیمانهای حداقلی و ضروری در بین نیروهای آزادیخواه ملت بر سر مهم‌ترین امور و ‏استراتژی واحد و اصل های اساسی، بر اساس موارد زیر فراهم گردد.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.