چهارشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۸ - Wednesday 27 March 2019

دکتر عبدالرحمن دیه‌جی

ترکمن صحرا را آب فرا گرفته، دولتمردان ایران را خواب!

امروز مردم ترکمن صحرا از هر سو فریاد بر می‌آورند که دولتمردان و روسای حکومت که در سخنرانی‌هایشان همواره از اتحاد و همبستگی ملی سخن می‌رانند کجا هستند و چرا به فریادشان نمی‌رسند؟

عطا هودشتیان

چرا ققنوس؟

تشکیل گروه ققنوس در فصای سیاسی کنونی، اقدامی کاملا بی‌مانند است و زیرا نظیر آن تاکنون دیده نشده، هموطنانمان به‌حق پرسش می‌کنند که در شطرنج سیاسی حاضر این نوزاد جدید را در کجا باید قرار دهند. و به‌طور طبیعی هرکس بنابه تمایل خود به آن سمت و سویی می‌دهد.

پاسخ احمد زیدآبادی به پرسش‌های هفته‌نامه صدا

مسیرهای احتمالی تحولات سیاسی ایران

برای خروج از این شرایط پیش از هر چیز نظام سیاسی باید دست به ابتکاری در عرصۀ سیاست خارجی بزند که سبب رفع کامل و همیشگی تحریم‌ها و رفع خصومت منطقه‌ای شود. بدون این، هیچ اقدام دیگری چاره ساز نیست. اگر این اتفاق رخ دهد از یک سو افقی از امید در سپهر سیاسی کشور پدیدار می‌شود

مزدک بامدادان

جنگ جهانی دوم و چرخش گفتمانی در ایران - دو

گفتمان‌های گوناگون همه آزمون خود را با سرشکستگی و شرم پس‌ داده‌اند و تنها گفتمانی که کارنامه‌ای درخشان در دست دارد، گفتمان ملی-دموکراتیک است؛ این آزموده سرافراز را هزار بار دیگر نیز می‌توان آزمود.

حمید آقایی

برباد رفتن یک‌شبه اعتبارهای سیاسی

‏«سیستم اعتباری اجتماعی» زمانی به عنوان یک سیستم جدی و با برنامه، مورد توجه قرار گرفت که دولت چین اجرای ‏آزمایشی این سیستم را در برنامه کار خود قرار داد، که ظاهرا در سطح محدودی نیز پیاده کرده است.

ماندانا زندیان

شهرنوش پارسی‌پور، ما، و یک ضرورت تاریخی

دست‌هایی هست، یا اندیشه‌ها و عاطفه‌هایی با کلماتی بدیع در دست‌هاشان، که سرتاسر ‏عمر توان‌بخش و نوازش‌‌گرِ فضیلت و بیداری بوده‌اند. دست‌هایی که مانند پاره‌های سفالی ‏یگانه در خاک و در فرهنگ ما ریشه دوانیده‌اند؛ رها در ناب‌ترین گوشه‌های زندگانی- در شعر ‏حافظ، نثر بیهقی، موسیقی درویش خان، صدای شجریان، و داستان‌های شهرنوش ‏پارسی‌پور.

مزدک بامدادان

جنگ جهانی دوم و چرخش گفتمانی در ایران - یک

اندیشه‌پردازان ایرانی در پی رویاروئی با اروپای پیشرفته اگرچه از خواری و زبونی فرهنگی خویش در شگفت شدند، ولی امید از دست ندادند و با آموختن از همان اروپائیان تلاش کردند گونه‌ای از رنسانس را در کشور خود نیز پیاده کنند، تلاشی که سرانجام ره به چهارمین نوزائی فرهنگی ایران در تاریخ خود برد.

حمید آقایی

استعاره‌ها، معنابخش و هویت‌دهنده

در دنیای امروز سیاست صرفا محدود به امر سیاست‌مداری و ادراه امور جامعه نمی‌شود. گفتمان سیاسی، سیاست‌اندیشی، شعارها و تبلیغات سیاسی نیز جز جدایی‌ناپذیر از مقوله سیاست هستند.

محمود روغنی (م رها)

رابطه روحانیت و سلطنت در ایران

در انقلاب ۵۷، نا آگاهی عمومی از کارکرد تاریخی روحانیت در مشروعیت بخشی به استبداد سلطنتی و مخالفت با تجدد و تجددطلبان سبب گردید که اکثریت ملت به رهبری آیت‌الله خمینی و استقرار نظام واپسگرای ولایی تن دهد.

محمد برزنجه

مسئله گذار و مشکلات آن

در چند دهه گذشته بیشتر کشورهای بلوک ‏شرق، امریکای لاتین و افریقای جنوبی به همین شکل از نظام دیکتاتوری واقتدار گرا به یک ‏نظام آزاد تغییر پیدا کرده‌اند، اما اپوزیسیون ایران دقیقاً نمی‌داند که چگونه و به چه شکلی خواسته‌های خود را برای گذار به دموکراسی به جمهوری اسلامی تحمیل کند.

امیر مُمبینی

اصلاح‌طلبی و راه غربی

اصلاح‌طلبی برای زنده و مؤثر کردن خود باید روشن و آشکار سیاست‌گری عرفی را به ‏مصاف نگاه ایدئولوژیک اربابان حوزه و سرنیزه بکشاند و حل مساله آمریکا و اسرائیل را ‏با واضح‌ترین کلام روی میز بگذارد. بدون در پیش گرفتن سیاست مبتنی بر نگاه به غرب ‏متأسفانه شعارها از هر سویی که باشند حلال مشکل نخواهند بود.

احمد پورمندی

سوسیال دموکراسی، سرفرازتر از هر زمان!‏

بدون تردید تغییرات عظیم و سرسام‌آوری که جهان ما دستخوش آن است، نیازمند نوآوری ‏و بازسازی مداوم باورها و تحلیل‌هاست. این نیاز با انکار تجربه و دستآورد‌ای سترگ ‏سوسیال دموکراسی بر آورده نمی‌شود و مستعدترین جریانی که می‌تواند بسترساز این مهم ‏باشد، کماکان سوسیال دموکراسی جهانی است.

‏ محسن قائم‌مقام

در ایران چماق بدست‌ها میدان‌دار شدند

اشکال آقای ظریف در این است که مکرر می‌گوید در ایران زندانی ‏سیاسی وجود ندارد و آنها که در زندانند جرمی انجام داده‌اند و محکومیت دارند، و یا از موشک‌پراکنی صدام‌وار سپاه پاسداران ‏دفاع می‌کند و حضور جنگی ایران در خاورمیانه در حالیکه مردم در گرسنگی به‌سر می‌برند را موضوع قابل توجهی نمی‌بیند.

حمید آقایی

شاهزاده‌ای که می‌خواهد افلاطون باشد

پروژه و اهداف ققنوس نشان می‌دهند که نوع نظام سیاسی برای آینده ایران مورد بحث بنیانگذاران این پروژه ‏نیست. موکول کردن بحث و تحقیق در مورد نوع نظام سیاسی به آینده پس از جمهوری اسلامی یک برخورد کاملا ‏پوپولیستی است؛ که گویی مردم خوب می‌دانند که چه نظام سیاسی را در مورد مقتضی انتخاب کنند. در حالی که تجربه ‏بارها خلاف آن را ثابت کرده است.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.