چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
Wednesday 5 August 2020
ايران امروز

برگردان: جمشید خونجوش

سه و نیم جنگ اردوغان

وقتی اروپایی‌ها به ترکیه نگاه می‌کنند، آنها به پناهندگان، مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا و گاهی نقض حقوق بشر فکر می‌کنند. آنها از تغییرات عمیق در این کشور غافل می‌شوند. ترکیه قدرت نظامی کافی برای انجام این عملیات را دارد. مهمتر از همه اینکه ترکیه اراده آن را دارد تا این قدرت را وارد ماجرا کند. و برای اینکار، ایدئولوژی مناسب را می‌سازد.

حمید فرخنده

زبان دموکراسی و مدارا

با زبان حذف نمی‌شود ادعای جذب داشت و با زبان خشم و ادبیات نفرت نمی‌توان از مدارا سخن گفت. همانطور که با حمله نظامی خارجی نمی‌توان به دموکراسی رسید با حمله کلامی داخلی نیز نمی‌توان فضای اتحاد، همبستگی و همکاری لازم برای پی ریزی دمکراسی در کشور بوجود آورد.

مهران براتی

به حاکمان شرع: شما را از این ره فرجی نیست

کیوان صمیمی را دوباره به بند می‌کشند

جرمش این بود که در مراسم برگزاری روز جهانی کارگر سال ۱۳۹۸ در برابر مجلس شورای اسلامی شرکت داشته است، همین و بس. نام ایستادن در خیابان را هم گذاشته‌اند "تبلیغ علیه نظام" و "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی". قاضی او مردی است که او "سید احمد زرگر" خوانده‌اند. او هر که باشد نامش در "داستانی ملی دوران گذار" ثبت شده است.

منصور فرهنگ

چه باید کرد؟

نکته مهمی که ایرانیان آرزومند به دموکراسی و کثرت‌گرائی باید به آن توجّه داشه باشند این است که موانع رشد دموکراسی در میهن ما محدود به سلطه حاکمیّت استبداد نیست، بلکه این فرهنگ سیاسی کشور است که باید از بلایای سنّت دیرینه استبداد رهائی یابد. این فرهنگ ناسازگار با تنوّع بینش و تحلیل و مداراجوئی بر رفتار و کردار بسیاری از فعّالین سیاسی ایران تأثیر گذار است.

احمد پورمندی

سوگ‌سوانگ!‏

‏حکومت و مردم بیش از هر زمان نسبت به یکدیگر غریبه‌تر شده‌اند. این وضع اگر به ‏گونه‌ای مسالمت‌آمیز و عقلانی تغییر نکند، سماجت حکومت در تداوم کاربست گفتمان ‏فاسد "انقلاب اسلامی" و صدور آن، جامعه را سرانجام منفجر خواهد کرد. خامنه‌ای بیش از پیش نه فقط با مردم، بلکه با بخش بزرگتری از گروه‌های برخوردار ‏جامعه، بویژه سرمایه‌داران، فن‌سالاران و دیوان‌سالاران بیگانه شده است.

محمود سریع‌القلم

چین، آمریکا و انتخابات نوامبر

پاندمی کووید-۱۹ آمریکایی‌ها را در رهیافتِ بین‌المللی خود مصمم‌تر کرده است به طوری که علائمی دیده می‌شود که فرآیندِ جهانی شدن، که در وابستگی متقابل اقتصادی چین و آمریکا طی سه دهه‌ی اخیر شکل گرفته بود، در حال جدایی موردی است. شراکت، همکاری استراتژیک و رقابت بین چین و آمریکا هم اکنون در مسیر تقابل و رویارویی در حال شکل‌گیری است و نظام بین‌الملل را در مسیر نوعی دو قطبی جدید و با محاسبه روسیه، با قدری فاصله، به نوعی سه قطبی جدید هدایت کرده است.

جمشید اسدی و مهدی جمالی

گذار از اقتصاد نظام ولایی به اقتصاد بازار بنیاد

نقش «بازار آزاد»

در سال ۱۳۹۹، تولید ناخالص داخلی تنها در ۷ کشور از ۲۰۵ کشور جهان، برای سومین سال پیاپی کوچک تر شد. نظام ولایی یکی از آن‌ها بود در کنار لبنان، آرژانتین، نیکاراگوئه، آنگولا، سودان و گینه استوایی. در سال ۲۰۱۹ میلادی، سقوط بیش از هشت درصدی تولید ناخالص داخلی در ایران بیش از هر کشور دیگری در جهان بود.

حسین باقرزاده

‎#‎هرگز_اعدام_نکنید‎

وقت آن است که این مجازات وحشیانه در ایران نیز متوقف شود و دور باطل مرگ و خشونت در ‏این کشور پایان بپذیرد. لغو مجازات اعدام و نهادینه شدن آن به نفع سردمداران جمهوری اسلامی که آفتاب عمر سیاسی‌شان ‏به لب بام نزدیک شده نیز هست. و گرنه، در صورت ادامه سیاست موجود خشونت و سرکوب و اعدام، آنان به سختی می‌‏توانند از خشم انتقامجویانه مردم در امان بمانند‎.

حمید فرخنده

آنچه حزب توده نگفت

چرا رهبران حزب توده که بلافاصله بعد از انقلاب به ایران بازگشتند مردم ایران و هواداران خود یا دیگر نیروهای سیاسی چپ را از شرایط زندگی واقعا موجود در "سوسیالیسم واقعا موجود" مطلع نکردند؟

آذرخش ایرانی

نقش سلبریتی‌ها در پیشبرد سیاست‌های حاکمیت

واقعیت و تجربه نشان داده که برخلاف ادعای خودِ نظام و تصور بسیاری، وقتی پای بقا و منافع نظام به میان می‌آید، نظام هیچگونه خط قرمز و تابویی نمی‌شناسد: دروغ می‌گوید، فریب می‌دهد، شایعه می‌سازد، وعده‌های دروغین می‌دهد، با دشمنان خودساخته و قسم خورده‌ی خودش معامله‌های پنهانی می‌کند، با کافران و خداناباوران پیمان می‌بندد...

برگردان: جمشید خون‌جوش

بازی بزرگ چین در ایران

دیدگاه غالب این است که یک رابطه کیفی متفاوت با دولت چین لازم است، قبل از اینکه ایران بتواند خود را متعهد به تبدیل شدن به لنگرگاه چین در غرب آسیا کند. سؤال اینجاست که درک چین از منافع بلند مدت خود در ایران چیست.

محمود تجلی مهر

نیاز اپوزیسیون به سازمان‌های سیاسی دانش‌بنیاد ‏

در جامعه‌ای که نقش دانش و اندیشه ‏علمی ضعیف باشد، تبلور آن را در حکومت، در اپوزیسیون و تمام عرصه‌های اجتماعی می‌شود ‏دید. وجود حکومت زور و خشونت و دیکتاتوری بخشی از مشکل است، بخش دیگر در میان جامعه و ‏نیروهای سیاسی و اجتماعی آن است.‏

فاضل غیبی

ملی‌گرایی تنها راه نجات ایران

مفهوم «ملت» دمکراتیک‌ترین مفهوم ممکن است. بدین دلیل که هیچ ملتی را نمی‌توان یافت که از نظر قومی و یا زبانی و اصولاً هیچ ویژگی دیگری ‏همگون باشد. پس وابستگی ملی، پذیرش دیگرانی را که از هر نظر متفاوت ‏هستند دربر می‌گیرد و واحد ملی تنها نهاد اجتماعی است که در آن انسان ‏در دامان میراث فرهنگ ملی به سوی بلوغ انسانی پرورش می‌یابد.

ایرج سروآزاد

دربابِ خشونت‌هایِ تکراری و نهادینه شده

اگر این فرض غلط را بپذیریم که سخن گفتنِ دیگری خطرناک است و باید ‏خاموش شود، بی‌تردید با این قطعیت مواجه خواهند شد که سکوت – چه اختیاری باشد چه در شرایط اضطرار- به ویژه در ‏حوالیِ آخرِ خط که موضوعات ابعاد ناشناخته‌ای پیدا می‌کنند، می‌تواند بیش از آنچه که در تصور بگنجد، خطرناک، ‏ویرانگرو فاجعه آفرین با ابعادی جبران‌ناپذیر و باور ناکردنی باشد.‏

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.