پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - Thursday 27 July 2017

مصطفی ‌تاج‌زاده

زنده باد نقد

رمز ثبات سیاسی و تداوم نظام دموکراتیک، قدرت «خود اصلاحی» ناشی از آزادی نقد و رواج فرهنگ نقادی در آن است. اینکه رژیم‌‌های استبدادی در دوره جدید به‌طور روزافزونی آسیب‌پذیر ‌می‌شوند، ناشی از فقدان آزادی سیاسی و در نتیجه نقد نشدن عملکرد ارکان حکومت در دوره تغییرات گسترده و ژرف در همه عرصه‌هاست.

مصطفی قهرمانی

آیا دگردیسی اقتدارگرایان ممکن است؟

نظام سیاسی موجود در ایران با حاکمیت دوگانه و ناهم‌جنس خود با سرعت تمام به یک پیچ و گردنه تاریخی و سرنوشت‌ساز از برای آینده خود و میهن ما نزدیک می‌شود. وضعیت و مرحله کنونی را می‌توان به نحوی به عنوان یک منزلگاه در سیر گذار جامعه ایرانی از یک جامعه بسته آسیایی با یک سنت حکومتی و فرمانروایی پدرسالارانه به سوی یک جامعه باز شهروندی و دمکراتیک تلقی کرد.

گفتگوی شهرام فرزانه‌فر با دکتر غنی مجیدی

نبرد برسر منابع و مناطق استراتژیک

خاورمیانه، دوران پساداعش

نبرد در خاورمیانه بویژه در سوریه، عراق، یمن و لیبی ادامه دارد. کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در پی تحکیم مواضع خود در کشورهای جنگ زده خاورمیانه‌می باشند. مشارکت کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در جنگ‌های خاورمیانه برای پیشبرد اهدافی نظامی-سیاسی-اقتصادی است.

محسن حیدریان

سردار سلیمانی! عمله استبداد نشوید!

قبول کنید که شما با موضع‌گیری سیاسی‌تان به سود آقای خامنه‌ای و شاخ و شانه کشیدن علیه منتفدان وی، همه سرمایه معنوی‌تان را یک شبه بر باد می‌دهید!! اگر قادر به دفاع از حق مظلوم نیستید و «میزان» را رای ملت نمی‌دانید، دست کم سکوت کنید!

محمود سریع‌القلم

آیا کشور ما مدرن می‌شود؟

«رمان‌نویس روس نمی‌گوید دموکراتیک شویم بلکه مدرن شویم: قانون را رعایت کنیم، رشوه نگیریم، به حقوقی که می‌گیریم قانع باشیم و با رانت صاحب خانه نشویم. بی دلیل نیست وقتی گفته می‌شود بعضی کشورها در خاورمیانه هنوز وارد عصر مدرنیته نشده‌اند چه برسد به دموکراسی که تحمل اندیشه‌های متفاوت، رقابت حزبی و دولت حداقلی در آن متصور است.»

مصطفی قهرمانی

حکومت اپوزیسیون قوی می‌خواهد!

جدال حکومت و اپوزیسیون بر سر یافتن پاسخ‌ها و ارائه راهکارهای سیاسی برای مشکلات و معضلات سیاسی کشور درحقیقت شکل نیابتی و نهادینه شده پیکار اندیشه‌ها و دیدگاه‌های سیاسی متفاوت در یک کشور می‌باشد که ترجمان قانونی خود را در صحن پارلمان کشورها به مثابه آوردگاه اصلی این جدال پیدا می‌کند.

اشکبوس طالبی

چگونه می‌توان از تراژدی آتناها جلوگیری کرد؟

راستی علم رفتار شناسی و آسیب شناسی اجتماعی و روانی، این گونه جنایت‌ها را چگونه می‌بینند و چه راهکارهایی در مورد شناخت و پیشگیری آن‌ها ارائه می‌دهند؟ آیا امکان دارد که از این گونه ضایعات و آسیب‌ها درس‌های جدیدی آموخت و این گونه خسران‌ها را به فرصت‌های جدید تبدیل کرد؟

پدرام سلطانی

امنیت، ارمغان مرزهای پررونق

ایران در زمره منزوی‌ترین اقتصادهای دنیاست، بزرگترین اقتصادی که هنوز به عضویت سازمان جهانی تجارت درنیامده است. / ما هنوز با این باور نرسیده‌ایم که تجارت آزاد با همسایگان بهترین و کم‌هزینه‌ترین روش ایجاد امنیت و ثبات و درمان آسیب‌های مزمن اجتماعی‌مان است.

احمد پورمندی

به نام «چپ»، به کام «راست»!

کیست که نداند «نئو لیبرال» در فرهنگ دوستان «چپ» اسم مستعار روحانی و همفکران اوست که با سلطه دولت‌های با تفنگ و بی‌تفنگ بر اقتصاد کشور مخالفند؟ آیا بهتر از این هم می‌شد سیاست خلع ید از سپاه و مدیران امضا طلائی را «زمینه‌چینی داخلی برای پیشبرد تهدیدات آمریکا (سرنگونی نظام؟)» دانست؟

علی کشتگر

استراتژی محکوم به شکست آقای خامنه‌ای!

گر روحانی در کنار مردم بایستد تمام محاسبات ولی فقیه غلط از آب در خواهند آمد. اعتبار و وزن اجتماعی دو نهاد ولایت فقیه و ریاست جمهوری، در ۳۸ سال گذشته چنان تغییر کرده که تناسب قوای اجتماعی میان این دو نهاد را نسبت به قبل معکوس ساخته است. این واقعیتی است که ظاهرا آیت‌الله خامنه‌ای و مشاوران وی هنوز نفهمیده‌اند.

مصطفی تاج‌زاده

درباره بنی‌صدرسازی روحانی

روحانی توانست در دور اول ریاست‌جمهوری خود سایه شوم جنگ را از آسمان میهن دور کند، تحریم‌ها را لغو نماید و با خارج کردن ایران از انزوا به جامعه آرامش بخشد، و به‌نظر می‌رسد که مصمم است در دوره دوم ریاست‌جمهوری خود پرچمدار وحدت ملی، حاکمیت قانون، تامین حقوق شهروندی و توسعه همه‌جانبه و پایدار شود و گفت‌و‌گو، تنش‌زدایی، مشارکت همگانی و صلح را ترویج ‌كند.

دویچه وله / مصطفی ملکان

چالش‌های اقتصادی دولت دوم روحانی

اقتصاد ایران با مشکلات جدی روبروست و اثرات این مشکلات را در نرخ بالای بیکاری و فقر تقریبا عمومی در جامعه ایران می‌توان دید. بی‌دلیل نبود که اقتصاد و معیشت مردم موضوع اصلی تبلیغات نامزدهای رقیب در انتخابات ریاست جمهوری امسال برای جلب آرا بود.

مصطفی قهرمانی

مدیریت بحران در حاکمیت دوگانه!

مدیریت شکاف بین بخش انتخابی و انتصابی حکومت و تبدیل آن به فرصتی جهت اصلاح و بازنگری و بازسازی ساختاری اگر در چارچوب امکانات قانونی و با بکارگیری ابزارهای مسالمت‌آمیز میسر بگردد می‌تواند نشانگر بلوغ جامعه و نظام در جهت گذار قانونمند به سوی جامعه‌ای متکثر، دمکراتیک و در عین حال پایدار باشد.

علی کشتگر

بازداشت اهانت‌کنندگان به رئیس جمهور ضدآزادی است!

طرفداری از بازداشت اهانت‌کنندگان به روحانی دامی است که نهادهای نظامی و امنیتی برای روحانی و طرفداران وی گسترده‌اند تا بتوانند دست بازتری در مسدود کردن فضای جامعه و گسترش سرکوب پیدا کنند. قربانیان اصلی سرکوب همواره طرفداران دموکراسی هستند.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.