يكشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۹
Sunday 29 March 2020
ايران امروز

سیاوش قائنی

دنیا پس از بحران کرونا؟

امروز در شرایط بحران کرونا نتیجه کاستن بودجه‌های سیستم بهداشتی و درمان ‏را در کشور‌های ایتالیا و اسپانیا به روشنی می‌توان دید.‏ کمبود تخت‌های مراقبت ویژه (در ایتالیا ۵۲۰۰ تخت در مقایسه با آلمان ۲۸۰۰۰ تخت‏‏) نبود وسائل ایمنی از ماسک‌های ویژه و غیره و غیره که باعث نرخ بالای مرگ و ‏میر در این کشور‌ها شده است.

م. روغنی

از دایی جان ناپلئون تا سید علی خامنه‌ای

دایی جان شخصیت سریال "دایی جان ناپلئون" است که در پیش از انقلاب بهمن در تلویزیون ملی ایران پخش گردید. وی نمادی از فرهنگ بسیاری از ما ایرانیان است که بواسطه رویدادهای تاریخی گذشته به بیماری توهم توطئه مبتلاییم.

احمد پورمندی

نوروز ۹۹، نقطه عطف!‏

ولایت مطلقه مافیا، بعد از قتل‌عام کرونا، باید با اتکا به روحانیتی رسوا و آبروباخته و ‏پاسدارانی درهم‌شکسته در عزای باورها و عزیزان خود، اقتصادی فروپاشیده، سیاستی ‏کلنگی و اسیر در چنگال تحریم، به جنگ کل ملت ایران برود. حاشیه شورشی، این بار نه ‏در کنار روحانیت که در کنار متن آگاه و خردگرا قرار خواهد گرفت و ایران فرصتی بی‏همتا برای گذار به دموکراسی بدست می‌آورد.

‏محمود نکوروح

به مناسبت ۲۹ اسفند روز ملی شدن نفت

«ملی‌شدن نفت برآیند مشروطه دوم»

‏رضاشاه اگر چه اقداماتی اندک در جهت توسعه تکنیک و تاسیس دانشگاه نمود و گروهی از دانشجویان را به فرانسه ‏فرستاد که همه تکنوکرات شدند، به جز دو نفر که به مطالعه "علوم انسانی" پرداختند که فورا بورسیه‌شان قطع شد. برای توسعه و پیشرفت سیاست و مدیریت جامعه در حوزه‌ی "علوم انسانی" لازم بود تا به "توسعه انسانی ‏و رجال آگاه در سیاست و مدیریت جامعه برسیم، نه آنکه با رفتن او حتی ارتش حامی‌اش از هم فرو بپاشد و جامعه با ‏قحطی و خشکسالی و عدم مدیریت جامعه روبرو شود...

جواد کوروشی

آمریکا مسئول وضعیت فلاکتبار کنونی ایران نیست

شرایط ناامید کننده در ایران ربطی به تحریم‌ها ندارد، بلکه دستپخت این حکومت و شخص خامنه‌ای است. به رغم این داده‌های عینی، ظاهرا ترفندهای جمهوری اسلامی برای تحت تاثیر قرار دادن هواداران خود در توجیه علل ناکامی‌های اقتصادی و اجتماعی تا اندازه‌ای موفق بوده که حتی برخی فرهیختگان و نخبگان اپوزیسیون هم به دام این تبلیغات می‌افتند.

حمید فرخنده

کرونا و جامعه مصرفی

شیوع کرنا ضربه‌ای تکان دهنده بر انسان مغرور است که می‌پنداشت طبیعت در کنترل ‏خود دارد. دنیای بعد از کرونا بی‌شک با قبل از آن تفاوت خواهد داشت. از دینداران متعصب ‏و طرفداران تئوری توطئه که بگذریم، انسان‌ها بعد از پشت سرگذاشتن بحران کرونا در ‏نحوه مصرف و تعامل خود با طبیعت به نحو دیگری رفتار خواهند کرد.‏

علی آزاد

بحران کرونا و راه‌ حل نظامی

در حکم صادره برای ایجاد قرارگاه مبارزه با کرونا، انگشت بر جنبه‌ی احتمال حمله ‏بیولوژیکی دشمن گذاشته می‌شود. اگر این نگاه در شکل‌گیری قرارگاه و تعیین راهبردهای آن دست بالا را داشته باشد ‏می‌توان نتیجه‌ی نهایی کار و دخالت ارتش را حدس زد. این دخالت به نگاه امنیتی و سیاسی به بحرانِ کرونا و تبدیل آن ‏به جنگ با دشمنِ خارجی دامن می‌زند.

ماشااله رزمی

بحران سوریه و بن‌بست جمهوری اسلامی

طی یک سال گذشته تمام نقاط ضعف سیاست خاورمیانه‌ای جمهوری اسلامی آشکار شده و ابهت آن از بین رفته است و دیگر از طرف رقبا و دشمنانش جدی گرفته نمی‌شود. بعداز عصیان عمومی آبان‌ماه جهانیان متوجه شدند که جمهوری اسلامی پایگاه اجتماعی خود را از دست داده است و شرکت حداقلی مردم در انتخابات گزینشی پارلمان نیز ریزش نیروهای رژیم را بیش از پیش آشکار نمود.

م. روغنی

به مناسبت ۸ مارس

یک سده مبارزه زنان ایرانی علیه ارتجاع

از انقلاب مشروطیت تاکنون زنان ایرانی علیه استبداد، سنت و قوانین مردسالار و ارتجاعی کشور پیکار و برای بدست آوردن حقوق برابر تلاش کرده‌اند اما در کتاب‌های تاریخی مردانه صد و چند ساله اخیر، از جنبش‌های زنانه کمتر یاد شده است.

اتابک فتح‌اله‌زاده

محسن با گل‌خنده‌هایش از ما خداحافظی کرد

محسن از جمله کسانی بود که به سهم خود با نقد و برخورد ‏انتقادی به دگم‌ها و باورها، نگرش ایدئولوژیک‌زده چپ ایران، نقش شایسته‌ای ایفا کرد. در آن سال‌ها گفتمان ‏دمکراسی، دفاع از بازار آزاد، دفاع از منافع ملی کشور، نقد مبارزه ضدامپریالیستی و... با کم‌‏لطفی اعضای خانواده چپ ایران مواجه می‌شد.

‏محسن حیدریان

خروجی انتخابات:‏ خواست ملی تغییر

مساله اساسی ایران بعد از انتخابات، پیروزی "خواست ‏همگانی ملت" بر منافع گروهی یک حکومت جبار است. اکنون همه حاکمیت از ولی فقیه گرفته، تا قوه قضاییه و قوه ‏قانونگذاری آن از سوی ملت مهر باطل خورده است. اکنون ملت آگاه ایران و نیروهای سیاسی آزادی‌خواه باید خواست ملی تغییر را به زبانی رسا و روشن به موضوع سیاست کشور تبدیل کنند.

احمد پورمندی

کرونا و جمهوری اجتماعی!‏

‏کرونا یک تهدید بزرگ برای کشور و امنیت بهداشتی و ملی ماست. روند مبارزه با این ‏تهدید می‌تواند به فرصتی برای غلبه بر کرونای نابکارتری بدل بشود که کشور را به ‏عفونتی مزمن و ویرانگر مبتلا کرده است. آیا این فرصت را در خواهیم یافت؟

م. روغنی

کرونا و نظام بی‌کفایت دینی

هم اکنون گسترش این ویروس در کشور پس از چین در دنیا بیشترین است و جدا از بی کفایتی نظام دینی در رویارویی با این بیماری همه گیر، خرافات و دخالت های مرتجعانه برخی از نهاد های دینی و روحانیون قم نیز در گسترش کرونا تاثیر مستقیم داشته است.

احمد پورمندی

دوم اسفند، امپراطور لخت و تابستان داغ!

‏"نه" بزرگ مردم به مجلس، ابتدا به ساکن رخ نداده است. این "نه" محصول چهل سال " ‏آزمون و خطا" و امید بستن به وعده‌های مدعیان راستین و دروغین اصلاحات است. مردم ‏در دی ماه ۹۶ و در آبان ۹۸ عیار وعده‌های اصلاح‌طلبان را سنجیدند و در عمل سیاسی ‏خود به عجز و ناتوانی آنها و عقیم بودن راهکار حرکت زیر سقف ولایت مطلقه مافیا پی ‏بردند.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.