پنجشنبه ۲۸ دي ۱۳۹۶ - Thursday 18 January 2018

بهرام خراسانی

ایران، چگونه سربلند و پایدار خواهد شد؟

شاید بهترین گزینه برای گریز از هرج و مرج و خونریزی، آن باشد که آیت‌الله خامنه‌ای در زمان حیات خویش همه گروههای قومی، دینی و زیانی مردم را در برپایه‌ی اصل نوزدهم قانون اساسی و رعایت اصل بیست و سوم در زمینه ممنوعیت تفتیش عقاید به آشتی ملی فرا خوانند و هم‌هنگام، حذف ولایت فقیه و بندهای ۱۰۷ تا ۱۱۲ قانون اساسی را به همه پرسی ملی بگذارند.

سهند ایرانمهر

راه سوم عبور از بحران

«ایران، سامان نمی‌گیرد مگر روزی که حاکمان و مردم به گفتگوی با یکدیگر بنشینند و هیجان و لذت موقتی سرکوب مظلوم از سوی حاکم و نئشه سکرآور انتقام گرفتن از ظالم از سوی مردم، به نفع عقلانیت، شعور و گفتگو و مدارا کنار گذاشته شود و این مهم، مستلزم جد و جهد است.»

نامه بی‌چهرگان

ننگ بر،‌ مرگ بر

اکنون که غرش سهمگین طوفان زمستان ۹۶ باد در بساط مقدس نمایان و دین فروشان انداخته است، ما، آن دسته از به حاشیه‌ رانده شده‌ترین لایه‌های جامعه که از خدمت به ملت و کشور برکنار و از زندگی و هستی ساقط شده‌ایم، مایی که شناسنامه سفید داریم...، به خیابان آمده و خواهان برچیدن نظام تبعیض‌آمیز جمهوری اسلامی هستیم.

حمید آقایی

در ستایش کار، منبع معنابخش زندگی

نسل جوان ایران شور و معنای زندگی خود را در جستجوی کار، یافتن و تثبت جایگاه اجتماعی خویش و در آزاد کردن استعداد‌ها و خلاقیت‌هایشان جستجو می‌کند. داستانهای دروغینی مانند «ایران اسلامی»، حکومت مستضعفین و ذشمن دشمن گفتن دیگر برای نسل جوان و اکثریت غالب مردم ایران اعتباری ندارند.

محسن حیدریان

عروج یکسان استالین و خامنه‌ای به قدرت

حکومت قانون همچون سپر و حافظ جامعه و حقوق شهروندان و رفتار یکسان با همه آحاد یک ملت است. حاکمیتی که بنیاد انتخاب «رهبر» را بر قانون شکنی و پنهانکاری از شهروندان بگذارد، به‌‌ همان راهی می‌رود که پایان کار استالین و خامنه‌ای شد. یعنی غرق شدن در فساد دولتی گسترده، انتقام جویی شخصی، دشمن هراسی بی‌پایه و کوری و کری در برابر مردم.

گفت‌وگوی ماندانا زندیان با دکتر علی‌اکبر مهدی

انباشت خواست‌های سرکوب‌شدهٔ جنبش‌های اجتماعی

اصلاح‌طلبان بیرون از نظام، به نظر من، اشتباه می‌کنند اگر همهٔ اصلاح‌طلبان دولتی یا به نوعی در پیوند با قدرت را با یک چوب برانند، و در پی آن، خواست اصلاحات را زمین بگذارند. این که اصلاح‌طلبانی در همراهی با اصول‌گرایان معترضین را اغتشاش‌گر خواندند، دلیل نفی گفتمان اصلاحات نیست.

بهروز بیات

به یاری قیام دی برخیزیم

چه خیزش دی بلافاصله موفق باشد و چه در زیر ضربه‌های بیرحمانه عمال رژیم سرکوب شود، نابود نخواهد شد و اثرات ماندگار خود را به مراتب شدید‌تر از جنبش سبز بر جای خواهد گذاشت و خورشیدش روز دگر از جای دگر سر برون خواهد آورد.

حمید آقایی

عدالت، حقوق برابر و قانونمداری، راهگشای دموکراسی

مردمی که در اعتراضات اخیر به خیابانها ریختند، همانند انقلاب‌های عمیق اجتماعی و ماندگار، در درجه اول خواستار حقوق برابر و عدالت در تقسیم امکانات و سرمایه‌های اجتماعی هستند، خواستی که در درجه اول از طریق یک عدالتخانه و دولت منصف و قانونمند می‌تواند تحقق پیدا کند.

سعید پیوندی

اعتراضات مردمی، جنبش اجتماعی و دموکراسی

در حرکت‌های سیاسی توازن نیرو‌ها، بسیج امکانات و لیدرشیپ نقش اساسی را ایفا می‌کنند. اگر دغدغه و پروژه اصلی این حرکت‌ها استقرار نظم جدید دمکراتیک باشد چالش اصلی شکل دادن تدریجی به یک نقشه راه هوشمندانه برای گذار از حرکت‌های اعتراضی به یک جنبش اجتماعی تمام عیار و تلاش برای بر هم زدن توازن سیاسی به سود دمکراسی در درون جامعه است.

ناهید حسینی

جنبش‌های اجتماعی نوین و ایران

جنبش اجتماعی نوین، حرکت گروهی مردم با یک هدف مشترک در قالب یک رفتار جمعی برای تغییرات اجتماعی است که خارج از کانال و حوزه‌های قانونی و رسمی مستقربه ظهور می‌رسند. هدف جنبش‌های اجتماعی نوین عمدتا بهتر کردن شرایط زندگی است، همه آن‌ها لزوما و از ابتدا قصد ساختار شکنی ندارند اما ممکن است در ادامه و گسترش خود، نظام سیاسی را مستقیما نیز هدف بگیرند.

مرتضی کریمی

عامل اصلی شورش‌ها چیست؟

معترضان تمام کسانی هستند که احساس می‌کنند از نظر سیاسی حق انتخاب سرنوشت خود را ندارند. این افراد همان کسانی هستند که حتی در آخرین انتخابات، با هوشیاری و در یک انتخاب استراتژیک، روحانی را سر کار آوردند، اما احساس می‌کردند که این شخص منتخب واقعی آنها نبوده و از کفایت، دانش، شجاعت و صداقت لازم برای «شنیدن» آنها برخوردار نیست.

فاضل غیبی

چنین باید کرد!

مهمتر از برکناری رژیم، جانشینی آن با نظامی است که بتواند با پشتیبانی ایرانیان به بازسازی و نوسازی دمکراتیک کشور بپردازد! به عبارت دیگر باید دید چگونه می‌توان یکی از محکم‌ترین و خشن‌ترین حکومت‌های تاریخ را بدانجا برد که نه تنها از سرکوب و خونریزی دست بردارد که داوطلبانه کنار برود!

اسفندیار طبری

از جنبش سبز تا شورش مردمی

بسیار ضروری است که اصلاح‌طلبان به همراه اپوزیسیون جمهوری‌ خواه به نام حمایت از مردم، یک کمیته ملی‌ با خواسته اصلی‌ حذف ولایت فقیه و کناره گیری سپاه از ساختار قدرت اقتصادی و سیاسی در جهت حاکمیت و تقویت دولت و مجلس برای رسیدن به دمکراسی تشکیل دهند و در باره شیوه سیاسی رسیدن به این هدف به توافق رسید.

بهرام خراسانی

گاهی «شورش بر حق است»

چه این اعتراض‌ها به شکل کنونی پیش می‌آمد یا نمی‌آمد، و جدا از اینکه سرشت و آینده این اعتراض‌ها چیست، همه کنشگران ایرانی نگران آینده کشور و تبدیل آن به سوریه یا عراق هستند. این نگرانی‌ها بیش از هرچیز به دلیل دشمن تراشیهای رهبر معظم انقلاب در سطح منطقه و جهان، و فساد درونی کشور است.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.