شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
Saturday 30 May 2020
ايران امروز

م- روغنی

تلنگری بر چپ ایدئولوژیک

مدتی است که جارو جنجال برسر نئولیبرالیسم در شعارها و تحلیل‌های چپ ایدئولوژیک ایرانی جایگزین شعارهای "ضدامپریالیستی" سالهای پس از انقلاب گردیده است. ارائه اطلاعات بعضا نادرست در باره برنامه‌های نئولیبرالِستی در غرب و تاثیرات اجتماعی آن از یک سوی آب در آسیاب گرایش‌ها به شدت غرب‌ستیزانه و ضدلیبرالی رژیم ولایی می‌ریزد و از سوی دیگر شرایط بحران‌زده اقتصادی کشور را که ناشی از تسلط نظام دینی، ناکارآمدی، فساد و رانتخواری است، نتیجه راهبردهای نو لیبرالی می‌سنجد.

حمید فرخنده

داس مرگ در گیلان

در فاصله تنها چند روز دو قتل ناموسی تکان‌دهنده در استان گیلان اتفاق افتاده است. ‏کودکی ۱۴ ساله با داس پدر سر بریده می‌شود و پیکر دختر دیگری در آتش خشم برادر می‌سوزد. این قتل‌ها در ایران هر از چندی روی می‌دهد و متاسفانه آخرین آن نیز نخواهد ‏بود. چراکه زمینه برای انجام این اتفاقات ناگوار هم از نظر فرهنگی و هم در عرصه قانونی ‏فراهم است.‏

مزدک بامدادان

پیوند شوم سرخ و سیاه

آنچه که از روزگار محمدرضا شاه تا به اکنون با هوشیاری و دورنگری "اتحاد نامقدس ارتجاع سرخ و سیاه" ‌نامید می‌شود، افسانه و دروغ نیست. ما می‌توانیم این پیوند را در نزدیک به سرتاسر تاریخ سده گذشته ایران نشان دهیم. برای نمونه برخورد حزب توده در کنار مسلمانان باورمندی چون مصدق و دیگر هموندان جبهه ملی به ترور کسروی می‌تواند همسوئی این دو گرایش را به نیکی بازنماید.

علی فراستی

بازنگری انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ و پیآمدهای آن ‏

شورش‌های مردمی دیماه ۱۳۹۶ با شعار "اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا" نقطه عطفی در تحولات ۳۹ ساله ‏جمهوری اسلامی به‌شمار می‌رود که پایان خط اصلاح حکومت از درون آن را نوید داد. این شعار توسط هرکس که خلق شد آنچنان ‏در جامعه طنین انداخت که در اغلب شهرها تکرار شد و به یک دوره از تلاش مسالمت‌جویانه برای تغییر رویه‌های حکومتی ‏پایان داد.

حمید فرخنده

تحقیقات پیرامون منشا کرونا در دنیای دوقطبی

اظهارات جنجالی ترامپ درباره منشا ویروس کرونا در آزمایشگاهی در شهر ووهان چین که هنوز از سوی منابع اطلاعاتی معتبر تاییذ نشده است، عملا بر جستجوی مستقلانه و بی‌طرفانه درباره نحوه شیوع اپیدمی کرونا در چین سایه افکنده است و تاحدودی به نفع چین عمل کرده است.

احمد پورمندی

ارتجاع سرخ و سیاه!‏

پروژه فرشگرد که با شعار طرد "ارتجاع سرخ و سیاه" کل اپوزیسیون، ‏منهای رضا پهلوی را هدف گرفته، در واقع تلاشی است برای حرکت در فصل ‏مشترک میان شاه و اپوزیسیون خشونت‌طلب و آرمان‌خواه آن و ارائه پاکتی ‏جذاب به بازار سیاست بحران‌زده ایران. این پاکت اما، به‌رغم ظاهر چشم‌‏نوازی که دارد، در درون خود حاوی تناقضی علاج‌ناپذیر است.

سیاوش قائنی

ویروس کرونا و تئوری توطئه

تا زمانی که ۱۰ درصد جمعیت جهان ۸۰ درصد ثروت جهان را در اختیار دارند و تا زمانی که ۹۰ درصد جمعیت جهان تنها ۲۰ درصد باقیمانده را، و یک درصد ۱ جمعیت جهان ۵۰ درصد از ثروت جهان را در اختیار دارد و قدرت غیرقابل تحمل این اقلیت کوچک در توسعه جامعه جهانی شکسته نشود، گرسنگی، بیماری، استثمار، جنگ‌ها و تخریب محیط زیست از میان نخواهد رفت.

آرش ﭘژوھنده

خدایی که دیگر در این نزدیکی نیست

هدف‌گیری هواپیما و کشتی خودی توسط موشک‌های تهاجمی قوای نظامی ایران که قرار بود قلب قدرت ‏نظامی ابرقدرت جهان و هم‌پیمانان اورا نشانه بگیرد نه تنها یک آبروریزی بزرگ و حقارت بار است ‏بلکه اساسا یکی از مهمترین جنبه‌های تبلیغاتی و فلسفه وجودی نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار ‏داده است.‏

م- روغنی

خامنه‌ای را بیشتر بشناسیم (بخش دوم)

در بخش اول این مقاله رویکرد دگراندیش‌ستیزانه نواب صفوی، ناکجا آباد سید قطب و استبداد دینی خمینی و پیروی فکری خامنه‌ای از این سه شخصیت اسلام گرا واکاوی شد. در این بخش تآثیرات کارکردی این افراد را بر گوشه‌ای از کارنامه سی ساله خامنه‌ای بررسی خواهم کرد.

کاظم علمداری

چرایی تفاوت تلفات ویروس کرونا در جهان

نگاه‌های ایدئولوژیک و نقد پوپولیستی سرمایه‌داری که بخواهد تعداد مرگ‌ومیر را به نئولیبرالیسم و کودتای ۴۷ سال پیش پینوشه در شیلی پیوند بزند از توضیح تفاوت فاحش تلفات میان دو ایالت نیویورک و کالیفرنیا، یا تلفات حدود یک درصدی کره جنوبی نسبت به تلفات نیویورک بازمی‌ماند.

محمود سریع‌القلم

چرا سیاستمداری در جامعه ما عاقبتِ خوبی ندارد؟

هر زمان که فردِ سیاست مداری، در جامعۀ ما خاطرات خود را نوشت و متن آن سراسر شادمانی بود و حکایت از کار و فعالیت و خدمت بود و گِله و شکایت از حذف، طرد، تبعید، حاشیه نشینی و ناجوانمردی و بی‌احترامی نبود، سیاست‌ورزی عاقبت مثبتی خواهد داشت.

مهدی رجبی

فاجعه کرونا و فرشته نئولیبرالیسم (دو)

رشد ناخرسندی‌ها از سیاست‌ اقتصادی نئولیبرال نه تنها موجب گسترش دامنه اعتراض و گاه شورش در کشورهای درحال رشد می‌شود، بلکه در خود کشورهای بزرگ سرمایه‌داری مانند فرانسه و انگلیس جلوه‌های این نارضایتی را در جنبش‌های مختلف اجتماعی می‌بینیم.

م- روغنی

خامنه‌ای را بیشتر بشناسیم! (بخش اول)

رویکرد حکومتی خامنه‌ای دارای ابعاد گوناگونی است که از سال‌های جوانی شکل گرفت و پس از آغاز رهبریش به تدریج بر فرهنگ، سیاست، اقتصاد و مسایل اجتمای کشور مسلط شد. سه فرد در ساخت این رویکرد نقش ویژه‌ای ایفا نمودند. ۱- نواب صفوی تروریست ۲- سید قطب اسلام‌گرا ۳- روح الله خمینی ولایت‌گرا

شهریار هندی

«مژدگانی که گربه عابد شد!»

امروز اردشیر۹۲ سال دارد و به گفته خود «پایش لب گور است». هیکلش تا شده و با صندلی ‏چرخدار حرکت می‌کند. شاید پرداختن به امثال او در عمل چوب زدن به مرده تلقی گردد. اما روی این ‏سخن با نسلی است که احتمالا بخاطر نمی‌آورند چنین عناصری چه به روز زندگی مردم و آبروی ‏کشور آوردند.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.