سه شنبه ۳۰ دي ۱۳۹۹
Tuesday 19 January 2021
ايران امروز

م- روغنی

یرواند آبراهامیان و چپ سنتی

آبراهامیان که هنوز در بند ادبیات جنگ سرد است گفتمان مصدق را که برخواسته از اتحاد ملی ایرانیان علیه تسلط استعمار انگلیس بر کنترل نفت کشور بود، با تلاش‌های مشکوک و پرهزینه جمهوری اسلامی در دست‌یابی به چرخه غیر محدود انرژی هسته‌ای که هیچگاه مورد تآیید ملت ایران قرار نگرفته است مقایسه می‌کند.

فرشاد قربان‌پور، روزنامه‌نگار

گلوبالیست‌ها چه می‌خواهند و چه می‌گویند؟

تفاوت ترامپیسم و گلوبالیسم در چیست؟‎

حقیقت این ‏است که ترامپ شکست خورد، اما ترامپیسم شکست نخواهد خورد، چراکه ترامپ اندیشه‌ای را نمایندگی می‌کند که شاید بتوان از ‏آن به عنوان اندیشه "آمریکای پنهان" یاد کرد. یعنی جهان یکی است قدرت برتر جهان هم یکی است و آن هم آمریکاست‎. از این رو تنش اصلی ترامپیسم با گلوبالیست‌ها بر روی سرمایه است. به این قرار که ترامپیست‌ها با "سرمایه‌داری جهانی شده" ‏مخالف‌اند و درعوض با "سرمایه‌داری جهانی" در آمریکا موافقند‎.

محمود سریع‌القلم

دولت بایدن و ایران

به نظر می‌رسد کانونِ استراتژی دولت بایدن نسبت به ایران، مسائل هسته‌ای خواهد بود. هرچند بازگشتِ به برجام هدف اصلی سیاست خارجی آمریکا در این دوره اعلام شده اما این بازگشت به معنای طبیعی شدن روابط اقتصادی خارجی ایران نخواهد بود زیرا که موضوع ایران، موردِ اجماعِ دو حزبی است. فضای سیاسی، پارلمانی، راهروهای-نظامی-امنیتی آمریکا، ایران را کشوری متخاصم توصیف می‌کنند.

سیاوش قائنی

نبرد بر سر توزیع واکسن کووید ۱۹

امروز با مشاهده نبردی که در میان کشور‌های ثروتمند بر سر خرید و توزیع واکسن‌های کووید در گرفته است و قانون عرضه و تقاضا قیمت واکسن‌ها را تعیین می‌کند، دیگر روشن است که در صورتیکه راهکار دیگری برای تولید و توزیع واکسن‌ها کسب نشود، ویروس کووید ۱۹ سالیان درازی در کشور‌های در حال توسعه و کشور‌های فقیر و کوچک امکان شیوع و گسترش خواهد یافت.

حمید فرخنده

فیلسوف مصلح و‌ عارف مسلح

شاید در هیچ کشور اسلامی تحول در عرصه معرفت دینی و عطش دموکراسی‌خواهی میان اندیشمندان دینی به اندازه ایران نبوده است. بدون شک پی‌آمدهای فاجعه‌بار انقلاب ایران که نقش دین و نحله‌های مختلف دینداری در پیروزی آن و نهایتا برقراری نظام استبداد دینی در کشور عامل تعیین کننده بود در افزایش شتاب تحولات معرفتی در عرصه دین تاثیر گذار بوده است.

مهرداد ملیحی

«از ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۱ در هفت ‌پرده»‌

گمان و ‌امید می‌رود این فضاحت، تلنگری سخت باشد بر پیکر حزب جمهوری‌خواه تا از بازی خطرناک دروغ‌پراکنی سیستماتیک، تمسخر علم و دانشمندان و الیت خردمند جامعه، بی‌پرنسیپی اخلاقی و سیاسی، مردسالاری، لمپنیسم افسار گسیخته و نژادپرستی شرم‌آور سیزده سال گذشته فاصله گرفته ‌و به مختصات یک حزب کلاسیک راست‌گرا در دنیای متمدن امروز نزدیک شود.

م- روغنی

تلاش اصلاح‌طلبان برای افزایش مشارکت انتخاباتی

نجات کشور از راه گذار از جمهوری دینی و تشکیل نظامی سکولار دمکرات خالی از تبعیض، بر پایه منشور جهانی حقوق بشر و استقرار عدالت اجتماعی امکان پذیر است. ائتلاف کلیه نیروهای مخالف، تهیدستان شهری و طبقه متوسط شرط لازم این پیروزی است.

احمد پورمندی

انتخابات آزاد توافقی، تاسیس مجلس موسسان!‏

دست‌یابی به یک توافق ملی برای برگزاری انتخابات آزاد و تاسیس مجلس موسسان، یگانه ‏راه گذار خشونت پرهیز به دموکراسی و جمهوریت است. چنین انتخاباتی بر مبنای تعاریف ‏اتحادیه بین‌المجالس از انتخابات آزاد، منصفانه و سالم، مبتنی بر اسناد این مرجع جهانی و به وسیله نهادی مورد ‏قبول همگان و بدون دخالت حکومت بر گذار می‌شود و پذیرش نتایج آن برای همه طرف‌های درگیر امری الزامی است.

محمود سریع‌القلم

تغییرِ افراد اُولویت دارد یا تغییرِ اندیشه‌ها؟

اگر قرار باشد کشور به کارآمدی، ثبات، رشد و امنیت پایدار دست یابد، با تغییر افراد و تعدادی سمینار، مدارک تحصیلی، کارگاه‌های آموزشی و کمپین‌های انتخاباتی به دست نمی‌آید، بلکه محتاج تحولِی اندیشه‌ای است.

محسن قائم مقام

نقدی بربیانیه جمعی از کنشگران سیاسی

تنها اعتقاد به تمامیت ارضی ایران، یگانگی ملی، دمکراسی و جدایی دین از حکومت داشتن کافی برای ‏ساختن حکومت آینده نیست: باید بتوانیم جمهوری‌خواهی را تبلیغ کنیم، باید بتوانیم نشان دهیم که استبداد و حکومت فردی مانند دوران ‏شاه چه بر سر مردم و مملکت آورده، باید نشان دهیم وابستگی به قدرت‌ها و حکومت‌های بیگانه چه بر سر ما خواهد آورد.

محمود سریع‌القلم

چرا سیاستِ ما عموماً با عصبانیت همراه بوده است؟

چون متّحدِ قابلِ اتکایی در جهان نداشته‌ایم؛ / چون در ناخودآگاه خود، سکوت و شمرده گویی را ضعف می‌دانیم؛ / چون به جای دوست و شریک، سراغ مرید می‌گردیم؛ / چون بیان استدلالی ضعفها را، شکست تلقی می‌کنیم؛ / چون قرائت خود را از مسائل، تنها قرائت می‌دانیم؛ / چون مبنای قدرت را تولیدِ ناخالصِ ملی نمی‌دانیم...

آرش پژوهنده

ترور محسن فخری‌زاده و شائبه شاخه زیتونی دیگر

ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای و چهره استراتژیک و راهبردی جمهوری اسلامی ایران یک بار دیگر گمانه‌زنی‌هایی ‏در ارتباط با وجود حفره اطلاعاتی - امنیتی و یا نفوذ عوامل غیرخودی در دستگاه اطلاعاتی و امنیتی کشور بر سر زبان‌ها ‏انداخته است.

جینا میلر / گاردین

گسترش فساد زیر رهبری بوریس جانسون

بوریس جانسون یک‌بار ویروس کرونا را به عنوان "یک قاچاقچی نامرئی" توصیف کرد. من تصور می‌کنم ممکن است ما تاثیر دولت او بر کشورمان را هم همینگونه ببینیم. چون جانسون از اکثریت پارلمانی خود و دوستان بی‌شمار و رسانه‌ای محافظه‌کاران، به‌طور منظم برای رهایی از کنترل و توازن دموکراتیک و حتی محدود کردن آزادی‌هایمان استفاده کرده است.

بهروز بیات

نقشه راهی با بستر ناهموار و تاریک

جمهوری اسلامی آن چنان که هست نقشۀ راه بلند مدتی نمی‌تواند داشته باشد. نقشۀ راهی که بخواهد ابن بحران جاری را که ناشی از فقدان دمکراسی و حکومت قانون است گذر کند و در پی آن کارامدی و فساد را در جمهوری اسلامی را از میان بردارد به نفی جمهوری اسلامی خواهد انجامید.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.