جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
Friday 13 December 2019

احمد پورمندی

موسوی و ارکستر سیاه!

بیانیه درخشان موسوی را می‌توان سر آغاز گذار از محدودیت‌های جنبش سیز، عبور از قانون اساسی و حرکت در طراز جنبش‌های کنونی مردم ایران دانست و امیدوار بود که موسوی این راه را تا به آخر بپیماید. و این همه وقتی شدنی است که همه آزادیخواهان کشور، در داخل و خارج، با تمام قوا خواستار رفع حصر، تامین امنیت و حق فعالیت سیاسی آزادانه او بشوند.

مزدک بامدادان

Liberalism reloaded

نئولیبرالیسم و شانزده آذر ۹۸ ‏

اگر در فرانسه فزون‌خواهی افسارگسیخته سرمایه‌داران روزگار را بر مردم آن ‏کشور تنگ کرده، ما در ایران با مشتی راهزن و دزد و قاچاقچی روبرو هستیم که در این ‏چهل سال نه تنها سرسوزنی کارآفرینی نکرده‌اند، که کارخانه‌های ریشه‌دار و پربازدهی ‏چون ارج و آزمایش را هم به ورشکستگی کشانده‌اند‎.‎‏ اقتصاد رژیم اسلامی نه سرمایه‌داری ‏است، نه لیبرال و نه نئولیبرال...

قربان عباسی

«اینک هنگامه ققنوس شدن است»

روایت تاریخ ما روایت محاکمه بی‌امان خلقی است که نمی‌داند ‏چرا محاکمه می‌شود. روایت مسخ‌شدگان کافکا، کرگدن‌های ‏یونسکو، کوران ساراماگو، بیگانه کامو و البته تهوع سارتر و ‏جهنمی که برای هم خلق کرده‌ایم. روایت تردید‌های بی‏امان، دروغ‌های دون منشانه، روایت مردی در اتاق انتظار که زنش ‏مرده زاست. تاریخ این ملک مرده‌زایی است... اما می‌توان دگرگون شد می‌توان بازایستاد و دهان به زبانی ‏تازه بازنمود.

عطا هودشتیان

ناسیونالیسم آزادی‌خواه بزرگترین اهرم بسیج عمومی

ایران برای ساختن و پیشرفت خود هیچ نیازی به زدودن و حذف عرب و ترک و کرد ندارد. رویای یکدست کردن، هم تخریب‌کننده و هم ناممکن است. بلکه درست برعکس ایران برای پیشرفت خود به همه گروه‌های اتنیکی نیاز دارد. یعنی همه ما هم ترک و هم عرب و هم بلوچ و هم فارس و هم کرد هستیم.

محمد ارسی

دروغ‌های سازمان‌یافته برای کتمان حقیقت اعتراضات!

آیا سرآمدان سیاسی و روشن‌بین ما، به ویژه شخصیت‌های ملی، محافل روشنفکری و گروه‌های گوناگون فعال در "اپوزیسیون" به آن مرحله از روحیه همکاری و مسؤلیت جمعی رسیده‌اند که در مقابله با روایت دروغ و تبهکارانه‌ی نظام استبدادی، حول کشف حقیقت عینی اعتراضات ۹۸ گرد هم آیند و جهانی را متوجه دادخواهی و حقیقت‌طلبی ملت مظلوم ایران بنمایند؟

حمید فرخنده

پاسخ‌های کهنه به شرایط نو

تصور کنید شورش، قیام و یا اعتراضات اخیر با همین شکل خشونت‌آمیز که یک هفته هم کشور ‏هم حکومت را لرزاند ادامه یافته بود و معترضین موفق شده بودند با تسخیر مراکز قدرت حکومت را ساقط کنند. در ‏فردای چنین موفقیت فرضی آیا قرار بود آرامش به کشور بازگردد و متمدنانه انتخابات آزاد برای تشکیل مجلس ‏موسسان برگزار شود؟ یا اینکه پایان داستان‌های آشنا، البته تلخ‌تر تکرار می‌شد؟

احمد پورمندی

حتما راهی هست!

جامعه به هوای تازه و نیرویی با پروفیلی دیگر نیازمند است: پروفیل سبزی که یک بار امتحانش را پس داد و در دادگاه خلق نمره قبولی گرفت. راه سبز امید، راه گذار مسالمت‌آمیز با تکیه بر جنبش‌های اجتماعی، به جمهوری و دموکراسی است.

علی سعیدزنجانی

کرمانشاه، سال ۶۰

من تا همین چند سال پیش فکر می‌کردم ابوالحسن بنی‌صدر در کودتای سال ۶۰ در برابر خمینی و دار و دسته‌اش غافلگیر شده. فکر می‌کردم عصری بوده، سر شبی بوده مثلن، رفته بوده خانه (جایی در تهران)، اینها هم رابطه‌اش را با همه جا قطع کرده‌اند، ارتش و همه چیز را از دستش درآورده‌اند...

نامه بی‌چهرگان

مکعب تاریکی

ما بی‌چهرگان به عنوان جزء کوچکی از جلوداران مبارزه با دیو ‏خون‌خوار فقیه، ملت بزرگ و قهرمان ایران را دعوت می‌کنیم به دشمن قدار پشت کنند و به دامان میهن عزیزتر از جانمان ‏ایران روی آورند و در مبارزه‌ای مسالمت آمیز با عدم شرکت در نمایش انتخابات گزینشی رژیم، آرای گران‌بهای خود را ‏داخل مکعب تاریکی نریزند. حکومتی که مشروعیت نداشته باشد باقی نخواهد ماند.‏

اصغر جیلو

نظام ولایی در گردآب ناکارآمدی و دزدسالاری

‏"فقیه بصیر" به اتفاق "دولت تدبیر" علیرغم وجود گزینه‌ها و تدابیر بالقوه ممکن دیگر در مقابله با بحران‌های ‏خودساخته، به آخرین وسیله حفظ موجودیت خود، یعنی سرکوب خونین برای اجرای بی‌چوان و چرای یک بی‌‏تدبیری محض متوسل شدند، و این اقدام نقطه عطفی دیگر در فرایند ناکارآمدی علاج‌ناپذیر نظام ولایت بود.

حمید فرخنده

نئولیبرالیسم یا حل‌المسائل؟

نگاه ضدسرمایه‌داری و تحلیل‌های سطحی طبقاتی با پاسخِ فله‌ای خود علت ‏مشکلات مردم از شیلی تا عراق و از ایران تا هنگ کنگ را نئولیبرالیسم می‌داند. این گونه ‏است که به آسانی پیراهن‌های قرمز به خاک‌افتادگان در خیابان‌های ایران را به جلیقه‌های زرد معترضان در خیابان‌های پاریس گره می‌زند.‏

حمید فروغ

خاستگاه و مفهوم  شعار “رضا شاه روحت شاد”

برای اولین بار در دوران نهضت ‏مشروطیت بود که گروه پرشماری از روشنفکران و نخبگان جامعه که ‏سودای منافع ملی و سربلندی ایرانیان را در سرداشتند، به درستی، ‏تشخیص داده بودند که عامل اصلی فقر، جهل، درماندگی و فرومایگی ‏جامعه روحانیان شیعه هستند. آرا و افکار این روشنفکران ‏برای اولین بار در دوران رضا شاه بود ‏که فرصت تحقق پیدا کرد.

هاشم آقاجری

آینده نظام ولایت‌ فقیه در ایران تاریک‌ است

سپاهی که در آغاز، امید تولد ارتشی مردمی به عنوان پناهگاه ‏مستضعفان و محرومان را در دل‌ها زنده کرد، در سال‌های گذشته در کجا ایستاده و به‌سوی چه ‏کسانی شلیک کرده است، خواهران و برادران و هم‌میهنان خود که بی‌سلاح و بی‌دفاع تنها خواهان ‏حداقل حقوق انسانی و شهروندی خویش‌اند. آنان پاسدار حقیقت‌اند یا قدرت؟ پاسدار عدالت‌اند یا ‏ستم؟

محسن حیدریان

دو حرف ساده

‏ایران در آستانه بی‌بازگشت دوران تازه‌ای قرار گرفته است. پیکار ملتِ ایران، تا دستیابی نهائی به آزادی‌ها و ‏استقرار دمکراسی تداوم خواهد یافت، به‌شرط آنکه همه نیروهای سیاسی داخل و خارج از کشور با هدف روشن کنار ‏گذاردن خامنه‌ای از راس حکومت و عدم کاربست خشونت و گسترس مبارزات مسالمت‌آمیز مردمی متحد شوند.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.