چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - Wednesday 22 November 2017

حمید آقایی

ملتی که نشان داد می‌تواند دوباره متولد شود

حمایت‌های گسترده مردم از زلزله‌زدگان و به‌کارگیری ابتکارهای جدید و مستقل از نهادهای دولتی و مذهبی صرفا نشان دهنده بی‌اعتمادی مردم نسبت به این نهاد‌ها نیست، بلکه در واقع و در درجه نخست مردم ما با این کار بار دیگر باهم تجدید عهد کردند.

رضا حاجی

نفرت از استبداد سلطنتی یا عشق به خمینی؟

آقای حسن شریعتمداری متأسفانه در سخنرانی خود در مراسم بزرگداشت ابراهیم یزدی و نوشتار منتشر شده نکاتی را مطرح نمود که صحت‌ و سقم آن مورد شک و تردید قرار می‌گیرد چون اکثر نام بردگان یا در قید حیات نیستند یا در خاطرات مکتوب و شفاهی و نوشتار بجای مانده‌شان اثری از آن ادعاها نبوده و نیست.

مزدک لیماکشی

زلزله و برآمد نیروی سوم

زلزله در غرب کشور سبب شد که کشور ما دچار یک زلزله سیاسی همه‌جانبه شود. دو جناح حاکم در جمهوری اسلامی که طی این چهل سال توانسته بودند همه فعالیت‌ها و حرکت‌های مدنی را در کنترل خود داشته باشند. این بار اما جامعه مدنی ایران مستقل از دو جناح حاکم وارد میدان شد.

محمد ارسی

دیپلوماسی در دقیقه نَود...

آقای روحانی، ما برای بقاء و استقلال ایران، و سپس رشد و ترقی شتابان، نیاز جدی و حیاتی به دوستی و همکاری با آمریکا و اسرائیل داریم، تا با حمایت جهان غرب و اسرائیل، به تهدیدات و بحران‌سازیهای پی درپی عربستان و امارات... نقطه‌ی پایان بگذاریم، تا به مسائل و مشکلات طاقت‌فرسای ملت ایران هم بپردازیم که وظیفه و مأموریت اصلی دولت شما همین است!

گفت‌وگو با حسین صادقی

سناریوی پهلوی در عربستان تکرار نمی‌شود

اصلاحات محمد بن‌سلمان هوشمندانه است

رهبران عربستان پس از انقلاب ۱۹۷۹ در ایران به این نتیجه رسیدند باید برای جلوگیری از سرنوشت پهلوی سه کار به صورت هم زمان و موازی در عربستان انجام شود؛ اول، توجه به نقاط ضعف حکومت پهلوی؛ دوم، پرکردن شکاف بین حاکمیت و ملت در عربستان؛ سوم، تزریق اصلاحات مدنی و اجتماعی و در ادامه سیاسی و اقتصادی به مرور زمان و در مقاطع مختلف.

دنیای اقتصاد

محیط سیاسی معماری توسعه

معماری توسعه در چه محیط سیاسی قابل انجام است؟ بازخوانی داستان توسعه اقتصادی در کشورهایی نظیر ترکیه و سنگاپور نشان می‌دهد سیاست‌های اقتصادی عموما در بستر اجماع سیاسی و به پشتوانه سرمایه‌های اجتماعی به معجزه‌های اقتصادی منجر شده‌اند.

محمود سریع‌القلم

چرا احساس بی‌ثباتی می‌کنیم؟

طی ۱۷۰ سال تجربه تحول در کشور، نتوانسته‌ایم مهم‌ترین فرآورده مدرنیته که سیستم‌سازی در همه عرصه‌ها است را ایجاد کنیم. تقریباً حل هر مسئله‌ای تابع رأی، سلیقه، خواسته‌ها، منافع و حتی مزاج افراد است. بنابراین، بی‌‌ثبات هستیم چون با درصد بالا، تحت تأثیر قضاوت افراد هستیم نه سیستم‌ها

رابرت فورد

آمریکا هرگز عراق را نفهمید

ادامه جنگ در عراق و سوریه نشان می‌دهد که آمریکا هیچگاه نقشه‌ای سیاسی برای حل مسایل پایه‌ای مرتبط با رقابت‌های قومی و گروهی در امر تقسیم قدرت که در اصل به تولد پدیده داعش در منطقه منجر شد، نداشته است.

محسن حیدریان

برچسب «ضد شوروی»

واقعیت نیز این است که در تمام تاریخ بشری هیچ‌کس نتوانسته حتا یک نمونه هم نشان دهد که حکومت سوسیالیستی واقعی با احترام به آزادی و دموکراسی و نظام چندحزبی و انتخابات دموکراتیک در کرۀ زمین شکل گرفته باشد.

حسن شریعتمداری

نفرت از شاه و دلباختگی به خمینی

محدود به دو مطلق

اکنون پیش روی نهضت آزادی، دو دبیر کل متوفی، و دو سمبل مبارزه سیاسی، در دو جهت کاملاً مخالف و با دو روش گوناگون قرار دارد. یا باید راه یزدی را برگزیند و یا به راه بازرگان بازگردد. راه بازرگان عدم اعتقاد به حکومت دینی و روش انقلابی و باور به مبارزه مسالمت‌آمیز، انتخابات آزاد و حکومت قانون بود.

محمدجواد روح

«اقلیت شما هستید؛ نه نیکنام!»

در مقابله سخنگویان اسلام فقاهتی با شهروند زرتشتی منتخب شهروندان یزد، این نوای حق‌خواهانه شهروند اقلیت دینی بود که حمایت اکثریت را کسب کرد و سکه اسلام فقاهتی بی‌خریدار ماند. این بی‌خریدار ماندن سکه اسلام فقاهتی در بازار سیاست امروز ایران، رخدادی است بس مهمتر از آنچه در نهایت بر سر سپنتا نیکنام خواهد رفت.

محمد ارسی

فریاد تاریخ

تلاش برای نابودی اسرائیل و تبدیل نمودن  جنگ و جدال اعراب با اسرائیل به مسئله‌ای مهم و حیاتی، حتی ناموسی و مذهبی در نظام جمهوری اسلامی ایران، مصیبت‌بارترین، پرضرر و زیان‌بارترین خطایی بوده که سران جمهوری اسلامی طی این چهل سال مرتکب شده‌اند

علی فراستی - پژوهشگر

نگاهی به تز «کمونیسم ملی اسلامی» و تاثیر آن بر ایران

تحولات اکتبر ۱۹۱۷ روسیه یکی از تاثیرگذارترین حرکتهای اجتماعی قرن بیستم و امید نسلی از آرمانگرایان یک دوره تاریخی بود که به زخمی جدی بر پیکر مبارزان عدالت، آزادی و کرامت انسان بدل شد.

جمشید اسدی

آزادی‌خواهان انقلاب  اکتبر را پاس نمی‌دارند!

انقلاب بلشویکی در اکتبر ۲۰۱۷ صد ساله شد. آزادی خواهان سالگرد این انقلاب را بزرگ نمی‌توانند داشت. چرا که از همان آغاز بلشویک‌های بر سر قدرت، سه ستون پایه آزادی خواهی، یعنی آزادی اندیشه و گفتار، آزادی به کارگیری استعداد و آزادی بهره‌گیری از دارندگی را نادیده انگاشتند و بلکه سرکوب کردند.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.