چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹
Wednesday 28 October 2020
ايران امروز

جواد کوروشی

سیاست‌های شکست خورده خامنه‌ای و پایکوبی نتانیاهو

علی خامنه‌ای که در سی سال گذشته با زیر پا گذاشتن منافع ملی ایران و خواست‌های شهروندان برای آزادی و رفاه اقتصادی، ایران و ایرانیان را دست مایه ارضا توهم‌های ایدئولوژیک و بعضا خرافاتی خود کرده است، اکنون نظاره‌گر ویرانی‌های سیاست خارجی چند دهه خود است که تنها «دستاوردش» نزدیک شدن اعراب و اسراییل به یکدیگرو از هم پاشیدن «جبهه مقاومت» است.

دیوید اعتباری

امر به بایدن، و نهی از ترامپ

شایسته است ‏که همزمان با اینکه در هر کشورى، و در هر زمانی، به هر کسی رأی می‌دهیم، به نظرات متفاوت دیگران نیز احترام بگذاریم، ‏شاید روزى تاریخ نشان دهد که گزینه‌ی ما اشتباه بوده است. در آن زمان تنها چیزی که همچنان می‌تواند ما و شخص مقابل را به ‏هم پیوند دهد، همان درود و سلام و احترام متقابلی است که اکنون از آن صرف نظر کرده‌ایم.

اسفندیار طبری

آیا بایدن به تحریم اقتصادی علیه ایران پایان خواهد داد؟

اگر تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم ایران در درون ایران تاکنون به نتایج موردنظر آمریکا و غرب نیانجامیده و حتی به فشار سیاسی و اقتصادی بیشتری علیه مردم ایران منجر شده، در خارج از ایران و در منطقه بسیار مفید بوده. از این رو به نظر نمی‌آید که بایدن تمایلی به رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران داشته باشد، زیرا پیامد‌های منطقه‌ای آن تاکنون بسیار علیه ایران کارا بوده و می‌باشد.

رامین صفی‌زاده - امیرحسین گنج‌بخش

بحران ایران و راز بقا(بخش دوم)‏

آمریکا “سرزمین” نهاد ولایت

چین اکنون در سطح ولایت این ‘نظام’ رخنه کرده و دارای اهرم‌های کنترل سیاست در داخل ‏ایران شده است. در ایران مستقلا عمل و مهره‌چینی می‌نماید. دارای قدرت استخدام و اخراج مدیران ‏دولتی گشته است. تعداد زیادی از فرماندهان سپاه تحت تعلیم ارتش چین قرار یافته‌اند. دارای شبکه ‏قدرت مسلح، تحت اختیار و اسیر و وابسته به خود گشته است. خود بیت خامنه‌ای تحت پوشش امنیتی و ‏حفاظتی سیستم امنیتی چین قرار دارد.

اصغر جیلو

در ضرورت همبستگی و اتحاد برای آینده ایران

اتحاد برای نجات کشور از وضع موجود، ظاهرا نباید مورد مجادله فعالین سیاسی اپوزیسیونی که خواهان گذر از جمهوری اسلامی است می‌بود، اگر ‏تعلق خاطر آنها به سرنوشت کشور خود، بر خودشیفتگی‌ها، وابستگی‌های ایدئولوژیک، منافع گروهی و شخصی آنها غلبه داشت، و تا زمانی که ‏چنین است بسیاری از آنها نه تنها به هیچ دعوتی در این زمینه پاسخ نخواهند داد.

برگردان: جمشید خونجوش

قطبی شدن فرانسه: امید در ابتدا می‌میرد

چیزی بنیادی در فرانسه در حال وقوع است، مبارزه‌ای بر سر تمدن و هویت. چگونه می‌توان اعتماد ایجاد کرد و بر سکوت غلبه کرد؟ کدام افراط‌گری گفتمان را مسموم می‌کند به جای آنکه آن را ارتقاء بخشد؟ این موضوع در بحث‌هایی که همراه با محاکمات متهمان حمله تروریستی به شارلی ابدو انجام می‌شوند نیز منعکس است.

عبدالستار دوشوکی

ضرورت مبرم همگرایی و هم افزایی اپوزیسیون

‏ زمان آن فرارسیده که دهها شخصیت شناخته شده اپوزیسیون درون‌مرزی و ‏برون‌مرزی (شخصیت؛ و نه حزب و سازمان و جبهه و گروه و تشکل و غیره) ‏فراخوان ملی بدهند. فراخوان برای یک هم‌گرایی و هم‌افزایی تحت هر ‏عنوانی، برای آغاز یک جنبش یا حرکت یا فوروم ملی آن هم با پیشنهاد ‏حداقل مخرج مشترک خواسته‌ها که مورد اجماع و تائید اکثریت قاطع ‏ایرانیان باشد.

جمشید اسدی

نامه سرگشاده به ایرانیان آزادیخواه در پی «پیمان نوین»

نگارنده فروتنانه از همه ایرانیان، به ویژه پایوران اپوزیسیون، چه پادشاهی‌خواه و چه جمهوری‌‏خواه، چه چپ‌گرا و چه راست‌گرا، اما باورمند به مجلس برآمده از رای مردم، در خواست می‌کند که به جای کینه‌های ‏کهنه‎ ‎یا ایدئولوژیک، آتش مهر ایران را در دل برفروزند تا دست در دست هم از نظام ولایی در گذریم.‏

ماشااله رزمی ‏

وحدت نظر کم سابقه آذربایجانی‌ها برای آزادسازی قره باغ

سران جمهوری اسلامی فکر می‌کردند روسیه اجازه نخواهد داد آذربایجان سرزمین‌های اشغال شده خود را آزاد کند اما ‏امروز با برخورد پراگماتیستی روسیه و خودداری آن برای دخالت آشکار نظامی در جنگی که می‌تواند به باتلاق تبدیل ‏گردد و مقصر اصلی آن هم ارمنستان است، جمهوری اسلامی ایران استراتژی خود در قفقاز را شکست خورده می‌بیند.

لادن یزدیان

تحولات ژئوپلیتیک جهان و اهمیت روزافزون رهبری آمریکا

بدون ایجاد یک ائتلاف بین‌‏المللی مستحکم، برای دموکراسی‌های غربی امکان‌پذیر نخواهد بود که دولت چین را به موافقت با هرگونه تغییر مشخص با پایبندی به نظام ‏قانون‌بنیان بین‌المللی مجاب کند، همانطور که مقابله با چالش‌های پیچیده امنیتی جهانی دیگر در آینده نیز امکان‌پذیر نخواهد بود.‏

م- روغنی

جعلیات تاریخی مبنای تازه مشروعیت نظام دینی

بنیادگرایان و لشگر دورغ‌بافش در کارند تا با بهره گیری از احساسات دینی بخشی از ایرانیان به نظام اسلامی جان تازه‌ای بخشند. با اینحال میزان مشارکت ناچیز ایرانیان در انتخابات دور دوم مجلس یازدهم (کمتر از ۹٪ و در یکی از حوزه‌ها تنها ۲.۷٪) یکی از نشانه‌هایی است که بهره گیری از جعلیات تاریخی نیز کاربرد سیاسی‌اش را از دست داده است.

جمشید اسدی

برندگان نوبل اقتصادی ۲۰۲۰ و درس‌هایی برای ایران

رابرت ویلسون و پل میلگروم که زمانی دانشجوی وی بود در زمان دریافت جایزه، به ترتیب ۸۳ و ۷۲ سال داشتند. ‏نظریه‌ها و راهکارهای این دو اقتصاددانان، بی‌تردید برای گذار از اقتصاد رانتی ـ ولایی به اقتصاد بازار – بنیاد آموزه‌های درخور و سازنده‌ای در بردارد.‏

حمید فرخنده

پیمان نوین، ذهنیت کهنه

نیروها و شخصیت‌های سیاسی می‌بایست مخالفان سیاسی خود و نظام پیشنهادی‌شان را نقد کنند، نه نفی. جمهوری‌خواهان یا دیگر مخالفان نظام سلطنتی با یتیم معرفی کردنِ حقوقیِ سلطنت‌طلبان نمی‌توانند آنها را از صحنه حقیقی سیاست ایران ناپدید سازند. نکته جدید یا مهم اما در "پیمان نوین" شاهزاده رضا پهلوی تاکید بر خرد جمعی و تحمل آرا و عقاید یکدیگر بود.

علی آزاد

شجریان و راهی که او گشود

شجریان در پهنه‌ی موسیقی زیست، کار کرد و آفرید. با این‌همه میراث گرانبهای او به عرصه‌ی موسیقی محدود نمی‌شود. راه و رسم و سبک و سیاق او در زندگیِ پربارش می‌تواند درس‌هایی برای ما داشته باشد. شجریان بارها گفت که سیاسی نیست؛ اهل بازی‌های سیاسی و حزب و دسته نیست ولی به جامعه می‌اندیشید و صمیمانه همراه مردم است.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.