چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ - Wednesday 28 June 2017

محمد ارسی

از یوم‌التوپ محمدعلی تا یوم‌التوهین سیدعلی

جالب است که وقایع یوم‌التوپ محمدعلی شاهی دوم تیر سال ۱۲۸۷ شمسی، ۴۳ روز مانده به فرمان‌روز مشروطیت پيش آمد؛ یوم‌التوهین خامنه‌ای، ۱۰۹ سال بعد در سوم تیرماه امسال، ۴۳ روز مانده به روز «تنفیذ...» پیش می‌آيد...

ماشااله رزمی

چرا داعش در تهران عملیات تروریستی انجام داد؟

داعش توسط نیروهای کرد در داخل ایران عملیات تروریستی انجام داده است تا جمهوری اسلامی را تحریک کند که به سرکوبی جمعی گروه‌های سنی اقدام کند و سنی‌های ایران نیز وقتی خود را در مقابل سرکوبگران جمهوری اسلامی بی‌پناه به بینند، داعش را ناجی خود حساب می‌کنند و به داعش پناه می‌برند.

عنایت هوشمند

استقلال، آرزوی تاریخی اقلیم کردستان

آنان که دل‌نگران جدایی کردستان ایران هستند سخت در اشتباهند. مقایسه کردستان عراق و کردستان ایران امر نابجایی است. کردستان ایران هرگز احساس دوری و جدایی فرهنگی از ایران نمی‌کند و فرهنگ بومی کرد یکی از پایه فرهنگ‌های ایرانی ست

بهرام خراسانی

استقلال اقلیم کردستان و گسترش جنگ و برادرکشی در منطقه؟

جنبش زیر رهبری مسعود بارزانی یا هر کسی همانند او، در سرشت خود یک ناسیونالیسم قومی است. ناسیونالیسم قومی در هرجایی که باشد، در سرشت خود جنگ‌آفرین است، و جنبشی که در کردستان می‌بینیم، یک ناسیونالیسم قومی است نه ناسیونالیسم مدرن جغرافیایی و سیاسی، که آن هم دیگر زمینه‌ای برای شکل گیری ندارد.

محمد ارسی

استقلال «اقلیم کردستان» و صلح و توسعه در منطقه!

دفاع از استقلال کردستان عراق، دفاع از آزادی و دمکراسی در خاورمیانهٔ استبداد و تروریست زده ست؛ به زبانی دیگر، یاری رسانی به دمکراسی‌سازی در «کردستان»، کمک به دموکراتیزاسیون ایران، و حمایت از توسعه‌ی سیاسی در سراسر خاورمیانه و آسیای مرکزی ست.

تحلیل سعیدحجاریان از انتخابات ۹۶

لزوم توجه اصلاح‌طلبان به عدالت اجتماعی

از شمال به جنوب پایتخت که حرکت می‌کنیم، نسبت آرای روحانی به رئیسی از هفت به یک آغاز، در مرکز شهر چهار به یک رسیده و در حاشیه شهر یک به یک شده است. این تغییر نشان‌دهنده فضای نابرابر شهری و آثار و عوارض حاشیه‌نشینی است.

احمد پورمندی

کدام مداخله، کدام رای و کدام کشور؟

واضح است که این بیانیه صرفا مصرف داخلی دارد و دوستان در رابطه با تاکید تیلرسون بر وجود عناصری که خواهان انتقال مسالمت‌آمیز حکومت هستند، دست پیش را گرفته‌اند تا حملات احتمالی اقتدارگرایان را خنثی کنند و بگویند که خود را مخاطب وزیر خارجه آمریکا نمی‌دانند.

ناصر کاخساز

دولت حقوقی، میراث مصدق برای ایران

مصدق در بیش از نیم قرن پیش راه و چاره‌ی آینده‌ی ایران را در استقرار یک دولت حقوقی به شیوه‌ی جهان متمدن با ارگان‌های پلورالیسم حزبی و اعتقادی نشان داده است و رهایی از بحران عمیق اعتقادی و مذهبی موجود را به نسل‌های ایرانی بازنمایانده است.

مصطفی قهرمانی

تزاحم فرمان «آتش به اختیار» و ایده نظام پاسخگو!

آیا صادرکنندگان و حامیان این فرمان نمی‌دانند که با این پیام زمین مشترک قانون اساسی را ترک می‌کنند. آیا آنها با این فرمان عزم آن دارند تخم نفاق در جامعه بکارند و گروه‌های فشار فراقانونی را دگربار به سطح کوی و برزن آورده و بر جان و مال اراده شهروندان حاکم بگردانند.

محمود سريع‌القلم

«چهار سال آینده»

اگر قرار باشد کشور پیشرفت کند، راه‌حل‌ها بسیار شفاف و ساده هستند: مدیریت نرم‌افزاری بر سیستم بانکی، مالیاتی، گمرکی و ده‌ها مورد دیگر. اگر کشور دیجیتالی نشود، همچنان باید در رابطه با بانکداری، گمرک و غیره همایش برگزار شود، چند وزیر و استاد دانشگاه و کارشناس سخنرانی کنند و در نهایت، اظهار امیدواری بر اصلاح امور کنند.

سعید محمودی، اووه برینگ، پل ورنگه

پنجاه سال اشغال در خاورمیانه


در بهار ۱۹۶۷ مرز سوریه و اسرائیل شاهد حوادث متعددی بود. حملات چریکی وخرابکارانه از داخل مناطق سوری بطور روزمره صورت می‌گرفت. اسرائیل در برابر این تحولات تهدید به حمله نظامی کرد. سوریه از مصر تقاضای کمک نمود. روز ۱۴ مه عبدالناصررئیس جمهور مصر به نیروهای نظامی خود دستور پیش روی در صحرای سینا و به سوی مرزهای اسرائیل را داد.

جمشید اسدی

اپوزیسیون هموند نظام!

اپوزیسیون مستقل در پی دموکراسی و حقوق شهروندی است و اپوزیسیون هموند نظام در پی معتدل کردن همین نظام ولایی بدون پربها دادن به دموکراسی و حقوق شهروندی. بر هر ایرانی ناخرسند از نظام ولایی است که با آگاهی و برپایه آرمان و ارزش‌های خود، یکی از این دو اپوزیسیون را برگزیند و از آن پشتیبانی کند.

محسن قائم مقام

داعش، سپاه پاسداران و باتلاق جنگ در سوریه

جمهوری اسلامی با ادامه سیاستهای بی‌خردانه در خارج از مرزهای ایران و گردنکشی‌های محلی که یادآور صدام حسین و حمله او به ایران و کویت و شاخه شانه کشیدن در یرابر امریکا است مردم ایران را بدون هیچ دلیلی در برابر خطرات سهمگینی قرار داده است.

اصغر جیلو

تفاسیر و معانی مرتبط با نتایج انتخابات بریتانیا

مهمترین نتیجه این انتخابات شکست افکار ملی‌گرایانه و انزواجویانه در آن بود. ترزا می نخست وزیر فعلی بریتانیا که می‌خواست با جذب آرای بیشتر به اکثریتی قوی و قابل اتکا برای پیشبرد یک خروج پر هزینه به حساب مردم و اقتصاد بریتانیا دست یابد، به هدف خود نرسید.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.