دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ - Monday 20 February 2017

محسن حیدریان

آیا «آشتی ملی» شانسی در ایران دارد؟

رفتار آیت‌الله خامنه‌ای در رد آشتی ملی از تلخ کامی و حس طعم شکست و ناتوانی در سیاست داخلی و خارجی کشور است. وی با این رفتار از قد و قواره خود می‌کاهد. به گونه‌ای که زمان از او در گذشته است. بدترین حالت آن، این است که زمان، هم به معنی لفظی و هم به معنی استعاری از او بگذرد. این به معنای مرگ و زوال سیاسی یک رهبر است.

محمد ارسی

کار بزرگ آشتی ملی

اگر نیروهای ملی و مترقی، در درون و بیرونِ مملکتْ مسؤلانه برخورد کنند، طرح آشتی ملی خاتمی می‌تواند، فضای سیاسی ایران‌زمین را با وجود دشمنی هیستریک و کدورت همه سویه‌ای که طرف متقابل نشان می‌دهد، گام‌به‌گام در مسیر آشتی و دمکراسی‌سازی متحول کند.

علی‌اصغر علی‌قارداشی

آشتی ملی در مقابل نزاع ملی

واقعیت کنونی جامعه ما چندپارگی است. این چندپارگی در بخش‌هایی عمیق و جدی و در بخش‌هایی تازه و سطحی است که اگر سکانداران جامعه با همین فرمان پیش برانند، در آینده نه چندان دور، زلزله‌های متعددی بر روی گسل‌های اجتماعی، حیات کلی جامعه ایرانی را دچار ویرانی و نابودی خواهد نمود.

بهرام خراسانی

زمزمه‌هایی گنگ دربا‌ره‌ پروژه‌ آشتی ملی

من هوادار آشتی ملی واقعی هستم و به همه به ویژه آقای تاج‌زاده و هم‌اندیشان ایشان پیشنهاد می‌کنم بی‌آنکه بلندپروازی کنند، کمی بر رواداری خود با نیروهای اوپوزیسون بیرون از حکومت بپردازند. این نخستین گام آشتی ملی است. این نیروها اگر تغییری جدی ببینند، می‌توانند یاری‌های فراوان به همبستگی ملی و گذار از بحران برسانند.

امیر مُمبینی

درود بر آمریکا! درود بر پرچم آمریکا!

نویسنده‌ی این سطورِ نامعمول یک ایرانیِ سوئدی و جهانی است. من به عنوان یک ایرانی، از همه‌ی شما آمریکائیانی که با رسم پرچم‌سوزی و مرگ بر کشورها و ستیز و جنگ مخالفید، و همچنین از دولت و تمامی سیستم مدیریت جامعه‌ی آمریکا، به خاطر اقدامات کسانی که امروز احترامات شایسته را نسبت به پرچم شما رعایت نکرده‌اند پوزش می‌خواهم.

اکونومیست

یک شورشی در کاخ سفید

آقای بنن و هم‌قطارانش دیپلماسی آمریکا را از اساس رد می‌کنند. آنها معتقدند که چندجانبه‌گرایی، تجسم یک انترنالسیونالیسم لیبرال منسوخ شده است. آنها معتقدند که مبارزه ایدئولوژیک امروز نه بر سر حقوق جهان‌شمول بشری، بلکه دفاع از فرهنگ یهودی-مسیحی در مقابل تهاجم دیگر تمدن‌ها، به‌ویژه اسلام است.

کاظم علمداری

ترامپ و ایران

نظرات دو گانه مقامات آمریکایی نشان می‌دهد که دولت ترامپ با سیاست دولت روحانی مسألۀ جدی پیدا نخواهد کرد. مشکل با تندروها به رهبری خامنه‌ای و سپاه پاسداران و آنهایی است که در صدد ادامه حفظ شکاف و دشمنی با آمریکا و ایجاد بی‌ثباتی در منطقه هستند. یعنی کسانی که می‌خواهند نا توانایی‌های داخلی خود را با ایجاد بحران در منطقه جبران کنند.

بهرام خراسانی

رویداد سیاهکل و درونمایه طبقاتی و اجتماعی آن

اشتباه یکی از ویژگی‌های آدمیان است، از پذیرش اشتباه و اصلاح رفتار خود نباید شرمگین باشیم. رویداد سیاهکل یک رویداد کوچک زیانبار بود، اما کسانی که دست به این کار زدند آرمانخواهانی پاک‌اندیش بودند که هدفشان شکستن تاریک‌اندیشی بود اما خود در تاریکی رهسپار شدند.

مصطفی قهرمانی

به‌مناسبت ۲۲ بهمن

از «دیالکتیک معیوب» تا دگردیسی یک جنبش

اگر آیت‌الله منتظری به اشتباه خود در تدوین نظری و کلامی تز «ولایت فقیه» برای عصر و زمانه ما بیش از یک مرتبه اعتراف کرد و بهای سنگین آن را پرداخت، متاسفانه جناح مکلای انقلاب ایران، از چپ و راست و از لیبرال و چریک، هنوز نتوانسته در مورد نقش منفی خود در شکل‌گیری حوادث چه پیش و چه پس از سقوط سلطنت، به یک جمع‌بندی معقول و بی‌طرفانه دست پیدا کنند.

استفان واگوستیل

آلمان هدف بعدی روسیه است؟

برلین نگران یک نقشه دخالت دیگر روسیه در انتخابات پارلمان آلمان (بوندستاگ) در ماه سپتامبر با هدف تضعیف آنگلا مرکل است. خود صدر اعظم هشدار داده که ممکن است اطلاعات دروغین اینترنتی روسی در تبلیغات این انتخابات نقش ایفا کند.

محمود سریع‌القلم

چرا ما راحت تحریم می‌شویم؟

چرا ایران به راحتی مورد هدف قرار می‌گیرد؟ چرا هر نسبتی دادن به ایران تقریباً مجانی است؟ چرا پیوسته ما را متهم می‌کنند؟ چرا بیشتر وقت سخنگوی وزارت خارجه صرف رد اتهام است تا تبیین سیاست خارجی کشور؟ چرا از جیبوتی گرفته تا همسایگان بزرگ و قدرت‌های جهانی ما را نفی می‌کنند؟ چرا تقریباً همه اعضای سازمان کنفرانس اسلامی علیه ایران رأی دادند؟

مزدک بامدادان

مکتوبات - یک

مکتوب حاظر را میرزا فتحعلی آخوندزاده ملقب به آخونداوف برای میرزا مزدک طلوع‌الملّه نوشته و مشارٌالیه هم در جواب میرزا فتحعلی مکتوبات مفصلی در باب توضیح و تشریح اعمال و رفتار ملت ایران تحریر کرده و برای او بازفرستاده. مجموع این مکتوبات هنوز در دست تصحیح و مقابله است و به مرور زمان به زیور طبع آراسته خواهد شد انشاء‌الله.

محمد ارسی

نیم‌نگاه

مانند هر ایرانی دیگری از این که نخست وزیر اسراییل، حسابِ ملت ایران را از حسابِ حکومتی‌ها تفکیک می‌کند راضی و خوشحالم؛ ولی سئوالی که از بنیامین نتانیاهو دارم این است که وقتی اکثریت مردم ایران، اکثریت قریب به اتفاق آن، حامی برجام و پشتیبان عادی‌سازی رابطه با غرب و آمریکا هستند، چرا شما مثل «دل‌واپس‌ها» و تندروهای حاکم بر ایران این همه با برجام دشمنی می‌کنید؟

علی کشتگر

ترامپ، تروریسم تکفیری و ما ایرانیان!

تاکنون حتی یک نمونه رفتار غیرمدنی که بتوان آن را به تروریسم نسبت داد از صدها هزار ایرانی دوملیتی و اعضای خانواده‌های آنان که به آمریکا سفر می‌کنند دیده نشده است و قطعا حکومت ترامپ نمی‌تواند در این زمینه نمونه‌ای ارائه کند. تندروهای رژیم ایران و شخص آیت‌الله خامنه‌ای قطعا از رفتار دونالد ترامپ برای اثبات مدعیات خود بهره‌برداری‌ها خواهند کرد.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2017
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.