دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
Monday 1 March 2021
ايران امروز

جواد کوروشی

نود سالگی میخائیل گورباچف و نقش او در سیاست جهانی

میخائیل گورباچف آخرین صدر کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی روز دوم ماه مارس ۹۰ ساله می‌شود. نام گورباچف با تغییرات بنیادی در ساختار نظام جهانی همراه است. زمان انتخاب او به دبیر کلی حزب حزب کمونیست، شاید هیچ کدام از اعضای حزب تصور نمی‌کردند اتحاد جماهیر شوروی با چه تغییراتی در آینده نزدیک روبرو خواهد شد.

محمود تجلی‌مهر

نقد بر جنبش چریکی و عاشوراسازی

و آن جان‌های شیفته!‏

تنها مردگان هستند که خطا نمی‌روند. کسانی که دست به نقد گذشته می‌زنند و به ویژه خطاها را با صراحت یادآوری می‌‏کنند، نه تنها باید آگاه باشند که دیدگاه آن‌ها نیز تنها یک روایت است، جان‌های شیفته و انسان‌های شرافتمند آن دوران را ‏نیز همواره به یاد داشته باشند. آزرده‌سازی آن‌ها روا و شایسته نیست.‏

بیانیه جمعی از ایرانیان

هدف ملی: برپاداشت ‌دمکراسی

ما نگارندگان، از همه ایرانیان میهن دوست و دمکراسی‌خواه، چه پیرو جمهوری و چه در پی پادشاهی، می‌‏خواهیم که برای رهایی کهن سرزمین مشترک مان، کینه‌های فرصت سوز را به کناری گذارند و دموکراسی را که برای ‏فردای ایران وعده می‌دهند، از همین امروز میان خود برپا دارند.‏

محمود سریع‌القلم

دولت بایدن و ایران (۲)

کانون تئوریک «تقابل محاسبه شده و رهیافت تشویق و تنبیه هم‌زمان» نسبت به ایران شاید بدین صورت قابل خلاصه باشد: رشد و توسعۀ اقتصادی و کاهشِ بحران‌های اجتماعی در ایران تابع بازبینی در برنامۀ هسته‌ای و سیاست خارجی ایران خواهد بود. حداقل نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که این پروسۀ کش و قوس، زمان بر خواهد بود.

حمید فرخنده

اصلا تعجب نکنید!

وقتی باور به حقوق بشر و دموکراسی مبنا یا راهنمای مبارزه سیاسی نباشد و تنها میزان و معیار مبارزه با امریکا یا امپریالیسم باشد، می‌توان چشم بر خرد شدن استخوان‌های رفقای حزبی و اعدام آنها بست، می‌توان ویران شدن حزب را دید، می‌شود له شدن خود و عزیزان خود را دید اما به راه طی شده شک نکرد. در این نوع نگاه انسان‌ها، حتی رفقای حزبی خود، به پیچ و مهره‌های دورانداختنی مبارزه ضدامپریالیستی تبدیل می‌شوند.

محمود تجلی‌مهر

(نقد بر جنبش چریکی و عاشوراسازی)

روند رهایی پندار و کردار از برتری فرهنگ پیرامون

هدف این نوشته گشایش بحث پیرامون یکی از پایه‌های فکری نوشته پیشین است؛ پرداختن به روندی که انسان برای رسیدن به آگاهی، خودآگاهی و استقلال فکری از بستر فرهنگی پیرامون خود باید طی کند. در این روند گامی مهم برداشته می‌شود که در زبان‌های اروپایی reflection نام دارد. "درنگیدن" و "باریک اندیشیدن" معادل‌هایی هستند که داریوش آشوری برای reflection در راه رسیدن به خودآگاهی آورده است.

محمد حسین صدیق یزدچی‏

چرا جریان‌های چپ از اسلام‌بنیادان حمایت می‌کنند؟

چرا جریان‌های چپ، و عمدتا فرانسوی و دیگر کشورهای اروپائی، ‏اقدامات تخریبی اسلامیست‌ها را حدّاقّل به سکوت برگزار می‌کنند. یا با اقدامات محدود سازی ‏فعالّیت مساجد یا تشکل‌های اسلامی و نقض آشکار ارزشهای لائیک یا آزادیهای دموکراتیک از ‏سوی اسلامیست‌های ساکن فرانسه، به اعتراض می‌خیزند و این اقدامات را به نوعی ضدّیت با ‏خارجی یا «اسلاموفوبی» یعنی اسلام‌هراسی تعبیر و بدان متهّم می‌کنند؟

م- روغنی

۵۰ سالگی سیاهکل و برخورد “کلنگی” به تاریخ

چریک‌ها را نه تروریست بنامیم و نه شهید آنطور که بازماندگان آنها هنوز به تبلیغ راهشان مشغولند. آنها جوانان صادق و پرشوری بودند که نسخه‌های سیاسی روشنفکری دهه چهل را در عمل آزمودند. در محیط روشنفکری دهه چهل، خشونت تجویز می‌شد و فضای بسته کشور و سرکوب احزاب و گروه‌های با سابقه راه مبارزه مسلحانه را به عنوان بدیل هموار می‌ساخت.

فریدون احمدی

باز نمی‌خواهمت بهمن خونین سرشت

من آن انقلاب را خودکشی جمعی ما ایرانیان، بسان نهنگ‌هایی که گروهی خود را به ساحل می‌‏افکنند، می‌دانم. شک نیست که تقصیرها به یکسان تقسیم نمی‌شوند. هر که بامش بیش برفش بیشتر. نظام گذشته، رژیم شاه، ‏بیشترین نقش و خطا را در وقوع انقلاب اسلامی داشت. اما نمی‌توانیم و شایسته نیست در پشت خطاهای رژیم گذشته، خود و ‏خطاهای خودمان را پنهان کنیم.

حسین آرین

احیا برجام و تهدید اسرائیل؛چگونگی حمله و مدیریت منازعه

دولت بایدن برگشت به برجام سال ۲۰۱۵ را منتفی می‌داند و با در دست داشتن ‏اهرم‌های محکمِ ناشی از تحریم‌های دولت ترامپ، عجله‌ای برای آغاز گفت‌وگو ندارد، ‏ضمن اینکه فقط شش ماه به پایان دوران ریاست جمهوری حسن روحانی مانده است.‏

م- روغنی

۲۲بهمن و غده چرکین بنیادگرایی اسلامی

۴۳ سال پیش به نظامی تن دادیم که نطفه چرکین بنیادگرایی‌اش در انقلاب مشروطه و با ورد رسمی دین در دولت بسته شد. ماده دوم متمم قانون اساسی که با فشار مشروعه‌خواهان به مجلس تحمیل شد به حداقل پنج فقیه اجازه می‌داد که قوانین مصوبه مجلس مغایر با "قواعد مقدسه اسلام" را رد نمایند.

محمود تجلی‌مهر

پنجاهمین سالگرد “حماسه سیاهکل” یا عاشورای فداییان

در این روزها که طیف‌های گوناگون و پراکنده فداییان خلق در شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای گسترده به تبلیغ و بزرگداشت پنجاهمین سالگرد سیاهکل پرداخته‌اند، من نیز نگاه خود را، هر چند کمی پراکنده، ‏به ارزیابی‌های موجود در باره سیاهکل و چریک‌های فدایی در میان گذارم. سخن من در کنار تمام حماسه‌سازی‌های بدون ‏نقد این روزها شاید صدایی منزوی باشد، اما شاید به کسانی که به دنبال درک تصویر تکمیل‌تر در میان این همه تبلیغات ‏باشند، یاری رساند و راه را برای نقد و بررسی به دور از احساسات بگشاید.‏

بیژن ققنوس

آیا «جمهوری ولایت فقیه» رژیمی فاشیستی است؟

از آنجا که این طبقه‌بندی‌ها در جهان ‏سیاست معنی دقیقی داشته و تاثیرگذار در استراتژی و تاکتیک ما در مواجهه با رژیم‌های سیاسی است، در این نوشته سعی ‏می‌شود در ابتدا تعریف دقیقی از «فاشیسم» به دست دهیم و آنگاه بدان پردازیم که آیا «جمهوری اسلامی» بر مبنای این ‏تعریف رژیمی فاشیستی است و در پایان می‌بینیم در مبارزه عملی چه نتایجی از این طبقه بندی بدست می‌آید.‏

م- روغنی

رضا شاه و رهبر سیاسی سده بیست و یکم

اگر در اوایل سده بیستم واژه‌های امنیت، تمرکز و دیکتاتوری در میان بسیاری از اصلاح‌طلبان و تجددخواهان اهمیت والایی داشت، پس از ۴۲ سال حکومت فقها و تسلط دین بردولت، گفتمان دموکراسیَ، جدایی دین از دولت و حقوق بشر جایگزین اقتدار گرایی گردیده است که از جمله به استبداد دینی پایان دهد و رفع تبعیض‌های جنسیتی و قومی / دینی را در دستور کار قرار دهد.

آرشيو سیاست
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail: editor@iran-emrooz.net