دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - Monday 16 July 2018

محسن حیدریان

امیرانتظام وجدان آگاه یک ملت

امیرانتظام در تمام چهل سال گذشته صدای وجدان اگاه ملت ایران و مخالف ولایت فقیه از موضعی دمکراتیک و مسالمت آمیز بود. از همان ابتدا برای جلوگیری از تصویب ولایت فقیه، طرح انحلال مجلس خبرگان قانون اساسی را ارائه داد که مورد تأیید بازرگان و اکثریت قاطع وزرا قرار گرفت، اما با واکنش روح‌الله خمینی و هوادارانش، به سرانجام نرسید.

کریم پورحمزاوی

این حاشیه بی‌آب هنوز هم جنگ زده است

خرمشهر و آبادان شهرهایی هستند که نه تنها آب خوردن بلکه هوایی هم برای نفس کشیدن ندارند. خرمشهر, به عنوان یک شهر, هنوز بازسازی نشده و از ویژگی‌های یک شهر فرسنگها به دور است. علاوه بر این, خرمشهر منبع اقتصادی قابل ذکری هم ندارد تا حداقل بخشی از مردم شهر با درآمد عایده از فعالیتهای اقتصادی برای خود چاره‌ای بیاندیشند.

محمدجواد کاشی

رقص گلوله‌های خشم

«در جهان کنترل شده و ضابطه‌مند متشرعان، تن زنان بیش از هر چیز باید تحت نظات و کنترل باشد. هیچ چیز بیش از تن زنان این جهان استوار را از هم نمی‌پاشاند. تن بی‌مهار زنان بیش از هر چیزی قادر است استوانه‌های جهان مطلوب متشرعان را زیر و رو کند.»

حمید آقایی

چه کسی از چه کسی پیروی می‌کند؟

امروزه موضوع چکونگی گذار از نظام جمهوری اسلامی و مشکلات و بحران‌هایی که جامعه ایران با آن دست به گریبان است در تمامی سطوح مختلف از درون حکومت تا مخالفین آن به‌طور جدی مطرح‌اند. در این رابطه اما آنچه که بیش از هر چیز مورد بحث قرار دارد نوع رهبری و هدایت فرایند گذر از این شرایط می‌باشد.

محمود سریع‌القلم

حکمرانی و عوامل خارجی

آیا اماراتی‌ها، گرجستانی‌ها و مردم ترکیه، پول و سرمایه خود را به بانک‌های ایرانی منتقل می‌کنند؟ یا برعکس. چرا گرجستان ویزا برای ایرانی‌ها را لغو می‌کند و زمینه برای سرمایه‌گذاری میلیاردی آنها را در گرجستان فراهم می‌کند؟ و شاید پرسشی اصولی‌تر: چرا شهروندان به این فکر می‌افتند که دارایی‌های خود را به ارز تبدیل کرده و در خارج مستغلات بخرند؟

گفت‌وگو با علیرضا رجایی

اصلاح‌طلبی بوروکراتیک به بن‌بست رسیده است

اصلاح‌طلبان در حل مسائل ایران در چارچوب وضع موجود بی‌اثر شده‌اند. مهم نیست که من و شما، و اصلاح‌طلبان، چه فکر می‌کنند. مهم این است که حاکمیت چه فکری می‌کند. جریان غالب در اصلاح‌طلبان مدام به تکرار این جمله اکنفا کرده که: حالا ببینیم چه می‌شود. من می‌گویم با این استراتژی نمی‌توان موفقیتی به دست آورد.

ناصر کاخساز

سه نکته‌ی سیاسی و سه مسئله‌ی ملی

در روزگار ما، مصدق دیگر به یک روش مبارزه تبدیل شده است. بویژه در دورانی که هدفِ مستقل از روش، یعنی هدفی که روش را تحت‌الشعاع خود قرار بدهد، از نظر اندیشه‌ی علمی و فلسفی متزلزل‌تر شده و اعتبار معنوی خود را از دست داده است.

دکتر غنی مجیدی

«طرحی برای حل مسئله فلسطین»

قرارداد قرن

بر اساس این طرح، دولت فلسطین کوچک‌تر از آنچه در پیمان اسلو پیش‌بینی شده، خواهد بود و اسرائیل به مرز‌های ‌‌‌۱۹۶۷ باز نخواهد گشت. پایتخت این دولت ابودیس خواهد شد. با انتخاب ابودیس اسرائیل از جمعیت ۱۵۰ هزار نفری فلسطینی خلاصی یافته و بیت‌المقدس شرقی را ضمیمه خاک خود می‌سازد. مسجد اقصی نیز زیر نظر اردن اداره می‌شود.

محمدجواد کاشی

هیزم‌های آماده اشتعال

«همه از هم می‌پرسند اوضاع به چه سمتی می‌رود؟ واقع این است که این اوضاع سمت و سویی ندارد. ما با ریزش تدریجی همه چیز دست به گریبانیم. دولت و مردم، پوزیسیون و اپوزیسیون، اصلاح‌طلب و برانداز، سرکوبگر و معترض، همه در کار و هدف خود بازمانده‌اند.»

م رها

صدای پای رضاخان اسلامی؟

جناح راست افراطی و بخشی از نیروهای امنیتی-نظامی که در آرزوی قبضه‌کردن کامل قوه اجرایی کشور به سرمی‌برند روی کار آمدن دولتی نظامی را کارساز می‌سنجند. پس از ناکامی دولت موعودگرای احمدی نژاد، راست افراطی براین باور است که رضاخان اسلامی می‌تواند با هماهنگی کامل با ولی مطلقه فقیه حکومت اسلامی را از بحران نجات دهد.

فاضل غیبی

چرا، اثر می‌کند!

امروز دریافته‌ایم، در زندگی فردی و اجتماعی ارزشی والاتر از کوشش برای خدمت به میهن وجود ندارد و ما ایرانیان خواهیم توانست در سایۀ نظامی دمکراتیک، ایران را سرافرازانه به «گوارایی حس وطن» پیوند دهیم. سیاوش لشگری گرامی، این تازه اول کار است، «باش تا صبح دولتش بدمد»!

علی‌رضا اردبیلی

شکست پروژه «انقلاب اسلامی» در ترکیه

هرچند درست مثل انقلاب ایران، همه ترکیه خواهان بهبود اوضاع است، اما برخلاف جنبش انقلابی ۱۳۵۶-۱۳۵۷ در ایران، جامعه ترکیه در جستجوی راه حل، یکپارچه نیست. نیمی از جامعه که دیروز رأی به ادامه حکومت حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان دادند، به آن بهبودی که اپوزیسیون شکست خورده وعده می‌دادند، باور نکردند. این عدم باور، به معنی رضایت از اوضاع فعلی نیست.

جواد کوروشی

خامنه‌ای مانع شفاف‌سازی اقتصاد ایران است

آیت‌الله خامنه‌ای از یک سو با نادیده گرفتن سیاست‌های مخرب سی ساله رهبری خود به ویژه در زمینه اقتصاد، مرتبا به دولت برای بهبود اوضاع اقتصادی و وضعیت معیشتی «رهنمود و دستور» می‌دهد، از سوی دیگر اما با علم کردن واژه بی‌معنی «اقتصاد مقاومتی» دست دولت برای تصمیم‌گیری‌های اجتناب ناپذیر اقتصادی را بسته است.

محمد ارسی

در ضرورت دوستی با ملّت اسرائیل!

سخنی با «روشنفکران مذهبی»

چرا تودهٔ عادی ملت درک مطلب کرده اما عالم و روشنفکر دینی تن به قبول واقعیت نمی‌دهد؟ در حالی که مردم نگرانند و معترضانه فریاد می‌زنند که: ایران دارد از دست می‌رود، دارد قربانی اسرائیل‌ستیزی «حضرات» می‌شود...، ولی از این دسته از روشنفکران صدای اعتراضی در حمایت از خواست توده‌ی میلیونی ملت ایران شنیده نمی‌شود!

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.