پنجشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - Thursday 16 August 2018

محسن قائم مقام

حکومت بدون کمک مردم هیچ غلطی نمی‌تواند بکند!

روحانی و رهبرمافیا می‌دانند که کاری از دستشان بر نمی‌آید و این صحبت‌ها خوراک تبلیغاتی داخلی است. در واقع بدون کمک همه جانبه مردم برعکس صحبت خامنه‌ای، حکومت در برابر ترامپ «هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»!

احسان آزاد

چرا اعترضات فراگیر نشد؟

هنوز طبقه متوسط شهری برای مشارکت در پروژه براندازی به اجماع نرسیده و تصمیم خود را نگرفته است البته این به آن معنا هم نیست که به اصلاحات با این اصلاح‌طلبان امید بسته است. بلکه به نظر می‌رسد همچنان در جستجوی نیروی است که بتواند خواست تحول‌خواهی و تغییرات بنیادی‌اش را نمایندگی کند.

کاظم علمداری

توافق حقوقی دریای خزر

چگونه سهم ۵۰ درصدی ایران به ۱۳درصد کاهش یافت؟

جمهوری اسلامی در جهان منزوی است و قادر نبوده و نخواهد بود از حقوق ملی ایران در نهادهای بین‌المللی دفاع کند. این تنها موردی نیست که نظام جمهوری اسلامی برای سیاست‌های مخرب خود ثروت ملی ایران را برباد داده است.

بهروز قاسمی

بی‌بی‌سی بهانه است، روزنامه‌نگار مستقل نشانه است!

اخلال در جریان آزاد خبررسانی هیچگاه در جهت منافع ملی نبوده است مانند انواع سانسور خبری در مورد ابعاد شکست‌های جنگی از عراق در جنگ هشت ساله و پیامدهای طولانی شدن جنگ توسط فرماندهان و سیاستمداران آن زمان که خساراتی غیرقابل جبران برای کشور پدید آورد.

جمشید اسدی

پاسخی به عیسی سحرخیز، اصلاح‌طلب درون‌مرز!

عیسی سحرخیز اعتراض‌های خیابانی را «کور، پراکنده، بی‌تشکیلات و بی‌رهبری را بی‌سرانجام و ناامیدی افزا» می‌داند. اما این اعتراض‌ها کور نیستند. مردم ناخرسند به روشنی می‌گویند چه نمی‌خواهند و چه می‌خواهند. پراکنده هم نیستند، بلکه گسترده‌اند. رهبری هم از ورای همین بپاخیزی‌ها بر می‌آید.

بهرام خراسانی

ما خطا کردیم و صلح انگاشتیم

من گذار از نظام جمهوری اسلامی و برپایی یک دولت سکولار در کشور را در آینده‌ای نه چندان دور هم بایسته می‌دانم، هم ناگزیر، و هم ناوابسته به خواست این یا آن شخص. اینکه کار چگونه انجام خواهد شد هنوز به درستی نمی‌دانم. شاید آرام، شاید هم با خشونت بسیار.

جواد کوروشی

چرا مذاکره بهتر است؟

قاعدتا باید به جای آقای روحانی، آقای خامنه‌ای به عنوان رئیس جمهوری اصلی و پنهان ایران به مصاحبه بنشیند و به مردم بگوید که چرا در سی سال گذشته ایران را بخاک سیاه نشانده است. آقای خامنه‌ای باید به مردم بگوید چرا از سیاست‌های مخالف منافع ملی دست بر نمی‌دارد.

محسن قائم مقام

عبدالحسین خان وجدان داری؟

آقای رضا پهلوی اگر شما آنطور که عنوان می‌کنید برای آزادی و دمکراسی در ایران مبارزه می‌کنید، آیا در دوران پدر شما آزادی و دمکراسی در ایران برقرار بود؟ «اشکالاتی در آن زمان بود» با آزادی و دمکراسی در آن زمان نبود فرق دارد.

امیرحسین گنج‌بخش

دولت‌سازی در دوران فروپاشی

اگر زمانى سناریویى از امکان گسست میان سرنوشت جمهورى اسلامى و نهاد ولایت می‌شد متصور بود هر چند غیر محتمل، اکنون دیگر به روشنى سرنوشت جمهورى اسلامى به سرنوشت نهاد ولایت و سرنوشت نهاد ولایت به سرنوشت آقاى خامنه‌اى گره خورده است. آینده آقای خامنه ای تاریکی محض است.

امیر ممبینی

محیط زیست و ترامپ

برنامه هسته‌ای در برابر برنامه ذغالی!

ایران به قیمت بستن نیروگاه هسته‌ای و گذاشتن نقطه پایان به تنش هسته‌ای باید دولت ترامپ را خلع دستاویز کند و تسلیم هیچ مذاکره‌ای که منجر به تقویت آرای ترامپ در انتخابات آینده بشود نگردد. جهان مهمتر از ایران است. نه به ترامپ و نه به فعالیت تنش‌آفرین هسته‌ای با هم.

خشایار دیهیمی

سخنی از یک شهروند یک لاقبا

آقای خاتمی من با تو همیشه رو راست بوده‌ام و ناگزیر الان هم باید بگویم دروغ می‌گویی که از مردم عذر می‌خواهی. می‌دانی؟ پاراگراف اول و آخر سخنانت تو را لو می‌دهد. می‌نویسی در مقام یک شهروند دلسوز این راهکارها را پیشنهاد می‌دهی. اصلا می‌دانی معنای شهروند چیست؟...

محسن قائم مقام

به مناسبت ۱۴ مرداد روز انقلاب مشروطه

نهضت مشروطه، نهضت حفظ پادشاهی نیست!

دکتر مصدق به مشروطه اعتقاد راسخ داشت و در صف مبارزان آن نهضت باقی ماند. او همانند بسیاری از مبارزین از واقعیت قدرت روحانیون و همکاری و همراهی ایشان با شاه و سلطنت آگاه بود و لذا همواره دنبال تضعیف قدرت سلطنتی و شاه عمل می‌کرد. عنوان کردن شعار «شاه باید سلطنت کند نه حکومت» را در همین زمینه انتخاب کرده بود.

اصغر جیلو

هم‌صدایی یک نیاز عاجل  و فوری است

سه پیشنهادی که هفته پیش جبهه ملی ایران ارائه کرد می‌تواند یک نقطه شروع برای همزبانی و گفتگوی همه نیروهای آزادی‌خواه کشور از مشروطه‌خواه گرفته تا جمهوری‌خواه، در جهت خروج از پراکندگی تلاشهای موجود در داخل وخارج از ایران برای نجات کشور باشد.

نیره توحیدی

بازهم سناریوسازی غیراخلاقی صداوسیما

چه با روش مبارزه و سبک کار یا دیدگاه‌های خانم مسیح علی‌نژاد موافق باشیم و چه نباشیم، وظیفه حقوق بشری ما ایجاب می‌کند این سناریو سازی‌ها و فشارهای غیراخلاقی و غیرانسانی علیه او و خانواده‌اش را محکوم کنیم. این نوع برنامه‌های پلید در این حکومت و در صدا و سیمای آن سابقه طولانی دارد و مسیح و خانواده‌اش نه اولین و نه آخرین آنهاست.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.