دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - Monday 19 February 2018

محمد ارسی

اصلاح‌طلبی و ضرورت صراحت با ولی فقیه!

حالا که علی خامنه‌ای و نهادهای تحت امر او عامل اصلی مشکلات و مصائب ملی و بین‌المللی ما هستند، پس ضروریست که استراتژیست‌ها و سران اصلاحات سیاسی به دوره تعارف با خامنه‌ای پایان بدهند، و حرف دل ملت را، که حذف ولایت فقیه از «قانون اساسی» و برداشتن خامنه‌ای از تخت قدرت و حکومت است با صراحت تمام بیان کنند.

احمد پورمندی

رفراندم آری، رفراندم نه! مساله این نیست!

راهکار «برگزاری انتخابات آزاد، از طریق دستیابی به توافق با بخشی از حکومت و بر فراز قانون اساسی» بیش از هر راهکار دیگری زمینه تحقق دارد و این زمینه افزایش خواهد یافت اگر جمهوریخواهان به مثابه قوی‌ترین و کارآمدترین نیروی اپوزیسیون، موفق به تولید اراده سیاسی واحد بشوند.

امیر مُمبینی

نظام ولایت فقیه نمی‌تواند موضوع رفراندوم باشد

رفراندوم یا همه‌پرسی فراگیر یکی از ابزار دموکراسی است. رفراندوم دارای اهمیت اساسی است و در بسا موارد می‌توان مشکلات و بن‌بست‌های بزرگ اجتماعی و سیاسی را به یاری آن برطرف کرد. اما آیا نظام‌های گوناگون سیاسی تا چه حد می‌توانند موضوع رفراندوم باشند؟

کاظم علمداری

در پشتیبانی از بیانیهٔ فراخون برگزاری رفراندوم

دو راه در پیش است

دو راه در پیش است. یا حکومت‌گران با شناخت از وضعیت وخیم کنونی، خواست بخش بزرگی از جامعه، یعنی برگزاری رفراندوم آزاد با نظارت سازمان ملل متحد به عنوان حق مسلم مردم ایران را می پذیرند، و یا ایران را با آینده‌ای ناروشن روبه‌رو خواهند کرد.

حمید آقایی

انقلاب اسلامی، نقطه تلاقیِ ایده‌آلیست‌های متوهم!

یکی از عوامل مهم در تبدیل شدن ایده آل به توهم، مقایسه دائمی و عمدتا ناخودآگاه بین شرایط موجود و شرایط ایده آل، و استفاده از معیارهای معمولا مطلق برای خوب جلوه دادن شرایط ایده‌آل و بد به تصویر کشیدن شرایط حال است.

امیرحسین گنج‌بخش

فروپاشی ۵۷ - دولت و خشونت

موضوع این نوشته پرداختن به یکی از این نهاد‌ها یعنی خشونت و جایگاه آن در فروپاشی رژیم شاه و برآمد جمهوری اسلامی است. مبانی نظری نوشته حاضر بر این استوار است که «ساختار تمام نهاد‌های اجتماعی عمیقا تحت تاثیر روش‌‌هایی‌ هستند که به نحوه اعمال خشونت در جامعه می‌پردازند».

رضا چرندابی

حقیقت‌های جنبش سیاسی ایران

حقایق سیاسی مشخصی در صحنه سیاسی ایران جریان دارد که به‌نظر می‌رسد فعالین و احزاب سیاسی یا در نظر نمی‌گیرند، یا اینکه اگر هم توجه دارند، جرئت و شجاعت بیان آن و ملحوظ کردنش در روند آتی سمت‌گیری‌های سیاسی را ندارند.

قربان عباسی

نقدی به سخنان دکتر مرتضی مردیها

در ستایش عصیان و در نکوهش انفعال

عصیان تولد دوباره است نوعی امتناع است «نه» گفتن است و تن ندادن به جهان قدرت و نظمی که آن می‌خواهد. تردیدی نیست که تاریخ یکی از محدودیت‌های انسان است اما با هوشمندی باید بر خلق امکاناتی نوین متمرکز شد ما تنها در سایه عصیان است که قادر خواهیم شد بر تاریخ بند نهیم.

مزدک لیماکشی

چهار خواست مشترک دموکراسی‌خواهان ایران

برای ایجاد ائتلافی بین نیروهای ملی، دمکراتیک، چپ دمکراتیک و جمهوری‌خواه ایران نیاز به تدوین مرکزی‌ترین خواست‌ها و مشی‌های سیاسی در این مرحله از جنبش دمکراتیک ایران داریم. قصد این نوشته پرداختن به این دو مسئله است.

محمد ارسی

خامنه‌ای یعنی انگشت ششم!

علی خامنه‌ای و دربار و نهادهای تحت امر و فرمانش مسؤل اصلی بدبختی و بینوایی این مُلک و ملت‌اند، و تا خامنه‌ای نرود و بند و بساط ولایت فقیه جمع و کناری گذاشته نشود، دردهای این ملت درمان نخواهند شد و هیچ حرکت دموکراتیک و اصلاحی بنیادی، در ایران صورت وقوع نخواهد یافت.

احمد پورمندی

انقلاب بهمن از نمای نزدیک!

امروز در حالی که انقلاب بهمن بعد از حدود چهل سال قدرت طلبی، ویرانگری و زد و خورد دائم، پیر، از نفس افتاده و تباه شده و به مرکزی برای تولید گاز‌های سمی و کشنده بدل گردیده، رفرمیسم به عنوان هم‌آورد زخم خورده‌اش، با قدرت بیشتری سر برآورده است.

حمید آقایی

وحدت ملی در عین تنوع فرهنگی و زبانی

جنبش دی ماه ۹۶ بر خلاف جنبش سبز، یک جنبش فراگیر ملی و کاملا ایرانی است که ضمن تنوع شعارهای آن، نه تنها ندای جدایی‌طلبی از آن برنخاست، بلکه حتی همه استانهای ترک، لر و کردنشین ایران زمین را در بر گرفت، و هیچ قومی و اقلیت مذهبی ساکن ایران خود را نسبت به آن بیگانه نیافت.

علی زمانیان

دوازده اشتباه جمعی زمانه‌ی انقلاب ۵۷

یکی از اشتباهات بزرگ آن دوره این بود که همگان، در ناخودآگاه جمعی، در پی پاسخ به این پرسش سنتی بودند که: چه کسی باید حکومت کند؟ و نمی‌دانستند اساسا این پرسش اشتباه است. باید به دنبال پاسخی درخور برای پرسش بنیادین دیگر بود که: چگونه باید حکومت کرد؟

مرتضی مردیها

دفاع از شورش

«نسبت اصلاح‌طلبان با هسته سخت حکومت نسبت دو قدرت نیست که پشت میز مذاکره نشسته‌اند. اصلاح‌طلبان عملاً بخشی از کارگزاران حکومتی‌اند که‌گاهی هم استدعایی و پیشنهادی را به عرض می‌رسانند. و به‌راحتی و بسا اغلب جواب نه می‌گیرند. به‌همین سادگی!»

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.