شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۸
Saturday 18 January 2020

حمید فرخنده

شمع بازرگان

بازرگان صدای اعتدال، انصاف، روابط برابر بر اساس احترام ‏متقابل با همه کشورها از جمله امریکا و دمکراسی‌خواهی بود در دوران پر هیاهوی انقلاب. ‏دورانی که دمکراسی از نظر اکثر نیروهای سیاسی و مردم کالایی لوکس محسوب می‌‏شد، حق مداری و لیبرالیسم سیاسی سازشکاری با سرمایه‌داران و فئودال‌ها، بی‌بندو ‏باری و ضدیت با طبقات محروم تلقی می‌شد.

آرمان امیری

اسلام تمام شد، نوبت ایران رسیده است!

تردیدی نیست که کشور ما در معرض خطرات جدی امنیتی قرار گرفته، اما این خطر از همان روزی آغاز شد که گروهی تصمیم گرفتند ایران را به پای رویای «امت شیعه» ذبح کنند. ما همان زمانی در مسیر سوریه‌ای شدن گام برداشتیم که پول مالیات ایرانیان را صرف تشکیل لشکریان چند ملیتی کردیم تا بی‌حساب و کتاب از مرزهای کشور عبور کنند و «سوریه‌ای شدن با چراغ خاموش» را رقم بزنند.

آذرخش ایرانی

روشنفکران ما در کدام سو ایستاده‌اند؟

این حق هر نویسنده، هنرمند و روشنفکر است که ‏جایگاه خود را مشخص کند. در جایگاه مردم زبان گویای آنهاست و در جایگاه حکومتگران توجیه گر اهداف و منافع ‏آنها. اما میان دو صندلی نمی‌توان نشست؛ نمی‌توان هم برای قربانیان اشک ریخت و هم جلادان را ستود؛ هم عشق را ‏ستایش کرد و هم در کنار عاشق‌کُشان ایستاد.‏

جواد کوروشی

قاسم سلیمانی قربانی جاه‌طلبی و توهم خامنه‌ای

موشک‌پرانی به پایگاه‌های آمریکایی‌ها در بغداد، آمریکایی‌ها را به حمله به پایگاه‌های حشدالشعبی برانگیخت و قاسم سلیمانی را به دست زدن به بزرگترین اشتباه زندگی‌اش واداشت؛ حمله به سفارت آمریکا در عراق. او در این محاسبه از خط قرمز آمریکایی‌ها، یعنی حمله به خاک آمریکا، بدون توجه به سابقه اشغال سفارت آمریکا در تهران با تمام پیامدهای چهل ساله خود، عبور کرد و عملا قربانی این اشتباه راهبردی خود شد.

علی‌رضا اردبیلی

جنایتکار جنگی یا یک نظامی؟

نقش قاسم سلیمانی در دفاع از رژیم اسد در سوریه، به دلیل میزان خونی که ریخته شده و خساراتی که آثار آن برای چند نسل آتی سوریه هم قابل جبران نخواهد بود، مهترین فصل زندگی حرفه‌ای وی است. نقش حاج قاسم سلیمانی در این درام انسانی، مهمترین "اثر" وی بر دنیای ماست که با دیگر نقش آفرینی‌های وی به هیچوجه قابل مقایسه نیست.

م. روغنی

قمار خطرناک ولی مطلقه فقیه!

ملت ایران در یکی از دشوارترین دوران تاریخ چهل ساله‌اش بسر می‌برد. جمهوری جهل و جنایت یکی از سخت‌ترین شرایط امنیتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی را برای کشور مهیا ساخته است. دخالت‌های تنش‌افزای سید علی خامنه‌ای و سپاه قدس که بازوی نظامی‌اش در منطقه به شمار می‌آید، ملت را در آستانه جنگ خانمان‌سوزی قرار داده است.

محسن قائم‌مقام

زنگ خطر جنگ

متاسفانه در هفته‌ی اخیر ما شاهد درگیری نظامی امریکا با نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در عراق شده‌ایم و عراق میدان جنگ ‏امریکا با جمهوری اسلامی گردیده است. این بازی با آتش از سوی جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران خطرات سهمگینی برای ‏تمامیت ارضی ایران با ایجاد زمینه برای جنگ‌های داخلی در ایران می‌تواند داشته باشد.

احمد پورمندی

چه خواهد شد؟

اکنون که ترامپ و خامنه‌ای از زمین بازی مردم ایران و جامعه متمدن جهانی بیرون رفته‌اند، اگر به خود بیاییم، با بازی صادقانه در زمین ملی، می‌توانیم سوال یاس آلود و دردمندانه "چه خواهد شد؟" را با سوال امید آفرین "چه باید کرد؟" جایگزین کنیم...

آذرخش ایرانی

آلترناتیو سیاسی چگونه شکل می‌گیرد؟

هر گاه سخن از تغییر یک نظام سیاسی به میان می‌آید، همواره نخستین پرسشی که مطرح می‌شود اینست که آلترناتیو ‏ما کدامست و با کدام اپوزیسیون می‌خواهیم به آن دست بیابیم؟ در این میان برخی سازمان‌ها و گروه‌های سیاسی خود ‏را تنها آلترناتیو و اپوزیسیون "واقعی" می‌دانند...

علی آزاد

نگاهی واقع‌بینانه به رخداد امروز در عراق

ایران به کجا می‌رود؟

عمل تروریستی از هر سوی محکوم است. هدف از این یادداشت دادنِ حق به یک طرفِ دعوا نیست. همچنین ‏هدف، توجیه این ترور نیست. هدف این نوشتار هشداری‌ست به همگان که باز - با تحریک احساسات قومی و دینی ‏‏- به دام آشوب‌طلبان و جنگ افروزان گرفتار نشویم. جنگ نعمت نیست!

کاظم علمداری

دگرگونی درون سیستمی و برون سیستمی

تلاش برای اصلاح تدریجی نظام جمهوری اسلامی در ۴۱ سال گذشته، حتا در دوره‌ای که دولت و مجلس ششم با پرچم اصلاحات انتخاب شدند، با شکست روبرو گردید. راه اصلاح تدریجی نظام جای خود را به راه حذف تدریجی نظام داده است... نیروهای دموکراسی خواه باید به ضرورت‌های مرحله‌ای تحول، استراتژی و تاکتیک‌های لازم اهمیت بدهند.

احمد پورمندی

خامنه‌ای، اپوزیسیون و نبرد با زمان!

تشکیل "جبهه وسیع برای انتخابات آزاد"، می‌تواند راه بسیج ملی، تحمیل توافق به حکومت و گذار مسالمت‌آمیز به دموکراسی را بگشاید و خامنه‌ای را هم در موروثی کردن حکومت ناکام بگذارد. تا آن وقت اما، در کنار تلاش برای دستیابی به تفاهم ملی، نجات کشور در گروی تشدید و تعمیق مبارزاتی است که وارد فاز نوینی شده‌اند.

علی آزاد

۵ دی و نقش جامعه مدرسینِ دانشگاهی

‏۵ دی در پیش است. آقای منوچهر بختیاری، پدرِ جاوید پویای بختیاری، همگان را به شرکت در آیین چهلم پویا و همه جانباختگان آبان‌ماه دعوت نموده‌است. حال این ماییم و این راهی که پویاهای این سر زمین از جمله رهروانش بودند. راهی که باید ادامه یابد. ‏‏...‏

آذرخش ایرانی

بار دیگر: “انقلاب” یا “اصلاح”؟

جنبش "تحول‌خواهی" یا "اصلاح‌طلبی" با هر نامی که صورت می‌گیرد، جنبشی مستقل و مردمی باشد. اصلاح‌طلبی‌ای که از درون یک نظام برخیزد و توسط همان نظام "مهندسی" ‏شود، بی‌آنکه بخواهد کوچکترین تحول جدی و پایدار در آن ایجاد کند، در نطفه شکست خورده است.

آرشيو سیاست
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.