بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

از دعای داریوش بزرگ تا نابخردی‌های ما


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 23:45نظر شما درباره این مقاله:


این سیل چند دهه قبل از آسمان سیاست باریدن گرفت
بازگشت به صفحه اول

این سیل چند دهه قبل از آسمان سیاست باریدن گرفت

محمد فاضلی


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 21:14

پاول پیرسون در کتاب «سیاست در بستر زمان» فرایندها را از نظر علت‌ها و پی‌آمدها به چهار دسته تقسیم می‌کند. علت‌هایی هستند که به کندی و شاید در مدت صدها و هزاران سال شکل می‌گیرند (مثل حرکت لایه‌های زمین) و علت‌هایی که به سرعت شکل می‌گیرند (مثل علت‌های جوّی پیدایش گردباد). پی‌آمدهای رخدادها هم گاه سال‌ها به‌طول می‌انجامند (پی‌آمد همین سیل گلستان ماه‌ها و سال‌ها ادامه خواهد داشت) و گاه به سرعت تمام می‌شوند.

علت‌ها و پی‌آمدهای رخدادها به دو دسته کندرو (Slow-moving) و تندرو (fast-moving) تقسیم و با تقاطع آن‌ها چهار دسته رخداد را از هم متمایز می‌شوند. سیل از آن دسته رخدادهاست که هم علت‌های کندرو (قطع غیرعلمی درختان جنگل، توسعه سکونتگاه‌ها در اطراف رودخانه‌ها بدون ملاحظات ریسک و ...) و هم علت‌های تندرو (تغییرات جوی سریع و ریزش باران‌های شدید) دارد.

سیل اخیر در گلستان و مازندران، و در سایر استان‌ها که اکنون در معرض سیل قرار گرفته‌اند، حکایت امروز و دیروز و یک هفته گذشته نیست. این سیل چند دهه قبل از آسمان سیاست باریدن گرفت و حالا به ما رسیده است. سیاست‌مداران چند دهه قبل دست به کارهای عجیبی زدند.

علم را به دست فراموشی سپردند، اما دو دستی با چنگ و دندان به فناوری چسبیدند. اره‌های موتوری جنگل را می‌بریدند اما علم جنگلداری راهی به جنگل نداشت. تراکتورها مراتع، زمین‌های شیب‌دار و پوشش گیاهی طبیعی را شخم می‌زدند اما علم مرتع و گیاه‌شناسی برای نوشتن مقالات دست و پا می‌زد. حکمرانی این گونه بود.

لودرها، بولدوزرها و چرثقیل‌ها، حریم رودخانه‌ها را فناورانه می‌شکافتند و می‌ساختند، اما علم مهندسی رودخانه، اکولوژی و مدیریت منابع طبیعی مقاله تولید می‌کرد. حکمرانی این گونه بود.
فناوری‌ها به کمک شهرداری‌ها آمدند تا کف مسیل‌های رودخانه‌های شهرها را هم آسفالت کنند، مسیل کنار دروازه قرآن را هم بپوشانند، و در حریم و بستر رودخانه‌های شهرها، ساخت‌وساز کنند؛ اما علم شهرسازی لای گزارشان مشاوران و مقالات شهرسازان، خفقان گرفته بود. حکمرانی این گونه بود.

سازه‌های آبی رژیم طبیعی رودخانه‌ها را به صورتی افراطی تغییر دادند و فقدان حاکمیت قانون به همگان اجازه داد تا در دشت‌های سیلابی، بدون محاسبات ریسک و دوره‌های بازگشت سیل، ساخت‌وساز کنند. علم مدیریت ریسک، هیدرولوژی، مدیریت سیلاب و شهرسازی هم در سکوت نظاره می‌کردند. پولی برای عقلانیت و آینده‌نگری باقی نمی‌ماند. حکمرانی این گونه بود.

فناوری و سیاست شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی توسعه دادند، اما روزنامه‌نگاری بحران نه جایی در برنامه درسی روزنامه‌نگاری داشت، نه کسی برای آن آموزش ‌دید. تلویزیون هر روز با چند ستاره و مربع، شعبده‌بازی می‌کرد، اما آموزش سیل و بحران بلایای طبیعی در آن جایی نداشت. حکمرانی این گونه بود.

بودجه سازمان مدیریت بحران ۱۰ و هلال احمر ۱۴۷ میلیارد تومان (در سال ۱۳۹۷) بود، و کشور جزء کشورهایی بود که بیشترین احتمال رخدادهای متنوع طبیعی را داشت. ایمنی اولویت چندم هم نبود، دوردست دیده نمی‌شد. حکمرانی این گونه بود.

بودجه سازمان هواشناسی در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۲۰ میلیارد تومان (۴۰ میلیارد تومان عمرانی) بود (۳۰ میلیون دلار) و سال بعد ۵۷ میلیارد تومان شد. در همان سال آمریکا، چین، ژاپن و آلمان به ترتیب ۴۰۰۰، ۳۰۰۰، ۷۵۰ و ۴۲۰ میلیون دلار برای هواشناسی بودجه گذاشته بودند. حکمرانی این گونه بود.

مدیریت سیل و بحران، مقوله‌ای میان‌بخشی است. شهرداری، اداره محیط‌زیست، وزارت نیرو، قوه قضائیه، وزارت کشاورزی، دانشگاه، نظامیان و بقیه که کنار هم منسجم کار کنند، قانون را رعایت کنند و برنامه همکاری میان‌بخشی داشته باشند، سیل خسارتش کم می‌شود، و همه فوایدش هم به طبیعت و زندگی می‌رسد. اما حکمرانی بر اختیارات بخشی (و نه حتی پاسخ‌گویی‌های بخشی) بنا شده بود. اختیار و مسئولیت میان‌بخشی در میان نبود. حکمرانی این گونه بود.

سیاست بی‌محابا به بستر رودخانه، مرتع، درختان جنگل، حیات وحش، علوم شهرسازی، هیدرولوژی، روزنامه‌نگاری، آبخوان، تکنوکراسی، علم اقتصاد، اکولوژی، میان‌بخش، طرح جامع شهری، و علم مدیریت بحران و قواعد بودجه‌ریزی تجاوز کرد، و حالا همه خسته، بی‌حیثیت و بی‌اعتماد از پا افتاده‌اند. آسمان سیاست سال‌ها باریده و حالا بغض آسمان اقلیم و طبیعت ترکیده است. او بر زمینی می‌بارد که قدرت دهه‌هاست همه موانع پیش روی آب را بی‌محابا دریده است.نظر شما درباره این مقاله:


عقلانیت نفتی نه توسعه می‌آورد نه دموکراسی
بازگشت به صفحه اول

عقلانیت نفتی نه توسعه می‌آورد نه دموکراسی

عباس عبدی


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 20:08

عباس عبدی در گفت و گو با نفت‌خبر می‌گوید:
پول نفت خصوصاً در سیستم‌هایی که به لحاظ سیاسی توسعه نیافته‌اند، عقلانیتی متفاوت از عقلانیتی که در سیستم‌های توسعه یافته سیاسی می‌بینیم به وجود می‌آورد

امین‌قلعه‌ای- بسیاری نفت و گاز مزیت نسبی ایران برای سرما‌یه گذاری و رشد اقتصادی می‌دانند. ایران دارنده چهارمین ذخایر نفتی با ظرفیت تولید روزانه هشت میلیون بشکه و دومین ذخایر گازی با ظرفیت تولید سالانه دو میلیارد متر مکعب در جهان محسوب می‌شود. ترکیب ذخایر هیدروکربوری(نفت و گاز)، ایران را در جایگاه نخست جهان قرارداده است. در این بین پرسش اصلی این است که چرا سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز و صنایع وابسته به آنها و همچنین توسعه صادرات محصولات مرتبط با این حوزه، هیچگاه به عنوان محور اصلی اداره سیاست‌خارجی واقتصاد ایران مورد شناسایی قرار نگرفت؟ چرا در شرایطی که راهبرد انرژی بخشی از استراتژی توسعه و امنیت ملی کشورها محسوب می‌شود، کشورمان در استفاده از این پتانسیل بزرگ، موفق نبوده است؟

عباس عبدی، جامعه‌شناس در پاسخ به پرسش نفت‌خبر گفت: من فکر می‌کنم پول نفت خصوصاً در سیستم‌هایی که به لحاظ سیاسی توسعه نیافته‌اند، عقلانیتی متفاوت از عقلانیتی که در سیستم‌های توسعه یافته سیاسی می‌بینیم به وجود می‌آورد. عقلانیتی مبتنی بر اراده‌گرایی که تصور می‌کند با پول نفت هم می‌توان دنیا را اداره کرد و هم برای همه مشکلات داخلی راه‌حل پیدا کرد. شاه چرا در سال ۵۴ احساس خدایی می‌کرد اما در سال ۵۶ گفت ما دیگر پول‌هایمان را آتش نمی‌زنیم؟چه کسی بجز خود او پول نفت را به آتش کشید؟ احمدی‌نژاد چرا می‌خواست دنیا را مدیریت کند؟ اثر نفت در جوامعی چون ما ترکیبی از اثرات ال‌.اس.دی و مشروب و تریاک است. لذا انتظار رفتار بر مبنای عقلانیت ابزاری که شما در سوالات خود ترسیم کردید، انتزاعی و به دور از واقعیت است. در این جوامع این دولت‌ها نیستند که نفت را مدیریت می‌کنند. این نفت است که همه را مدیریت می‌کند.

عبدی در ادامه افزود: چرا در دنیا کسانی که از بلیط بخت‌آزمایی پولی بدست آورده‌اند اغلب ناموفق هستند و همه را از دست می‌دهند؟ چرا کسانی که از محل کار و زحمت به پول می رسند، موفق هستند؟ ماهیت این دو پول خیلی با هم فرق دارند. پول اول شانسی و بادآورده است و پول دوم حاصل فکر، خلاقیت، تن دادن به ریسک و ایده پردازی و کار است. این دو پول دو عقلانیت متفاوت بوجود می‌آورند. واقعیت این است که در کشور ما صنعت‌نفت مبتنی بر تولید ماده خام نمی‌تواند محور توسعه باشد. چرا که درآمد نفتی به دلیل عدم اتکا به یک فرآیند ساختارمند و مبتنی بر ایده‌های خلاقانه، به صورت بادآورده بدست آمده. در این سیستم تولید نفت هر چقدر هم بیشتر باشد، عقلانیت نفتی که متعارض با عقلانیت ابزاری و مدرن است را تقویت می‌کند. این پول دموکراسی یا توسعه نمی‌آورد.در ایران به خصوص هر زمان درآمدهای نفتی افزایش داشته مثل دوران آخر حکومت شاه یا احمدی‌نژاد؛ با خود عقلانیت نفتی آورده و نتیجه آن اتلاف منابع بوده تا توسعه.

این جامعه‌شناس بروز عقلانیت در تصمیمات کلان جوامع نفتی را وابسته به سطح توسعه‌یافتگی سیاسی آنها دانست و گفت: ورود پول نفت به سیستم‌هایی که به لحاظ سیاسی توسعه نیافته‌اند مانند خوراندن غذای بسیار چرپ به نوزاد تازه تولد است که نتیجه آن مشخص است. برای روشن‌تر شدن موضوع می‌توان رفتار دولت نروژ به عنوان یک کشور توسعه یافته سیاسی در قبال نفت را با رفتار کشورهایی نظیر ایران، ونزوئلا، لیبی و حتی روسیه مقایسه کرد. نروژ پیش از آنکه کشور نفتی شود یک کشور توسعه یافته سیاسی است. اگر دقت کنید در دهه ۷۰ قرن بیستم هم هلند دچار عوارض اینگونه درآمدها شد و بیماری هلندی گرفت ولی چون توسعه یافته هستند ان را درمان کردند ولی ما به تعداد فرود و نزول درآمدهای نفتی مثل سرماخوردگی این بیماری را می‌گیریم. بنای این سیستم‌ها بر درآمدهای نفتی نیست. به همین جهت عقلانیت نفتی در کشورهای توسعه یافته دیده نمی‌شود.

عبدی در ادامه به عوامل تولید، نظیر نیروی انسان، تکنولوژی و سرمایه و نقش مخرب پول نفت در این چرخه اشاره کرد و گفت: در کشوری که منابع محدود است، مجبورند بهترین مدیریت و ساختار با هدف بهره‌وری و درآمدزایی بیشتر را طراحی کنند. پول نفت در جوامع توسعه نیافته سیاسی اما این معادله را برهم می‌زند. با ورود پول نفت در حقیقت ارزش عامل انسانی که خود شامل علم و مدیریت می‌شود، به شدت افت می‌کند. در نتیجه شاهد انتصاب مدیران ناشایست و ساختارهای ناکارآمد هستیم. در این شرایط چون دولت به فعال مایشاء تبدیل شده، فسادهای بزرگ بروز پیدا می‌کند. این واقعیت عقلانیت نفتی است.

این جامعه‌شناس در ادامه راه حل مشکلات ناشی از ورود نفت به اقتصاد را ملی شدن واقعی نفت دانست و در توضیح گفت: من اعتقاد دارم نفت و گاز باید ملی شود به این صورت که صنعت نفت توسط شرکت‌های عمومی اداره شود و بخشی از پول آن به عنوان بهره مالکانه در اختیار دولت گذاشته شود و مابقی به حساب مردم واریز شود. یکی از دلایل مصرف غیر بهینه انرژی در کشور ما این است که مردم احساس مالکیتی نسبت به آن نمی‌کنند. با خود فکر می‌کنند که اگر آن را مصرف نکند دولت منابع حاصل از آن را در جایی مصرف می کند که آنها نمی‌خواهند. اگر پول به حساب مردم واریز شود مثل همه دنیا هر جور که دوست داشتند آن را مصرف و یا در جایی که می‌خواهد از طرق مختلف مثل بورس سرمایه‌گذاری می‌کند.نظر شما درباره این مقاله:


در شیراز سیل  ۱۷ قربانی گرفت
بازگشت به صفحه اول

سیل استان‌های کشور را در نوردید

در شیراز سیل  ۱۷ قربانی گرفت


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 19:42

بارش شدید باران، تگرگ و برف که از چند روز کشور نقاط مختلف کشور را در بر گرفته، امروز دوشنبه در برخی از استان ها و شهرها باعث تلفات، صدمات و خساراتی به هموطنان شده است.
براساس گزارش خبرنگاران ایرنا از سراسر کشور، با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی در شماری از استان ها نیز برای مقابله با احتمال سیلاب و وضعیت نامساعد جوی وضعیت آماده باش اعلام شده و به همت مسوولان و گروه های امدادرسان تمهیداتی نیز برای کمک رسانی و کاهش آسیب ها اندیشیده شده است.
از ساعات نخست وقوع سیل در استان های مازندران، گلستان، فارس، لرستان، کرمانشاه و برخی دیگر از استان ها مسئولان و دستگاه های امدادرسان با حضور در مناطق سیل زده اقدام به بررسی جوانب و امدادرسانی کردند.
نشست ستاد مدیریت بحران کشور نیز عصر دوشنبه به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تشکیل و ابعاد این حادثه را بررسی کرد.
جهانگیری با اشاره به تداوم شرایط بارش ها در ۷۲ آینده از مردم خواست به توصیه ها و هشدارهای دستگاه های مسئول توجه کنند.
وی همچنین نتایج نشست ستاد مدیریت بحران کشور برای مدیریت شرایط و بررسی خسارات و آسیب شناسی و اختصاص اعتبار در این خصوص را تشریح کرد.
جهانگیری با اشاره به آماده باش کلیه دستگاه ها به ویژه دستگاه های امدادرسان، خاطرنشان کرد: به مسوولان دستگاه ها در استان ها تاکید شده که حتما در محل کار خود حضور داشته باشند و حتی برای استراحت نیز محل کار خود را ترک نکنند.
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و قائم مقام رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور از استانداران، فرمانداران و مسئولان همه دستگاه ها در استانهای در معرض سیل خواست تا ضمن حضور پیوسته در محل ماموریت تمهیدات لازم را برای مقابله با حوادث احتمالی و خدمت به مردم متأثر از سامانه بارشی اتخاذ و اجرا کنند.
بر اساس اعلام مدیرکل دفتر مدیریت بحران و تجهیز ماشین آلات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای بارش باران و برف در ۳۰۰ محور اصلی و فرعی ۲۸ استان کشور را درگیر کرده است.
سازمان هواشناسی نیز در اخطاریه ای از تداوم بارش های شدید و سیل آسا، طغیان رودخانه ها و احتمال بروز خطر ناشی از سیلاب در استان های مختلف از عصر امروز تا ۲ روز آتی (ششم و هفتم فروردین ماه) خبر داد.
معاون اول رییس جمهوری همچنین شایعات مربوط به آسیب به سدهای کشور ناشی از بارش های سنگین را رد کرد و گفت: بر اساس گزارش های وزیر نیرو سدهای کشوردر وضعیت خوبی قرار دارند.

فارس
مسئولان در استان فارس اعلام کردند: امروز، جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یکدیگر در محور ورودی شمال این کلانشهر تاکنون ۱۷ کشته و ۷۴ مصدوم به دنبال داشته است.
از سوی دیگر، اعلام شد که دستور قضایی برای بررسی ابعاد سیل شیراز صادر شده است.
دادستان عمومی و انقلاب شیراز با حضور در دروازه قرآن با بررسی میدانی ابعاد حادثه جاری شدن سیل و خسارات جانی و مالی به هموطنان گفت: موضوع حادثه اخیر نیازمند بررسی کارشناسی است و از این رو، دستورات اولیه قضایی در این خصوص صادر شده است.

لرستان
صبح امروز جاده خرم آباد به پلدختر بر اثر بارش شدیدباران و طغیان رودخانه «کشکان» بسته شد.
بارندگی های مستمر از روز گذشته تاکنون و بارش شدید تگرگ صبح امروز دوشنبه، موجب بروز مشکلات شهری و آبگرفتگی وسیع در این منطقه شده است.
همچننن خروش و طفیان کشکان دور از انتظار نیست و احتمال تخریب دیواره ساحلی شهر پلدختر نیز وجود دارد که در آن صورت، حجم بالایی از آب رودخانه به بخش غربی شهر وارد می شود.
با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته احتمال وقوع سیل در الیگودرز و سپیددشت نیز وجود دارد.
همچنین به گفته مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان، خط انتقال آب ۶۰ روستای شهرستان های خرم آباد، چگنی و پلدختر آسیب دیده و خسارت هایی به کشاورزی استان وارد شده که میزان دقیق آن باید بررسی و کارشناسی شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان نیز گفت: ۷۷ درصد حجم سدهای این استان پر و سه سد نیز درحال سرریز شدن است.
از سوی دیگر، بخشدار معمولان گفت: بارش شدید باران راه ارتباطی ۴۰ روستای بخش معمولان از توابع شهرستان پلدختر در استان لرستان را قطع کرد.
پل «چم شهران»، پل «دمرود افرینه»، پل «زورانتل» و پل «کلهر» در اثر طغیان رودخانه کشکان به زیر آب رفته است. همچنین به علت طغیان رودخانه کشکان و زیر آب رفتن مجتمع کوثر، آب ۵۰ روستای این بخش قطع شد.
بخشدار معمولان بیان کرد: در شهر معمولان ۱۰۰ واحد مسکونی و در روستای چم شهران ۱۰ واحد مسکونی به زیر آب رفته است.
موسوی اضافه کرد: وضعیت در بخش معمولان بحرانی و دستگاه های امدادی به چادر، پتو و بسته غذایی نیاز دارند.
وی ادامه داد: راه ارتباطی دمرود افرینه، علیا و سفلی و همچنین منطقه طایی قطع است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق لرستان نیز گفت: بر اثر بارش شدید باران برق ۵۶ روستای استان همچنان قطع است.
فریدون خودنیا افزود: در حال حاضر سه روستای الشتر، یک روستای بروجرد، ۲۰ روستا در الیگودرز، ۲ روستای چگنی و ۳۰ روستای خرم آباد فاقد برق هستند.
بارش شدید باران در روستای ‘سرسنگر’ شهرستان کوهدشت نیز موجب مرگ یک زن روستایی و مجروح شدن یک نفر دیگر شد.

کرمانشاه
بارش شدید باران که شب گذشته در گیلانغرب آغاز شد و هم اکنون نیز ادامه دارد، راه ارتباطی سه روستای این شهرستان را به دلیل بالا آمدن حجم آب و وقوع سیلاب بسته است.
این روستاها شامل ۲ روستای «گرازان علیا و سفلا» در دهستان حومه و «سنگ کرموی شیرزادی» در دهستان چله است.
بارش ها همچنین باعث مرگ یک جوان ۲۰ ساله در یکی از روستاهای منطقه سر پل ذهاب شد.

قم
با اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر آغاز بارش باران از بامداد امروز دوشنبه در قم، مسئولان این استان از شب گذشته با آماده باش کلیه نیروها و امکانات برای انتقال مسافران نوروزی به مکان های مسقف برنامه ریزی های لازم را انجام دادند.
همچنین مدیریت بحران قم در خصوص احتمال سیلابی شدن مسیل ها، آبگرفتگی معابر و افزایش سرعت وزش باد هشدار داد

سیستان و بلوچستان
بر اثر سیلاب و طغیان رودخانه های محلی در جنوب این استان تردد در پنج مسیر ارتباطی امکان پذیر نیست. هم اینک مسیرهای دلگان - زهکلوت، دلگان - ایرانشهر، بزمان - دلگان، ایرانشهر - خیرآباد و ایرانشهر - مهرستان بسته است.
این مسیر ها از روز گذشته بر اثر بارش های رگباری که طغیان رودخانه های محلی را به همراه داشته مسدود شدند.

قزوین
بارش برف در پنجمین روز نوروز 3 گردنه استان را شامل طالقان، قسطین لار و آوج فراگرفته است.

البرز
با ادامه بارش ها در استان البرز، مدیرکل هواشناسی این استان احتمال رانش زمین در شهرستان طالقان و ریزش کوه در دیزین و جاده کرج-چالوس وجود دارد.
با توجه به این که وضعیت زمین در حال اشباع شدن است، احتمال سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه های استان وجود دارد.

خوزستان
در دزفول اعلام وضعیت اضطراری شد.
سرپرست فرمانداری ویژه دزفول با اشاره به بارش شدید باران در ارتفاعات و مناطق بالادست تا روز چهارشنبه برای این شهرستان وضعیت اضطراری اعلام کرد.
وی با بیان اینکه ۶ استان کشور اکنون درگیر سیل و آبگرفتگی هستند، افزود: با توجه به اینکه خوزستان استعداد سیلاب را دارد باید تدابیر لازم برای مهار سیلاب اتخاذ شوند.

چهار محال و بختیاری
۷ پل در جاده های اصلی چهارمحال و بختیاری به زیر آب رفت.
همچنین فرماندار شهرستان کوهرنگ از رانش زمین بدنبال بارش برف و باران در روستای ‘دره شیخ عالی ’ این شهرستان خبر داد.
همچنین با طغیان رودخانه بازفت، جاده دسترسی ۱۵ خانوار محله چمن گلی شهر بازفت که در کنار رودخانه ساکن بودند مسدود شده است.

برق ۲ روستای منطقه بازفت قطع شده است.

مازندران
سامانه بارشی جدیدی که پس از فروکش کردن سیل و سیلاب از امروز دوشنبه وارد مازندران شده است ، بر اساس پیش بینی هواشناسی این بار بیشترین بارندگی را در غرب این استان خواهد داشت.
فرماندار سوادکوه در همین راستا گفت: در پی بارندگی چند روز گذشته و ریزش بخشی از دامنه کوه و با آغاز موج جدید بارندگی خطر رانش مجدد کوه در این شهرستان وجود دارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران نیز از آغاز بازسازی مناطق سیلزده استان به دنبال فروکش کردن سیلاب خبر داد و گفت: مراحل مختلف امداد و نجات، بازگشایی و تمیز کردن محورهای اصلی و فرعی به اتمام رسیده و از امروز دوشنبه برنامه ها وارد فاز بازسازی شده است.
میزان خسارت سیلاب ۲۷ اسفند سال ۹۷ به مازندران بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال برآورد شد که بیش از پنج هزار میلیارد ریال آن مربوط به بخش کشاورزی بوده است.
سیلاب به حدود هفت هزار واحد مسکونی مناطق مختلف مازندران از جمله شهرستان سیمرغ و نکا خسارت وارد کرد که ۵۰۰ واحد به طور کامل تخریب شدند.

گلستان
برخی مناطق سیل زده استان گلستان در شهرهای آق قلا، گمیشان و روستاهای اطراف به زیر آب رفته و مردم خانه هایشان را رها کرده‌اند؛ اکنون اهالی این مناطق نیازمند اقلام و وسایل بیشتری شده‌اند.
سیلابی که از هفته گذشته در استان گلستان به حرکت در آمد، تاکنون دو کشته و تعدادی مصدوم بر جای گذاشته و بخش های بزرگی از منطقه از جمله زیرساخت ها و تاسیسات شهری و روستایی به زیر آب رفته است.
جریان های آبی که در شهر و حومه آق قلا وجود دارد بگونه ای است که به نظر می رسد آب در حال گردش به دور شهر است و راهی برای فرار ندارد.
بخشی از نیازهای فوری سیل زدگان واقف شدند که از جمله شیرخشک، نوار بهداشتی، پوشک برای نوزادان و بزرگسالان، لباس کودک، نوزاد، زیر زنانه، مسواک، خمیردندان، شمع برای روشنایی، حوله و لوازم گرمایشی است.
در همین حال منطقه شرق استان گلستان که در روزهای پایانی سال گذشته شاهد بارندگی بسیار شدید و وقوع سیل بود، از امروز (دوشنبه) مجددا شاهد آغاز بارندگی است.
بارندگی در گنبد کاووس از حدود ساعت ۱۱ صبح دوشنبه به صورت خفیف آغاز شد و به گفته رئیس اداره هواشناسی این شهرستان تا روز چهارشنبه به صورت متناوب ادامه دارد.
اوج بارش های منطقه امشب و فردا شب اتفاق می افتد.
وزیر کشور نیز که در منطقه به سر می برد، ظهر دوشنبه گفت: دبی سیلاب و روان آب های منطقه آق قلا از ۳۰۰ به ۹۰ متر مترمکعب در ثانیه و ارتفاع روان آبهای منطقه حدود نیم متر کاهش یافته است
از دیگر تحولات منطقه گلستان، امروز گزارش شد که روستای کندسکوه گالیکش گلستان در محاصره برف است.
فرماندار گالیکش همچنین با اشاره به قطع جریان برق این روستا گفت: علاوه بر رفع مشکل قطع برق که براثر شکستن تیرهای مسیر رخ داده بود، ارسال مواد غذایی از مسیر تنگراه به ۱۸ خانوار ساکن در روستای کندسکوه به طور پیاده انجام شده است.

خراسان رضوی
کارشناس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی گفت: با شدت گرفتن بارش باران از عصر امروز پنجم فروردین ماه در مناطق مختلف این استان احتمال آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب و سیلابی شدن مسیلها محتمل است.

همدان
ریزش برف و باران تمامی جاده های استان همدان را لغزنده گرده و تردد از گردنه های این استان نیازمند زنجیر چرخ است.
ریزش برف در گردنه های اسدآباد، همه کسی، سوباشی کبودراهنگ، آورزمان نهاوند و زاغه از شب گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
ارتفاع برف در برخی از گردنه ها به ۳۰ سانتیمتر هم می رسد با این وجود تیم های راهداری در حال نمک پاشی و بازگشایی راه ها هستند.

کهگیلویه و بویراحمد
بارش شدید باران باعث آبگرفتگی معابر، طغیان رودخانه‌ها ، مسدود شدن راه های ارتباطی ۹ منطقه عشایری و قطعی برق ۳۰ روستا دراستان کهگیلویه و بویراحمد شده است.

هرمزگان
به دنبال ورود سامانه بارشی و احتمال وقوع سیل در برخی استان های جنوبی کشور از جمله هرمزگان، این استان به حالت آماده باش درآمد و سفرهای دریایی از بنادر غرب استان نیز به مقصد کیش تعطیل شد.نظر شما درباره این مقاله:


ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان
بازگشت به صفحه اول

ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 19:37نظر شما درباره این مقاله:


نامه جمعی از فعالین سیاسی به  نخست وزیر نیوزیلند
بازگشت به صفحه اول

نامه جمعی از فعالین سیاسی به  نخست وزیر نیوزیلند


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 18:36

جمعی از فعالین سیاسی به جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند نامه نوشتند. در این نامه آمده است:

سرکار خانم جاسیندا آردرن
نخست‌وزیر محترم نیوزلند

امضاکنندگان این نامه با ادای احترام به دولت و ملت نیوزیلند که واکنشی شایسته در مواجهه با جنایت تروریستی علیه مسلمانان آن کشور از خود نشان دادند، اعلام می‌کنیم ما نیز خود را از اعضای همان پیکر واحد بشری می‌دانیم که شما در نمازجمعه مسلمانان کشورتان، با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام، از آن سخن گفتید.

شما هنگام سخن گفتن از مصیبت نمازگزاران قربانی تروریسم، از تعبیر «آنها» استفاده نکردید و فقط «ما» گفتید و بر «عشق و همدلی به همه جوامع مسلمان» در کشوری مسیحی تاکید کردید. ما نیز بر «عشق به همه مسیحیان، یهودیان، بوداییان، هندوان و در یک کلام عشق به بشر» در کشورهای مسلمان پامی‌فشاریم تا صلح، رفاه، امنیت و زندگی را پاس داریم.

نخست وزیر محترم
ما در خاورمیانه پرحادثه و آشوب‌زده روزانه شاهد به خاک و خون کشیده‌شدن انسان‌های بیگناهی هستیم که گروه‌های جنایتکاری چون داعش با حمایت برخی دولت‌های فاشیست به ملل منطقه تحمیل می‌کنند و ترور و ویرانی و جنگ را رواج می‌دهند. در چنین جغرافیایی مردم سرافراز ایران گرفتار تحریم‌های ناموجه و یکجانبه ترامپ نیز شده‌اند و از فشارهای اقتصادی بی‌دلیل رنج می‌برند؛ مردمانی که به‌رغم همه مصائب، دل در گرو «جهانی عاری از خشونت» و ‌جنایت و جنگ دارند و به «گفتگوی تمدن‌ها و فرهنگ‌ها» برای تحقق صلح جهانی معتقدند.

شما در نفی ناسیونالیسم نژادپرست و جنگ‌افروز تصریح کردید تروریست‌ها بدان خاطر نیوزلند را هدف حملات خود قرار دادند که مردم آن سرزمین ملتی صلح‌دوست هستند که آغوش‌ خود را به روی بیش از ۲۰۰ گروه قومی و ۱۶۰ زبان گوناگون گشوده‌اند.

ما نیز معتقدیم فاشیسم در همه ایده‌ها و اشکال دینی و سکولار خود در دنیای امروز بر غرایزی از قبیل نفرت و کینه و هراس ملت‌ها تکیه می‌کند و در درجه نخست به مصاف چندفرهنگی و چندزبانی و وحدت ملی درعین پذیرش تنوع و تکثر در عقاید و منافع و سلایق آحاد شهروندان می‌رود.

بر این اساس از فراخوان سرکارعالی برای شکل‌گیری جنبشی جهانی به‌منظور مقابله با فاشیسم در همه اشکال گوناگون خود و برای دستیابی به دنیایی امن، بردبار و پذیرنده تکثرهای فرهنگی حمایت و تاکید می‌کنیم

سرکار خانم جاسیندا آردرن
همه ما ایرانی‌ها، نیوزلندی‌ها، امریکایی‌ها، ترکیه‌ای‌ها، عرب‌ها، اروپایی‌ها، افغانستانی‌ها و به‌طور کلی همه ابنای بشر و ساکنان این جهان جهانی‌شده باید در کنار یکدیگر با زمینه‌های شکل‌گیری و رشد تروریسم مقابله کنیم و از یادنبریم که زدودن بستر نژادپرستی و خشونت‌ورزی جز از طریق خلق اشکال نوین و موثر همبستگی فراسرزمینی و جهانی قابل تحقق نیست.

با احترام
زهره آقاجری، ناصر آملی، حمید آیتی، جواد امام، شهربانو امانی، یدالله اسلامی، ابراهیم اصغرزاده، مهدی اقبال، اردشیر امیرارجمند، فریده اولادقباد، محسن امین‌زاده، ابوالفضل بازرگان، علی باقری، عمادالدین باقی، محمدحسن بنی‌اسدی، عماد بهاور، صفا بیطرف، سیدمصطفی تاجزاده، علی تاجرنیا، محمد ترکمان، محمد توسلی، غلامعباس توسلی، عارفه توانافر، خسرو تهرانی، رضا تهرانی، رضا توفیقی، زهرا توحیدی، حمیدرضا جلایی‌پور، محمدرضا جلایی‌پور، جلال جلالی‌زاده، سیدمحمود حسینی، فاطمه حسینی، مهرداد حجتی، سعید حجاریان، ابوالفضل حکیمی، غلامرضا حیدری، محمد حسینی‌نیا، محمدرضا خاتمی، امیر خرم، علیرضا خوشبخت، مصطفی درایتی، مهدی دریس‌پور، فاطمه راکعی، زهرا ربانی‌املشی، حسن رسولی، جواد روح، علیرضا رجبیان، عبدالله رمضان‌زاده، علیرضا رجایی، روح‌الله رحیم‌پور، احد رضایی، نادره رضایی، حسین رفیعی، فیاض زاهد، مصطفی سبطی، عیسی سحرخیز، پرستو سرمدی، پروانه سلحشوری، داوود سلیمانی، بهرام ‌سمیع، حامد سیاسی‌راد، بهروز شاهرخ‌نیا، منصوره شایسته، حسین شریف‌زادگان، سعید شریعتی، زهرا شجاعی، سعید شهرتاش، هاشم صباغیان، محسن صفایی‌فراهانی، زهرا صدراعظم نوری، نادر صدیقی، کیوان صمیمی، حسام طالقانی،محمدفرید طاهری، ریحانه طباطبایی، محمدرضا ظفرقندی، غلامرضا ظریفیان، رحیم عابدان زاده، عباس عبدی، فیض‌الله عرب‌سرخی، ساجده عرب‌سرخی، علیرضا علوی‌تبار، رحیم عبادی، مهدی عبایی، علی‌اصغر غروی، فریده غیرت، پروین فهیمی، علی فرخی، غفار فرزدی، مریم قدس، ابوالفضل قدیانی، رحمان قلی‌زاده، محمد کیانوش‌راد، ساجده کیانوش‌راد، حسین کروبی، جمیله کریمی، فاطمه کمالی‌سرایی، نورا کنعانی، الهه کولایی، علی گرجی، احسان مالکی‌پور، محمدجو‌اد مظفر، مینو مرتاضی لنگرودی، مرتضی مبلغ، حسین مجاهد، فخرالسادات محتشمی‌پور، محسن محققی، جلال محمدلو، سهیل محمودی، مهدی محمودیان، بدرالسادات مفیدی، اکرم مصوری‌منش، لطف‌الله میثمی، علی مزروعی، مهدی معتمدی‌مهر، خسرو منصوریان، احمد منتظری، ناصر مهدوی، شهیندخت مولاوردی، عبدالله مومنی، آرش میلانی، عبدالله ناصری، محمد نعیمی‌پور، حسین نعیمی‌پور، علی نیکجو‌، حسین نصیری، حسین نورانی‌نژاد، مجید نیری، صدیقه وسمقی، حسین واله، محمدامین هادوی، هادی هادی‌زاده‌یزدی، احمد هاشمی، بهاره هدایت، علیرضا هندی، رضا یوسفیان

فروردین ۱۳۹۸
مارس ۲۰۱۹نظر شما درباره این مقاله:


افراطی‌های وطنی پاس می‌دهند، ترامپ آبشار می‌زند
بازگشت به صفحه اول

گفت‌وگوی مصطفی تاج‌زاده با خبرگزاری ایسنا

افراطی‌های وطنی پاس می‌دهند، ترامپ آبشار می‌زند


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 18:07

مصطفی تاج‌زاده، از چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب در ایران در گفت‌وگویی تفصیلی با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از راهبردها و عملکرد جریان “اصلاحات” در گذشته و حال دفاع کرده است.

او در این گفت‌وگو نخست به انتقاد برخی از نمایندگان اصول‌گرا به دیدار اعضای فراکسیون امید مجلس با محمد خاتمی در روزهای پایانی اسفند ماه پاسخ داده است. یکی از نمایندگان اصول‌گرا در انتقاد دیدار فراکسیون با رئیس جمهوری سابق، گفته بود «خاتمی خون ریخته است».

دفاع از خاتمی و اصلاح‌طلبان
تاج‌زاده که هم‌اکنون یکی از مشاوران محمد خاتمی است می‌گوید «پیروزی آقای خاتمی در انتخابات دوم خرداد (۱۳۷۶) حمله نظامی آمریکا به ایران را منتفی کرد و اجازه نداد ایران در چرخه شوم جنگ و فقر بیافتد. دنیا او را به عنوان پرچمدار گفت‌و گوی تمدن‌ها می‌شناسد.»

تاج‌زاده “یکی دیگر از افتخارات” خاتمی را این موضوع می‌داند که اجازه نداد پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارسال و ایران تحریم بین‌المللی شود، زیرا وقتی پرونده کشوری به آن شورا ارجاع می‌شود، معنایش این است که آن کشور یا باید تسلیم شود و یا باید جنگ را تحمل کند.

به نظراو معدود نمایندگانی که در واکنش به دیدار فراکسیون امید با خاتمی  در مجلس شلوغ کردند «کسانی هستند که موافق نیستند وضعیت جامعه عادی شود و امور کشور با گفت‌وگو و با انتخابات آزاد پیش رود. می‌خواهند وضعیت اضطراری و امنیتی بماند تا یک اقلیت کوچک بتواند بر سرنوشت کشور حاکم باشد».

تاج‌زاده می‌افزاید «آن‌ها می‌دانند فقط در شرایط فوق‌العاده و غوغا سالار امکان عرض اندام دارند؛ به محض آن که جامعه آرام شود، مردم از سیاست‌ورزان برای اداره کشور، تعامل با دنیا و توسعه ایران طرح و برنامه می‌خواهند و تندروها حرفی برای گفتن در این زمینه‌ها ندارند.»

دفاع از رای اصلاح‌طلبان به روحانی
تاج‌زاده در گفت‌وگوی خود با ایسنا از حمایت اصلاح‌طلبان از حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ دفاع و سیاست کنونی جریان اصلاحات در برابر دولت روحانی را تشریح می‌کند.

او می‌گوید اگر اصلاح‌طلبان به صورت جدی از حسن روحانی حمایت نمی‌کردند، وی رأی نمی‌آورد. «چون دولت پنهان با تمام توان به میدان آمده بود تا حاکمیت را قبضه و یکدست کند و اهداف خود را پیش ببرد».

تاج‌زاده می‌افزاید: «اگر آقای روحانی رأی نمی‌آورد، هم امروز و هم در آینده توسط مردم محکوم می‌شدیم. در آن صورت به ما می‌گفتند به‌دلیل سهم‌خواهی و تمامیت خواهی روحانی را تنها گذاشتید و او شکست خورد و ما را مسئول این شکست می‌خواندند. می‌گفتند یک بار با تعدد نامزدها و عدم اجماع در انتخابات سال ۱۳۸۴ کشور را گرفتار تنگ‌نظری فرهنگی، انسداد سیاسی، تحریم و فساد سیستماتیک اقتصادی کردید.»

به گفته این فعال سیاسی، اصلاح‌طلبان هیچ دلیلی بر عدم حمایت از چنین نامزدی نداشتند. «اگر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ از روحانی حمایت نمی‌کردیم، متهمان همیشگی تاریخ می‌شدیم؛ تمامیت‌خواهان یا تنزه‌طلبان زمان‌ناشناسی که یک فرصت تاریخی از مردم گرفتیم.»

موضع اصلاح‌طلبان درباره ابراهیم رئیسی
درباره انتصاب ابراهیم رئیسی به ریاست قوه قضاییه، افراد وابسته به جریان اصلاح‌طلب در ایران مواضع متفاوتی اتخاذ کردند. برخی حمایت کردند اما برخی دیگر از جمله خود تاج‌زاده او را مناسب این مقام ندانستند. اما تاج‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا جمع‌بندی تازه‌ای از رویکرد خود نسبت به رئیس جدید قوه ارائه داده است.

آقای تاج‌زاده می‌گوید: «باوجود انتقاداتی که به آقای رئیسی دارم و او را انتخابی شایسته برای ریاست قوه قضائیه نمی‌دانم، اما چون اصلاح‌طلبم تصحیح روندها و رویه‌ها را برای بهبود امور کشور و مردم مهم‌تر از افراد می‌دانم.»

این فعال سیاسی می‌افزاید: «اگر همین آقای رئیسی به اصلاح در قوه قضائیه همت گمارد، ترکیب و عملکرد جناحی آن را تغییر دهد، استقلال دستگاه قضا را از بخش‌های اطلاعاتی و امنیتی تصمین کند، و با مفاسد درون قوه شفاف بجنگد و به بهبود امور دادگاه‌ها و زندان‌ها بپردازد، با وجود انتقادهایم، از وی حمایت خواهم کرد. به ویژه اگر گام‌های اساسی در جهت تأمین حقوق شهروندی بردارد. هیئت‌های منصفه را اصلاح و مردمی کند، محدودیت انتخاب وکلای متهمان سیاسی را بردارد و بپذیرند که ما زندانی سیاسی داریم و نامشان را زندانی امنیتی نگذارند تا حقوقشان ضایع شود.»

نقش «دولت پنهان کارشکن»
تاج‌زاده می‌گوید همه مشکلات ناشی از عملکرد دولت نیست. او می‌افزاید «بله گرانی هست اما نقش دولت پنهان در ایجادش کمتر از دولت قانونی نبوده است.»

به اعتقاد او، «دولت قانونی (دولت روحانی) می‌توانست جلوی تحریم‌ها را بگیرد ولی به‌علت کارشکنی‌های دولت پنهان و البته جنگ‌سالاران آمریکایی نتوانست. بنابراین اخلاقی نمی‌دانیم فقط به دولت انتقاد کنیم که چرا گوشت کیلویی ۱۰۰ هزار تومان شده است.»

او می‌افزاید: «در حقیقت افراطی‌ها و جنگ‌طلب‌های وطنی پاس می‌دهند، ترامپ هم آبشار می‌کوبد. پس ما همزمان با انتقاد به دولت، به عوامل و ریشه‌های مشکلاتی که دیگران برای دولت و ملت ایجاد می‌کنند، می‌پردازیم و در عین حال خطاهای روحانی را هم نقد می‌کنیم.»

او می‌گوید «منکر ضعف‌های دولت نیستم. با انتقاد از دولت نیز موافقم اما هشدار می‌دهم دولت پنهان می‌خواهد با سو استفاده از نارضایتی به حق مردم، دولت قانونی را سرنگون کند و سپس با ایجاد شرایط استثنایی، عملاً راه بر انسداد سیاسی و ناکارآمدی، فساد پروری و حرام‌خواری باز کند و ایران را بهشت کاسبان جنگ و تحریم کند.»

لزوم تصحیح سیاست‌های منطقه‌ای
تاج‌زاده در ادامه گفت‌و‌گوی خود با ایسنا اصلاح سیاست‌های منطقه‌ای ایران و مذاکره با آمریکا را برای بازگرداندن آمریکا به برجام ضروری می‌داند.

او می‌گوید: «من سال بسیار دشواری در حوزه اقتصادی برای کشور پیش‌بینی می‌کنم، بخصوص اگر تحریم‌ها شکسته نشود و ادامه پیدا کند شرایط اقتصادی پیچیده‌تر و سخت‌تر می‌شود.»

به اعتقاد تاج‌زاده قدرت مانور دولت روحانی در شرایط تحریم خیلی زیاد نیست مگر اینکه بازی تحریم را به‌هم بزند و به‌جای اینکه شعار بدهد «تحریم را دور می‌زنیم»، راهی برای شکستن تحریم‌ها بیابد و با استفاده از همه ظرفیت‌های منطقه‌ای و جهانی ایران، به مذاکره با آمریکا بپردازد.

او می‌افزاید: «برای مثال ما با تصحیح سیاست‌های منطقه‌ای می‌توانیم آمریکا را به برجام برگردانیم و تحریم‌ها را لغو کنیم.»

به نظر او دولت روحانی «با برقراری همزمان ارتباط با دولتمردان مخالف ترامپ، روشنفکران، صلح‌طلبان، جامعه دانشگاهی و افکار عمومی در آمریکا که اکثریتشان مخالف جنگ هستند ترامپ را برای بازگشت به برجام تحت فشار قرار دهد. دولت باید برای دنیا توضیح دهد لغو برجام یعنی گام برداشتن به‌سوی جنگ.»

او می‌‌گوید «آن که تبلیغ می‌کند همه مشکلات از دولت است، قصدش این نیست که جای روحانی امیرکبیر یا مصدق و خاتمی و موسوی را بگذارد. می‌خواهد روحانی نباشد تا حکومت یک دست شود و شرایط را امنیتی کند. بار دیگر اروپا را با آمریکا همراه کند و رأی روسیه و چین را هم به کاخ سفید دهد.»نظر شما درباره این مقاله:


اسکله‌های تفریحی و گردشگری قشم تعطیل شد
بازگشت به صفحه اول

اسکله‌های تفریحی و گردشگری قشم تعطیل شد


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 9:20نظر شما درباره این مقاله:


چین ۱.۲تریلیون دلار کالا از آمریکا وارد می‌کند
بازگشت به صفحه اول

چین ۱.۲تریلیون دلار کالا از آمریکا وارد می‌کند


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 9:16نظر شما درباره این مقاله:


برایِ و به امید شکل‌گیری «حافظه تاریخی مشترک»‏
بازگشت به صفحه اول

برایِ و به امید شکل‌گیری «حافظه تاریخی مشترک»‏

حمید فروغ


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 8:11

درباره کتاب «رگ تاک، گفتاری درباره نقش دین در تاریخ اجتماعی ‏ایران» نوشته فاضل غیبی

کتاب رگ تاک پژوهشی است در تاریخ اجتماعی دوسدۀ اخیر ایران با ‏نگاهی انتقادی به تاریخ نگاری پژوهشگران معاصری چون یحیی ‏دولت‌آبادی، فریدون آدمیت، احمد کسروی، ناظم‌الاسلام کرمانی، احسان ‏طبری و...

فاضل غیبی نویسنده کتاب، با دسترسی  به منابع دست اول و سنجش ‏موشکافانه‌ آثار دیگر تاریخ نگاران معاصر، دریافت‌های درست و ‏بدیعی از جنبش‌های اجتماعی ایران بدست می‌دهد که تا کنون کمتر در ‏تاریخ‌نویسی معاصر سابقه داشته‌اند.‏

در این کتاب وی ابتدا به بررسی وضعیت تاریخ نگاری و سیاست‌گذاری ‏در ایران پرداخته، آنگاه ارزیابی‌ای از اقلیتهای مذهبی، اوضاع ‏سیاسی و اجتماعی در اوایل عصر قاجار و برآمدن شیخیه  بدست ‏می‌دهد، سپس به‎ ‎جنبش بابیه، مهمترین و تاثیرگذارترین جنبش تاریخ ‏معاصرِ قبل از انقلاب مشروطیت، تلاشها و شکست این جنبش تا برآمدن ‏جنبش مشروطیت می‌پردازد. نویسنده با اطلاعاتی مستند و پژوهشی ‏وسیع تلاشهای منجر به انقلاب مشروطه را بازبینی کرده‌ و نشان ‏می‌دهد انقلاب مشروطیت و دستاوردهای آن به هیچ‌گونه‌ای خواست ‏دستگاه مذهب شیعه، که بعضی تاریخ‌نگاران به آنان منتسب کرده‌اند، ‏نبوده، بلکه نتیجه مبارزات و جدیت‌های شبانه روزی آزادگانی است ‏که ادامه تلاش‌های ایران‌دوستان در گذشته را تا آنجا که دستگاه ‏مخرب روحانیت شیعه نتوانست جلوگیرد به پیش بردند‎.‎‏ نویسنده در ‏توضیح و شرح رخدادهای تاریخی این دوران، خواننده را با چهره ‏ملی و دمکرات ایران‌دوستانی آشنا می‌سازد که برخی از آنان تا ‏همین اکنون نیز بدلیل تبلیغات دستگاه مخرب مذهب شیعی از یک طرف ‏و چپِ گرفتار در بینش جهان دو قطبی از طرف دیگر جاسوس بیگانه ‏معرفی می‌شوند.‏

در کتاب رگ تاک نویسنده می‌کوشد تا «خواننده را به انديشه‌اى ‏ژرفتر دربارۀ فراز و نشيب‌هاى تاريخ ميهنمان و فلاكت و سقوط ‏كنونى وادارد.» كوشيده «به خطوطى سريع پيکره‌اى از تاريخ ‏اجتماعى ايران نشان داده و راهى بسوى شناخت درونمايۀ كشاكش‌هاى ‏تاريخى» بگشايد. ‏

فاضل غیبی در پایان با امیدواری هدفش از نگارش کتاب رگ تاک را ‏تلاش برای شکل‌دادن به “حافظه تاریخی مشترک” توضیح می‌دهد. او ‏حافظه تاریخی مشترک را پیش شرط انسجام “هویت ملی” می‌داند، هویت ‏ملی بمثابه سقف مشترکی است که در زیر آن مردم با وجود تفاوت‌های ‏قومی، عقیدتی و جنسی به همزبانی و همیاری دست می‌یابند. با این ‏هدف و امید است که کوشش کرده مهمترین مسایل تاریخ معاصر ایران ‏را از جوانب گوناگون و بدون پیش‌داوری‌های مرسوم ایدئولوژیک ‏بررسی کند تا تصویری نزدیک‌ به واقعیت برای سنجش بدست دهد.‏

فاضل غیبی در آغاز چاپ پنجم، کتابِ رگ تاک را «به بهمن امینی به ‏پاس مهر بیکران او به ایران و به یادش که در قلب ایران دوستان ‏نازدودنی است» تقدیم کرده‌است.‏

این کتاب اولین بار در سال ۱۳۷۶ به همت شجاعانه انتشارت خاوران ‏به مدیریت زنده یاد بهمن امینی منتشر شد. و تا سال ۱۳۸۱ چهار ‏بار تجدید چاپ شد. به دلایل روشن نام نویسنده بر چاپ‌های متعدد ‏کتاب “دلارام مشهوری” نوشته شده. زنده یاد بهمن امینی همان‌زمان ‏نوشت: «کتاب «رگ تاک» نوشته‌ى دلارام مشهورى (فاضل غیبی) را ‏مى‌توان کوششى براى کاويدن و از نو سنجيدن برهه‌اى از گذشته‌مان ‏ارزيابى کرد. کوششى براى دوباره ديدن. براى سنجيدن... براى ‏برون رفتن از گرداب هولناکى که در آن گرفتار آمده‌ايم، سخت نياز ‏به بازبينى گذشته داريم . تنها در پرتو بازبينى‌يى که براى ‏روشن‌کردن تاريکى‌ها از تفکر انتقادى يارى مى‌گيرد، مى‌توانيم ‏اکنونِ پُر ادبارمان را پشت سر نهيم.»‏

بعدتر زنده‌یاد داریوش همایون در باره این کتاب نوشت: «... ‏اکنون «رگ تاک» به بر طرف کردن کمبودها همت گماشته است. کتاب يک ‏آتش بازى واقعى بر ضد نفوذ مذهب در تاريخ پانصد سالۀ گذشته ‏ايران و يک آتش بازى در ستايش نقش اقليتهاى مذهبى– با تاکيد ‏بيشترى بر بابيان و بهائيان – در صد سال گذشته است. پژوهشى است ‏گسترده در منابع فارسى که در اينجا و آنجا به بينشهاى بديع ‏آراسته است. مى‌بايد نويسندگانى اين چنين به ژرفاى مسايل بروند ‏و ناشرانى چون خاوران دليرانه امضاى خود را زير کتابهايى از ‏اين گونه بگذارند تا تابوها شکسته شوند و سرانجام بتوانيم از ‏قرون وسطاى جهان سومى خود بيرون بياييم.»‏

به فاضل غیبی برای این پژوهش ارزشمند دست مریزاد می‌گویم و ‏خواندن این کتاب پراهمیت را به همه ایران دوستان توصیه می‌کنم.‏

ایمیل ‏foroughbook@gmail.comنظر شما درباره این مقاله:


برگزاری دادگاه غیابی رضوانه محمدی
بازگشت به صفحه اول

برگزاری دادگاه غیابی رضوانه محمدی


iran-emrooz.net | Mon, 25.03.2019, 8:08نظر شما درباره این مقاله:


توافق آمریکا با عمان برای استفاده از دو بندر این کشور
بازگشت به صفحه اول

توافق آمریکا با عمان برای استفاده از دو بندر این کشور


iran-emrooz.net | Sun, 24.03.2019, 22:23

بی بی سی

آمریکا با عمان برای استفاده از بندرهای دُقم و صَلاله به توافق رسیده که به نیروهای نظامی این کشور امکان می‌دهد دسترسی بیشتری به منطقه خلیج فارس داشته باشند در عین حال که نیاز کشتی‌هایشان به تردد از تنگه هرمز کاهش می‌یابد.

این توافق را مارک سیورز سفیر آمریکا در عمان و محمد بن ناصر دبیرکل وزارت دفاع عمان امضا کردند.

سفارت آمریکا در عمان یکشنبه چهارم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که این توافق به نیروهای آمریکا امکان استفاده از تاسیسات دو بندر دقم و صلاله -مرکز استان ظفار- را خواهد داد و “تاکیدی است بر تعهد دو کشور به پیشبرد اهداف امنیتی مشترک.”

به گزارش رویترز، عمان که در دیپلماسی و سیاست خاورمیانه نقشی بی‌طرف و میانجی دارد این توافق را بیشتر از منظر اقتصادی نگاه می‌کند و بخصوص آن را فرصتی برای توسعه بندر دقم می‌داند.

از دید آمریکا این واکنشی است به پیشرفت برنامه موشکی ایران با وجود تحریم‌ها و فشارهای سیاسی.

رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش را فاش نکرده نوشت این توافق از این نظر مهم است که نیروهای آمریکایی با دسترسی به این بندرها، به شبکه جاده‌های منطقه متصل می‌شود و باعث استقامت بیشتر این نیروها در شرایط بحرانی می شود:

“ما عادت داریم فرض کنیم که می‌توانیم براحتی به خلیج برسیم” ... اما “کیفیت و کمیت سلاح‌های ایران ما را نگران می‌کند.”

ایران پیشتر تهدید کرده که اگر اقدامات خصمانه آمریکا شدت یابد و تحریم‌ها مانع از صدور نفت ایران شود ممکن است تنگه هرمز را مسدود کند، تنگه‌ای که یکی از مهمترین شاهراه‌های دنیا برای عبور نفتکشها است.

یک مقام آمریکایی دیگر هم به رویترز گفت دقم بندری ایده‌آل برای کشتی های بزرگ است و حتی ناو هواپیمابر هم می‌تواند در آن دور بزند:

“خود این بندر و موقعیت استراتژیک آن بسیار جذاب است و بیرون تنگه هرمز هم هست.”

به گفته این مقام که نامش ذکر نشده مذاکره برای دسترسی به بندر دقم از زمان دولت باراک اوباما آغاز شده بود.

برای عمان هم این فرصتی است که بندر دقم را به یکی از بنادر مهم و صنعتی خاورمیانه تبدیل و از وابستگی اقتصاد خود به نفت و گاز کم کند.

بندر دقم زمانی روستایی کوچک بود و مردمش با ماهیگیری زندگی می‌کردند و ۵۵۰ کیلومتر با مسقط پایتخت فاصله دارد. اکنون این بندر یک منطقه ویژه اقتصادی و توافق تجارت آزاد با آمریکا و سنگاپور دارد.

به گفته تحلیل‌گران این توافق آمریکا را در رقابت با چین برای نفوذ هر چه بیشتر در منطقه در موقعیت بهتری قرار می‌دهد.

چین زمانی قصد داشت بیش از ده میلیارد دلار در این بندر سرمایه‌گذاری کند که به نظر می‌رسید اقتصادی باشد تا نظامی.

رویترز از قول مقام آمریکایی نوشت: “به نظر من کار چین به اندازه‌ای که یکی دو سال پیش به نظر می‌رسید بزرگ نبوده است.”

“بخشی از منطقه صنعتی دقم برای برای چین کنار گذاشته شده اما تا جایی که من می‌توانم بگویم آنها مطلقا هیچ کاری در آن نکرده‌اند.”

با این حال چین نشان داده که از به رخ کشیدن نفوذ خود به آمریکا ابایی ندارد.

در سال ۲۰۱۷، چین در کشور آفریقایی جیبوتی نخستین پایگاه نظامی خود را در خارج از چین احداث کرد، چند کیلومتر دورتر از پایگاه نظامی آمریکا.

جیبوتی در کنار یکی از مهمترین و استراتژیک‌ترین آبراهه‌های جهان یعنی تنگه باب المندب قرار دارد.

پایگاه نظامی آمریکا در جیبوتی برای مقابله با داعش، القاعده و دیگر گروه‌های شبه نظامی اهمیت حیاتی داشته است.نظر شما درباره این مقاله:


شب نگردد روشن از وصف چراغ
بازگشت به صفحه اول