چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ - Wednesday 30 November 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 31.12.2008, 20:55


دویچه وله: ظهر روز چهارشنبه (۱۱ دی) معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در تماسی با دفتر روزنامه‌ی "کارگزاران" حکم توقیف این روزنامه را اعلام داشت. این توقیف بخاطر درج بیانیه‌ی تشکل دانشجویی "دفتر تحکیم وحدت" در این روزنامه بوده است.

محمدرضا یزدان‌پناه، عضو هیأت تحریریه‌ی روزنامه "کارگزاران" در مورد چگونگی توقیف این روزنامه می‌گوید: «ظهر امروز (چهارشنبه، ۱۱ دی‌ماه) آقای ملکیان، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با آقای سجادیان، مدیر مسئول روزنامه تماس گرفتند و اطلاع دادند که روزنامه "کارگزاران" توقیف شده است. گویا آقای ملکیان از وسط جلسه هیأت نظارت بر مطبوعات تماس گرفتند و این موضوع را اطلاع دادند و بعد از آن هم حکم کتبی هیأت نظارت بر مطبوعات به روزنامه "کارگزاران" واصل شد و روزنامه به این شکل تعطیل شد.»

آقای یزدان‌پناه در باره‌ی علت توقیف روزنامه افزود: «صبح امروز نامه‌ای از طرف وزارت ارشاد به روزنامه ارسال شد که در واقع اخطاری بود بابت انتشار بیانیه‌ی دفتر تحکیم وحدت درباره‌ی وقایع غزه. منتها این اخطار با خبر امروز روزنامه کیهان که روزنامه "کارگزاران" را به سخنگویی اسرائیل منتسب کرده و متهم کرده بود، همزمان شد. در نهایت در جلسه هیأت نظارت بر مطبوعات تصمیم به توقیف روزنامه گرفته شد. در واقع علت اصلی توقیف انتشار بیانیه دفتر تحکیم وحدت درباره حوادث غزه بوده است.»

دفتر تحکیم وحدت در بیانیه‌ی خود که بخشی از آن در روزنامه "کارگزاران" به چاپ رسید، آورده است که «جنایات امروز اسرائیل در غزه به شدت محکوم است. اما به همان اندازه پناه گرفتن گروه‌های تروریستی در کودکستان‌ها و بیمارستان‌ها جهت حمله به طرف مقابل که موجبات بمباران و مرگ بیشتر کودکان و غیرنظامیان را فراهم آورده نیز محکوم و حرکتی ضدبشری است.»

کیهان خوراک تهیه می‌کند

محمدرضا یزدان‌پناه در زمینه‌ی انگیزه‌های دیگری که می‌توانسته به توقیف روزنامه‌ی "کارگزاران" بیانجامد می‌گوید: «توقیف مطبوعات در ایران اصولا فقط احتیاج به یک بهانه دارد. به محض این‌که بهانه‌ی لازم فراهم شود، روزنامه‌های اصلاح‌طلب و مستقل توقیف می‌شوند. متأسفانه انتشار خبر دیروز باعث فراهم آمدن این بهانه شد. مطلبی که روزنامه کیهان امروز صبح انتشار داده بود، نشان می‌داد که این روزنامه دارد خوراک ویژه‌ی جلسه‌ی هیأت نظارت بر مطبوعات را فراهم می‌کند. اصولا توقیف مطبوعات در ایران نیازی به رعایت‌های قانون ندارد. ضمن این که برای توقیف "کارگزاران" در هیچ کجای قانون مطبوعات و قوانین کشوری محمل قانونی وجود ندارد.»

این عضو هیأت تحریریه روزنامه "کارگزاران" گفت که تاکنون با اتهام‌هایی چون "اقدام علیه منافع ملی" یا "توهین به مقامات نظام" روزنامه‌ها را تعطیل می‌کردند. ولی این بار تعطیلی روزنامه بخاطر توهین به یک سازمان خارجی غیرایرانی صورت گرفته است.

اتهام توهین به یک گروه خارجی

یزدانپاه افزود: «حتا اگر فرض بگیریم بیانیه‌ی دفتر تحکیم وحدت که در "کارگزاران" منتشر شد، توهین به گروه حماس بود، تا الان هیچ روزنامه‌ای در ایران به اتهام توهین به یک گروه خارجی توقیف نشده و اساسا یک چنین اتهامی در قانون مطبوعات و دیگر قوانین ایران وجود ندارد. از این رو توقیف روزنامه "کارگزاران" کاملا غیرقانونی است.»

روزنامه کیهان در شماره روز چهارشنبه (۳۱ دسامبر) در بخش خبرهای ویژه‌ی خود مقاله‌ای نوشت که عنوان آن «اينجا راديو اسرائيل است! صداى ما را از دفتر تحکيم وحدت مى شنويد!» بود. کیهان نوشت، این ادعا که رزمندگان حماس در کودکستان‌ها و بیمارستان‌های غزه مخفی شده‌اند، قابل اثبات نیست و از آن گذشته رزمندگان حماس از مردم این کشور قابل تفکیک نیستند. این روزنامه مدعی شد، بیانیه‌ی دفتر تحکیم وحدت با اظهارات مقام‌های اسرائیلی انطباق کامل دارد.

تهدید تحریریه کارگزاران

عضو هیأت تحریریه‌ی روزنامه‌ی "کارگزاران" در زمینه فضای درون هیأت تحریریه گفت، همکاران وی دفتر روزنامه را بدلیل تهدیدهایی که از خارج صورت گرفته است، تخلیه کرده‌اند.

وی افزود: «تقریبا بچه‌های روزنامه تا یکساعت پیش در تحریریه حضور داشتند. منتها پس از آنکه اعلام شد که برخی افراد تماس گرفته و تهدید کرده‌اند به دفتر روزنامه حمله خواهند کرد، تحریریه تخلیه شد و کلیه مسئولان روزنامه، محل را ترک کردند. تماس‌های مشکوک و تهدیدآمیزی گرفته شده بود و اعلام کرده بودند توسط برخی افراد به روزنامه حمله خواهد شد. به خاطر همین همکاران روزنامه را ترک کردند تا ببینیم شرایط بعدا چگونه پیش خواهد رفت.» 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022