جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ - Friday 19 August 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 17.06.2008, 18:50انتشار اولین سیاهه از اسامی نوجوانان مجرم که با حکم اعدام مواجه هستند

(۲۹ خرداد ۱۳۸۷) کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، امروز اسامی ۱۱۴ متهم نوجوان را که در انتظار اعدام به سر می‌برند منتشر کرد. این اولین بار است که چنین لیستی در دسترس قرار گرفته و به طرح جزییات اعدام متهمین به ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال پرداخته است که جز انگشت‌شماری ازکشورها، بقیه آن را منع کرده‌اند.

این سیاهه نتیجه تحقیقات اولیه عماد باقی یکی از برجسته‌ترین مدافعان حقوق بشر ایران می‌باشد. این لیست بخشی از کتاب چاپ نشده وی به نام "حق حیات-۲" را شامل می‌شود. باقی در پژوهشی كه درباره راهكارهای مذهبی و فقهی لغو اعدام كودكان انجام داده و در ضمیمه آن داده‌های مستند و رسمی احكام صادر شده و اجرا شده در ده سال اخیر را ارایه داده است و سال گذشته نسخه‌های محدودی از این كتاب در اختیار مسئولان ایرانی مانند مقامات قضایی و پارلمان و نیز برخی فعالان و نهادهای حقوق بشری داخل ایران قرار گرفته است، از صدور دست كم ۱۷۷ حكم اعدام زیر ۱۸ سال و ۳۴ حكم اجرا شده وحدود ۱۱۴ نفر منتظراجرای حكم خبر داده است که برخلاف آنچه توسط مقامات ایرانی اظهارمی شود، بیانگر عدم توقف چنین اعدام‌هایی درایران است. به این کتاب به دلیل وجود سانسور درجمهوری اسلامی ایران اجازه چاپ داده نشده است.

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران یک نسخه از کتاب "حق حیات-۲" را در اختیار گرفته است.

به دلیل فقدان شفافیت دردستگاه قضایی ایران، احتمال آن می‌رود که برخی از این ۱۱۴ مورد نوجوانی که در خط مرگ به سر می‌برده‌اند تا کنون اعدام شده باشند. ایران پیشرو در تعداد اعدام افراد زیرسن قانونی است. در سال ۲۰۰۸، این کشور دو اعدام ازاین نوع را به اجرا درآورده است: جوادشجاعی در بیست وششم فوریه و محمدحسن زاده در دهم ژوئن.

هادی قائمی سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشردرایران در این زمینه می‌گوید: "زمان آن رسیده است که دولت ایران مجازات اعدام را برای کودکان ونوجوانانی که مرتکب جرم می‌شوند ملغی کند. حتی مقامات دستگاه قضائی هم علیه چنین اعدام‌هایی هستند، اما جرات نمی‌کنند که دراین خصوص به اظهار نظر در افواه عمومی بپردازند. "

اکثریت نوجوانانی که دراین لیست قراردارند به قتل متهم شده‌اند. اگر چه، تحقیقات دقیق و با جزییات باقی در کتاب یاد شده نشان می‌دهد که بسیاری از احکام براساس اعتراف‌هایی از سوی این نوجوانان صادر شده که به دنبال شکنجه و بازجوهایی که طی آن هیچ دسترسی به وکیل نداشته‌اند به دست آمده است. قضات همچنین در بسیاری موارد شواهد ارائه شده از سوی این افراد را درخصوص اینکه چنین عملی در دفاع ازخود صورت گرفته است، نادیده می‌گیرند.

براساس قوانین مجازات ایران، پسران از سن پانزده سالی و دختران از سن ۹ سالگی به بعد شامل مجازات‌هایی مانند اعدام می‌شوند. صغری نجف پور ، زنی است که از سال ۱۳۶۹ در زندان رشت واز زمانی که وی تنها سیزده سال داشته به جرم قتل زندانی بوده است. مصلح زمانی یکی دیگرا از این کودکان مجرم است که به دلیل "ارتباط نامشروع با دوست دخترش" به مرگ به محکوم شده است.

از سوی دیگر در شهر فیروزآباد، یکی از شهرستان‌های استان فارس، اعدام ابومسلم سهرابی متهم به ارتکاب جرم در هفده سالگی- به گفته پدرش- حتمی به نظر می‌رسد.

کمپین از ایران می‌خواهد که فورا مجازات مرگ متهمان زیر ۱۸ سال را در تمامی شرایط لغو کند. به عنوان یکی از اعضای میثاق حقوق کودک و میثاق حقوق سیاسی ومدنی ایران متعهد شده است تا چنین اعدام‌هایی را از میان بردارد.

قائمی با اشاره به این موضوع می‌افزاید: ما از جامعه بین المللی می‌خواهیم که اعدام نوجوانان درایران و سایر کشورهای جهان را محکوم کند و برای قانع کردن مقامات ایرانی به این که چنین اعمال غیرمدنی تاثیرات مخربی بر روابط اقتصادی و بین المللی ایران خواهد داشت، گام‌هایی محکم ومتمرکز بردارد.


لیست ۱۱۴ نفر نوجوان در انتظار اعدام در سایت کمپین ببینید: 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022