دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - Monday 4 July 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 28.05.2022, 19:49

سعید روستایی جایزه منتقدان را در جشنواره کن، به مردم آبادان تقدیم کرد

سعید روستایی، کارگردان فیلم «برادران لیلا» پس از برنده شدن جایزه ویژه فدراسیون بین‌المللی منتقدان یا «فیپرشی» در جشنواره فیلم کن، این جایزه را به مردم آبادان تقدیم کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، فیلم «برادران لیلا» در بخش اصلی جشنواره کن به نمایش درآمده و هنوز این امکان وجود دارد که جوایز بیشتری نیز به دست بیاورد.

در این دوره از جشنواره کن، علاوه بر «برادران لیلا»، فیلم «عنکبوت مقدس» نیز که توسط عوامل ایرانی در خارج از کشور تهیه شده، در بخش اصلی جشنواره کن حضور دارد.

همزمان گزارش‌ها از آبادان حاکی است که تعداد کشته‌شدگان فروپاشی برج متروپل در این شهر به ۲۹ رسیده است.

در پنج روز اخیر، ساکنین آبادان با برپایی تظاهرات خیابانی، ضمن عزاداری برای کشته‌شدگان، علیه حکومت جمهوری اسلامی شعارهایی سردادند.

این اعتراض‌ها در سه شب اخیر به شهرهای بیشتری نیز گسترش یافته و از شب قبل، گزارش‌هایی از برخورد خشونت‌بار نیروهای امنیتی با معترضان و عزاداران منتشر شده است.

جایزه «فیپرشی» چیست؟

جایزه «فیپرشی»، جایزه‌ای است که توسط یک هیات داوری که از منتقدان منتخب «فدراسیون بین‌المللی منتقدان» تشکیل شده، در حاشیه چند جشنواره‌ مهم سینمایی از جمله کن، ونیز و ورشو به فیلم برگزیده اهدا می‌شود.

«فدراسیون بین‌المللی منتقدان» یک نهاد غیردولتی است که سابقه‌ای نزدیک به یک‌صد سال دارد. بر اساس آنچه در وب‌سایت این نهاد آمده، این فدراسیون در سال ۱۹۳۰ میلادی و به ابتکار گروهی از منتقدان فرانسوی، ایتالیایی و بلژیکی تاسیس شده است.

آقای روستایی در زمان دریافت این جایزه، آن را جایزه‌ای «بسیار مهم» توصیف کرد که «بزرگان تاریخ سینما» آن را دریافت کرده‌اند.

اورسون ولز، اینگمار برگمن، وودی آلن، آکیرا کوروساوا، میشائیل هانکه و پدرو آلمودوار، از جمله کارگردانان مطرح جهان هستند که این جایزه را پیش از این به دست آورده‌اند.

در میان سینماگران مهم ایران نیز عباس کیارستمی، اصغر فرهادی، جعفر پناهی و بهمن قبادی این جایزه را دریافت کرده‌اند.

آقای فرهادی تاکنون سه بار به خاطر ساخت فیلم‌های «شهر زیبا»، «جدایی نادر از سیمین» و «قهرمان»، جایزه منتقدان فیپرشی را به دست آورده است.

هفتاد و پنجمین دوره جشنواره کن از که از روز ۱۷ مه در این شهر ساحلی جنوب فرانسه آغاز شده، امشب، شنبه ۲۸ مه به پایان می‌رسد.

از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا، این نخستین جشنواره فیلم کن است که با ظرفیت کامل و همانند دوران پیش از کرونا برگزار شد.

اصغر فرهادی که موفق‌ترین کارگردان تاریخ سینمای ایران در جشنواره کن محسوب می‌شود، در این دوره یکی از داوران بخش اصلی جشنواره است.

فیلم «برادران لیلا» بر اساس فیلمنامه‌ای که خود آقای روستایی نوشته، تهیه شده و داستان زندگی زنی به نام لیلاست که در تلاش برای حل مشکلات اقتصادی خود و خانواده‌اش، با موانع جامعه‌ای مردسالار دست و پنجه نرم می‌کند.

ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، پیمان معادی، فرهاد اصلانی و سعید پورصمیمی، بازیگران اصلی این فیلم هستند. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022