دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - Monday 4 July 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 25.05.2022, 11:20

شمار کشته‌شدگان متروپل به ۱۶ نفر رسید

دو پیکر دیگر در محل ریزش ساختمان متروپل آبادان پیدا شد و به این ترتیب تعداد قربانیان این حادثه به ۱۶ نفر رسید. جست‌وجوها براى یافتن دیگر مفقودان و افرادی که ممکن است زیر آوار زنده مانده باشند، ادامه دارد. نزدیکان افراد مفقود شده نگران پایان دادن به عملیات امداد و نجات هستند.

آنان درباره تصمیم احتمالی مقامات برای تخریب باقی مانده این ساختمان پیش از پایان عملیات جست‌وجو هشدار داده‌اند.

پیش از این وزیر کشور گفته بود تعداد کشته‌شدگان به ۱۴ نفر رسیده و عملیات جست‌وجو با وجود سازه‌های ناپایدار، کُند اما دقیق است.

بخش‌هایی از ساختمان ۱۰ طبقه متروپل در آبادان روز دوشنبه دوم خرداد ماه فرو ریخت و طبق ارزیابی تیم‌های هلال‌احمر، دست‌کم ۸۰ نفر زیر آوار این ساختمان گرفتار شده‌اند.

احمد وحیدی، وزیر کشور، سه‌شنبه شب گفت: «تا این لحظه در مجموع ۱۴ نفر جان باخته داریم، ۳۲ مصدوم نیز داشتیم که ۲۹ نفر ترخیص شدند و سه نفر دیگر همچنان در بیمارستان‌ها هستند.»

وحیدی افزود که جست‌وجو و آواربرداری همچنان در حال انجام است و چند نفر نیز در ساعات گذشته از زیر آوار خارج شدند که فوت کرده بودند.

بستگان افراد مفقود شده در آوار ساختمان متروپل و جمعی از مردم آبادان سه‌شنبه شب با تجمع در اطراف محل ریزش این ساختمان نسبت به تصمیم احتمالی مقامات برای تخریب باقی مانده این ساختمان پیش از پایان عملیات جست‌وجو و آواربرداری هشدار دادند.

وزیر کشور در خصوص روند آواربرداری از ساختمان فروریخته متروپل گفت که نمی‌توان زمان مشخصی برای آن تعیین کرد و عملیات باید با حساسیت و دقت انجام شود چون خطر ریزش بخش دیگر ساختمان و سازه‌های ناپایدار وجود دارد.

وحیدی گفت: «در حال حاضر نیروهای امدادی و آتش‌نشانی تلاش دارند تا به زیرزمینی که احتمال داده می‌شود بخشی از افراد در آن محبوس شده باشند راه پیدا کنند و احتمالا تا ساعات آینده به این نقطه خواهند رسید.»

وحید شعبانی، مدیرعامل هلال احمر خوزستان نیز گفت که عملیات امداد و نجات در طبقه‌ها بالای ساختمان متروپل به پایان رسیده و دغدغه اصلی نجات افرادی است که احتمال دارد زیر آوار در طبقه همکف و زیرزمین محبوس شده باشند.

در همین حال صادق جعفری چگنی، دادستان اهواز، خبرهای منتشر شده درباره زنده بودن حسین عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل آبادان و مدیرعامل و رییس هیأت مدیره هلدینگ عبدالباقی را «شایعه» خواند.

این در حالی است که دوشنبه شب، شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی از قول دادستان آبادان از بازداشت حسین عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل، خبر داده بود.

جعفری چگنی اما روز سه‌شنبه گفت: «دستور جلب مالک و پیمانکار به عنوان یکی از متهمان فروریختن ساختمان متروپل صادر شده بود اما خود مالک در زمان فرو ریختن ساختمان در داخل آن بود که روز سه‌شنبه جسد او کشف شد و جزو جان‌باختگان بود.»

در همین حال جمعی از مردم آبادان در اطراف محل ریزش ساختمان متروپل شعارهایی مبنی بر دروغ بودن مرگ حسین عبدالباقی در زیر آوار سر دادند.

با این حال دادستان اهواز تأکید کرد: «شایعاتی که در خصوص زنده بودن مالک ساختمان مطرح است کاملا تکذیب می‌شود زیرا هویت او توسط اداره تشخیص هویت نیروی انتظامی تأیید و خانواده حسین عبدالباقی نیز جسد او را شناسایی کردند.»

جعفری چگنی خاطر نشان کرد در جریان رسیدگی به ریزش ساختمان متروپل تاکنون ۱۱ نفر از عوامل ناظر و عواملی در سطح شهرداری از جمله شهردار فعلی آبادان و سه شهردار قبلی بازداشت شده‌اند.


ایران اینترنشنال 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022