دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ - Monday 4 July 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 25.05.2022, 8:40

بیژن زنگنه به عنوان متهم در پرونده کرسنت دادگاهی شد

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دولت‌های حسن روحانی و محمد خاتمی در جایگاه متهم پرونده کرسنت قرار دارد.

روزنامه ایران، ارگان رسانه‌ای دولت به نقل از مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه خبر داد، در پرونده کرسنت نام بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت پیشین به‌ عنوان متهم قرار دارد و در دادگاه برای پاسخگویی به اتهامات حاضر شده است.

قرارداد «کرسنت» یکی از بحث برانگیزترین قراردادهای نفتی ایران در دو دهه گذشته بوده که در سال ۲۰۰۱ در دولت محمد خاتمی شکل گرفت. بر اساس این قرارداد، ایران قبول کرده بود بعد از احداث خط لوله در منطقه ای در خلیج فارس، روزانه تا صدها میلیون فوت مکعب گاز به امارات متحده عربی صادر کند.

وزیر نفت سابق ایران، که از بانیان و مدافعان سرسخت این قرارداد بود، همواره به دلیل مفاد «کرسنت» و به ویژه قیمت در نظر گرفته شده برای گاز صادراتی به امارات هدف انتقاد بوده است.

سیامک نمازی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار، مدیر دفتر برنامه ‌ریزی استراتژیک شرکت نفتی «کرسنت» در تهران بود که مهرماه سال ۱۳۹۴ بازداشت شد. آقای نمازی از آن زمان زندانی بوده و در این مدت مقامات قضایی به او اجازه استفاده از مرخصی نداده‌اند.

گفتنی است در مهر ماه سال ۱۴۰۰ نیزشرکت اماراتی «دانا گاز» اعلام کرد دادگاه بین المللی داوری در پرونده شکایت از شرکت ملی نفت ایران به نفع «دانا گاز» رای داده است و طرف ایرانی را ۶۰۷.۵ میلیون دلار جریمه کرده است. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022