سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Tuesday 17 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 13.05.2022, 17:33

گفت‌وگو میان طالبان و جمهوری اسلامی برای حل تنش‌های مرزی آغاز شد

وزارت دفاع طالبان، روز جمعه، ۲۳ اردیبهشت، با انتشار اطلاعیه‌ای، از آغاز نشست این گروه با مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران برای حل تنش‌های مرزی و همکاری‌‎های امنیتی خبر داد.

به گزارش ایندی‌پندنت، در این اطلاعیه آمده است: «طبق توافق‌های قبلی بین هیئت وزارت دفاع امارت اسلامی و جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه هیئت‌هایی از دو طرف برای رسیدگی به منازعات پیش‌آمده در مرز دو غارون-هرات و سایر نقاط مرزی بین دو کشور در تایباد دیدار و گفت‌وگو کردند.»

در این نشست، دو هیئت درباره حل تنش‌های مرزی از طریق گفت‌وگو، تلاش برای تامین امنیت مرزها، جلوگیری از بروز سوءتفاهم و هماهنگی‌های لازم میان دو طرف صحبت کردند. به نقل از اطلاعیه وزارت دفاع گروه طالبان، دو طرف توافق کردند که افراد مسئول در واحدهای مرزی خود را به همدیگر معرفی کنند و اگر در آینده بار دیگر تنشی میان دو طرف ایجاد شد، به جای درگیری، آن را از طریق مذاکره و تفاهم حل کنند. در این نشست همچنین موافقت شد که برای دستیابی به نتیجه نهایی، این جلسات سه دوره دیگر هم برگزار شود.

ریاست هیئت طالبان را شبیر احمد عثمانی، از مقام‌های وزارت دفاع این گروه و ریاست هیئت جمهوری اسلامی ایران را قاسم رضایی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی این کشور به عهده داشت. دو هیئت‌ همچنین بر جلوگیری از قاچاق انسان و مواد مخدر و هماهنگی برای امنیت مرزها تاکید کردند.

در تصویرهای منتشرشده از این نشست، سید حسن مرتضوی، معاون سفارت ایران در کابل و از اعضای سپاه قدس نیز دیده می‌شود. سید حسن مرتضوی ششم اردیبهشت، پس از وقوع سومین درگیری مرزی میان طالبان و مرزبانان ایرانی، با مقام‌های وزارت دفاع طالبان در کابل دیدار کرد و به آنان پیشنهاد داد که میان مرزبانان دو طرف نشستی برگزار شود و تنش‌ها از طریق گفت‌وگو حل شود.

سید حسن مرتضوی که از او به عنوان بنیان‌گذار و فرمانده پیشین لشکر فاطمیون نام برده می‌شود، پس از سلطه طالبان بر افغانستان، ماموریت خود به عنوان معاون سفیر ایران در افغانستان را آغاز کرد. او به دلیل نفوذی که در میان فرماندهان طالبان به‌ویژه در حوزه جنوب افغانستان دارد، تلاش می‌کند تنش‌های مرزی را از طریق برگزاری نشست و گفت‌وگو میان دو طرف حل کند.

در ۹ ماهی که از سلطه طالبان بر افغانستان می‌گذرد، این گروه سه بار با مرزبانان ایرانی، چهار بار با مرزبانان پاکستانی و یک بار با مرزبانان ترکمنستانی درگیر شد؛ درگیری‌هایی که هر بار به ایجاد وقفه‌ای کوتاه‌مدت در فعالیت‌های بازرگانی میان دو طرف و افزایش استقرار نیرو در مرز با افغانستان انجامید. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022