پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 23.01.2022, 12:02

اعتصاب غذای انوشه آشوری، شهروند دوتابعیتی در زندان اوین

انوشه آشوری، شهروند دوتابعیتی ایرانی - بریتانیایی که در زندان اوین است از امروز دست به اعتصاب غذا زده است.

به گزارش هرانا، اعتصاب غذای آقای آشوری در اعتراض به شرایط خود و با درخواست آزادی از زندان صورت گرفته است. به گفته الیکا آشوری، دختر آقای آشوری که با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از اعتصاب پدرش خبر داده است، این اعتصاب برای «جلب توجه جهانی» به شرایط سخت پدرش و دیگر شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران صورت گرفته است.

انوشه آشوری، شهروند ایرانی_بریتانیایی ۶۷ ساله و مهندس ساکن بریتانیا در سال ۱۳۹۶ زمانی که برای دیدار با مادر خود به ایران سفر کرده بود بازداشت و نهایتا محاکمه شد. بنا به اظهارات سخنگوی قوه قضاییه ایران آقای آشوری به اتهام جاسوسی برای اسرائیل و تحصیل مال نامشروع به ۱۲ سال زندان و پرداخت ۳۳ هزار یورو محکوم شده است.

گفتنی است که گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، در یکی از گزارش های خود نسبت به وضعیت زندانیان دوتابعیتی در ایران ابراز نگرانی کرده و بیان داشته بود که حکومت ایران از این زندانیان به عنوان اهرم فشار در سیاست های خارجی خود استفاده می کند.
هر چند مقابله با امر جاسوسی بعنوان نقض حقوق بشر در نظر گرفته نمی‌شود ولی با توجه به سابقه دولت ایران در استفاده ابزاری از این عنوان برای برخورد با مخالفان سیاسی خود طرح چنین ادعاهایی بخصوص با روشن نبودن جزییات و روند دادرسی همواره با دیده تردید نگریسته می‌شود. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022