پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - Thursday 19 May 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 22.01.2022, 11:10

واگذاری طراحی خط آهن عراق – اتحادیه اروپا به شرکت ایتالیایی

میدل ایست نیوز: دولت عراق در راستای سیاست‌های خود در اجرای پروژه‌های راهبردی و متنوع کردن منابع اقتصادی، در پی اجرای پروژه راهبردی شبکه ریلی از جنوب عراق به ترکیه و از آنجا به اتحادیه اروپاست.

«طالب الحسینی»، مدیر کل شرکت راه‌آهن عراق، در گفت‌وگو با «الجزیره» تأکید کرد که عراق در اجرای این پروژه جدی است و تا اواخر ماه جاری جلسه مشترکی با کارگروه فنی از ترکیه و اقلیم کردستان برای تعیین نقطه اتصال این خط آهن به ترکیه برگزار خواهد شد.

او گفت که برای طراحی این پروژه قراردادی با شرکت ایتالیایی PEG امضا شده که قرار است طراحی‌های لازم برای کشیده شدن این خط آهن از بندر بزرگ فاو به بغداد و از آنجا به ترکیه را انجام دهد.

وی افزود که این خط آهن به طول ۱۲۲۰ کیلومتر با سرعت ۲۶۰ کیلومتر در ساعت برای انتقال مسافران و ۱۶۰ کیلومتر در ساعت برای انتقال کالا خواهد بود.

در این راستا، «فرحان الفرطوسی»، مدیر کل سازمان بنادر عراق، در گفت‌وگو با نشریه رسمی «الصباح» عراق گفت که این پروژه تکمیل پروژه بندر بزرگ فاو است و در قلب راه ابریشم واقع شده است.

او گفت که اجرای این پروژه آغاز واقعی خروج عراق از اقتصاد رانتی وابسته به نفت خواهد بود.

«صدیق اوزون»، کارشناس اقتصادی ترکیه‌ای، تأکید کرد که این پروژه برای ترکیه که خواستار افزایش درآمدهای ارزی خود از راه ترانزیت است اهمیت بسیاری دارد و منبع درآمد مهمی برای ترکیه خواهد بود.

بندر بزرگ فاو از پروژه‌های عظیمی است که دولت عراق اجرای آن را با جدیت آغاز کرده است. این بندر که بعد از تکمیل، یکی از بزرگ‌ترین بنادر جهان خواهد بود با ظرفیت ۹۹ میلیون تُن در سال در فضایی به وسعت ۵۴ کیلومتر مربع با پیمانکاری شرکت کره‌ای دوو در حال احداث است. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022