شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - Saturday 4 December 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 23.11.2021, 11:03

وزیر خارجه اسرائیل خواهان تعطیلی دفاتر حماس در ترکیه شد

در پی کشته شدن یک غیرنظامی اسرائیلی در حمله تروریستی در اورشلیم و همچنین عملیات مشترک ارتش و سازمان امنیت داخلی اسرائیل علیه یک سلول بزرگ حماس در کرانه باختری که قصد داشت عملیات انتحاری انجام دهد، وزیر خارجه اسرائیل، یائیر لاپید خواهان تعطیل شدن دفاتر حماس در ترکیه شد.

لاپید دوشنبه شب اول آذرماه گفت: «این تنها وظیفه اسرائیل نیست که با تروریسم حماس مقابل کند؛ بلکه جامعه جهانی باید با آن مقابله کند. کشورهای دیگر جهان نیز باید مانند بریتانیا عمل کنند و کلیت حماس را غیرقانونی اعلام کنند. دفتر حماس در استانبول باید تعطیل شود.»

بر اساس گزارش‌ها، عامل حمله روز یکشنبه در اسرائیل که از رهبران محلی شاخه سیاسی حماس بود، در یک سال گذشته بارها به ترکیه سفر کرده بود. دستگاه‌های امنیتی اسرائیل می‌گویند که او احتمالا در این سفرها با رهبران حماس در ترکیه، از جمله صالح العروری، نفر دوم حماس در استانبول دیدار کرده و دستور انجام این حمله را از آنها گرفته است. هرچند که خانواده او این اتهام را رد کرده و می‌گویند او دارای املاک و مستغلاتی در ترکیه بوده و برای سرکشی به آنها به استانبول سفر کرده است.

همزمان، بر اساس اعلام شاباک، سلول تروریستی حماس که خبر کشف و انهدام آن دیروز منتشر شد، تحت رهبری صالح العروری و زکریا نجیب بوده است. نجیب نیز مانند العروری در ترکیه زندگی می‌کند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، این سلول تروریستی حدود دو هفته پیش کشف و چند روز بعد نابود شد. اما به دلیل رابطه این سلول با رهبران حماس در ترکیه و همزمان شدن بازداشت این پنجاه نفر با بازداشت دو شهروند اسرائیلی در ترکیه، دولت اسرائیل تصمیم گرفت که این خبر را در آن زمان منتشر نکند که به تلاش‌ها برای آزاد کردن این دو شهروند اسرائیلی ضربه‌ای وارد نشود.

در جریان بازداشت اعضای این سلول، چند کمربند انفجاری، سلاح اتوماتیک و نزدیک به یک میلیون دلار پول نقد پیدا شد. این افراد قصد داشتند در کرانه باختری و اورشلیم عملیات انتحاری انجام دهند و همچنین شهروندان یا سربازان اسرائیلی را بربایند.

این بزرگترین سلول حماس در کرانه باختری است که در بیش از هفت سال گذشته کشف و خنثی می‌شود.


ایران اینترنشنال
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021