شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - Saturday 4 December 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 21.11.2021, 12:27

ارتش سودان با بازگشت نخست‌وزیر برکنار شده موافقت کرد

یورونیوز: مقامات نظامی و دولتی سودان روز یکشنبه ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) گفتند که توافقی بین رهبران نظامی و غیرنظامی سودان برای بازگرداندن عبدالله حمدوک، نخست وزیر برکنار شده این کشور به دست آمده است.

این مقامات همچنین گفتند که مقامات دولتی و سیاستمدارانی که پس از کودتای ۲۵ اکتبر بازداشت شده‌اند به‌عنوان بخشی از توافق بین ارتش و احزاب سیاسی از جمله حزب امت، آزاد خواهند شد.

مقامات گفتند که آقای حمدوک یک کابینه تکنوکرات مستقل را رهبری خواهد کرد. آن‌ها گفتند که سازمان ملل متحد، آمریکا و دیگران «نقش مهمی» در تدوین این توافق داشتند.

عبدالفتاح برهان ژنرال عالی‌رتبه سودانی روز ۲۵ اکتبر با کودتا در این کشور قدرت را به دست گرفت و بسیاری از مقام‌های پیشین حکومتی را به زندان انداخت.

کودتای اخیر، دو سال پس از قیام مردمی سودان که باعث برکناری عمر البشیر و دولت اسلامگرای او شد، انتقادهای بین‌المللی را برانگیخت. ایالات متحده آمریکا، متحدانش و سازمان ملل، استفاده بیش از حد از زور علیه معترضان را محکوم کرده‌اند.

سودانی‌ها از زمان تسلط ارتش در ماه گذشته گروه گروه به خیابان‌ها برای اعتراض آمدند. این توافق تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که پزشکان گفتند دست‌کم ۱۵ نفر در جریان اعتراض‌های ضد کودتا بر اثر شلیک گلوله کشته شدند. برخی منابع دیگر شمار کشته شده‌ها را تا ۴۰ نفر اعلام کرده‌اند.

قرار است شورای حاکمیتی تازه منصوب شده یکشنبه آینده تشکیل جلسه دهد. توافق جدید اواخر روز یکشنبه همراه با یک بیانیه سیاسی امضا می‌شود.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021