دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - Monday 6 December 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 20.10.2021, 10:10

قاسم سلیمانی به‌دلیل عبور از خط قرمز آمریکا کشته شد

کیت کلاگ، مشاور پیشین امنیت ملی ایالات متحده ادعا کرده است که عملیات قتل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران، به دلیل عبور او از «خط قرمز آمریکا»؛ قتل یک شهروند آمریکایی و همچنین دستور حمله به سفارت آمریکا در بغداد صورت گرفته است.

به گزارش العربیه به نقل روزنامه «دیلی میل»، در ادعایی که با روایت رسمی مقامات پیشین دولت آمریکا در تضاد است، کیت کلاگ در کتاب جدید خود ادعا می‌کند عملیات ترور قاسم سلیمانی، برای جلوگیری از حمله «قریب‌الوقوع» او به نیروهای آمریکایی نبود.

هنگامی که آمریکا در ژانویه سال ۲۰۲۰ به مجموعه‌ای از اقدامات تحریک‌آمیز ایران و شبه‌نظامیان وابسته به این کشور واکنش نشان می‌داد، کیت کلاگ، مشاور امنیت ملی مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا بود.

پیش‌تر مقامات کاخ سفید ادعا کرده بودند که سلیمانی در حال طراحی «عملیاتی قریب‌الوقوع» برای حمله به دیپلمات‌ها و نیروهای آمریکایی است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در این زمینه گفته بود: «سلیمانی در حال برنامه‌ریزی برای حملات قریب‌الوقوع بدخواهانه‌ای علیه دیپلمات‌ها و پرسنل نظامی آمریکایی بود. اما ما او را غافلگیر کرده و کشتیم.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت پیشین ایالات متحده نیز عنوان کرده بود: «ما اطلاعات مشخصی در مورد طرح حمله قریب الوقوع قاسم سلیمانی به سفارت‌خانه‌های آمریکا داشتیم.»

یک پیمانکار غیرنظامی آمریکایی در دسامبر سال 2019، بر اثر حمله موشکی نیروهای مورد حمایت ایران به یک پایگاه هوایی در عراق کشته شد.

پس از پاسخ آمریکا به این حمله و هدف قراردادن مواضع نیروهای مورد حمایت ایران، شماری از این شبه‌نظامیان شیعه با حمله به «ایست‌بازرسی»، به سوی سفارت آمریکا در بغداد حرکت کردند.

این ناآرامی تنها زمانی خنثی شد که نیروهای عراقی، تفنگداران آمریکایی و هلکیوپترهای آپاچی به محل حادثه رسیدند.

دونالد ترامپ پس از حمله شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در اظهاراتی گفت که ایران بهای گزاف حمله طرفداران خود به این سفارت را پرداخت خواهد کرد.

ترامپ اظهارات خود را «تهدید» دانسته بود.

به گفته کلاگ، سلیمانی با کشتن یک آمریکایی از «خط قرمز» ایالات متحده عبور کرد و با حمله به سفارت این کشور در بغداد، دست به کار «احمقانه‌ای» زد.

دونالد ترامپ از کتاب کلاگ با عنوان کتابی «واقعی و غیرقابل انکار» نام برد.

قاسم سلیمانی که توسط آمریکا با عنوان «تروریست» یاد می‌شد، در ژانویه 2020 طی حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده در نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شد.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021