جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - Friday 22 October 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 13.10.2021, 10:03

کمک سرویس اطلاعاتی ترکیه به دستگیری معاون ابوبکر بغدادی

رادیو زمانه: خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی که نام آن‌ها را اعلام نکرده می‌نویسد سرویس اطلاعاتی ترکیه به مأموران عراقی در بازداشت یکی از مهم‌ترین رهبران گروه دولت اسلامی (داعش) کمک کردند. 

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق دوشنبه گذشته با انتشار پیامی به زبان‌های کردی، عربی و انگلیسی در توییتر از دستگیری سامی جاسم، مسئول تأمین مالی گروه دولت اسلامی (داعش) خبر داد. بر همین اساس ظاهراً در حالی که نیروهای امنیتی در داخل عراق بر تأمین امنیت برگزاری انتخابات متمرکز بودند، همکارانشان در واحد امنیت برون‌مرزی سامی جاسم، مسئول امور مالی داعش و معاون ابوبکر بغدادی را در شمال سوریه به دام انداختند.

جاسم از سال ۲۰۱۵ در فهرست تروریستی آمریکا قرار دارد. او پیش‌ از تشکیل داعش عضو القاعده در عراق بود. جاسم در دوران حضور گسترده داعش در سوریه و عراق مسئول فروش محموله‌های نفتی و آثار باستانی و انتقال پول به بخش‌های مختلف داعش در این دو کشور بود. همچنین از او به‌عنوان مسئول تأمین مالی عملیات‌های اروپایی داعش هم یاد می‌شود.

یک مقام باندپایه امنیتی ترکیه و دو مقام عراقی به رویترز گفته‌اند که جاسم هنگام بازداشت در شمال سوریه اقامت داشت.

رویترز می‌نویسد همکاری سرویس اطلاعاتی ترکیه با عراق ممکن است باقی‌مانده گروه دولت اسلامی (داعش) را از میان بردارد. ترکیه از سال ۲۰۱۶ برای حمایت از معارضان مسلح مخالف اسد در شمال سوریه حضور نظامی دارد و عناصر و عوامل تعیین‌کننده داعش نیز در این منطقه اقامت دارند.

به گفته منابع امنیتی، جاسم در همکاری با برخی از شبه‌نظامیان مسلح تحت حمایت ترکیه به دام سرویس اطلاعاتی ترکیه افتاده است. منابع عراقی می‌گویند سرویس اطلاعاتی ترکیه در یک عملیات فریب او را به مرز سوریه با ترکیه کشاند و سپس بازداشتش کرد. بر همین اساس مأموران عراقی از مدت‌ها قبل جاسم را تحت نظر داشتند و ظاهرا عناصر بازداشتی داعش هم به مأموران عراقی اطلاعاتی درباره او ارائه داده بودند.

دو مقام امنیتی عراقی و یک منبع نزدیک به ارتش عراق به رویترز گفته‌اند جاسم با خودروهای زرهی ارتش عراق از شمال سوریه به عراق منتقل شد. اطلاعاتی که او در اختیار دارد ممکن است به بازداشت برخی دیگر از عناصر داعش در شمال سوریه بینجامد. ظاهراً عکس‌هایی هم از این عملیات در دست است که رویترز اصالت آن‌ها را نمی‌تواند تأیید کند. در یکی از این عکس‌ها جاسم را می‌توان با اورکت زردرنگ دید که مأموران مسلسل به دست عراقی او را به طرف یک خودرو زرهی هدایت می‌کنند.

نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا به دلایل امنیتی درباره این عملیات سکوت کرده‌‌اند.

بقایای گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه و افغانستان همچنان فعال است. انفجار روز دوشنبه در عفرین سوریه و همچنین انفجارهایی در هفته گذشته در کابل و در مسجد شیعیان در شمال شرقی افغانستان خبرساز بود.
 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2021