چهارشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۳ - Wednesday 17 July 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Sat, 06.07.2024, 17:30

واکنش آمریکا به نتیجه انتخابات ایران: «تاثیر قابل توجهی» بر رویکرد ما ندارد

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران اعلام کرد که واشینگتن هیچ انتظاری مبنی بر این که این انتخابات منجر به تغییر اساسی در ایران شود، ندارد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که برای رادیو فردا ارسال شده است، به تحریم انتخابات از سوی بخش عمده‌ای از رای‌دهندگان ایرانی اشاره کرد و نوشت: «انتخابات در ایران آزاد و عادلانه نبود. در نتیجه، تعداد قابل توجهی از ایرانیان ترجیح دادند که اصلاً شرکت نکنند.»

این بیانیه می‌افزاید: «ما هیچ انتظاری نداریم که این انتخابات منجر به تغییر اساسی در مسیر ایران یا احترام بیشتر به حقوق بشر شهروندان شود. همانطور که خود کاندیداها گفته‌اند، سیاست ایران توسط رهبر تعیین می‌شود.»

این بیانیه وزارت خارجه آمریکا تکرار موضع قبلی این کشور درباره انتخابات ایران است.

پیش از برگزاری مرحله دوم انتخابات، ایالات متحده تأکید کرده که فارغ از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران و این که چه کسی برنده بشود، انتظار «تغییراتی اساسی» در ایران ندارد.

بر اساس اعلام وزارت کشور ایران، در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، پزشکیان توانست با کسب ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۱۵۷ رای در رقابت با سعید جلیلی، کرسی ریاست جمهوری ایران را برای دوره‌ای چهار ساله از آن خود کند.

پزشکیان پیشتر اعلام کرده که برنامه خاصی ندارد و قصد دارد برنامه‌های موجود را که به تایید رهبر جمهوری اسلامی رسیده، اجرا کند.

با این حال، امیدواری‌ها درباره گفت‌وگو با غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران با انتخاب پزشکیان افزایش یافته است.

وزارت خارجه آمریکا افزود که انتخابات ایران «تاثیر قابل توجهی» بر رویکرد واشینگتن در ارتباط با ایران نخواهد داشت و «نگرانی‌های ما در مورد رفتار ایران تغییری نکرده است.»

وزارت خارجه آمریکا با این حال تاکید کرد: «زمانی که دیپلماسی منافع آمریکا را پیش می‌برد، ما به دیپلماسی متعهد می‌مانیم.»

پیشتر رهبران کشورهای همسایه ایران و منطقه، از روسیه و جمهوری آذربایجان تا سوریه و عربستان و پاکستان انتخاب پزشکیان به عنوان رئیس جمهور ایران را تبریک گفته‌اند.

اما در غرب، انتخابات ایران با احتیاط دنبال شده است.

روز جمعه و همزمان با برگزاری دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری ایران رسانه‌های فرانسه روزنامه «لوموند»، مهمترین روزنامه چاپ پاریس، در گزارش خود درباره انتخابات ایران تاکید کرد که نتیجه این انتخابات هر چه باشد، مقام ریاست‌جمهوری در ایران دارای اختیارات محدود است.

کمال خرازی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی درباره تأثیر انتخابات کنونی تأیید کرده که بسته به پیروزی هر یک از نامزدها «تفاوت‌هایی» در رویکرد دولت ایران وجود خواهد داشت، اما «استراتژی کلی سیاست خارجی ایران» توسط رهبر تعیین می‌شود.

رادیو فردا 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024