چهارشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۳ - Wednesday 17 July 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Thu, 04.07.2024, 9:02

بایدن: از انتخابات کنار نمی‌کشم و در رقابت باقی می‌مانم

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه (سوم ژوئیه) در گفت‌وگویی با کارمندان ستاد انتخاباتی‌اش، نمایندگان و فرمانداران دموکرات تأکید کرد از رقابت کنار نخواهد کشید و “تا آخر باقی خواهد ماند.”

دو منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند بایدن همچنین در ایمیلی جداگانه به کارمندان ستاد انتخاباتی‌اش نوشت: «هیچ‌کس من را بیرون نمی‌کند. من کنار نمی‌کشم و تا آخر در این رقابت باقی می‌مانم.»

طبق این گزارش بایدن روز چهارشنبه به صورت مجازی و حضوری با ۲۴ فرماندار و همچنین شهردار واشنگتن‌دی‌سی دیدار کرد تا به آنها اطمینان دهد که به رغم عملکرد ضعیف‌ و متزلزل‌اش در مناظره با دونالد ترامپ، همچنان پرچم‌دار حزب دموکرات باقی خواهد ماند.

به نوشته رویترز پس از این جلسه، تنها فرمانداران سه ایالت نیویورک، مینه‌سوتا و مریلند با خبرنگاران دیدار و بر همراهی خود با بایدن تأکید کردند. وس مور، فرماندار مریلند گفت: «رئیس‌جمهور همیشه هوای ما را داشته است، ما هم هوای او را خواهیم داشت.»

تیم والتز، فرماندار مینه‌سوتا و رئیس انجمن فرمانداران دموکرات، اذعان داشت که عملکرد بایدن در مناظره با ترامپ بد بود اما با این حال او احساس می‌کند که بایدن برای ابقا در سمت ریاست‌جمهوری، فردی مناسب به شمار می‌رود.

نگرانی‌ها در مورد سن و حواس بایدن پس از این مناظره که برخی آن را “فاجعه‌بار” خوانده‌اند، به شدت افزایش یافته است. رئیس‌جمهور آمریکا به هنگام صحبت گاه رشته افکارش را از دست می‌داد یا کلمات نامفهومی را زیرلب زمزمه می‌کرد. پیش از آن نیز ویدئوهای متعددی از بایدن منتشر شده بود که نشان می‌داد او در بیان تاریخ‌ها و اسامی اشتباه می‌کند و دچار حواس‌پرتی است.

پس از افزایش انتقادها و نگرانی‌ها، بایدن توجیه‌ کرد عملکرد بدش در این مناظره به دلیل خستگی پس از سفر و خواب‌آلودگی بوده است. کاخ سفید اما اعلام کرد بایدن به هنگام دوئل تلویزیونی با ترامپ سرما خورده بود.

کارین ژان پییر، سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه در نشست خبری‌اش با خبرنگاران کناره‌گیری بایدن از مبارزات انتخاباتی را با قطعیت رد کرد. ساعاتی پس از این نشست، نتایج دو نظرسنجی ملی در آمریکا منتشر شدند که نشان می‌دادند شانس بایدن برای پیروزی مقابل ترامپ، پایین‌تر آمده است.

نظرسنجی روزنامه “وال استریت ژورنال” گویای آن بود که ترامپ با اختلاف ۴۸ تا ۴۲ درصد بایدن را شکست داده است در حالی که نظرسنجی نیویورک تایمز/سی‌ینا نشان می‌داد که برتری ترامپ به بایدن با سه درصد افزایش، به ۴۹ درصد در مقابل ۴۳ درصد رسیده است.

ست مولتن، نماینده دموکرات از ایالت ماساچوست، با انتشار بیانیه‌ای سن بالای بایدن را مشکل‌ساز دانسته و خواستار کناره‌گیری او از انتخابات شد. او نوشت: «واقعیت تأسف‌بار اینست که وضعیت موجود احتمالا رئیس‌جمهور ترامپ را نصیب‌مان خواهد کرد. بایدن جوان‌تر نمی‌شود.»

در همین حال رید هستینگز، یکی از حامیان مالی اصلی حزب دموکرات و یکی از بنیانگذاران شبکه “نتفلیکس” هم از بایدن خواست تا از انتخابات کناره‌گیری کند. در این بین برخی حمایت خود را از کامالا هریس،‌ معاون بایدن، به عنوان جانشین بالقوه او اعلام کرده‌اند.

دویچه وله فارسی 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024