چهارشنبه ۲۷ تير ۱۴۰۳ - Wednesday 17 July 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Thu, 04.07.2024, 8:57

آلمان و سوئد هشت نفر را به اتهام جنایت علیه بشریت در سوریه بازداشت کردند

محققان جنایی در آلمان و سوئد چهارشنبه ۱۳ مهر / ۳ ژوئیه هشت مظنون به همکاری با دولت بشار اسد را به اتهام مشارکت در جنایت علیه بشریت بازداشت کردند.

پنج نفر در آلمان و سه نفر در سوئد در این رابطه بازداشت شده‌اند و این یکی از تازه‌ترین تلاش‌ها برای تعقیب قضایی و دادخواهی قربانیان جنایت‌های صورت‌گرفته در جریان جنگ داخلی سوریه است.

بنابر اعلام دفتر دادستانی فدرال آلمان اتهام بازداشت‌شدگان مشارکت در سرکوب خشونت‌بار تظاهرات مسالمت‌آمیز معترضان ضددولتی در یرموک دمشق در ژوئیه سال ۲۰۱۲ است.

بر اساس این بیانیه چهار فلسطینی سوری (بدون وطن) و یک شهروند سوری به ظن قوی مشارکت در کشتار و یا تلاش برای کشتن شهروندان ـ که در رده جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به حساب می‌آید ـ بازداشت شدند.

نام فسطینی‌های سوری جهاد.الف، محمود.الف، سمیر.سین و وائل.سین عنوان شده و گفته شده که این افراد عضو شبه‌نظامیان طرفدار اسد موسوم به «جنبش آزادی فلسطین» هستند.

نام شهروند سوری بازداشت‌شده مظهر.ج است و گمان می‌رود که در بخش امنیتی ارتش سوریه مشغول کار بوده است.

جنگ میان نیروهای اسد و گروه‌های شبه‌نظامی مسلح از جمله گروه «دولت اسلامی» (داعش) پس از سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز دموکراسی‌خواهان سوریه شعله‌ور شد.

بیش از نیم میلیون نفر در جریان جنگ کشته و میلیون‌ها نفر در داخل یا خارج سوریه آواره شده و اقتصاد سوریه به شدت آسیب دید.

بازداشت‌های روز چهارشنبه نتیجه تحقیقات تیمی موسوم به «سزار» است و پس از آن آغاز شد که عکاسی که برای ارتش سوریه کار می‌کرد از سوریه فرار کرد.

سال ۲۰۱۳ این عکاس بیش از ۵۰ هزار قطعه عکس را از سوریه خارج کرد. بسیاری از این عکس‌ها مرگ زندانیان در بازداشتگاه‌ها و بیمارستان‌های نظامی را به تصویر کشیده و مستند کرده بود.

بازداشت‌هایی که در سوئد صورت گرفته نیز به افراد «جنبش آزادی فلسطین» که ساکن سوئد بودند، بازمی‌گردد.

در اردوگاه پناهندگان فلسطینی یرموک در دمشق ۲۰۰ هزار نفر سکونت داشتند و این اردوگاه بزرگ‌ترین جمعیت فلسطینی در سوریه را تشکیل می‌داد. در اوج جنگ داخلی سوریه این اردوگاه و مناطق اطراف آن توسط دولت اسد محاصره شد و روز ۱۳ ژوئیه ۲۰۱۲ تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم با خشونت و تیراندازی سرکوب شد. در جریان این سرکوب شش غیرنظامی کشته و چندین نفر زخمی شدند.

هفته آینده متهمان این پرونده در دادگاه عالی آلمان تفهیم اتهام می‌شوند.

رادیو زمانه 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024