شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - Saturday 15 June 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Sun, 02.06.2024, 13:55

همه می‌خواهند رئیس جمهور شوند؛ ثبت‌نام ۳۰ نامزد تا این لحظه

ثبت‌نام ۳۰ نامزد تا این لحظه/ احتمال حضور قالیباف، بذرپاش، مخبر، جهانگیری و یک چهره نظامی + جدول

ایلنا از آخرین وضعیت ثبت نام ها و گزینه‌های احتمالی ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گزارش می‌دهد.

به گزارش ایلنا، چهارمین روز از مهلت ۵ روزه ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری به نیمه رسیده و بازار شایعات همچنان پایاپای فضای حقیقی و ثبت‌نام‌ها داغ داغ است، درست مانند هوای این روزهای پایتختِ بدون رییس‌جمهور!

بعد از ثبت نام چهر‌ه‌های شاخصی همچون علی لاریجانی، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، وحید حقانیان، عبدالناصر همتی، مسعود پزشکیان و تعدادی دیگر از چهره‌های سیاسی مانند مصطفی کواکبیان، احمد رسولی‌نژاد، محمود احمدی‌بیغش، محمدرضا میرتاج‌الدینی و محمد خوش‌چهره نمایندگان ادوار و فداحسین مالکی و حبیب الله دهمره و محمدرضا صباغیان نمایندگان فعلی مجلس و زهره الهیان تنها داوطلب زن انتخابات ریاست جمهوری در پایان روز شنبه ۱۲ خرداد –سومین روز ثبت‌نام‌ها- و رسیدن آمار ثبت‌نام کنندگان به ۱۷ نفر تا غروب روز گذشته نام‌نویسی همچنان ادامه دارد.

صبح امروز یکشنبه ۱۳ خرداد اما فضای ثبت‌نام کمی داغ‌تر و متفاوت‌تر شد، در نخستین دقایق از آغاز زمان ثبت‌نام از داوطلبان این محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که با همراهی محسن منصوری معاون اجرایی رییس‌جمهور فقید و میثم نیلی برادر داماد رییسی و از اعضای سابق جبهه پایداری وارد سالن وزارت کشور شد تا نام خود را در میان داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری درج کند، اسماعیلی که سابقه ارتباط دیرینه نزدیک، خانوادگی و عاطفی با شهید رییسی داشت و با اشک‌ها و گریه‌های فراوانش بعد از شهادت رییس‌جمهور در معرض توجه قرار گرفته بود، ظاهرا به نمایندگی از بخشی از دولت وارد انتخابات شده تا به زعم خود ادامه دهنده راه شهید رییسی باشد.

دقایقی بعد اما خبر دیگری حضور اسماعیلی و نیلی و منصوری را به حاشیه برد و آن عزم رییس‌جمهور اسبق ایران برای کاندیداتوری در انتخابات بود، محمود احمدی‌نژاد که طی روزهای گذشته همواره با جمعی از طرفداران خود مواجه می شد که با تجمع در نزدیکی منزل او از وی درخواست داشتند تا وارد عرصه انتخابات شود و پیوسته خطاب به آنان می‌گفت که درحال جمع‌بندی است، ظاهرا در این زمینه به تصمیم نهایی رسید و صبح امروز اعلام کرد راهی وزارت کشور خواهد شد.

در نهایت وی ساعتی بعد در حالی که تعدادی از طرفدارانش در مقابل وزارت کشور تجمع کرده بودند خود را به آنان رساند و در میان فریادهای حمایتی و شعارهای آنها وارد وزارت کشور شد تا برای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کند، این در حالی است که وی پیش‌تر در ۲ دوره دوازدهم و سیزدهم ریاست جمهوری با مانع ردصلاحیت مواجه و از جمع کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری کنار گذاشته شده بود.

البته در میانه این حضور پر سروصدای رییس جمهور پیشین، چهره‌هایی مانند محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب مجلس دهم، حسن محمدیاری نماینده مجلس یازدهم، صادق خلیلیان وزیر اسبق کشاورزی، سرتیپ شاهوردی، محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران و مسعود زریبافان نیز در فاصله صبح تا ظهر امروز در انتخابات ثبت نام کردند تا صف داوطلبان به ۲۸ نفر (تا این لحظه) برسد. موضوعی که مورد انتقاد غلامحسین کرباسچی چهره‌ سیاسی برجسته اصلاح‌طلب قرار گرفت. وی در حساب کاربری شبکه اجتماعی ایکس خود نوشت: «اصلی ترین نماد سیاسی کشور را به استندآپ کمدی تبدیل کرده‌اند»، همچنین سعید حجاریان تئوریسین اصلاح‌طلبان نیز در انتقاد به شمار زیاد داوطلبان نوشت: «یک دست کت‌و‌شلوار آراسته، چند قدم‌ آهسته، چرخاندن شناسنامه و چند فلاش دوربین… تمام! نه از برنامه منسجم می‌گویند، نه از اعضای مؤثر کابینه‌ احتمالی‌شان. نام این‌ها هر چه باشد، سیاست‌ورزی و انتخابات نیست!»

با این حال هنوز یک نیمروز و یک روز کامل دیگر از مهلت نام‌نویسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری باقی ما‌نده است و هنوز اسامی قابل توجه دیگری برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شوند.

از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به اسحاق جهانگیری، محمدباقر قالیباف، مصطفی پورمحمدی و مهرداد بذرپاش اشاره کرد.

تشکل سیاسی شریان که نزدیک به بذرپاش محسوب می‌شود از وزیر راه و شهرسازی دولت رییسی دعوت کرد و او را «مناسب‌ترین گزینه برای بر عهده گرفتن سکان اجرایی کشور» عنوان کرد.

همچنین از گوشه و کنار شنیده می‌شود که تعدادی  از نمایندگان مجلس از محمدباقر قالیباف رییس مجلس نیز دعوت کردند تا وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود، موضوعی که تاکنون اظهارنظر رسمی و جدی به‌دنبال نداشته اما گمانه‌زنی‌ها از احتمال قوی ثبت‌نام او در روز دوشنبه (فردا) حکایت دارد.

همچنین براساس شنیده‌ها قرار است که اسحاق جهانگیری معاون اول دولت های یازدهم و دوازدهم عصر امروز در وزارت کشور حضور یافته و در انتخابات نام‌نویسی کند.

از سوی دیگر محمد مخبر یکی از گزینه‌های جدی از میان نامزدهای درون دولت سیزدهم است که هنوز حضور و عدم حضور وی در این دوره از انتخابات قطعی نشده است.

اما در میان همه این گزینه‌ها هنوز برخی گمانه‌زنی‌ها از احتمال نام‌نویسی یک چهره‌ غیرمنتظره سخن می‌گویند، چهره‌ای که البته ناشناخته نیست اما نام وی معمولا در میان گزینه‌ها مطرح نمی‌شود اما با ورود به عرصه انتخابات به یکی از جدی‌ترین شانس‌های پیروزی در انتخابات تبدیل خواهد شد.

از سوی دیگر صف طویل کاندیداهای اصولگرا که تعداد قابل توجهی از آن‌ها نیز شانس تایید صلاحیت دارند و در نوع خود صاحب حزب و طیف و تفکرات مستقل محسوب می‌شوند می‌تواند زمینه‌ساز یک انشقاق جدی در میان آن‌ها شود چه اینکه بدنه و تئوریسین‌های این جریان نگران آن هستند که در صورت تایید یک کاندیدای غیراصولگرا و انقلابی از میانه روها یا اصلاح‌طلبان در برابر چند کاندیدای اصولگرا ممکن است این مساله زمینه‌ساز تکرار انتخابات ۹۲ شود از همین رو این گمان می‌رود که در مهلت زمانی پیش‌رو یک شخصیت برجسته اجماع‌ساز وارد عرصه انتخابات شود و نقشی مانند سید ابراهیم رییسی در انتخابات ۹۶ و ۱۴۰۰ را ایفا کند که سایر افراد قبل و بعد از تایید صلاحیت به نفع وی از حلقه داوطلبان کاندیداتوری در انتخابات کناره‌گیری کنند، البته ورود چنین گزینه‌ای صرفا یک احتمال است اما به‌نظر می‌رسد این بار این چهره محوری غیرروحانی و به احتمال یک نظامی باشد.

از میان چهره‌های نظامی که نسبت به آنان این گمان می‌رود که شرایط و امکان ورود به این عرصه و ایفای چنین نقشی را داشته باشند می‌توان به محمدعلی جعفری فرمانده پیشین سپاه پاسداران، سیدیحیی رحیم صفوی فرمانده اسبق سپاه پاسداران و حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

اسامی داوطلبان سن سوابق گرایش سیاسی
۱ محمدرضا صباغیان بافقی ۵۶ نمانده مجلس اصولگرا
۲ عباس مقتدایی خوراسگانی ۵۷ نمانده مجلس اصولگرا
۳ مصطفی کواکبیان ۶۲ نماینده ادوار مجلس اصلاح طلب
۴ قدرتعلی حشتمیان ۷۱ نماینده ادوار مجلس، رئیس خانه احزاب مستقل
۵ سعید جلیلی ۵۹ دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی/ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اصولگرا
۶ علی لاریجانی ۶۷ دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی/ عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام میانه رو
۷ محمود احمدی بیغش ۶۸ نماینده ادوار مجلس/ استاندار پیشین خراسان شمالی جریان بهار
۸ محمد خوش چهره ۷۱ نماینده ادوار و اقتصاددان اصولگرا
۹ عبدالناصر همتی ۶۷ رییس کل اسبق بانک مرکزی میانه رو
۱۰ احمد رسولی نژاد ۶۱ نماینده ادوار مجلس اصولگرا
۱۱ سید وحید حقانیان ۶۳ معاون پیشین دفتر خامنه‌ای اصولگرا
۱۲ مسعود پزشکیان ۷۰ وزیر  بهداشت دولت هشتم/ نماینده تبریز در مجلس اصلاح طلب
۱۳ علیرضا زاکانی ۵۹ نماینده ادوار مجلس/ شهردار تهران/  رئیس پیشین بسیج دانشجویی اصولگرا
۱۴ حبیب الله دهمرده ۷۲ نماینده ادوار مجلس اصولگرا
۱۵ سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی ۶۲ نماینده ادوار مجلس/ معاون پارلمانی دولت دهم اصولگرا
زهره الهیان ۵۶ نماینده ادوار مجلس اصولگرا
۱۶ فداحسین مالکی ۷۰ نماینده ادوار مجلس/ رئیس پیشین ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز/  سفیر ایران در افغانستان اصولگرا
۱۷ محمد مهدی اسماعیلی ۴۹ وزیر ارشاد دولت سیزدهم اصولگرا
۱۸ محمود احمدی‌نژاد ۶۹ رئیس دولت نهم و دهم/ شهردار پیشین تهران جریان بهار
۱۹ مسعود زریبافان ۶۷ رئیس پیشین بنیاد شهید و امور ایثارگران اصولگرا
۲۰ محمود صادقی ۶۲ نماینده ادوار مجلس اصلاح طلب
۲۱ صادق خلیلیان ۶۵ وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم اصولگرا
۲۲ سیدمحمد مقیمی ۵۳ رئیس دانشگاه تهران / رئیس پیشین هیئت نظارت آموزش عالی استان قم اصولگرا
۲۳ ایرج شاهوردی ۶۴ معاون پیشین هماهنگ کننده ستاد کل نیروهای مسلح مستقل
۲۴ حسین افشارزاده سرتیپ بازنشسته ارتش/  آجودان احمدی نژاد مستقل
۲۵ حسینعلی قاسم زاده ۶۵ نماینده ادوار مجلس
۲۶ حسن محمدیاری ۵۵ نماینده ادوار مجلس اصولگرا
۲۷ سید مجتبی محفوظی ۴۱ نماینده ادوار مجلس اصولگرا
۲۸ شهریار حیدری ۵۵ مدیرکل پیشین امور مرزی وزارت کشور/ نماینده ادوار مجلس میانه‌رو
۲۹ حسین میرزایی ۵۰ نماینده ادوار مجلس اصولگرا
۳۰ محمدرضا پورابراهیمی ۵۴ نماینده ادوار مجلس اصولگرا

 

  

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024