يكشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - Sunday 19 May 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Tue, 14.05.2024, 20:31

مراسم اهدای جایزه شجاعت سال ۲۰۲۴ به ایران‌اینترنشنال

مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس ژنو برای حقوق بشر و دموکراسی روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت برگزار شد. سردبیر اجرایی خبر ایران‌اینترنشنال در این رویداد از مردم شجاعی یاد کرد که در هر لحظه از هر رویدادی در ایران، این رسانه را با فرستادن «پاره‌های حقیقت و داستان‌های زندگی خود» یاری کردند.

علی‌اصغر رمضانپور در مراسم نشست ژنو به منظور اهدای جایزه شجاعت سال ۲۰۲۴ برای حقوق بشر و دموکراسی به این رسانه، از شهروندانی ستایش کرد که آنان را «راویان با شهامت حقیقت» خواند.

او تاکید کرد که شهروندان، برای برملا کردن حقیقت «از جان خود وام می‌گیرند» و شهامتشان همچنان الهام‌بخش کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاران فعال در ایران‌اینترنشنال خواهد بود.

سردبیر اجرایی خبر ایران‌اینترنشنال با اشاره به اهمیت استمرار ارزش‌های دموکراسی و حقوق بشر، یادآوری کرد سال گذشته ضرورت استقرار این ارزش‌ها در ایران، تبدیل به نقطه کانونی پانزدهمین دوره نشست ژنو شده بود.

نشست ژنو برای حقوق بشر و دموکراسی روز ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد جایزه شجاعت سال ۲۰۲۴ این نشست به ایران‌اینترنشنال داده می‌شود. رمضانپور در روز ۲۶ اردیبهشت این جایزه را به نمایندگی از ایران اینترنشنال دریافت می‌کند.

این نشست سالانه از سوی ائتلافی متشکل از ۲۵ سازمان غیردولتی برگزار می‌شود و می‌کوشد توجه جامعه جهانی را به رویدادهای حقوق بشری که نیاز به بررسی و اقدام فوری دارند، جلب کند.

نشست ژنو هر سال پیش از نشست اصلی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برگزار می‌شود و هدف اصلی‌اش گنجاندن مسائل مهم بین‌المللی در دستور کار شورای حقوق بشر این سازمان است.

تاکنون رسانه‌های بین‌المللی معتبری نظیر سی‌ان‌ان، خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس، دویچه‌‌وله و وال استریت ژورنال نشست ژنو را پوشش داده‌اند.

نشست ژنو با اعلام خبر اعطای جایزه امسال خود، ایران‌اینترنشنال را «رسانه‌ای بی‌باک» نامید که تخلفات و بی‌عدالتی‌های هر روزه حکومت جمهوری اسلامی را افشا می‌کند.

جهان برای حمایت از ایرانیان باید به تداوم سرکوب‌های حکومتی توجه کند

سردبیر اجرایی خبر ایران‌اینترنشنال در بخشی از سخنانش در این نشست، به خشونت و جنگ و سرکوب خواست مردم برای زندگی بهتر در ایران و بسیاری دیگر از کشورها طی سال‌های اخیر اشاره کرد و کمک سازمان‌های مردم‌نهاد بین‌المللی را در رهایی از این شرایط مایه دلگرمی خواند.

رمضانپور در این سخنرانی روی شکنجه و قتل‌های حکومتی، اعدام‌های غیرقانونی، خشونت خیابانی علیه زنان، زندانی کردن شهروندان و نقض حقوق اقلیت‌ها در ایران زیر سایه جمهوری اسلامی تاکید کرد و گفت حمایت جهان از مردم ایران تنها با «استمرار تمرکز و توجه جهانی» به این سرکوب‌ها حاصل می‌شود.

او همچنین تاکید کرد اقدام‌های تهدیدکننده‌ای که با هدف توقف کار اطلاع‌رسانی علیه ایران‌اینترنشنال انجام گرفته و می‌گیرد، نتوانسته بر فعالیت این رسانه اثری بگذارد.

جایزه شجاعت نشست ژنو، حدود دو ماه پس از آن به ایران‌اینترنشنال داده می‌شود که پوریا زراعتی، مجری برنامه «حرف‌ آخر» این رسانه روز ۱۰ فروردین هنگام خروج از منزلش در محله ویمبلدون لندن هدف حمله افراد ناشناس قرار گرفت.

او در این حمله از ناحیه پا مجروح و روز ۱۲ فروردین از بیمارستان مرخص شد.

جمهوری اسلامی دست از تهدید روزنامه‌نگاران جهان آزاد برنمی‌دارد

زراعتی که در نشست ژنو حضور داشت با اشاره به این اتفاق، آن را «حمله به روزنامه‌نگاری، آزادی بیان و ارزش‌های غرب» توصیف کرد و گفت این اتفاق نمایی کوچک از صحنه‌ای است که مردم ایران به شکل روزمره با آن مواجهند.

به گفته مجری برنامه حرف آخر، مردم ایران خواهان دموکراسی، حاکمیت قانون مبتنی بر حقوق بشر جهانی و صلح با کشورهای همسایه و تمام جهان هستند.

زراعتی تاکید کرد این ‌نخستین باری نیست که جمهوری اسلامی حملاتی را علیه روزنامه‌نگاران جهان آزاد سازماندهی می‌کند و سیاست‌مداران غربی باید سرانجام به این نتیجه برسند که مماشات با این حکومت کافی است.

در سال‌های گذشته و به‌ویژه پس از خیزش انقلابی ایرانیان، جمهوری اسلامی کوشیده است شبکه ایران‌اینترنشنال و کارکنان آن را به شیوه‌های مختلف هدف قرار دهد.

روزنامه دیلی‌میل روز ۱۸ فروردین گزارش داد حکومت ایران از گروه‌های جنایت‌کار سازمان‌یافته برای حمله به اهداف مورد نظر خود در اروپا استفاده می‌کند.

در یکی از این موارد، شبکه ایران‌اینترنشنال ۲۹ بهمن‌ ۱۴۰۱ پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از لندن به واشینگتن منتقل کند.

تصمیم نهایی برای متوقف کردن فعالیت‌های ایران‌اینترنشنال زمانی گرفته شد که در بهمن ۱۴۰۱، پلیس لندن یک تبعه اتریشی به نام محمد‌حسین دوتائف را در حال فیلمبرداری از محوطه خارجی این شبکه بازداشت کرد.

ایران‌اینترنشنال روز سوم مهر سال ۱۴۰۲ پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدید خود در لندن از سر گرفت.

شبکه آی‌تی‌وی در آذر سال گذشته خبر داد جاسوس‌های سپاه پاسداران در اکتبر ۲۰۲۲ به یک قاچاقچی انسان پیشنهاد دادند در ازای ۲۰۰هزار دلار فرداد فرحزاد، مجری ایران‌اینترنشنال و سیما ثابت، مجری پیشین این شبکه را به قتل برساند.

پیش از این اسناد به دست آمده از هک قوه قضاییه جمهوری اسلامی به دست گروه عدالت علی نشان داد دادگاه انقلاب تهران ۴۴روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای خارج از کشور را در بهمن سال ١۴٠٠ به شکل غیابی به تبلیغ علیه نظام متهم و حکم محکومیت‌شان را صادر کرد.

در این فهرست، نام محمود عنایت، علی‌اصغر رمضان‌پور، مهدی پرپنچی، فرداد فرحزاد و مرتضی کاظمیان، از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای ایران‌اینترنشنال دیده می‌شود.

بر اساس سند دیگری که گروه عدالت علی افشا کرد، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی پس از اعتراضات آبان ۹۸ برای مقابله با بازتاب این اعتراض‌ها در شبکه ایران‌اینترنشنال، اقدام‌های ایذایی متعددی را علیه کارکنان و خانواده‌های آن‌ها در دستور کار قرار داد.


ایران‌اینترنشنال 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024