يكشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - Sunday 19 May 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Sun, 12.05.2024, 6:08

سوییس برنده رقابت‌های آواز یوروویژن ۲۰۲۴ شد

سوییس شنبه ۲۲ اردیبهشت برنده رقابت‌های آواز یوروویژن ۲۰۲۴ در شهر مالمو سوئد شد. نمو، خواننده و رپر ۲۴ ساله سوییسی با ترانه «کد» برنده این رقابت‌ها شد. این ترانه که در سبک رپ و راک اجرا شده روایت هویت‌یابی این خواننده به عنوان یک فرد ترنس با هویت جنسیتی غیردوگانه، نانباینری، است.

نمو پس از دریافت این جایزه، ابراز امیدواری کرد که رقابت‌های یوروویژن بر «عهد خود در حمایت از صلح و کرامت برای همه انسان‌های جهان» باقی بماند.

مارکو پوریشیچ، ۲۸ ساله و با نام هنری «بیبی‌ لازانیا»، از کرواسی، با آهنگ «ریم تیم تاگی دیم» مقام دوم این رقابت‌ها را کسب کرد. این آهنگ درباره ماجرای یک مرد جوان است که با رویای رسیدن به فرصت‌های بهتر در شهر، خانه خود را ترک می‌کند.

ادن گولان، خواننده ۲۰ ساله اسرائیلی، نیز که حضورش در این رقابت‌ها هم‌زمان با جنگ غزه جنجال‌های گسترده‌ای ایجاد کرده بود و یکی از شانس‌های اصلی اول شدن در یوروویژن ۲۰۲۴ به شمار می‌آمد، با ترانه «طوفان» به مقام پنجم رسید.

اسرائیل پس از تغییر نسخه اصلی این ترانه که در اشاره به حمله حماس به اسرائیل «طوفان اکتبر» نام داشت، اجازه راهیابی به یوروویژن را دریافت کرد.

مسابقه آواز یوروویژن محبوب‌ترین و موفق‌ترین برنامه شبکه یوروویژن است که از آن با عنوان قدیمی‌ترین مسابقه بین‌المللی تلویزیونی جهان در بخش موسیقی یاد می‌شود.

این رقابت از سال ۱۹۵۶ میلادی به غیر از سال ۲۰۲۰ هر سال برگزار شده ‌است.

شمارش آرا پس از پایان مدت زمان رای‌گیری تلفنی از ۳۷ کشور و نظردهی آنلاین «بقیه نقاط جهان»، صورت گرفت.

این آرا به همراه امتیاز هیات داوران هر یک از کشورهای شرکت‌کننده در یوروویژن ۲۰۲۴، برنده نهایی را تعیین ‌کرد.

حاشیه‌های یوروویژن ۲۰۲۴

شصت‌وهشتمین دوره یوروویژن ۲۰۲۴ شنبه شب در حالی پایان یافت که این رقابت‌ها درگیر برخی حواشی بود.

حضور اسرائیل در این دوره از رقابت‌ها به دلیل هم‌زمانی‌اش با جنگ در غزه از بحث‌برانگیزترین اتفاق‌های مربوط به یوروویژن امسال ‌بوده است.

در سال ۲۰۲۲ و در پی آغاز جنگ در اوکراین، شرکت‌های پخش روسی از اتحادیه پخش اروپا (EBU) که بر رقابت یوروویژن نظارت می‌کند، حذف شدند. با شروع این دور از یوروویژن کارزارهایی برای حذف اسرائیل از مسابقات امسال به راه افتاد.

در روزهای اخیر شهر مالمو شاهد برگزاری اعتراضات گسترده ضد اسرائیلی بود. در یکی از این اعتراضات در روز شنبه، گرتا تونبرگ، فعال محیط‌زیست در حالی که چفیه بر گردن داشت، بازداشت شد.

از سوی دیگر به گزارش گاردین، مهمانی‌های تماشای یوروویژن در انگلیس به دلیل مشارکت اسرائیل در این مسابقه لغو شد.

با این‌ حال اتحادیه رادیو و تلویزیون اروپا که این مسابقه را تولید می‌کند، از تصمیم خود مبنی بر خودداری از ممنوع کردن حضور اسرائیل دفاع کرد و گفت که «این رقابت بین دولت‌ها یا سیاسی نیست».

یکی دیگر از حواشی یوروویژن ۲۰۲۴، جلوگیری از شرکت نماینده هلند در مرحله نهایی رقابت‌های یوروویژن است.

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که این اتفاق پس از درگیری یوست کلاین، خواننده هلندی با یک تصویربردار رخ داده‌ است.

یوروویژن دلیل اخراج این هنرمند را شکایت یک زن عضو گروه او و تحقیقات پلیس در این زمینه ذکر کرد.


ایران اینترنشنال 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024