يكشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - Sunday 19 May 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Thu, 09.05.2024, 9:46

استفاده از دارایی مسدودشده روسیه برای تأمین تسلیحات اوکراین

اتحادیه اروپا مدت‌هاست برنامه‌هایی به منظور استفاده از دارایی‌های مسدودشده روسیه برای کمک به اوکراین در دست دارد. اعضای این اتحادیه اکنون بر سر اجرایی شده این برنامه‌ها و کمک نظامی ۳ میلیارد یورو در سال توافق کرده‌اند.

حدود ۲۱۰ میلیارد یورو از دارایی‌های بانک مرکزی روسیه در اتحادیه اروپا در حال حاضر مسدود هستند. به ویژه اورزلا فون در لاین، رئیس کمیسیون این اتحادیه خواهان آن است که کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین از طریق بهره‌ این دارایی‌ها تأمین شود.

اکنون نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از رایزنی‌ها و مذاکرات چندهفته‌ای بر سر این موضوع به توافق رسیده‌اند. این خبر را بلژیک که ریاست ادواری اتحادیه اروپا را برعهده دارد، اعلام کرده است.

در این راستا گفته شده که قرار است در همین سال جاری تا ۳ میلیارد یورو از طریق بهره‌های این دارایی‌ها جمع‌آوری شده و در اختیار اوکراین قرار گیرد.

مؤسسه مالی “یوروکلیر” (Euroclear) که مقر آن در بروکسل است، به تازگی اعلام کرد که در سال ۲۰۲۳ میلادی حدود ۴،۴ میلیارد یورو بهره از طریق دارایی‌های مسدودشده روسیه کسب کرده است.

فون در لاین با انتشار پیامی در شبکه اکس (توییتر سابق) ضمن استقبال از این توافق و تصمیم تصریح کرد، “هیچ نماد قوی‌تر و همچ امکان بهتری برای استفاده از این پول وجود ندارد تا از این طریق اوکراین و اروپا را مطمئن‌تر ساخت”.

در گام بعدی قرار است که متن نهایی این توافق به منظور تصویب به شورای وزیران اتحادیه اروپا ارائه شود. به گفته محافل دیپلماتیک انتظار می‌رود که اعضای این شورا به این متن یکپارچه رأی دهند.

پیشنهاد استفاده غیرمستقیم از دارایی‌های روسیه برای کمک به اوکراین در ماه مارس سال جاری از سوی اوزولا فون در لاین و جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا ارائه شده بود.

طبق این پیشنهاد ۹۰ درصد از بهر‌ه‌های حاصله از دارایی‌های مسدودشده بانک مرکزی روسیه در صندوق‌های مالی اتحادیه اروپا برای تأمین هزینه‌های مربوط به تجهیزات نظامی و همچنین آموزش نیروهای اوکراینی استفاده خواهد شد. ۱۰ درصد باقیمانده نیز به کمک‌های مالی مستقیم به اوکراین اختصاص خواهند یافت.

مذاکرات مربوط به چنین برنامه‌ای از این رو دشوار بود که کشورهای بی‌طرف مانند اتریش مایل نیستند، به طور مستقیم در ارسال تسلیحات و مهمات به اوکراین مشارکت داشته باشند. اکنون تصمیم گرفته شده که بخشی از بهر‌ه‌های حاصله در این کشورها در راستای دیگر کمک‌های مالی به اوکراین مورد استفاده قرار گیرد.

دویچه وله فارسی 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024