جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ - Friday 23 February 2024
ايران امروز

iran-emrooz.net | Sat, 10.02.2024, 12:20

دیلی‌میل: سپاه، مسلمانان بریتانیا را برای جاسوسی و حمله به مخالفان جذب می‌کند

دیلی میل به نقل از مقام‌های بریتانیایی و اسرائیلی گزارش داد سپاه پاسداران مسلمانان بریتانیایی را که برای زیارت به ایران و عراق می‌روند، برای جاسوسی از مخالفان جمهوری اسلامی و یهودیان در بریتانیا جذب می‌کند تا به اطلاعاتی دست یابد که بتواند در خاک بریتانیا به آن‌ها حمله کند.

یک مقام اسرائیلی به دیلی میل گفت از زمان حمله حماس به اسرائیل در روز ۱۵ مهر، این کشور بیش از حد معمول درباره احتمال حمله‌های حکومت ایران و نیروهای نیابتی‌اش به بریتانیا هشدار داده‌ است.

یک منبع دولتی بریتانیا نیز به این روزنامه گفت هر زمان که سپاه پاسداران خواسته کسی را در بریتانیا بکشد یا او را برباید، عمدتا برای این کار از شبکه‌های خلافکاران سازمان‌یافته در بریتانیا استفاده کرده است.

یک منبع آگاه گفت سپاه پاسداران به این دلیل به دنبال استفاده از باندهای خلافکار در بریتانیا است که فعالیت جاسوس‌های ایرانی در خاک بریتانیا بسیار دشوار شده است.

دوشنبه ۹ بهمن وزارت امور خارجه بریتانیا با اشاره به بسته جدید تحریمی این کشور و آمریکا برای مقابله با شبکه ترور مقام‌های جمهوری اسلامی علیه مخالفان حکومت در خارج کشور، به ایران‌اینترنشنال گفت این تحریم‌ها در واکنش به تهدیدها علیه خبرنگاران ایران‌اینترنشنال تهیه شده است.

اواخر آذر ماه، آی‌تی‌وی گزارش داد جاسوس‌های سپاه پاسداران در اکتبر ۲۰۲۲ به یک قاچاقچی انسان پیشنهاد دادند در ازای ۲۰۰ هزار دلار فرداد فرحزاد و سیما ثابت، مجریان این شبکه را بکشد اما فرد اجیر شده که یک جاسوس دوجانبه بود، این توطئه را افشا کرد.

طبق گزارش آی‌تی‌وی، قرار بود در پاییز گذشته مقابل دفتر ایران‌اینترنشنال در لندن یک خودروی بمب‌گذاری شده منفجر شود اما به دلیل حضور نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان این شبکه، این نقشه تغییر کرد و نقشه قتل فرحزاد و ثابت جایگزین آن شد.

بر اساس این گزارش، جاسوس‌های سپاه پاسداران به فردی که برای کشتن فرحزاد و ثابت اجیر کرده بودند گفتند ایران‌اینترنشنال در رسانه‌ها، جمهوری اسلامی را به شدت تحقیر کرده است.

فرد اجیر شده در پاسخ به پرسش‌هایی که آی‌تی‌وی از او پرسیده بود گفت ماموران سپاه پاسداران گفتند باید با کشتن این مجری‌ها به کسانی که می‌خواهند در این شبکه جایگزین آن‌ها شوند، «درس عبرت» داده شود.

طبق این گزارش، محمدرضا انصاری، از فرماندهان سپاه پاسداران، طراح اصلی توطئه قتل ثابت و فرحزاد بوده است. او که تحت تحریم آمریکاست و با خانواده بشار اسد ارتباط دارد، به محمد عبدالرزاق کنفانی، یکی از رهبران این گروه ترور و از نزدیکان بشار اسد، دستور داده بود توطئه قتل‌ها را اجرا کند.

توطئه قتل این دو مجری از سوی رابط‌های بشار اسد و از دمشق هدایت می‌شد.

فرد اجیر شده برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ در ارتباط با صنایع کشتی‌رانی با سپاه پاسداران همکاری کرد اما بعدا جذب یک سازمان اطلاعاتی غربی شد و پس از آن که سپاه پاسداران در سال ۲۰۲۲ برای قتل این دو مجری با او تماس گرفت، این توطئه را به سازمان اطلاعاتی مربوطه اطلاع داد.

این فرد به سازمان اطلاعاتی غربی که برایش کار می‌کرد گفته که کنفانی علاوه بر وعده پرداخت ۲۰۰ هزار دلار، به او قول داده بود برایش مدارک هویتی جدید تهیه کند.

طبق این گزارش، کنفانی به فرد اجیر شده گفته بود که «یکی از دوستان» را برای عکس‌برداری از دفتر ایران‌اینترنشنال فرستاده است.


چهارشنبه ۲۹ آذر، هیات منصفه دادگاه کیفری مرکزی انگلستان، محمدحسین دوتایف، تبعه اتریشی چچنی‌الاصل را که به دست داشتن در جرایم تروریستی علیه شبکه ایران‌اینترنشنال متهم شده بود، در این پرونده مجرم شناخت.

او بهمن ماه سال گذشته هنگام عکس‌برداری از ساختمان قبلی این شبکه در غرب لندن بازداشت شد.

بر پایه اسناد دادگاه، دوتایف قصد داشته با جمع‌آوری اطلاعات و ارائه آن به شخص سوم، زمینه را برای انجام عملیاتی تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال فراهم آورد.

پس از اعلام این تصمیم دادگاه، سخنگوی ایران‌اینترنشنال تاکید کرد این شبکه تحت تاثیر تهدیدها قرار نخواهد گرفت و خبرنگاران این رسانه به ارائه اخبار مستقل و بدون سانسور، آن‌طور که شایسته مردم ایران است، ادامه خواهند داد.

شبکه ایران‌اینترنشنال ۲۹ بهمن‌ سال گذشته پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از لندن به واشینگتن منتقل کند.

این شبکه روز سوم مهر سال جاری پخش برنامه‌های خود را از استودیوی جدیدش در لندن از سر گرفت.

ایران اینترنشنال 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2024