سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ - Tuesday 5 December 2023
ايران امروز

iran-emrooz.net | Fri, 17.11.2023, 11:07

یک زندانی زن در زندان کرمان اعدام شد

سحرگاه چهارشنبه بیست و چهارم آبان ماه، حکم اعدام یک زندانی زن که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان کرمان به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از حال وش، هویت این زندانی، “زرخاتون مزارزهی، متولد ۱۳۵۶، فرزند سابق، اهل سراوان، ساکن شهرستان خاش، متاهل، دارای یک دختر و سرپرست خانواده” گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، این زندانی که پیشتر از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، روز گذشته آخرین ملاقات را با خانواده خود داشته است.

روز دوشنبه بیست و دوم آبان ماه، خانم مزارزهی جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی زندان کرمان منتقل شد.

خانم مزارزهی در تاریخ ۹ دی ماه ۱۳۹۶ در ایست بازرسی “قلعه زنگی” راین استان کرمان در حالی که قصد سفر به شیراز را داشت، به ظن حمل مواد مخدر توسط نیروهای مستقر در ایست بازرسی بازداشت شد. او از زمان دستگیری تا لحظه اجرای حکم را در زندان کرمان به سر برد.

زرخاتون مزارزهی در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۰، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرمان به اعدام محکوم شد. حکم صادره پس از مدتی در دیوان عالی کشور تایید شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، اعدام این زندانی توسط مسئولین زندان و نهادهای متولی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در بازه زمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۳، دستکم ۶۵۹ شهروند از جمله ۱۷ زن و یک کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۲۴ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام هفت نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی تاریخ مذکور ۱۶۴ نفر به اعدام محکوم شده اند، که از این تعداد ۲ نفر به اعدام در ملاعام محکوم شدند. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023