سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ - Tuesday 26 September 2023
ايران امروز

iran-emrooz.net | Sun, 17.09.2023, 10:34

رمضان قدیروف، رهبر چچن و متحد نزدیک پوتین، در کما است

گزارش‌ها حاکی از آن است که رمضان قدیروف، متحد نزدیک ولادیمیر پوتین و رهبر چچن که ده‌ها هزار سرباز را برای جنگ به اوکراین اعزام کرده است، به‌دلیل مشکلات جدی کلیوی در کما به سر می‌برد و متخصصان کلیه از مسکو به گروزنی، پایتخت چچن، فرستاده شده‌اند تا او را درمان کنند.

به گزارش نیویورک پست،گفته می‌شود قدیروف ۴۶ ساله چند روز پیش از آنکه در بیمارستان بستری شود و به کما برود، پزشک شخصی‌اش را به اتهام تلاش برای مسموم کردنش، زنده‌زنده دفن کرد.

یک کانال تلگرامی روس به نام VChK-OGPU که مدعی است به اطلاعات محرمانه نیروهای امنیتی روسیه دسترسی دارد، روز ۱۰ سپتامبر نوشت منابع مطلع می‌گویند الخان سلیمانوف، معاون سابق نخست‌وزیر چچن و پزشک شخصی قدیروف، هدف انتقام‌جویی «سگ دست‌آموز جنگی پوتین» [قدیروف]، قرار گرفته است.

نیوزویک در گزارشی نوشت به گفته رسانه‌های اوکراین و آنتون گراشچنکو، مشاور امور داخلی اوکراین، سلیمانوف را زنده دفن کرده‌اند.

مرگ سلیمانوف تایید نشده است، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که او از اکتبر ۲۰۲۲، وقتی از سمت معاونت نخست‌وزیر برکنار شد، دیده نشده است. برخی منابع چچنی می‌گویند او زنده است و در آذربایجان زندگی می‌کند.

کمتر از یک هفته پس از این خبر، آندری یوسوف، سخنگوی اطلاعات ارتش اوکراین، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری نکستا، از وضعیت وخیم و بستری قدیروف در بیمارستان خبر داد. او گفت قدیروف مشکلات سلامت جدی دارد و چند روز است که در وضعیتی وخیم و در کما به سر می‌برد.

قدیروف آخرین بار چهار روز پیش در ویدیویی دیده شد که در رسانه اجتماعی وی‌کی (VK) روسیه منتشر کرد.

به گزارش نشریه بریتانیایی مترو، او پیش‌تر در سال جاری در دیدار با پوتین از‌نفس‌‌افتاده، متورم و لرزان به نظر می‌رسید.

در ماه مارس، قدیروف که دست‌کم ۱۴ فرزند دارد، در پی شایعه‌ها در مورد وضعیت سلامتش، ویدیویی منتشر کرد تا ثابت کند زنده است.

او گفت: «من هنوز زنده‌ام. به‌هر‌حال، قصد ندارم زیاد عمر کنم. زندگی کوتاه اما شرافتمندانه‌ای خواهم داشت.»

در آن زمان، تمسو عبدالرخمانوف، سیاستمدار چچنی در تبعید، گفت که کلیه قدیروف کاملا از کار افتاده است و دیالیز هم دیگر به او کمکی نمی‌کند.

ایندیپندنت فارسی 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023