يكشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ - Sunday 29 January 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 24.01.2023, 23:12

پوتین در صدد اعلام بسیج ۲۰۰ هزار سرباز است

مقامات آمریکایی و غربی، اوکراین را ترغیب کردند که با تغییر تاکیتک ماه‌ها نبرد سنگین در شهر باخموت در شرق این کشور، موضوع حمله احتمالی در جنوب را در اولویت قرار دهد.

به گزارش «سی ان ان»، این مقامات از کی‌یف خواستند با به کارگیری تاکتیک جنگی متفاوت، از میلیاردها دلار و تجهیزات نظامی وعده داده شده از سوی غرب، استفاده کند.

به گفته این مقامات، اعطای صدها خودروی زرهی از سوی ایالات متحده و کشورهای اروپایی در ‎ هفته‌های اخیر به اوکراین، از جمله ۱۴ تانک بریتانیایی، به هدف کمک به اوکراین در ایجاد این تغییر در تاکتیک جنگی انجام گرفت.

بسیج عمومی جدید

از سویی مقامات مطلع از داده‌های اطلاعاتی، برای «سی ان ان» فاش کردند که اعمال فشار بر اوکراین برای تغییر تاکتیک‌های جنگی خود، همزمان با بروز علائمی دال بر این است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در حال بررسی انجام «اقدامی اساسی» ظرف چندهفته آینده برای بازپس‌گیری ابتکارعمل در جنگ اوکراین است.

مقامات آمریکایی و غربی مطلع به «سی ان ان» گفتند که نشانه‌هایی نیز وجود دارد که پوتین در صدد اعلام بسیج عمومی دومی است که ظرفیت آن به ۲۰۰ هزار سرباز برسد.

به گفته این مسئولان، کرملین، نظرسنجی داخلی برای سنجش محبوبیت اعلام دومین بسیج عمومی را اغاز کرده است. برخی بر این باورند که بسیج عمومی دوم در مقایسه با نوبت نخست که توسط پوتین به شکل تلویزیونی و تحت عنوان «بسیج جزئی» اعلام شد، به شکلی آرام‌تر خواهد بود.

این مقامات افزودند که پوتین از عدم محبوبیت اعلام بسیج نخست در اواخر سال گذشته که منجر به بروز اعتراضات و فرار صدها هزار نفر مشمول از خدمت اجباری شد، آگاه بوده و هنوز در مورد اعلام بسیج عمومی جدید، تصمیم نگرفته است.

حمله جدید

درهمین راستا و طبق گفته مسئولان غربی، قصد پوتین برای یک انجام حمله جدید، پیشتر با انتصاب ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد کل روسیه به سمت فرماندهی کل جنگ، در ژانویه جاری، برای مقامات غربی آشکارتر شد.

گراسیموف، که نماد شکست‌های زودهنگام روسیه در جنگ است، عزم خود را برای اثبات توانایی‌اش در دگرگون‌کردن معادله جنگ، جزم کرده و روند امور را در راستای انجام حمله جدید برای بازپس‌گیری مناطق در شرق و جنوب اوکراین، پیش‌می‌راند.

یک مقام اطلاعاتی غربی گفت: «شک ندارم که گراسیموف بر این باور است که بهترین کار برای او، دست‌زدن به حمله در بهار است و به همین دلیل، او حمله خواهد کرد.» 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023