چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - Wednesday 1 February 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 09.12.2022, 15:11

دیپلمات‌های آمریکا و روسیه در استانبول دیدار می‌کنند

رادیو فردا: یک روز پس از مبادله زندانیان بین آمریکا و روسیه، خبرگزاری روسی تاس گزارش داد که نمایندگان دو کشور روز جمعه، ۱۸ آذر، در استانبول دیدار می‌کنند تا «مجموعه‌ای از مسائل دشوار» را مورد بررسی قرار دهند.

این خبرگزاری در مسکو به نقل از منابعی، که به نام آن‌ها اشاره نکرد، نوشت که مسائل ویزا، رده کارکنان سفارت و کار نهادهای دو طرف در کشور مقابل و نیز «موضوع‌های دیگر» در دیدار روز جمعه مورد تبادل نظر قرار می‌گیرد.

سفارت آمریکا در ترکیه خبر انتشار یافته از سوی خبرگزاری تاس را رد نکرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، بامداد جمعه گفته بود که معامله تبادل زندانیان را نباید گامی در راه بهبود مناسبات مسکو و واشینگتن، که به سطحی «تاسف‌بار» سقوط کرده، دانست.

آمریکا روز پنج‌شنبه ویکتور بوت، زندانی روسی در خاک آمریکا را در برابر رهایی بریتنی گراینر، بسکتبالیست آمریکایی که در زندان روسیه بود، به کشور خود مسترد کرد.

ویکتور بوت به اتهام فروش اسلحه به نیروهای شبه‌نظامی در آمریکای لاتین و گروه‌های تروریستی، از جمله القاعده، ۱۲ سال از ۲۵ سال محکومیت خود را در زندان آمریکا سپری کرده بود.

اما خانم گراینر ده ماه پیش در پی ورود هوایی به مسکو، به دلیل داشتن حشیش بازداشت و به ۹ سال حبس محکوم شد.

تبادل زندانی با میانجی‌گری ولیعهد عربستان و حاکم امارات، و در ابوظبی انجام شد.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، ماه گذشته در آنکارا با سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه، دیدار کرد اما در آن زمان، یک مقام آمریکایی گفت که آقای برنز با پیام هشدار درباره عواقب استفاده احتمالی روسیه از سلاح اتمی به این مذاکره رفته است.

جو بایدن، که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به دلیل یورش نظامی به اوکراین، قاتل و جنایتکار جنگی نامیده و در یک سال اخیر با او هیچ تماسی نداشته، هفته گذشته در جریان دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در واشینگتن گفت آماده دیدار با پوتین برای پایان دادن به جنگ اوکراین است و می‌خواهد بداند که رهبر روسیه «چه در سر دارد».

کرملین در واکنش گفته بود که ولادیمیر پوتین همواره راه مذاکره را «برای تضمین منافع روسیه» باز گذاشته است. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023