چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - Wednesday 1 February 2023
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 06.12.2022, 23:23

فرمانده نیروی انتظامی انزلی در ارتباط با قتل مهران سماک بازداشت شد

مجید احمدی وکیل خانواده مهران سماک که در جریان اعتراضات در بندر انزلی به ضرب گلوله کشته شد، از بازداشت جعفر جوانمردی، فرمانده منطقه انتظامی این شهر در ارتباط با قتل مهران سماک خبر داده است.

آقای احمدی نوشته به اتهام عدم به کارگیری قانون به کارگیری سلاح منجر به قتل عمد مهران سماک، در شعبه اول بازپرسی دادسرای نظامی گیلان تفهیم اتهام شده و بعد از صدور دستور بازداشت موقت به زندان مرکزی رشت منتقل شده است.

براساس گزارش‌ها مهران سماک در شادی‌های معترضان پس از باخت تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران به ایالات متحده آمریکا در اتومبیلش بوق زده بود، که به ضرب گلوله ماموران امنیتی کشته شد.

هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را اعلام نکرده است اما در صورت تایید این خبر، جعفر جوانمردی اولین مقام نیروهای مسلح حکومت ایران خواهد بود که به دلیل ایفای نقش در قتل معترضان اعتراضات ۱۴۰۱ بازداشت می‌شود.

پیشتر در پی رسوایی جمعه خونین در زاهدان که به قتل چندین شهروند به دست نیروهای مسلح حکومت منجر شد، احمد طاهری فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان صرفا از کار برکنار شد.

پنج روز پیش و در دهم آذرماه، فلاح میری، دادستان مرکز استان گیلان تایید کرد که مهران سماک «با گلوله ساچمه‌ای فوت کرده» اما نگفت که این گلوله از سوی چه نیروهایی شلیک شده است.

در همان روز جعفر جوانمردی، فرمانده نیروی انتظامی انزلی که ظاهرا حالا در زندان است به خبرگزاری تسنیم گفته بود که مظنونین قتل “مهران سماک” ۳۰ساله در شهرستان انزلی توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند و تلاش برای شناسایی ضارب همچنان ادامه دارد.

مهران سماک یکی از اولین کشته‌شدگان اعتراضات اخیر ایران است که رسانه‌های رسمی مرگ او بر اثر شلیک گلوله «ساچمه‌ای» را اعلام کردند. معمولا مقامات جمهوری اسلامی و رسانه‌های دولتی دلایل دیگری را برای مرگ معترضان اعلام کرده‌اند. 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2023