يكشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ - Sunday 25 September 2022
ايران امروز
iran-emrooz.net | Thu, 22.09.2022, 8:48

بزرگترین اختلال اینترنتی در ایران از سال ۲۰۱۹

«این بزرگترین اختلال در اینترنت ایران از سال ۲۰۱۹ است.» این بخشی از توئیت نت بلاکس با توجه به داده های سی ام شهریورماه رصد اینترنت ایران بود که منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین، از صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت که عیسی زارعپور از احتمال اختلال و محدودیت در شبکه سراسری اینترنت در ایران به دلیل برخی تصمیمات امنیتی سخن گفت تا چند ساعت بعد که این محدودیت ها آغاز شدند ، فاصله زیادی نبود. فاصله ای که در این میان یک بار وزارت ارتباطات اعلام کرد از صحبت های آقای وزیر برداشت اشتباه شده است. همزمان البته توئیت هایی از موافقان طرح صیانت منتشر شد چون روح الله مومن نسب که عدم اجرای طرح صیانت را حاصل این ناآرامی های روزهای اخیر نامید.

از عصر چهارشنبه اما اینترنت محدودیت های جدی را تجربه کرد. ابتدا همراه اول و سپس سایر اپراتورهای تلفن همراه پوشش دهی ال تی ای را از دسترس خارج کردند. سپس نوبت به اختلال شدید در اینستاگرام، شبکه اجتماعی پر طرفداری که سید ابراهیم رئیسی اخیرا بار دیگر در گفت و گو با شبکه سی بی اس آمریکا با اشاره به نقش آن در درآمدزایی مردم اعلام کرد برای بهبود شرایطش هم تلاش می کند رسید.

ساعاتی بعد نوبت به واتساپ رسید و این شبکه اجتماعی هم از دسترس خارج شد. دقایقی بعد اعلام شد شبکه اپراتورهای موبایلی تنها به پهنای باند ملی دسترسی دارند. حالا اما در انتهای شب سی ام شهریور ، نت بلاکس مرجع رصد جهانی اینترنت اعلام کرده در این روز ، شبکه اینترنت ایران، بزرگترین اختلال را از سال ۲۰۱۹ تجربه کرده است. اختلالی که البته تسنیم و فارس درباره‌اش نوشتند یک تصمیم مقطعی به دلیل شرایط خاص امنیتی در کشور است و بزودی دسترسی به پهنای باند بین الملل و همین طور شبکه های اجتماعی فیلتر شده ، مثل گذشته از سر گرفته خواهد شد.


خبرگزاری فارس: واتس‌اپ و اینستاگرام «با تصمیم شورای امنیت کشور» مسدود شده‌‌اند

خبرگزاری فارس می‌گوید اینستاگرام و واتس‌اپ «با تصمیم شورای امنیت کشور» از شب گذشته مسدود شده‌اند.

خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران در این خبر کوتاه، بدون ذکر منبع این خبر گزارش داد: «هنوز معلوم نیست این تصمیم چه زمانی به طول خواهد انجامید، اما اقدامات خلاف امنیت ملی در بستر این شبکه‌‌ها توسط ضدانقلاب و پاسخگونبودن این پلتفرم‌ها یکی از دلایل این تصمیم است.»

خبرگزاری برنا وابسته به وزارت ورزش و جوانان نیز امروز نوشته اینترنت از غروب روز گذشته قطع شده و این قطعی همچنان ادامه دارد.

همچنین این خبرگزاری با تائید مسدود شدن اینستاگرام و واتس‌آپ، گفته با فیلترشکن هم این پلتفورم‌ها دچار اختلال است و باز نمی شوند.

با این حال یکی از معاونان وزارت ارتباطات در مصاحبه‌ای با شبکه‌ خبر مدعی شد که اینترنت وصل است و «تنها برخی پلتفرم‌های خارجی با دستور مراجع ذیصلاح دچار اختلال هستند». 

ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌شوند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.
Iran Emrooz©1998-2022